Skocz do zawartości

KONKURS ASTROFOTOGRAFICZNY im. HEŃKA KOWALEWSKIEGO - EDYCJA 2016/17/18/19/20r. Sprawy techniczne.


Rekomendowane odpowiedzi

Jest to jakieś wyjście, ale trzeba by je trochę przemyśleć. Bo ktoś z czołówki może te trzy pudła zrobić w pół roku albo mniej, i wtedy o ile zrobi lepsze zdjęcie później, to taka fotografia nie zakwalifikuje się do rocznego finału. Chyba że w przyszłym roku (o ile zniesiemy 6 miesięczny okres).

A może zachować wszystko jak jest, łącznie z 6 miesięcznym okresem, ale jeśli ktoś będzie miał więcej niż trzy zdjęcia w etapie finałowym, to tylko trzy najwyżej ocenione zostają, a reszta wypada i z automatu wchodzą wtedy zdjęcia z niższych miejsc z danego etapu miesięcznego. Ja mam wszystkie statystyki zapisane, więc na koniec roku będę mógł takie zestawienie zrobić. Czyli na przykład:

  • xyz udało się dodać do finału rocznego 5 zdjęć
  • przechodzą 3 z najwyższą ilością głosów w miesięcznych głosowaniach
  • nie przechodzą zdjęcia od xyz np z miesiąca marca, kwietnia i września - i w tych miesiącach automatycznie wchodzą do finału rocznego miejsca z niższej pozycji w danym miesiącu
  • przeliczam ilość zdjęć z uwzględnieniem nowych i sprawdzam czy nie ma więcej niż 3 zdjęć innego autora, np abc, a jeśli tak, to kolejna iteracja
  • aż do momentu, gdzie żaden autor nie ma w finale rocznym więcej, niż 2 czy 3 zdjęć

Do tego można dodać warunek, że na rocznym pudle nie może być dwóch zdjęć tego samego autora - brane jest pod uwagę tylko to z większą ilością głosów.

Ja jestem jednak za zostawieniem okresu 6 miesięcy na publikację zdjęcia w konkursie. Niech to będzie konkurs dla aktywnych fotografów :) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jolo napisał:

A może zachować wszystko jak jest, łącznie z 6 miesięcznym okresem, ale jeśli ktoś będzie miał więcej niż trzy zdjęcia w etapie finałowym, to tylko trzy najwyżej ocenione zostają, a reszta wypada i z automatu wchodzą wtedy zdjęcia z niższych miejsc z danego etapu miesięcznego. Ja mam wszystkie statystyki zapisane, więc na koniec roku będę mógł takie zestawienie zrobić. Czyli na przykład:

 

To ja to tak widze: po co zglaszać ? Wystarczy jak wrzucę na forum jak dla mnie. To jest jakaś opcja aby dac mozliwosci wyboru najlepszych 2 prac kazdego jesli wybranych jest wiecej ale tu znowu fajnie jest miec ogranicznie  -damy rade to kontrolować :).

 

Szybka matematyka : mamy 12 par finałowych, w wersji skrajnej 12 róznych autorów uczestniczy w finale. To dużo więcej niż w 2016.

 

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też podoba się wersja Łukasza. 
Zabronienie brania udziału po dwóch kwalifikacjach chyba nie byłoby zbyt dobre, konkurs mógłby na tym stracić. Ja osobiście wolę brać udział w konkursie z pełną obsadą. Jeśli pod koniec roku stanąłbym na pudle, jednocześnie wiedząc że czołówka ma już zakaz na zgłaszanie prac, to nie było by to dla mnie zbyt satysfakcjonujące.

Ale wprowadzenie ograniczeń do ilości prac jednego autora biorących udział w finale to bardzo dobry pomysł. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, jolo napisał:

Jest to jakieś wyjście, ale trzeba by je trochę przemyśleć. Bo ktoś z czołówki może te trzy pudła zrobić w pół roku albo mniej, i wtedy o ile zrobi lepsze zdjęcie później, to taka fotografia nie zakwalifikuje się do rocznego finału. Chyba że w przyszłym roku (o ile zniesiemy 6 miesięczny okres).

