Skocz do zawartości

Mini recenzja montażu iOptron ZEQ25GT


Rekomendowane odpowiedzi

Rzeczywiście maleństwo, ale przynajmniej nie musisz prosić kilku osób do pomocy by ci pomogli sprzęt wynieść. Mój CGEM DX waży tyle, że czasem długo się zastanawiam zanim zabiorę się dźwiganie tego żelastwa. Całość ze sprzętem waży koło 70 kg i nie sposób tego przestawić.

Tu masz ten komfort, że w razie załamania pogody szybko przeniesiesz sprzęt w bezpieczne miejsce.

Druga sprawa w wizualu nie musisz używać drabiny :) CGEM + Newton = dość duża drabina :D

  • Like 1

Lornetka: Nikon Action EX 10x50 CF

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, lynx79 napisał:

...

Tu masz ten komfort, że w razie załamania pogody szybko przeniesiesz sprzęt w bezpieczne miejsce.

Druga sprawa w wizualu nie musisz używać drabiny :) CGEM + Newton = dość duża drabina :D

To samo jest z szybkim wynoszeniem jak nagle dziura się zrobi ;)

Wszędzie i zawsze powtarzam - Newtony do wizuala nie wieszamy na paralaktykach :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Producentom powinno się tego zabronić bo mieszają ludziom w głowach. Nie dalej jak miesiąc temu mój kolega powiedział mi że kupuje sobie pierwszy teleskop, pokazuje mi fotkę i się pyta czy będzie dobry. Patrzę a tam niutek 12" f4 na EQ8 ! :D

ZEQ25GT wygląda naprawdę niewinnie, aż mi się przypomniał mój EQ3 i noszenie go pod pachą :)

Wygląda na podobny gabaryt ale nośność i twój wykres z PHD wygląda super. Coś mi się zdaje że zaraz będzie wysyp "zamienię HEQ5 na ZEQ25" :)

Jeśli możesz to napisz coś więcej o sterowniku np w porównaniu do synscan v4 jeśli jest taka możliwość. Synscan v4 ma align wspomagający ustawienie na polarną i jeszcze dwa których nie rozgryzałem - korektę stożka i prostopadłości osi. Jest tam coś podobnego? Co z tą magią super precyzji goto sterowników iOptron, działa? Na czym polega?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, MrOD napisał:

Jeśli możesz to napisz coś więcej o sterowniku np w porównaniu do synscan v4 jeśli jest taka możliwość. Synscan v4 ma align wspomagający ustawienie na polarną i jeszcze dwa których nie rozgryzałem - korektę stożka i prostopadłości osi. Jest tam coś podobnego? Co z tą magią super precyzji goto sterowników iOptron, działa? Na czym polega?

Tu akurat niewiele Ci pomogę, nie lubię montaży SW (ale za chwilę oberwę ;) ) przez te cholerne EQMODy... Z GoTo miałem rok CG5, niemal 5 lat CGEMka i tylko niecałe pół roku HEQ6. którego używałem tylko kilka razy do wizuala. Dlatego nie potrafię porównać.

Jeśli masz ochotę poczytać to na dole dołączam instrukcję to o GoToNovej sobie poczytasz.

Jeśli chodzi o super precyzję GoTo to akurat trafiłem na bardzo dobry egzemplarz - choć nie zauważyłem aby ludziska na ,,ChmurnychNocach" na to narzekali.

Podobnie jak CGEMek trafia jak snajper. Do tego stopnia, że jak chciałem coś na szybko to wystarczyło po złapaniu fiksa i nastawieniu Polarnej w ,,zegarku" lunetki po złapaniu wskazanej jednej gwiazdki szuka czego chcę bezbłędnie bezbłędnie. Do niedawna to tylko ustawiłem w CdC np Wegę, robiłem synchronizację i juz ,,latałem" po niebie i w interesujący obiekt idealnie trafiał.

Proszę to jest instrukcja i pilocik jest dokładnie opisany a co do nowości z marca wejdź na link w pierwszym poście dotyczący sterowników - jest napisane co jest poprawione.

