Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,szanowne grono astromaniaków.

Zbierałem się do stworzenia tego tematu już od dość dawna.Nie będę się za bardzo rozwodził i przejdę to moich oczekiwań względem mojego pierwszego teleskopu.

1.Mieszkam na terenach wiejskich w odległości 8 kilometrów znajduje się całodobowo oświetlana stacja,łuna świetlna raczej nie dociera do mojego domu.

2.Mam do wydania jak już podałem w tytule do +- 1600zł. 

3.Wychodzę z założenia,iż wpatrywanie się wyłącznie w obiekty naszego układu planetarnego prędzej czy później znudzi mi się.Także wolałbym sprzęt raczej do obiektów głębokiego nieba.

Moje pytanie jest takie czy w tym przedziale pieniężnym Synta 8 ciągle stanowi bezkonkurencyjny produkt? Jeśli tak to czy warto dopłacić do wersji GSO z Delta Optical?

Pozdrawiam i liczę na pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przedziale cenowym Synta 8 ma konkurencję, sprzedawaną jako Sky Watcher 250/1200 lub 300/1500 (względnie GSO). ;)

Jeśli chwilę poczekasz, na pewno trafisz coś na giełdzie. Mając do dyspozycji wiejskie niebo i nie musząc transportować sprzętu, bez wahania inwestuj w duże lustra - odwdzięczą się widokami. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas na decyzję mam do kwietnia 2016.W tej cenie nie ma co skupiać się na refraktorach? Nie jestem pewien czy odpowiadałby mi montaż montaż paralaktyczny. Mając wybór między Syntą ze stajni Sky Watcher a z GSO,dopłaciłbyś do GSO? Czy raczej warto zainwestować różnicę w cenie w chociażby okular.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sąsiednim forum znalazłem takie porównanie:

"No to zbierzmy to w jednym miejscu jakie są różnice pomiędzy Syntą 8" a GSO 8" Delux :

Oś azymutalna ma łożysko obrotowe z regulacją docisku-----------------------w Syncie klocki cierne z tworzywa podobnego do teflonu

Oś elewacji ma łożysko obrotowe z regulacją docisku---------------------------w Syncie brak łożyska w elewacji

Czopy mają regulację środka ciężkości tuby teleskopu--------------------------w Syncie trzeba robić dodatkowe przeciwwagi

Oprawa lustra głównego posiada wentylator chłodzący optykę-----------------w Syncie trzeba go dorobić samemu

W zestawie jest okular Plossla 9mm 1,25" oraz Erfla 30mm w 2" oprawie----w Syncie są dwa kitowe Kellnery 10 i 25mm 1,25"

W zestawie jest wyciąg Crayforda z mikrofokuserem----------------------------w Syncie zwykły Crayford bez mikrofokusera

Lustra GSO mają sprawność po 92% każde--------------------------------------w Syncie są lustra o sprawności około 86%"

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, GSO jest lepiej wyposażony i dopracowany konstrukcyjnie. Niemniej, rozmiar lustra to podstawa i 12 cali zwyczajnie rozłoży na łopatki poczciwą "ósemkę". 

Twoja kasa i Twoja decyzja, ale pamiętaj, że pewne rzeczy można poprawić, tudzież dokupić akcesoria, ale lustra już nie rozciągniesz. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak:

Rok temu kupiłem Syntę 8" na paralakktyku. Teraz mam jeszcze GSO 12" na dobsonie. I odkąd mam 12" Synta jest nieużywana. Również mieszkam na wsi. Jeżeli więc możesz to inwestuj w duże lustro, ale weź też pod uwagę zakup przyzwoitych okularów, bo od nich dużo zależy.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, tasti napisał:

Powiem tak:

Rok temu kupiłem Syntę 8" na paralakktyku. Teraz mam jeszcze GSO 12" na dobsonie. I odkąd mam 12" Synta jest nieużywana. Również mieszkam na wsi. Jeżeli więc możesz to inwestuj w duże lustro, ale weź też pod uwagę zakup przyzwoitych okularów, bo od nich dużo zależy.

Mozesz zapodać zdjeciem albo linkiem do Synty 8 na paralaktyku

Sky-Watcher N-114/1000 EQ1 + Okulary 25 mm / 10 mm / GSO PL 6 mm Adapter do smartfonów Levenhuk A10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia  znajdziesz na stronie teleskopy.pl:Teleskop Sky-Watcher N-200 200/1000 EQ-5 (coś się dzieje, że forum nie wysyła wiadomości z linkami) Mój montaż jest dodatkowo z GoTo. Rozkładanie tego sprzętu, orientowanie na polarną, poziomowanie, wyważanie, alignacja na 2-3 gwiazdki zajmuje kilkanaście i więcej minut. Natomiast ustawienie GSO 12" na Dobsonie to tylko wyjazd z garażu na podwórko, włożenie okularu i hulaj po niebie:5640dc6e20115_02Laugh:. Dodam, że do tak dużego lustra bardzo przydatne jest dorobienie odpowiedniego wózka, bo wynoszenie osobno mantażu Dobsona i tuby jest niewygodne ze względu na rozmiary i ciężar.:5640dc719e86a_14Fools:

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)