Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 11.12.2015 ? NGC 2244 (Gromada Rozety)


Rekomendowane odpowiedzi

Parę godzin temu przyglądałem się jej (a w zasadzie im - mgławicy i gromadzie) dość dokładnie.. w 4' refraktorze i szerokokątnym okularze z filterm Ultrablock - wspaniały widok. Zapas pola widzenia wokół sprawił że bardziej mi się podobał ten widok niż z dużego Newtona gdzie mgławicę musiałem oglądać 'po kawałku'.

Uznawanie Rozety za wyzwanie w lornetkach to chyba trochę na wyrost: widziałem ją wczoraj bez filtra zarówno w refraktorze jak i w lornetce 10x50 na niebie dalekim od ideału. Oczywiście na pewno pomógł mi fakt że znam ten obiek i wiem czego szukać. W lornetce 10x50 dozbrojonej w filtry UHC mgławica staje się oczywista.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, adam_bie napisał:

...Uznawanie Rozety za wyzwanie w lornetkach to chyba trochę na wyrost: widziałem ją wczoraj bez filtra zarówno w refraktorze jak i w lornetce 10x50 na niebie dalekim od ideału. Oczywiście na pewno pomógł mi fakt że znam ten obiek i wiem czego szukać. W lornetce 10x50 dozbrojonej w filtry UHC mgławica staje się oczywista.

Harrington, przy swoich ogromnych zasługach i osiągnięciach, jest jednak ostrożny w ocenianiu trudności obiektów. O galaktyce NGC 3628 z Trypletu Lwa pisze na przykład w Jaskini Lwa w taki sposób: "Dostrzeżenie tej galaktyki będzie zarezerwowane dla dużych lornet chyba, że obserwujemy w naprawdę znakomitych warunkach" Tymczasem w warunkach wiejskich lecz dalekich od ideału widziałem ją w lornetce 10x60 (całkiem dobrze) a nawet 12x50 (słabo, jednak bez wątpliwości). Rozetę także widziałem przez niewielką lornetkę w warunkach całkiem umiarkowanych. Jednak to chyba genialna pogoda była tutaj kluczowa.

Phil zaimponował mi natomiast obserwacjami Końskiego Łba (Mission impossible). No cóż, ja nie miałem jeszcze okazji obserwować z Florida Keys

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, jak zaś nie dalej jak wczoraj (a może to już dziś było?) podszedłem do Qnia z lornetą 15x70 i habetą (tylko jedną, niestety). Zaskoczenia nie było -  IC-ek 434 nie wylazł z tła; w dwunastu calach to już insza bajka - konik był oczywisty, na tyle, że wracałem doń kilkakrotnie, traktując go jako relaksujący przerywnik od wypatrywania bardziej wymagających celów.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zerknąłem na M 31 z balkonu a potem na NGC 2244, M 42 (cieniutko), Plejady i Hiady (pięknie) ze wschodniego okna. Co robiłem później, nie będę Ci opowiadał.

W każdym razie, rano widziałem jeszcze Wenus i Jowisza nad zaszronionym Ursynowem

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mgławica Rozeta to chyba jeden z pierwszych (jak nie pierwszy) obiektów, który upolowałem dzięki analizie zdjęć. Było to w 15/70 i obszar mgławicowy świecił najwyraźniej, dokładnie tam gdzie miał świecić. Zresztą mam nawet notatkę z tamtej chwili:

"Przeszedłem do Rozety. Już wiem, że widzę mgławicę. Wcześniej przeglądałem zdjęcia, szczególnie jak najsłabiej naświetlane i czarno białe oraz szkice. Pojaśnienie spore na około gromady a z prawej strony wyraźnie najsilniejsze, mając nad sobą kierunek do NGC 2252, której nie zaliczyłem."

Tutaj jeszcze inna notatka, późniejsza:

"Skierowałem potem teleskop na mgławice Rozetę i od razu wpadłem w jej wyraźne odmęty. Szczególnie przy przesuwaniu teleskopem wpadało się w kłębuchy mgławicy. Trochę za duży był to jednak obiekt i podziwiałem ją potem w 15/70 do której pasuje idealnie."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wczoraj, po raz pierwszy w lornetce 15x70, udało mi się zobaczyć mgławicę wokół gromady NGC 2244. Nie było to łatwe i trzeba trochę cierpliwości, ale da się :5640dc6ec0764_04Wink:. Najwyraźniej widziałem kawałek pólnocno-zachodni i południowo zachodni - jakby 2 rozdzielone ćwiartki. 

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)