 

ZEQ25_Manual.pdf

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam doskonale jak wiosna w Zatomiu, w trójkę targaliśmy Twój montaż Celestrona - mały wypad w pole i siłownia nie była pewnie już potrzebna :) Odzywam się bo  właśnie "urodziła" mi  się myśl "dociułania" do AZ-EQ5 (myśl i jakaś mała możliwość - wdrożenie nowego systemu klasy erp w firmie=duużo dodatkowych godzin w pracy.. )  Przy tych cenach sprzetu i galopującym kursie dolara pewnie to potrwa ale... no właśnie możne coś iOptrona ? Chmm ćwieka mi zabiłeś... Z innej beczki design tego montażu jest jakiś taki "kanciasty" to nieistotne może składać się z elips byle dobrze prowadził - a jak widzę wszystko jest OK...

  • Like 1

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Gdyby ktoś z Państwa natknął się na jakiś filmik, pdfek, tutorialik jak rozkręcić i wymienić smary w ZEQusiu (nie mogę znaleźć, albom ślepy)... to %-owo się odwdzięczę ;)
Za 3 miesiące mija roczek i pora by ,,amerykańskie" - jakie fabryka dała smary na nasze litowe i molibdenowe wymienić :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Nie wiem czy to odpowiednie miejsce na zadanie pytania ale to chyba najlepszy temat o tym montażu i myślę, że kolega Jacek E.  jest w naszym kraju jednym ze specjalistów od niego więc zapytam.

Właśnie mam okazję pobawić się tym montażem z myślą o ewentualnym zakupie i wszystko wygląda i działa całkiem miło (trochę backlash ma sporawy ale nikt wcześniej chyba nic z tym nie robił) ale zastanawia mnie jedna rzecz czy u osób posiadających go jest to normalne, że zwykle po dojechaniu GOTO we wskazane miejsce jeden (a czasem chyba oba) z silniczków wydaje dźwięki przypominające nadający modem i trwają dopóki nie przesunę osi (RA lub DEC - w zależności który to silnik)  odrobinę. Znalazłem informację na CN o podobnym zachowaniu ale w sumie tam nikt nic nie wyjaśnił poza tym, że czasem się to pojawia. Wysłałem też zapytanie do samego iOptrona, ale na razie cisza. Zastanawiam się czy to "normalny" objaw i nie ma się czym przejmować czy może jednak jest to sygnał, że coś jest nie tak. Swoją drogą sprawdziłem, że właściciel nie upgradował żadnego firmware'u i nie jest to ostatni, ale w sumie nie wiem czy update coś by w tej materii poprawił.

Czy mógłbym mi ktoś potwierdzić, że to standardowe zachowanie tego montażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! To już jest jakaś informacja. :)  Sam montaż mi się podoba chociaż trzeba się przestawić na to "kręcenie" pokrętłami . Wiadomo, że jest tez nowsza wersja CEM25 z silniczkami krokowymi ale czytałem dużo niedobrego o nim, że silniki się blokują i trzeba często montaż od nowa alignować, że synchronizacja z zewnętrznymi programami kuleje -  ZEQ25 chyba nie ma z tym problemu (tzn. z recenzji powyżej wynika że jest ok :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ze sterowaniem z komputera nie miałem nigdy problemów, GoTo również dobrze działało. Mój egzemplarz był niestety felerny i żle prowadził z guidingiem - podejrzewałem jakiś problem z przekładnią zintegrowaną z silniczkiem, bo ślimakowa wyglądała ok. Po kilku próbach serwisu i regulacji w końcu montaż zwróciłem. 

Jacek może wkrótce coś napisze - z tego co wiem jest zadowolony z montażu, jedynie ostatnio coś też guide przy fotografowaniu zaczął mu szarpać, wygląda to dość podobnie do tego co sam miałem od samego początku. Montaże kupowaliśmy razem, więc może jakaś taka partia się trafiła.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Mikele napisał:

Nie wiem czy to odpowiednie miejsce na zadanie pytania ale to chyba najlepszy temat o tym montażu i myślę, że kolega Jacek E.  jest w naszym kraju jednym ze specjalistów od niego więc zapytam.

