Skocz do zawartości

Sky-Watcher (Synta) SK Dobson 6"


Dawid

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam około tysiąc zł funduszu, zastanawiałem się nad Dobsonem 6". Co o nim sądzicie? za tą cenę znajdę coś lepszego? SPRZĘT UŻYWANY NIE WCHODZI W GRĘ. Dodam, że będzie to mój 1 teleskop. 

A i ten.. mieszkam w mieście oraz nie mam zbytnio możliwości wyjechania z niego. :) 

Jeśli ktoś miałby zdjęcia planet bądź innych ciał niebieskich wykonanych tym teleskopem to bardzo bym prosił o wysłanie ich tutaj. :)

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Pierwszy teleskop to jedna z najtrudniejszych decyzji jakie trzeba podjąć na początku przygody z obserwacją nieba, najpierw musisz wyznaczyć sobie co chcesz oglądać przez teleskop np. planety, gwiazdy zmienne, ds'y. Jest trochę rodzai teleskopów, niektóre z nich bardziej nadają się do planet, a niektóre bardziej do ds'ów. No chyba że wolisz zająć się astrofotografią, ale to wymaga większej ilości pieniędzy niż te tysiąc złotych. Potem musisz uwzględnić swoje miejsce zamieszkania, poziom zanieczyszczenia nieba światłem, gdzie chcesz obserwować.

Dobson 6" przy obserwacjach w mieście w dodatku zamiar wykonywania zdjęć planet, to jednak zły pomysł. Dobsony charakteryzują się dużymi lustrami które swoje możliwości pokazuję dopiero przy bardzo niskim zanieczyszczeniu światła, w mieście obserwacje będą słabe, co może cię zniechęcić do dalszych obserwacji. W dodatku Dobson jest na montażu azymutalnym, czyli możesz poruszać teleskopem w górę w dół i na boki. Montaż ten nie nadaje się do fotografowania planet, ds'ów, obiekt w dużym powiększeniu powoli znika z pola widzenia w związku ruchem orbitalnym Ziemi, do tego jego jasność jest słaba, więc trzeba naświetlać ten obiekt aparatem przez dłuższy czas by osiągnąć oczekiwany efekt na zdjęciu, czyli musiałbyś podążać za obiektem mikro ruchami tak aby obiekt był w centrum obiektywu, jest to niewykonalne. W celu fotografowaniu takich obiektów służy montaż paralaktyczny, którego dobson nie ma przy zakupie. Jedynie za pomocą montażu azymutalnego można fotografować Słońce i Księżyc, bo nie trzeba ich długo naświetlać.

"SPRZĘT UŻYWANY NIE WCHODZI W GRĘ"

Na giełdzie możesz kupić o wiele taniej teleskop o praktycznie takiej samej jakości co kupiony ze sklepu, właściciel dba o takie cacka. Więc nie ma czego się obawiać, przy zakupach na giełdzie można sporo zaoszczędzić.

W mieście raczej obserwacja i fotografowanie ds'ów odpada, w takim razie radził bym ci jakiegoś maskutova na obserwowanie planet. Mógłbyś także fotografować planety.  Wydaję mi się że ten teleskop spełnia twoje oczekiwania Sky-Watcher Virtuoso wraz z głowicą fotograficzną. Musiałbyś jeszcze dokupić jakiś aparat, najlepiej lustrzankę.

I parę słów ode mnie, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z obserwacją nieba, radził bym zaniechania zakupu teleskopu, możesz kupić sobie lornetkę w celu poznania gwiazdozbiorów, najjaśniejszych planet. By zaznajomić się z mechaniką nieba. A potem dopiero kupić teleskop gdy będziesz posiadał wiedzę i doświadczenie.

Edytowane przez Mersis
literówka
  • Like 1
Mój sprzęt do obserwacji:
- Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2
- Celestron SkyMaster 15x70
 
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma żadnego teleskopu który dobrze sprawuję się w mieście, każdy teleskop jest tak samo podatny na zanieczyszczenie światłem. Planety są jasne dlatego można je obserwować w mieście za pomocą każdego teleskopu. Maskutov charakteryzuję się długą ogniskowa, im dłuższa ogniskowa tym lepsza ostrość obiektu, czyli idealny do planet.

Zgadza się lornetką nie zobaczysz tego co teleskopem, jednak lornetka chwali sobie duże pole widzenia i do obserwacji gwiazd jest bardzo dobra. Chodzi mi o to że bez znajomości nieba trudniej będzie ci znaleźć obiekt teleskopem który chcesz zobaczyć, dlatego lornetka na początek jest dobrym rozwiązanie, po jakimś czasie zawsze możesz sprzedać na giełdzie lornetkę.