A może zachować wszystko jak jest, łącznie z 6 miesięcznym okresem, ale jeśli ktoś będzie miał więcej niż trzy zdjęcia w etapie finałowym, to tylko trzy najwyżej ocenione zostają, a reszta wypada i z automatu wchodzą wtedy zdjęcia z niższych miejsc z danego etapu miesięcznego. Ja mam wszystkie statystyki zapisane, więc na koniec roku będę mógł takie zestawienie zrobić. Czyli na przykład:

  • xyz udało się dodać do finału rocznego 5 zdjęć
  • przechodzą 3 z najwyższą ilością głosów w miesięcznych głosowaniach
  • nie przechodzą zdjęcia od xyz np z miesiąca marca, kwietnia i września - i w tych miesiącach automatycznie wchodzą do finału rocznego miejsca z niższej pozycji w danym miesiącu
  • przeliczam ilość zdjęć z uwzględnieniem nowych i sprawdzam czy nie ma więcej niż 3 zdjęć innego autora, np abc, a jeśli tak, to kolejna iteracja
  • aż do momentu, gdzie żaden autor nie ma w finale rocznym więcej, niż 2 czy 3 zdjęć

Do tego można dodać warunek, że na rocznym pudle nie może być dwóch zdjęć tego samego autora - brane jest pod uwagę tylko to z większą ilością głosów.

Ja jestem jednak za zostawieniem okresu 6 miesięcy na publikację zdjęcia w konkursie. Niech to będzie konkurs dla aktywnych fotografów :) 

To pewnie jeszcze do dopracowania ale pomysł dobry. Jestem za!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, DarX86 napisał:

Mi też podoba się wersja Łukasza.

Tak - już miałem napisany niemal podobny post z propozycjami takiego liczenia.
Słuchajcie:

Wstawiam teraz wszystkie jak do tej pory po miesiącu do finału zgodnie z Regulaminem a później po głosowaniu grudniowym mam czas aby skonstruować ankietę roczną taką aby w niej się znalazły max 3 prace jednego autora, które otrzymały największą ilość głosów w miesięcznych ankietach.

Pasuje wszystkim?????

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jednak kwestia,  kto powiedział że muszę  głosować  regularnie na któreś ze zdjęć?

Głosują osoby, którym dana praca przypadła do gustu. Ja np. głosuję na obiekty rzadkie, lub te które w specjalny sposób połechtały moją duszę.

Przyznam się, że czasem nie głosuję bo żadna z prezentowanych  nie przypada mi np.  do gustu.

A ograniczam się tylko do wizualnego ogarnięcia zgłoszonej treści.   

Głosowanie na którąś z prac bo np. lubię tego gościa a tego niespecjalnie, mija się z celem.

A moim zdaniem wiele z głosów oddanych jest z sympatii by pomóc koledze, lub antypatii by uwalić pyszałka i pokazać mu gdzie jest jego miejsce.  

Czasem głosuję nawet na dwie pozycje, bo obie moim zdaniem zasługują na wyróżnienie.

Moim zdaniem, nie powinniśmy dać się zwariować. Udział w życiu forum jest dodatkiem do naszego normalnego trybu dnia. Pisanie postów, aktywność oraz uczestnictwo w dyskusjach oraz konkursach ma być przyjemnością a nie patriotycznym obowiązkiem.  

Moim skromnym zdaniem to indywidualna sprawa każdego z nas, oraz naszej percepcji  i wrażliwości na odbiór sztuki (jaką jest astrofotografia). Uszanujmy prawo każdego do indywidualności i nie wywierajmy presji.   Nie pozwolę by na FA była jakaś gonitwa i garnizonowy ordnung.

Eins: głosujemy,  Zwaei : lajkujemy , a Drei: kadzimy zwycięzcy?

To ma być nasza odskocznia od rzeczywistości a nie kolejny, nudny obowiązek?Nie dość że obrywamy od szefa, żony, urzędu,   to jeszcze upominają nas na forum i nakazują określone zachowanie pod groźbą wygwizdania.

Zawsze miałem swobodny stosunek do hobby a wszelacy ambitni zagorzalcy, wprowadzający atmosferę nacisku okropnie mnie drażnili i drażnić będą.   

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, DarX86 napisał:

Ja osobiście wolę brać udział w konkursie z pełną obsadą. Jeśli pod koniec roku stanąłbym na pudle, jednocześnie wiedząc że czołówka ma już zakaz na zgłaszanie prac, to nie było by to dla mnie zbyt satysfakcjonujące. (...)

