Skocz do zawartości

Drugi teleskop dla astromaniaka


Drzewucky

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;)

Jestem szczęśliwym posiadaczem często źle komentowanego Sky Watcher 114/1000 Eq1.

Już niedługo planuje zakup drugiego teleskopu.

Kasiora uzbierana ,ale teraz dylemat jaki teleskop wybrać.

Wstepnie wybrałem  Celestron AstroMaster 130 EQ Motor Drive

Co powiecie o tym teleskopie ?

Sky-Watcher N-114/1000 EQ1 + Okulary 25 mm / 10 mm / GSO PL 6 mm Adapter do smartfonów Levenhuk A10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież za cenę tego teleskopu (około 1000) zł kupisz 8" Newtona na Dobsonie. Jeśli interesuje Cię wizual i masz dobre niebo to komfort obserwacji w porównaniu z paralaktykiem nie wspominając o wielkości lustra będzie nieporównywalny...

A tak podsumowując Twoją propozycję to ,,zamienił stryjek..." :(

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś czyję, że za miesiąc będzie nowy wątek pt "trzeci teleskop!!!! Za tą kasę to lepiej dozbierać i kupić 8" na dobsonie

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Jacek E. napisał:

Przecież za cenę tego teleskopu (około 1000) zł kupisz 8" Newtona na Dobsonie. Jeśli interesuje Cię wizual i masz dobre niebo to komfort obserwacji w porównaniu z paralaktykiem nie wspominając o wielkości lustra będzie nieporównywalny...

A tak podsumowując Twoją propozycję to ,,zamienił stryjek..." :(

I nie wspominając o jakości tego paralaktyka!!! Kolego, logicznie rzecz biorąc, jakiej jakości może być sprzęt kiedy tuba razem z montażem kosztuje 999zł???? sam montaż eq3,2 , który najwyższych lotów też nie jest , ale początkujący już coś na nim może podziałać kosztuje chyba tyle samo!!??

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To szukaj refraktora, SCT lub MAKa - na montażu paralaktycznym (bo taka głowica jest na tym statywie jak to nazywasz) bardzo niekomfortowo prowadzi się obserwacje teleskopem Newtona. No i co to za polepszenie jak lustro jest większe od posiadanego o 16mm... no i ta cena....

A w czym Ci montaż Dobsona przeszkadza ???? Jeden z prostszych i idealnych w obsłudze.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Drzewucky napisał:

hmmm z Dobsonem bede miał problem.

Wolałbym coś na statywie

Moim zdaniem to problem będziesz miał z tym paralitykiem , myślisz, że on jest mniejszy od dobsona?

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć przenośnego malucha do spontanicznych obserwacji - używany Mak 127 na montażu EQ3-2 można nabyć za ~1500zł, czasami nawet taniej. Jest to opcja droga, ale warto dozbierać kasę bo będziesz zadowolony.

Jeśli chcesz mieć dobry sprzęt do wizuala - Synta 8" na montażu dobsona (montaż jest demontowalny). Do 1000zł możesz trafić okazyjnie nawet Syntę 10" na dobsonie, ale tu już dobrze być mobilnym. 10" to już sprzęt z zapasem mocy dla początkującego obserwatora. Dobson jest o wiele łatwiejszym w obsłudze montażem, a brak mikroruchów można szybko nadrobić zwykłą wprawą.

Dobson jest montażem o wiele tańszym. Jeśli chcesz kupić coś ambitniejszego w systemie Newtona to niestety, montaż kosztuje nierzadko tyle samo co teleskop. Ponadto montaż paralaktyczny przy większych teleskopach (nawet te 203mm) też jest kłopotliwy w transporcie, ponieważ poza samym montażem masz jeszcze przeciwwagę stosowną do wagi teleskopu, więc ambitniejsze rozwiązania powodują przyrost tkanki mięśniowej, bo kilogramów do dźwigania przybywa :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Łukasz S napisał:

Jeśli chcesz mieć przenośnego malucha do spontanicznych obserwacji - używany Mak 127 na montażu EQ3-2 można nabyć za ~1500zł, czasami nawet taniej. Jest to opcja droga, ale warto dozbierać kasę bo będziesz zadowolony.

Jeśli chcesz mieć dobry sprzęt do wizuala - Synta 8" na montażu dobsona (montaż jest demontowalny). Do 1000zł możesz trafić okazyjnie nawet Syntę 10" na dobsonie, ale tu już dobrze być mobilnym. 10" to już sprzęt z zapasem mocy dla początkującego obserwatora. Dobson jest o wiele łatwiejszym w obsłudze montażem, a brak mikroruchów można szybko nadrobić zwykłą wprawą.

