Skocz do zawartości

Czy ten teleskop będzie odpowiedni?


Ciri

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

planuje zakup swojego pierwszego teleskopu. Przeglądałam już sporo stron i forów i niby coś już tam wiem, ale chce się upewnić czy dobrze zdecydowałam.

Nie mogę niestety zbyt dużo na niego przeznaczyć ale starałam się wybrać w miarę najlepszy za cenę do 500zł. Padło na Teleskop Celestron AstroMaster 114EQ.

Cechy:

  • Typ konstrukcyjny: Newton
  • Ogniskowa: 1000
  • Typ okularu: Kellner (są dwa takie w zestawie)
  • Ogniskowa okularu: 10mm i 20mm

Najbardziej zależy mi na obserwacji gwiazd i planet, ewentualnie galaktyk (chociaż Andromedy) jeżeli by się dało dobrze zobaczyć. Czy jest to według Was w miarę przyzwoity teleskop czy są dostępne w podobnej cenie jakieś lepsze?

I jeszcze jedno pytanie - czy opłaca się do tego kupować soczewkę Barlowa?

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam.
1. za słaby montaż do ogniskowej 1 metra, będzie drgał podzas obserwacji.
2. krótka tuba, czyli obniskowa sztucznie wydłużona wbudowanym barlowem:
celestron_am_1141_eq_5.jpg

  • Like 2

Newton 12' DOB GOTO, refraktor Sky-Watcher SK909 EQ3-2, okulary: 8, 10 13, 17 i Soligor 25
Na meteory: kamery PAVO6, PAVO7 i PAV79, czasem oko nieuzbrojone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M.K. - Dziękuję bardzo za opinię! Będę musiała wtedy albo innego poszukać albo więcej pieniędzy uzbierać.

 

rafak1 - Nie koniecznie. Mam w planach jechać z teleskopem na wieś autem ale on raczej w miejscu będzie tam stał, więc to problemów nie powinno sprawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś polować na używaną Synte 6".

http://sprzedajemy.pl/teleskop-sky-watcher-synta-6-zamiana,13463757?inp_category_id=5&inp_location_id=1&inp_text%5Bv%5D=synta+6+sprzedam&inp_text%5Bn%5D=1&_rp_RP=_rp_offers&offset=1

Jednak jest on bardziej na Ds-y (Deep Space)

 

Możesz poszukać tańszego:5640dc6dbc8ce_01Smile::5640dc6dbc8ce_01Smile:

  • Like 2

Sky-Watcher Synta 8" 203/1200 na Dobsonie oraz Rosyjska lornetka 25 x 60 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim sensie bardziej na DS-y?
Przecież Synta 6 świetnie się sprawdzi na Księżycu, planetach czy Słońcu (z filterm ND5, oczywiście!). Rozdzielczość będzie przyzwoita, a - o ile dobrze pamiętam - ma niewielkie lusterko wtórne, więc kontrast powinien być bardzo ładny, jak na konstrukcję Newtona.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Syntę 6" można wyłowić za 500zł i jest to jak najbardziej teleskop godny polecenia na start. jak będziesz dbać o sprzęt, to bez problemu sprzedasz go za tyle co kupisz, więc przy przesiadce na większe lustro nie tracisz. Konstrukcja jest relatywnie lekka, czytaj nie potrzebujesz asysty, żeby zapakować go do samochodu. Dla początkującego jest to w zasadzie idealne rozwiązanie żeby z jednej strony - obejrzeć zdecydowaną większość obiektów z Tabeli Wimmera (podstawa dla początkujących), a z drugiej strony nie wbijać się w koszta związane z bardziej ambitnym rozwiązaniem. Nim stwierdzisz, że teleskop jest już za mały i chcesz więcej (co nastąpi prędzej czy później :P ), to dorobisz się podstaw w postaci porządniejszych filtrów i okularów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)