Skocz do zawartości

AstroEQ na CG4 (EQ3-2)


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Mateusz a dlaczego nie chcesz zrobić przekładni paskowej 4:1 ? Zmieści się na pewno bo sam taki komplet miałem już przygotowany do swojego EQ5.

Do tego te silniczki (b. mocne i tylko 2.8mH):

http://eu.omc-stepperonline.com/3d-printer-motor-nema-17-168a-45ncm64ozin-17hs191684s-p-17.html

Dostaniesz precyzję na poziomie 0,3'' i bezproblemowe GoTo x800. No i przełożenie bezluzowe.

Ja u siebie miałem te silniczki z 2-go linku NEMA 14 i GoTo x800 gubiło kroki. MAX x400 szło żeby było dość precyzyjnie.

 

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie wiem jak chcesz tam zmieścić 4:1. Chyba, że kółka wystające poza obudowę? Inaczej nie widzę opcji. Zakładam wówczas kółka 10 3M 06 i 40 3M 06, chyba że znasz sensowne mniejsze niż 10? Wiadomo, że to byłaby fajna opcja, ale jak to zmieścić?

O gubieniu kroków mówisz w EQ5, czy EQ3-2?

Myślisz, że takie silniki by nie wystarczyły? https://www.ebmia.pl/silnik-krokowy-42381684b-p-104535.html Mam ich całe pudło do focuserów, więc nie musiałbym nic kupować. 36 kontra 45 Ncm to nie aż taka duża różnica.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No obudowy nie brałem w ogóle pod uwagę w takim ATM-ie :) (zdjęcia zapożyczone)

1.jpg.77ebbb0b7d5d9fbd41459c5d7d4b8c8e.jpg

2.jpg.4e351b9f6dc33d0ea09fd165ece309fd.jpg

Kroki były gubione na tym silniku NEMA14 z przekładnią planetarną w połączeniu z EQ3-2 ale to kwestia indukcyjności silników - 10mH to dużo.

Twoje, które masz są za to na zbyt niskie napięcie choć jak odpowiednio zmodyfikujesz AEQ to się nadadzą. Nie zaszkodzi sprawdzić :) Gdzieś czytałem że te sterowniki nie lubią niskiego napięcia (DRV8825) za to w najnowszej wersji AstroEQ jest obsługa jeszcze innego niskonapięciowego sterownika (nie pamiętam oznaczenia), który za to jest do tego stworzony. Trzeba by doczytać szczegóły.

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, AstroLutek napisał:

(...) Gdzieś czytałem że te sterowniki nie lubią niskiego napięcia (DRV8825) za to w najnowszej wersji AstroEQ jest obsługa jeszcze innego niskonapięciowego sterownika (nie pamiętam oznaczenia), który za to jest do tego stworzony. Trzeba by doczytać szczegóły.

Ten układ to DRV8834. Sam problem dyskutowany był tu:
https://www.astroeq.co.uk/forum/index.php/topic,80.0.html
Mam też silniczki na niskie napięcie - 3,6V (2,6ohm, NEMA23). Testowałem poprzednią betę softu AstroEQ (pierwszą z DRV8834) i nie pracowało to dobrze (było to około rok temu, nie sprawdzałem najnowszej wersji). Wróciłem więc wówczas do DRV8825, ale z dodatkowym rozwiązaniem na diodach:
http://www.engineerination.com/2015/02/drv8825-missing-steps.html

Działa OK, ale możliwe, że się wezmę za ponowne sprawdzenie DRV8834 z najnowszym softem AstroEQ.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam z przekładnią 1:5 i nie stwierdziłem jakichś luzów w tym miejscu. dużo większe luzy mam na ślimakach/zębatkach w montażu (EQ3-2). Goto trafia mi całkiem dobrze. w szczególności jeśli ustawienie na polarną wykonałem precyzyjnie.

a co do silników. to Nema14 spokojnie działa przy 800x. ja sobie ograniczyłem do 600x ale dzięki temu mogłem obniżyć maksymalny prąd na sterowniku (do 600mA zamiast 800mA) dzięki temu wydłużyłem czas pracy na akumulatorze. różnicy wielkiej nie zauważam jeśli chodzi o czas przekręcania się montażu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.06.2017 o 08:12, AstroLutek napisał:

Twoje, które masz są za to na zbyt niskie napięcie choć jak odpowiednio zmodyfikujesz AEQ to się nadadzą. Nie zaszkodzi sprawdzić :) Gdzieś czytałem że te sterowniki nie lubią niskiego napięcia (DRV8825) za to w najnowszej wersji AstroEQ jest obsługa jeszcze innego niskonapięciowego sterownika (nie pamiętam oznaczenia), który za to jest do tego stworzony. Trzeba by doczytać szczegóły.