Też właśnie tego się obawiam, że ktoś mając zestaw kilku dobrych zdjęć mógłby się do końca roku wstrzymywać z prezentacją w konkursie. 

Mi pasuje, jedynie trzeba zawczasu określić precyzyjnie sposób wyboru do etapu rocznego, żeby było jasne. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To myślę, że to co napisałem jest precyzyjne i moim psim obowiązkiem opiekuna jest to solidnie policzyć i Roczną Ankietę utworzyć.
Powtórzę zatem:

Wstawiam teraz do końca roku wszystkie zwycięskie miesięczne prace jak do tej pory po miesiącu do finału zgodnie z Regulaminem.
A później po głosowaniu grudniowym (ostatni miesiąc IV Edycji) mam czas aby skonstruować Ankietę Roczną taką, aby w niej się znalazły max 3 prace jednego autora, te które otrzymały największą ilość głosów w miesięcznych ankietach. Na ,,puste miejsce" wejdzie praca, następnego autora, która uzyskała najwięcej głosów

Pasuje wszystkim????? Tak ewentualnie zmienimy Regulamin - punkt dotyczący Rocznej Ankiety.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi pasuje. Z jednej strony dla autorów i jurorów nic się nie zmienia jeśli chodzi o umieszczanie zdjęć i głosowanie. Ale emocje rosną, bo do końca roku nie wiadomo, które zdjęcia dostaną się do finału rocznego - może to zachęci autorów i będzie więcej zdjęć w konkursie O:)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba nad tym posiedzieć pomyśleć, na dobrą sprawę nie ma pośpiechu na zmiany wprowadzane do finału. Bo i tak nie będą miały wpływu na wyniki miesięcznych etapów.

Myślę że warto wziąć na warsztat edycję 2016 i zobaczyć jak by to wyglądało. I wtedy zdecydować czy ograniczenie do 3 prac czy może warto pójść jeszcze dalej i zrobić do 2 prac. 

Jacku powolutku :) Nie wiem czy branie pod uwagę samą ilość głosów jest najlepszym wyjściem, przecież bywało tak że zdjęcie z II miejsca jednego miesiąca miało więcej głosów niż zdj z I miejsca innego miesiąca. Może warto wprowadzić że pierwszeństwo mają zdjęcia które zajęły I miejsca. Nawet jeśli będą zdjęcia które miały więcej głosów ale zajęły II miejsce w innym miesiącu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wessel napisał:

Mam jeszcze jeden pomysł - do dyskusji oczywiście. A może zamiast najlepiej punktowanych - wskazane przez autora z tych co się zakwalifikowały?

Nie zawsze najlepiej punktowane sa najlepsze.

Maciek - W ocenie autora masz rację, ale tu najważniejsze zdanie jest Jurorów i to oni powinni decydować. A ja ich decyzję uszanować i zgodnie z ich wyborem ankietę roczną skonstruować.

Darek

Cytat

Trzeba nad tym posiedzieć pomyśleć, na dobrą sprawę nie ma pośpiechu na zmiany wprowadzane do finału. Bo i tak nie będą miały wpływu na wyniki miesięcznych etapów.

Jest pośpiech - jak najwcześniej zasady powinny być klarowne i wszystkim znane :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, jolo napisał:

Nie bardzo rozumiem "po co zgłaszać?" Jeśli nie zgłosisz zdjęcia do konkursu, to nie weźmie w nim udziału. Wiele osób prezentuje zdjęcia na forum, ale nie zgłasza ich do konkursu. 

Zrobiłem skrót myślowy. Po co zgłaszać prace które nie będą w finale skoro już osiągnąłem limit - to miałem na myśli.

Juz pojawiły się propozycje jak to ugryźć. Jeśli autor uważa że ma wg wlasnej oceny te  najwartościowsze prace którymi chciałby się promować w konkursie to wybiera sam lub z matematyki punktów.

Tak,Sbig,AP,SW....
http://www.astromarcin.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem otwarty na zmiany :)

Jedna uwaga - to będzie oznaczało, że potencjalnie do finału będa mogły się kwalifikować też prace z trzecich miejsc a nie jak do tej pory tylko 1 i 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, Lukasz83 napisał:

 

Jedna uwaga - to będzie oznaczało, że potencjalnie do finału będa mogły się kwalifikować też prace z trzecich miejsc a nie jak do tej pory tylko 1 i 2.