Właśnie mam okazję pobawić się tym montażem z myślą o ewentualnym zakupie i wszystko wygląda i działa całkiem miło (trochę backlash ma sporawy ale nikt wcześniej chyba nic z tym nie robił) ale zastanawia mnie jedna rzecz czy u osób posiadających go jest to normalne, że zwykle po dojechaniu GOTO we wskazane miejsce jeden (a czasem chyba oba) z silniczków wydaje dźwięki przypominające nadający modem i trwają dopóki nie przesunę osi (RA lub DEC - w zależności który to silnik)  odrobinę. Znalazłem informację na CN o podobnym zachowaniu ale w sumie tam nikt nic nie wyjaśnił poza tym, że czasem się to pojawia. Wysłałem też zapytanie do samego iOptrona, ale na razie cisza. Zastanawiam się czy to "normalny" objaw i nie ma się czym przejmować czy może jednak jest to sygnał, że coś jest nie tak. Swoją drogą sprawdziłem, że właściciel nie upgradował żadnego firmware'u i nie jest to ostatni, ale w sumie nie wiem czy update coś by w tej materii poprawił.

Czy mógłbym mi ktoś potwierdzić, że to standardowe zachowanie tego montażu?

A czy czasem nie jest to ,,normalny" objaw wydawania dźwięku przez montaż ??? On standardowo o wszystkim dźwiękiem informuje, wystarczy wejść w ustawienia i niepotrzebne dźwięki wyłączyć....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie :) Nie chodzi mi o dźwięki z beepera, które od razu wyłączyłem ani o dźwięki przy  najeżdżaniu GOTO na obiekt tylko o dźwięk "nadawania modemu" :) gdy montaż jest w trybie śledzenia. Brzmi on na tyle głośno, że  nie da się go nie usłyszeć. I tak jak napisałem po delikatnym poruszeniu na małej prędkości w osiach dźwięk zwykle przestaje być nadawany. O włąśnie znalazłem na youtubie to "nadawanie modemu" :) czyli to chyba bywa normą :).

>Jacek E. >>    A jeśli wolno zapytać o te ostatnie problemy z guidingiem - czy coś się wyjaśniło?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie takich dźwięków nie słyszałem - ewentualnie bardzo króciutko.... tuż przed ,,dojechaniem"

iOptron zareagował natychmiast, przysyłał instrukcje ale pomogły tylko na 2 tygodnie, wysłałem do autoryzowanego i chyba jedynego serwisu w Europie (dzięki Marcin - politfyg) Altair Astro - w ciągu tygodnia mają być znane wyniki...

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Chyba nadszedł czas na odtrąbienie uleczenia z choroby.. chwilowej niemocy... psikusa ???? Mojego Zeqsia.
Co było przyczyną ???? Tego nie wie chyba nikt i wiedzieć nie będzie.....
Nigdzie nie stuknąłem, bo o sprzęt dbam bardziej niż i swoje zdrowie :)
Jak szczególnie zlotowicze oraz bliscy znajomi wiedzą po wiosennym zlocie zaczęły się cyrki. A konkretnie objawiało się to tak gdyby ktoś w czasie zasysania pojedynczej klatki, trwającego obojętnie czy 60 czy 400 sekund parę razy kopał mi w montaż a szczególnie przywalał w RA. Na wykresie brakowało skali aby kopniecie zobrazować a gwiazdki były poziomymi krechami :( 
Montaż wysłałem do jedynego autoryzowanego serwisu w Europie - Altair Astro w GB. Sprawdzono regulację,  wymieniono płytę elektroniczna oski RA... nic nie pomogło.