Ale te, linkowane przez Ciebie są na dokładnie takie samo napięcie 2,8V :) Mają przecież taką samą rezystancję i zalecany prąd.

Co do DRV, moim zdaniem w trybie fast decay silnik pracuje całkiem dobrze. Domyślnie (w gotowych modułach z DRV) pin do wyboru tego trybu jest niepołączony, czyli pracuje w trybie mixed. W właśnie w mixed i slow pojawiają się problemy nierównej pracy.

Generalnie nie będę wykorzystywać samego AstroEQ, mam zamiar zrobić coś własnego, choć podobnego. Także soft mnie nie ogranicza (przy okazji, soft do AstroEQ jest oper source, czy nie?).

Dnia 12.06.2017 o 09:07, Esku1RES napisał:

Ten układ to DRV8834. Sam problem dyskutowany był tu:
https://www.astroeq.co.uk/forum/index.php/topic,80.0.htm

Kurcze, gdyby nie ograniczenie zasilania do max 10,8V, to byłby to ciekawy układ. A tak to się średnio nadaje tam, gdzie mamy 12V zasilania...

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, AstroLutek napisał:

No wcale nie 2.8V. Recomended voltage 12-24V. Sprawdź dokładnie. Może pomyliłeś z intuicyjnośią 2.8mH.

Moim zdaniem to jest błąd. Przy tamtych silnikach z przekładnią podają to samo. A skąd się tak na prawdę bierze to napięcie? Z prawa ohma :) Mamy 1.68A i 1.65ohm, co daje 2,77V. Mój sinik ma dokładnie taki sam prąd i rezystancję, a podane napięcie zgadza się z wyliczeniem.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...

Witajcie

zacząłem intensywniej przeglądać forum w temacie napędu do EQ5

zrezygnowałem z zakupu napędu SW do mojego eq5, po przejrzeniu  postów wt. napędu i AstroEq  i wybrałem tą opcję.

na  filmach Jolo widać iż do Eq3-2 stosuje silnik z przekładnią planetarną :

Nema 11 Stepper L=31mm w/ Rear Shaft & Gear Ratio 5:1 Planetary Gearbox połączony z  eq za pomocą tulei.

Ja chciałbym zamontować silniki krokowe bez tulei ale z paskami:

Nema 17 Bipolar 1.8deg 44Ncm (62.3oz.in) 0.85A 5.3V 42x42x48mm 4 Wires (wybrałem ze względu na moment , większe eq)

lub

Nema 23 Bipolar 0.9deg 0.9Nm (127.5oz.in) 0.38A 12.1V 57x57x51mm 4 Wires

@Jolo doradź proszę, który będzie lepszy oraz jakie koła (ile zębów) zamontować na silnikach i EQ5 by osiągnąć najlepsze rezultaty.

Na AstroEQ zaleca :

2 x 15 Tooth Timing Pulleys with 5mm Bor

2 x 40 Tooth Timing Pulleys


2 x Timing Belts (1x 61 Tooth, 1 x 63Tooth) with a 6.35mm width - który  na oś RA?

ale do tego silnika:

Nema 14 Bipolar 1.8deg 18Ncm (25.5oz.in) 0.8A 5.74V 35x35x34mm 4 Wires.

 

czy te silniki, które wymieniłem wyżej będą odpowiednie ?

 

Pozdrawiam i proszę o pomoc

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego Nema 23 nie będziesz mógł sterować z AstroEQ, ponieważ jest na 12V, a przy sterowaniu mikrokrokowym musi zadziałać ogranicznik prądu, czyli silnik musi być na niższe napięcie. Ten Nema 17 który wymieniłeś się nada. Tylko to dość spory silnik, poprzymierzaj sobie, czy wszystko razem z przekładnią się zmieści na montażu. Najlepiej sobie jakieś kształty powycinać z kartonu, żeby sprawdzić, czy będzie możliwy swobodny obrót montażu w obu osiach. 