Dobson jest montażem o wiele tańszym. Jeśli chcesz kupić coś ambitniejszego w systemie Newtona to niestety, montaż kosztuje nierzadko tyle samo co teleskop. Ponadto montaż paralaktyczny przy większych teleskopach (nawet te 203mm) też jest kłopotliwy w transporcie, ponieważ poza samym montażem masz jeszcze przeciwwagę stosowną do wagi teleskopu, więc ambitniejsze rozwiązania powodują przyrost tkanki mięśniowej, bo kilogramów do dźwigania przybywa :)

Dzięki i to jest odpowiedz na jaką czekałem ,a nie teksty typu "zamienił stryjek..."

Sky-Watcher N-114/1000 EQ1 + Okulary 25 mm / 10 mm / GSO PL 6 mm Adapter do smartfonów Levenhuk A10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo i Twoją propozycję z pierwszego postu trudno inaczej skomentować. ;) A tak w ogóle to nie napisałeś jakim budżetem dysponujesz, jakie masz preferencje obserwacyjne i skąd zamierzasz oglądać niebo. Bez tych podstawowych informacji ciężko będzie coś sensownie poradzić. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana lustra z 115  na 130 to nie wielki przyrost jakości i zasięgu obserwacji ale zawsze coś
jedyny plus w tym wypadku to napęd w jednej osi
Nie rozumiem tylko czy ta 130 ma zastąpić 115 czy uzupełnić
jeżeli zastąpić te jest to drobny krok rozwojowy - można już  próbować nawet prostego  trochę astrofoto z tym sprzętem
ale jeżeli uzupełnić to było by nieporozumienie - jeden stałby by na boku

Sam miałem 130/900 na EQ2 który uzupełniłem o napęd co ułatwiło obserwacje
choć dobrze ułożyskowany teleskop na dobsonie prowadzi się nawet fajnie ( korzystałem gościnnie i z 16)

Jeżeli nastawiasz się na obserwacje wizualne to 8" na Dobsonie będą dobrym rozwiązaniem

Nie napisałeś dlaczego wolisz coś na statywie i gdzie masz zamiar obserwować
Na balkonie na pewno lepiej sprawdza się statyw ale z Dobsone też można sobie poradzić

Ja obecnie obserwuje na statywie przez SW 80/400 i na Dobsonie 10" 
Dobson wydaje mi się wygodniejszy - szczególnie jak zabiera się krzesełko na obserwacje ;-)
 

 

  • Like 1

SW N254/1200; SW R80/400

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra już wiem co i jak i jak mi wypomniał ktoś ze nie podałem ceny to teraz informuje że tak do 1100 +/- 100 zł

Narazie zastanawiam się nad Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 8" PYREX

  • Like 1

Sky-Watcher N-114/1000 EQ1 + Okulary 25 mm / 10 mm / GSO PL 6 mm Adapter do smartfonów Levenhuk A10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.11.2015, 18:11:51, Drzewucky napisał:

Dzięki i to jest odpowiedz na jaką czekałem ,a nie teksty typu "zamienił stryjek..."

A zakładając ten temat chciałeś naszej porady? czy pochwalić się nie trafionym wyborem i oczekiwaniem naszego poparcia?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem jak koledzy wyżej konkretnej odpowiedzi a nie hejtu który miałem nadzieje omija to forum.Ale dobra koniec z tymi dziwnymi tekstami

Dziękuje każdemy kto pomógł z wyborem jeszcze troche sie pozastanawiam bo to jednak kupa pieniedzy

 

Sky-Watcher N-114/1000 EQ1 + Okulary 25 mm / 10 mm / GSO PL 6 mm Adapter do smartfonów Levenhuk A10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,  proponuje Ci Kolego Drzewucky przeczytać post po poście w swoim temacie powoli i dokładnie... 
Takim podsumowaniem zniechęcasz tylko do pomocy w podobnych przypadkach Userów, którzy chcieli abyś 1000 zł nie wyrzucił na sprzęt, który nie wiele zmieniłby Twoje dotychczasowe widzenie nieba...

Masz bakałarzu za naukę jak to kiedyś Pan Zagłoba powiedział..... :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra juz wszystko zrozumiałem.Moja wina i serdecznie przepraszam.

Teraz pytanie Synta 8" na jakimś konkretnym paralaktyku. 

Czy standardowo na dosbosnie bo często robie obserwacje na bardzo nierównych powierzchniach i ktoś mi napisał że lepiej kupic dobry montaż paralktyczny

Ktoś podpowie co zrobić z tym faktem.

Z góry przepraszam za moje głupie pytanie

 

Sky-Watcher N-114/1000 EQ1 + Okulary 25 mm / 10 mm / GSO PL 6 mm Adapter do smartfonów Levenhuk A10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko abyś nie pomyślał, że kpię - napiszę poważnie, montaż Dobsona (czyli montaż azymutalny) wystarczy, że się nie przewraca i bez problemu wszystkie obiekty będziesz mógł obserwować, a jak jest bardzo krzywo i na to miejsce się uparłeś to wystarczy podstawić cegłę. Montaż paralaktyczny z teleskopem Newtona jeszcze takim jak 8" jest naprawdę b. niewygodny do obserwacji.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)