Zaczęły się negocjacje z producentem. Trzeba przyznać, że tak wspaniałej obsługi ze strony iOptrona się nie spodziewałem... Service iOptron - You're the world's best !!!
Szanowni Państwo - to jest wzór wzorów jeśli chodzi o obsługę klienta :) Natychmiastowe odpowiedzi na maile, wysyłanie szczegółowych instrukcji nigdzie nie publikowanych jak postępować, co robić, co sprawdzić. Bezpłatna wymiana silnika z enkoderem i przekładnią, wymiana ślimaka (zapłaciłem połowę ceny - nie jest objęty gwarancją) i on niestety chyba był przyczyna skoków. Miał przy spojrzeniu pod lupą nacięcia, wżerki. Z czego powstały ???? Teoretycznie powstają przez przeciążenie, przez uderzenie w czasie sprzęgnięcia ze ślimacznicą, za mocnym docisku....
Nic takiego nie nastąpiło, jedynie co mogło na to wpłynąć to jedna majowa sesja gdy samo się fociło a ja jadłem kolację, czy to na wskutek przerwy dopływu energii elektrycznej, czy sfiksowania laptoczka gdy wróciłem  na balkon zobaczyłem teleskop skierowany w dół a montaż pracował, tak jak gdyby śledził obiekt.
Po przyjściu ślimaczka niby się poprawiło ale dalej było to nie tak... Nie było kopnięć ale niemal regularne falowanie osi RA w dół w górę... Myślałem, że dalej nie trafiona naprawa.
Wtedy postanowiłem rozebrać wszystko jeszcze raz zgodnie z instrukcjami. Pożyczyłem szczelinomierz, dokładnie dobrałem odległości mocowania ślimaka, docisku jego łożysk, idealne ustawiłem odległość mechanizmu dociskowego ślimaka do ślimacznicy. Idealnie zębatki paska napędu od przekładni silnika oraz ślimaka. I... pomogło :)
Pierwsza pomyślna próba odbyła się miesiąc temu, 3 razy odpalałem wszystko jak bym sesję zaczynał na nowo. Wynosiłem wnosiłem montaż i wszystko było idealnie.

We wcześniejszym odtrąbieniu sukcesu powstrzymała mnie pogoda - miesiąc chmurwia i dopiero w środę 8 listopada znów wszystko powtórzyłem kilka razy a zakończyłem niemal dwugodzinną sesja non stop.
Wszystko jest w najlepszym porządku - pierwszy raz od kilku miesięcy usnąłem jak noworodek :)  :):) 
Szanowni Państwo gdyby ktoś popadł w podobne tarapaty proszę pisać, udostępnię wszystkie materiały, które posiadam od producenta, które pomogą się bez zbędnego szukania po sieci.

Teraz czas na podziękowania, dla Kolegów, którzy poświęcali swój cenny czas aby pomóc mi w problemie: 

Marcinie plitfyg - za telefony z Kanady do USA, za tłumaczenia w moim imieniu, za tłumaczenia instrukcji, za udostępnienie swojego maila, za założenie pieniążków gwarancyjnych, za cierpliwość i podnoszenie na duchu - Bardzo, Bardzo Dziękuję :)  :)  :)

Łukaszu  Jolo - za cierpliwość, podtrzymywanie na duchu, za tłumaczenia, za testowanie Zequsia coby wyeliminować jakieś moje babole - Bardzo Dziękuję :) :):)

 

 

  • Like 8

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super Jacku, ze Ci to w koncu wszystko dziala. Nerwow przez to wszystko troche zjadles. Co do iOptron, moge tylko potwierdzic to co Jacek juz napisal - widac, ze staraja sie pomoc i naprawde komunikacja z nimi jest zasadniczo sprawna i sympatyczna. Zarobili u mnie sporego plusa. Swija droga Jacek jest w tej chwili chyba najwiekszym w Polsce specjalista od iOptronow :)

Marcin

  • Like 3

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji podziele sie jeszcze moim doswiadczeniem z serwisem Skywatcher (USA). Tak w porownaniu z iOptron. Jest to tylko moje doswiadczenie i nie moge z pewnoscia powiedziec, ze to tak zawsze dziala. Traktujcie to prosze jako ciekawostke. 

Mialem okazje kontaktowac sie z serwisem SW kilkanascie razy (zawsze mailowo, bo prawie za kazdym razem dolaczalem jakies zalaczniki - zdjecia etc). Zarowno w przeszlosci jak i w przeciagu kilku ostatnich dni. Zawsze takze byl to amerykanski oddzial SW. Do rzeczy jednak.