Ta przekładnia też się nada do tego silnika jak najbardziej. Paski obojętnie który na co - różnią się tylko odrobinę długością, zależy jak Ci będą pasowały. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, majcher napisał:

... zacząłem intensywniej przeglądać forum w temacie napędu do EQ5
zrezygnowałem z zakupu napędu SW do mojego eq5, po przejrzeniu  postów wt. napędu i AstroEq  i wybrałem tą opcję.

Masz już zakupione AstroEQ? Pytam bo wkrótce będę sprzedawał swój egzemplarz (oryginalny, kupiony w całości od Toma Carpentera - twórcy projektu).

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja oryginalna, producenta, czyli na ATMega162. Zainstalowane są kontrolery standardowe DRV8825, ale jak może wiesz, Tom w wersji 8.00 rozszerzył firmware (za moją zresztą namową) o obsługę sterowników DRV8834. Mam oczywiście i te sterowniki (2x) i dołączam do kompletu jako rezerwowe/zamienne.

Cena za całość wraz z wysyłką: 290 zł

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Cześć,

chciałbym poprawnie ustawić konfigurację, proszę o weryfikację i pomoc:

dane wejściowe:

kontroler silnika: DRV8834  jak dopasować ?

silnik nema17 -  Step Angle: 0.9 deg. Ze wzoru silnik o kroku 0.9?   360 / 0.9  = 400 kroków(rozdzielczość), 360/1,8 = 200 kroków

Koła zębate - na silniku 16 zębów, na na Eq 40 zębów. Ze wzoru  40/16=2,5

Worm Gear ratio dla EQ5 = 144

Motor Step Angle: 0,9

Motor Gear Ratio: 2,5 : 1

Worm Gear Ratio: 144 : 1

GOTO Rate (x SideReal):  jak to obliczyć dla tej konfiguracji ?

jaki powinien być lvl Motor Microstep przy tej konfiguracji ?

2018-04-09_105541.png.d9ce830c9e399cf679de15e5213798e0.png

pzdr

Robert

PS

znalazłem na stronie ASTREQ poniższą tabelkę, jak to się ma do moich wyliczeń, dlaczego są takie duże rozbieżności ?

2018-04-09_121224.png.9acfba0ea799222fe093925d95702fb2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, majcher napisał:

znalazłem na stronie ASTREQ poniższą tabelkę, jak to się ma do moich wyliczeń, dlaczego są takie duże rozbieżności ?

Twoje wyliczenia zdają się poprawne. Rozbieżności z tabelką są, bo ona opisuje zupełnie inną konfigurację :) W tabelce masz silniki o małej ilości kroków z dużą przekładnią, ty zaś masz coś zupełnie odwrotnego (i dobrze).

4 minuty temu, majcher napisał:

GOTO Rate (x SideReal):  jak to obliczyć dla tej konfiguracji ?

jaki powinien być lvl Motor Microstep przy tej konfiguracji ?

Microstep ja bym dał na najdrobniejszy, czyli 1/32. Nie ma sensu ograniczać sobie rozdzielczości. GOTO rate dobierasz doświadczalnie. To jest max prędkość, jaką wyciśniesz z silników, oczywiście z jakimś zapasem mocy. Na początek daj 200x i spróbuj zwiększać. Montaże SynScan mają na pewno ponad 200x.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia wynika, że stabilizator napięcia powoduje, że silniki pracują równiej. oczywiście moje doświadczenie opiera się na fabrycznych zestawach SW.

Taka przetwornica ma jednak dodatkową zaletę: można sobie podłączyć dowolny zasilacz 12-32V i również będzie działać. Można też podłączyć akumulatory, gniazdo zapalniczki dowolnego samochodu i układ + silniki będą miały identyczne warunki pracy. U mnie się to zawsze sprawdzało (szczególnie że jak mam dostęp do 230V to podłączam sobie zasilacz laptopowy 19V).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

wczoraj udało się poskładać i podłączyć jeden silnik. Tak jak Zielu poradził ustawiłem w Astroeaq " 1/32 + uStep Gear Changeing na ENABLED. wtedy przy szybkich ruchach stosuje uStep 1/4 a przy wolnych 1/32".

Miałem następujący objaw: silnik "przemieszczał" się z pkt A do B (tak pokazywało stellarium) ale po chwili się zatrzymywał (mimo iż w Stellarium jeszcze nie osiągnął pkt B).

Gdzie tkwi problem?