A propozycję teleskopu podałem, Sky-Watcher Virtuoso wraz z głowicą fotograficzną, na delta optical powinien być.

Jest na promocji i kosztuję 800zł, jednak radził bym najpierw sprawdzić na giełdzie.

Mój sprzęt do obserwacji:
- Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2
- Celestron SkyMaster 15x70
 
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mersis, merytorycznie Twoja pomoc nadaje się psu na buty, bo akurat Dobson 6" nie charakteryzuje się dużym lustrem. Virtuoso wraz z głowicą fotograficzną, to własciwie jest głowica fotograficzna, a to co na niej wisi to prawie teleskop, bo według mnie raczej prawie fajny obiektyw. I dlaczego Słońce i Księżyc można fotografować jedynie za pomocą montażu azymutalnego? No i odnośnie DS'ów z miasta, to na licznych pokazach PTMA z centrum Szczecina pokazywaliśmy wiele DS'ów, chyba, że Szczecin to ewenement na mapie LP.

Jeśli mamy komuś radzić to rzetelnie. Bez 'politykowania'.

To tak na początek.

  • Like 1

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm

...im dłuższa ogniskowa tym lepsza ostrość obiektu,

Może mi ktoś te stwierdzenie wytłumaczyć.

 

Mersis ile teleskopów przeszło przez twoje ręce? Bo z podpisu to żaden a jedyny sprzęt obserwacyjny to Twoje gałki oczne?

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Starałem się pomóc, ale najwyraźniej wiedza to nie wszystko, brakuję mi doświadczenia.

Wiem że Dobson 6" ma małe lustro, ale na przykładzie dałem że dobsony charakteryzują się dużym lustrem.

Czytałem kiedyś opinie o Vrtuoso, na początek do oglądania planet jest dobry, dlatego go poleciłem.

Nie sprecyzowałem tego ale na montażu azymutalnym jest możliwe fotografowanie innych obiektów, tylko musielibyśmy je krócej naświetlać a efekt końcowy raczej nie byłby zadowalający.

No ale jednak obserwacja ds'ów z miast a z wsi, to jest różnica, po co kupować teleskop który jest dobry w przypadku obserwowania ds'ów i obserwować je w mieście, przecież nie wykorzystamy jego pełnego potencjału w przypadku gdy nie bierzemy pod uwagę wyjazdów poza miasto.

@Alien

Tu także nie sprecyzowałem, chodziło mi o to im ogniskowa jest większa tym pole widzenia jest mniejsze przy czym obraz jest wyraźniejszy.

  • Like 1
Mój sprzęt do obserwacji:
- Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2
- Celestron SkyMaster 15x70
 
 
 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę moje własne doświadczenia, fakt, że na początku najwięcej frajdy sprawiają obserwacje obiektów Układu Słonecznego, a także to, że będziesz obserwować w mieście, rozważyłbym na początek wybór małego Maka (np. 90, 127 to już trochę większy koszt). Taki teleskop powinien dobrze sprawdzić się w mieście, a co więcej, jest bardzo lekki i tym samym może pełnić funkcję travellerka. Newtona bym sobie odpuścił na miasto, chyba że masz możliwość transportu w jakieś ciemne miejsce. Do rozważenia byłby też Schmidt, ale to już jest znacznie większa cena. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak w ogóle to w pierwszej kolejności kupiłbym jakąś lornetkę (na początek starczy np. Sky Master 15x70 firmy Celestron) - tutaj Koledzy mają 100% racji. I poczytałbym najpierw fora, obejrzał sobie szkice aby uświadomić sobie możliwości dostępnych instrumentów optycznych (żeby się za bardzo nie zdziwić, że zakupiony teleskop nie pokazuje obrazów jak z Hubble'a) i przejrzał podstawową literaturę (np. Niebo na weekend itp.). Bez tego wszystkiego kupowanie nowego teleskopu to jak nabywanie kota w worku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup najpierw obrotową mapę nieba, zainstaluj Stellarium, pooglądaj szkice, fotki, zajrzyj do Tabeli Wimmera. Sprawdź ile i jakie gwiazdozbiory potrafisz rozpoznać z miejsca w którym będziesz obserwował. Zaplanuj później znalezienie jakiś gwiazdek - z pomocą Stellarium - znajdź. Wróć jak zacznie Ci wychodzić obserwowanie własnym, wbudowanym instrumentem optycznym. ;-)

Lornetka większa niż 10x50 jest według mnie za duża jak na pierwszy sprzęt tego typu. Za 15x70 ciągnie się widmo statywu.

  • Like 1

PTMA o. Szczecin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)