Zauwazylem jedno ciekawe zjawisko. Otoz za kazdym razem odpowiedzieli oni bezproblemowo na pierwszego maila, ktorego do nich wyslalem (odpowiedz z reguly dostawalem nastepnego dnia). Odpowiedzi raczej zwiezle i lakoniczne i czesto bylo tak, ze zaraz po otrzymaniu odpowiedzi chcialem o cos dopytac. Problem jednak zauwazylem taki, ze jeszcze ANI RAZU nie dostalem odpowiedzi na kolejnego maila (wyslanego jako odpowiedz na maila od nich). Po prostu nic ... cisza. Kiedy jednak napisalem nowego maila, w zaden sposob nie zwiazanego z zadnym historycznym mailem (wczoraj taki eksperyment zrobilem) -  odpowiedz dostalem nastepnego dnia. 

Moze tylko ja tak mam, moze faktycznie moje kolejne pytania sa glupawe i niewarte odpowiedzi :) -  nie wiem. Ciekawe jednak mi sie to wydalo. W ogole chodzi mi po glowie wyslac im maila i zapytac o to.

Ogolnie mam wrazenie, ze ze SW wszystko idzie nieco jak po grudzie. Niby odpowiedza, ale tak, ze w sumie po prezczytaniu odpowiedzi mam wrazenie, ze ciagle nic nie wiem :)

Poza tym jak w mailu zadawalem wiecej niz jedno pytanie, nigdy nie odpowiedzieli na wszystkie. Tak jakby nie czytali maili do konca, albo niektore pytania calkowicie "zlewali". Teraz madrzejszy jestem i wysylam osobnego maila z kazdym pytaniem. 

Z iOptronem (byc moze ze wzgledu na problem z jakim sie z nimi kontaktowalismy - mogl byc ciekawszy) wyraznie czulem, ze sami sa ciekawi co i jak. Nie trzeba ich bylo za jezyki za bardzo ciagnac. 

Jeszcze jedna rzecz przyszla mi go glowy. Wydaje mi sie, ze bardzo wazne jest to komu zadajemy pytania. Zawsze dostawalem bardzo dobre odpowiedzi kiedy kontaktowalem sie bezposrednio z kims zangazowanym jakos np. na forum internetowym. Czyli zamiast oficjalnego kanalu poprzez ich "customer service" (wiem - nie zawsze sie da), probowalem znalezc kogos na forum (czy to przedstawiciel firmy, czy ktos ma z takim przedstawicielem - czesto, w przypadku azjatyckich firm szefem - kontakt).

Mialem na przyklad serie pytan zwiazanych z moim teleskopem WO Star 71 i odpowiedzi dostawalem bezposrednio od glownego szefa firmy. Odpowiedzi rewelacyjne, wlaczajac w to nagrany filmik wyjasniajacy jak cos tam zrobic. Wszystko poprzez forum CN.

Gdyby wiec komusc nie do konca wychodzil kontakt oficjalnymi kanalami, polecam probowac takze nieoficjalnie. 

Pozdrawiam,

Marcin

 

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na potwierdzenie wspaniałej obsługi klientów Firmy iOptron podam jeszcze jeden osobisty przypadek:

Kupiłem ich statyw - po kilku dniach okazało się, że na wzmocnieniu nogi w miejscu, w którym dokręca się śrubę dociskową po wysuwie środkowej jest lipny (spitolony) gwint. Śruba dociskowa się kręci i nie blokuje. Wysłałem fotografię i żałosne zdanie, że przez taki przypadek mogłem uszkodzić sprzęt powieszony na tym, statywie.....
Po godzinie otrzymałem majl z przeprosinami oraz prośbę o podanie adresu, po 15 minutach numer listu przewozowego z nowym mocowaniem !!!! Mało szoku nie dostałem..... Nie u nich kupowałem.
Uszkodzonej części wysyłać nie musiałem a paczka zza Wielkiej Wody przyszła w ciągu 6 dni Brawo Ty iOptronie

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam dla Was jeszcze jeden komentarz (tak w ramach ciekawostek) odnosnie serwisu Sky Watcher. Oto odpowiedz jako dostalem na pytanie czy slimacznice na osi DEC i RA w moim montazu sa dokladnie takie same i czy moge je sobie zamienic. Wydaje mi sie, ze moge, ale .... licho wie. Wydawalo mi sie, ze nie powinno byc wielkiego problemu z potwierdzeniem tego u SW.  

