Skocz do zawartości

Mars, Księżyc, Wenus, Catalina


Alien

Rekomendowane odpowiedzi

Na mikołaja cztery obiekty na niebie w bliskim sąsiedztwie. Zapraszam do relacji z obserwacji jak i pamiątek foto.

Mapka wygenerowana na godzinę 5h CET 2015-12-06

 

jkl.png

  • Like 6

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taa wstałem dzisiaj, oops tzn wczoraj (w sobotę) o 5 rano aparat, obiektyw, statyw itp. wyszedłem i ooops.. jedynie Księżyc ledwo-ledwo majaczy przez chmury .. więc myśląc, że mogłem się w sumie przyzwyczaić wk.. w tył zwrot i do wyrka... Może rano się przyfarci :)

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa zaliczona. W lornecie 15x70 widoczna " z marszu" - jako okrągła, rozmyta mgiełka; warkocza (-y) niet. Najbliższe skojarzenie (jeśli chodzi o jasność i rozmiar) to M13 ;)  Obserwację utrudniała lekka mgła oraz blask zmierzającego do nowiu Księżyca.  

Kometa niczego nie urywa (daleko jej do urody Lovejoy'a z ubiegłej zimy), ale wstać o tak dzikiej godzinie (i do tego w niedzielę) zdecydowanie było warto - wysoko nad głową wisiał Jowisz, poniżej Łysol z pięknie widocznym światłem popielatym i krwistoczerwonym Marsem tuż obok, a nisko nad wschodnim horyzontem błyszczała oślepiająco Wenus. 

Było niesamowicie cicho, tylko pod nogami chrzęściła pokryta szronem, zmrożona trawa; widząc zachodzącego Oriona i dźwigającą się na południowym wschodzie konstelację Kruka wraz z pobliską, jasną Spiką poczułem jednakowoż powiew wiosny. To jeden z tych magicznych poranków... :)

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też wizualnie zaliczyłem. O 5:45 piękna dziura nad wschodnią cześcią Warszawy. Kometa widoczna  jako rozmyty punkt pięć stopni w lewo od Wenus. Warkocza nie widać - za jasno no i z miasta. Pozostałe elementy układanki też widoczne , ale nie poświęciłem im zbytnio uwagi. Sprzęt - Fujinon 7x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, lukost napisał:

  Obserwację utrudniała lekka mgła oraz blask zmierzającego do nowiu Księżyca. 

No i zapewne też cirrusy. W Krakowie było ich trochę o 5 rano, więc tym razem komecie "odpuściłem". Cirrusów widać też było sporo na kamerze z Suhory w Gorcach, więc i u Ciebie zapewne były. Podejrzewam, że gdyby nie one oraz Księżyc i zamglenia, to zobaczyłbyś dwa niespecjalnie jasne warkocze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O 2.40 obserwowałem lornetką piękną koniunkcję wchodzącego Marsa i Księżyca. Zaraz po wschodzie separacja wynosiła poniżej 10.

Około 5.00 cirrusy zgromadzone akurat w miejscu wschodzącej Wenus (którą przygasiły tak, że świeciła słabiej niż sąsiadka Spika) uniemożliwiły zaobserwowanie Cataliny. Kolejne próby jutro i pojutrze rano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pguzik napisał:

No i zapewne też cirrusy. W Krakowie było ich trochę o 5 rano, więc tym razem komecie "odpuściłem". Cirrusów widać też było sporo na kamerze z Suhory w Gorcach, więc i u Ciebie zapewne były. Podejrzewam, że gdyby nie one oraz Księżyc i zamglenia, to zobaczyłbyś dwa niespecjalnie jasne warkocze.

Fakt, jakieś pasma musiały się snuć, bo chwilami kometa wyraźnie "gasła". Z tego zresztą powodu odpuściłem wyjazd na Przełęcz.

Warkocze na zdjęciach prezentują się niesamowicie, więc do komety z pewnością wrócę - przy lepszych warunkach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie się udało! W sobotę i niedzielę pogoda jak zwykle - chmury ale już wczoraj prognozy były obiecujące wiec wstałem kilka minut po 5. Po takim czasie stabilnej wiecznie zachmurzonej pogody widok gwiazd i planetarno-księżycowego spektaklu wywołał oczywiście amnezję dotyczącą odruchu oddychania połączoną z ewidentnym  skurczem mięśni szyi. Zacząłem od podstaw wdech-wydech wdech-wydech. Do teraz nie wiem jak dotarłem na z góry upatrzone pozycje z głową zadartą do góry :)  uff Jakie to ... niesamowite! Tu pośpiech, praca,praca życie uśmiechy, łzy a One TRWAJĄ przez eony wobec nich jesteśmy nic nie znaczącym mgnieniem.. Dosyć bo się rozmarzyłem :) Sami widzicie miejscówka nie jest za specjalna, ale nie ma czasu żeby gdzieś dalej jechać bo zaraz trzeba iść do pracy ciężko pracować w pocie chleba na kawałek ... teleskopu :)

Zdjęcie wykonano aparatem Canon EOS 450D i kitowym obiektywem 18-55 ISO 400 exp. 6s o godz 6:16

IMG_1691.thumb.JPG.07e04c01bd3dc2edc6025

Zdjęcie wykonano aparatem Canon EOS 450D i obiektywem Carl Zeiss Jena Flektogon 35mm 2.8 ISO 100 exp. 5s o godz 5:45

IMG_1576.thumb.JPG.652a88cd681cb81cb0035

Zdjęcie wykonano aparatem Canon EOS 450D i kitowym obiektywem Pentacon 135/2.8 ISO 100 exp. 2s o godz 5:50

IMG_1590.thumb.JPG.60436c3fbf021fc9015a0

Zdjęcie wykonano aparatem Canon EOS 450D i obiektywem Helios-44M 2/58mm ISO 400 exp. 3s o godz 6:04

IMG_1650.thumb.JPG.3f7205258c827fc69bcc1

Wieczorkiem zobaczę, czy kometa "załapała" się na zdjęciach ..

  • Like 3

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)