Dokładnie tak, nawet z IV i to zachęci do zgłaszania prac :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też myślałem o tym, że to autor wybierał swoje zdjęcia, ale tak jak pisze Jacek - niech to pozostanie  w gestii jurorów. A poza tym czasu w styczniu na przygotowanie rocznej ankiety nie będzie za dużo, i poleganie jeszcze w tym czasie na kontakcie z autorami zdjęć to dodatkowe ryzyko.

Jeśli chodzi o ilość zdjęć w finale rocznym, to też jestem za tym, żeby były 2 od każdego autora. 

Z kolei samo sposób wyłaniania finałowej 24tki możemy dopracować, ale niech to będzie szybko :) Ta droga przesuwania miejsc w etapach miesięcznych którą opisałem i droga polegania jedynie na ilości głosów miesięcznych dadzą nieco inne wyniki, ale ciężko powiedzieć, które będą bardziej sprawiedliwe. Według mnie powinniśmy bardziej kłaść na prostotę rozwiązania.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, jolo napisał:

Z kolei samo sposób wyłaniania finałowej 24tki możemy dopracować, ale niech to będzie szybko :) T

Łukasz to wcale nie musi być 24 autorów, wystarczy, że w trzech miesiącach z taką samą liczbą głosów będzie 2 prace na pierwszym miejscu i np. 3 na drugim. I do finału wchodzą. Czyli teoretycznie w Ankiecie Rocznej może się znaleźć o tyle więcej prac.
Trzeba tylko dopilnować aby w tejże ankiecie nie znalazły się więcej jak 3 razy te same nazwiska poszczególnych autorów  :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będzie w finale. Tylko jeśli z puli jego zdjęć na koniec roku okaże się, że do finału dostało się np 6 zdjęć, to z tej szóstki tylko 2 albo trzy najlepsze dostaną się do finału. 

Tak że jeśli wygrałeś w styczniu to wiesz na pewno że będziesz w finale, tylko może być, że ta styczniowa fotka akurat nie, jeśli późniejsze które przeszły do rocznego finału będą wyżej ocenione.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, wessel napisał:

Nie bardzo rozumiem. To nie będzie tak że pudło decyduje o wskoczeniu do puli tylko liczba punktów? Czyli że potecjalnie słaba fotka może byc lepsza od najlepszej z innego miesiąca bo głosowało wiecej jurorów?

Maciek - pudło dalej decyduje.
Np. W styczniu załapał się Ygrekowski, Xiński i Zetowski bo poszczególne głosy wyniosły - 25 dla Ygrekowskiego, 25 na Xińskiego i 22 na Zetowskiego - 2 pierwsze  1 drugie miejsce.
Tak dzieje się w każdym miesiącu.
Kończy się rok i po ostatniej miesięcznej ankiecie sprawdzam uczestników konkursu i np:

Xińki pojawił się 4 razy w finale miesięcznym na pierwszym miejscu i uzyskał 25, 22, 20 i 19 głosów. Wtedy do rocznej ankiety wchodzą jego prace, które w ocenie Jurorów uzyskały 25, 24 i 20 głosów. Praca z 19 głosami odpada, na jej miejsce wchodzi praca kolejna z tego miesiąca, w którym Xiński otrzymał 19 głosów.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego ograniczac liczbe zdiec? Ja mam prawo ocenic sam jako juror, jaka fotka mi sie podoba i mam tylko trzy glosy. Moim skromnym zdaniem wlasnie o ilosc fotek biega. Jasli Janek byl pierwszy w styczniu i w czerwcu, to w czerwcu dyplom  dla Zenka co jest na pozycji 4 i fotke do konkursu. Dodatkowo dac szanse US bo jeszcze nie zajelo  zadne zdiecie 1 miejsca. Mozna by rozdzieic na DS i US.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, WIESIEK31 napisał:

 Dodatkowo dac szanse US bo jeszcze nie zajelo  zadne zdiecie 1 miejsca. Mozna by rozdzieic na DS i US.

Nie - w Konkursie Henia na ten temat dyskutować nie będziemy - Nie będziemy rozdzielać. Bo spaczymy ideę konkursu.
To nie jest przedmiotem dyskusji w tym temacie. To temat na ewentualny konkurs stricte US.
Dyskusja jest na temat zwiększenia szans oceny fotografii przez zwiększenie liczby autorów i ich prac w Ankiecie Rocznej
 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)