W odpowiedzi uslyszalem: "I think they are the same kind and interchangeable. But I can't commit. Customers may try at own risk..". Tlumaczac z ichniego na nasze - " Wydaje mi sie, ze sa takie same i mozna je zamieniec. Ale nie moge tego potwierdzic, Klienci moga to zrobic na wlasne ryzyko" . Przyznam, ze rece mi opadly. Naprawde. No bo skoro "producent" (akurat z jakakolwiek produkcja to oni maja tyle wspolnego co nic) nie jest mi w stanie udzielic odpowiedzi to ... kogo pytac ? Skoro im sie tylko "wydaje", to skad zwykly uzytkownik ma cokolwiek wiedziec ? :) Poza tym wiadomo, ze wszystko jest na moje ryzyko bo przeciez gwarancji nie mam. 

Wedlug mnie potwierdza sie moje przeczucie, ze oni tak naprawde pojecia nie maja o tym jak to wszystko dziala, jak jest robione, poskladane etc. Ktos im (Synta) te  produkty gdzies w Chinach "tlucze', oni naklejke naklejaja i tyle.  Szkoda pytac o cokolwiek. I niby wiem, ze mozna wszystko samemu zmierzyc, ze sa fora etc.  - I tak tez robie. Jakos tak jednak mysle, ze fajnie byloby moc uzyskac jakies odpowiedzi i od nich, skoro juz maja  tzw. wsparcie techniczne" :)  

No chyba, ze nie udzielaja takich informacji celowo, aby ...... no wlasnie nie potrafie sobie wyjasnic dlaczego. 

Pozdrawiam,

Marcin

 

  • Like 2

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy SkyWatcher to nie jest w gruncie rzeczy marka Synty i w zasadzie jedna firma? Synta sprzedaje coś dla innych firm?

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie. Sam do konca nie wiem jak to jest, ale biorac pod uwage to co slysze od mojego lokalnego oddzialu SW (kiedy nie sa w stanie udzielic odpowiedzi na zadne nieco bardziej "zaawansowane" pytanie) naprawde wydaje mi sie, ze istnieje przynajmniej jakis "row informacyjny" pomiedzy SW i fabryka. Ewentualnie (jak wspomnialem) nie chca pewnych informacji udzielac (tylko dlaczego?) lub zatrudniaja srednio bystrych osobnikow na "infolinii" :)  

Spojrz na ten montaz sprzedawany przez Orion: Orion Atlas Pro AZ/EQ-G (http://www.telescope.com/Mounts-Tripods/Altazimuth-Mounts-Tripods/Orion-Atlas-Pro-AZEQ-G-Computerized-GoTo-Telescope-Mount/c/2/sc/35/p/102340.uts). Przeciez do wyglada dokladnie tak jak AZEQ6 (kolor inny). Co sklania mnie ku teorii, ze Synta buduje a SW i Orion naklejaja swoja naklejke tylko. Chociaz pewnosci nie mam. 

Marcin

 

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, plitfyg napisał:

Spojrz na ten montaz sprzedawany przez Orion: Orion Atlas Pro AZ/EQ-G (http://www.telescope.com/Mounts-Tripods/Altazimuth-Mounts-Tripods/Orion-Atlas-Pro-AZEQ-G-Computerized-GoTo-Telescope-Mount/c/2/sc/35/p/102340.uts). Przeciez do wyglada dokladnie tak jak AZEQ6 (kolor inny). Co sklania mnie ku teorii, ze Synta buduje a SW i Orion naklejaja swoja naklejke tylko. Chociaz pewnosci nie mam. 

No tak, faktycznie Orion sprzedaje klony SW, choć chyba mają skromniejszą ofertę (ale mają też "swoje" produkty). Ciekawe, jak to w końcu jest.

Na infolinii mogą siedzieć totalne buraki :) Im większa firma, tym częściej takich zatrudniają. Patrz dostawcy internetu. Trudno od nich wyciągnąć inteligentniejszą poradę, niż "zresetuj urządzenie; sprawdź, czy kabel jest wpięty" :)

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)