 

Moja konfiguracja:

Arduino mega

silnik: Nema 17 Bipolar 0.9deg 36Ncm (51oz.in) 0.9A 5.4V

 DRV8834 sterownik silnika krokowego Low-Voltage 10,8V 2A

Sterownika nie regulowałem, jest na "domyślnych ustawieniach"

Zasilacz micoUSB output 5v, 3A (arduino zasilane z USB na PC)

1. Jak spasować silnik z DRV8834 + zasilacz

2. Czy na DRV ustawia się mikro_kroki czy robi to już AstroEq w konfiguratorze tak jak opisałem na początku post'a

2018-04-11_102633.png.6aff4f25ec768107cd1eeb7a57e3f825.png

Proszę radę.

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: sprawdź jaki jest ustawiony limit prądu na sterowniku silnika. jeśli jest ustawiony bardzo niski, wtedy silnik nie ma "siły" poruszać się szybko. (u ciebie jest to 0.9A)
Po drugie: jakie ustawiłeś GOTO Rate ? jeśli ustawiłeś je  zbyt duże wtedy silnik staje dęba (dostaje zbyt szybko instrukcje o krokach).

Najprościej ustalić GOTO rate w eqmodzie: ręcznie ustaw prędkość przesuwu na 50x i spróbuj poruszać silnikiem. jeśli działa, to zwiększ prędkość o 50x i spróbuj znów. zwiększaj o kolejne 50x aż dojdziesz do granicy kiedy przestaje się kręcić.

no i najważniejsze: masz zasilanie jedynie 5V. podczas poruszania się silnika sprawdź jaki faktycznie prąd pobiera. może zasilacz ma za niskie napięcie, żeby wysterować silnik?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, majcher napisał:

ale po chwili się zatrzymywał

Co oznacza zatrzymał się? Zrobił to łagodnie, czyli dojechał do wcześniejszej pozycji, niż powinien? Czy pozycja znacznika w stellarium również się zatrzymała? A może zatrzymał się w sposób "nieładny", czyli wydając jakieś dźwięki świadczące o przeciążeniu?

32 minuty temu, majcher napisał:

Czy na DRV ustawia się mikro_kroki czy robi to już AstroEq w konfiguratorze tak jak opisałem na początku post'a

AstroEQ zmienia mikrokroki w DRV w sposób elektryczny, zgodnie z tym, co ustawisz w konfiguratorze.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, majcher napisał:

silnik: Nema 17 Bipolar 0.9deg 36Ncm (51oz.in) 0.9A 5.4V

Zasilacz micoUSB output 5v, 3A

Żeby to ładnie działało, to wypadałoby zasilać DRV z wyższego napięcia. Ale głupio, że nie toleruje 12V, bo to byłoby najprostsze. W każdym razie, silnik sterowany mikrokrokowo powinien być zasilany napięciem wyższym, niż znamionowe. Najlepiej, gdybyś miał silnik na niższe napięcie, niż obecny. Ale tak czy siak powinno to działać, tylko mikrokroki mogą być mniej równe.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MateuszW napisał:

Co oznacza zatrzymał się? Zrobił to łagodnie, czyli dojechał do wcześniejszej pozycji, niż powinien? Czy pozycja znacznika w stellarium również się zatrzymała? A może zatrzymał się w sposób "nieładny", czyli wydając jakieś dźwięki świadczące o przeciążeniu?

AstroEQ zmienia mikrokroki w DRV w sposób elektryczny, zgodnie z tym, co ustawisz w konfiguratorze.

znacznik w stellarium jeszcze się przesuwał a silnik już się nie obracał i chyba wydawał "nieładny" dźwięk(to do sprawdzenia).

18 minut temu, Zielu napisał:

Po pierwsze: sprawdź jaki jest ustawiony limit prądu na sterowniku silnika. jeśli jest ustawiony bardzo niski, wtedy silnik nie ma "siły" poruszać się szybko. (u ciebie jest to 0.9A)
Po drugie: jakie ustawiłeś GOTO Rate ? jeśli ustawiłeś je  zbyt duże wtedy silnik staje dęba (dostaje zbyt szybko instrukcje o krokach).

Najprościej ustalić GOTO rate w eqmodzie: ręcznie ustaw prędkość przesuwu na 50x i spróbuj poruszać silnikiem. jeśli działa, to zwiększ prędkość o 50x i spróbuj znów. zwiększaj o kolejne 50x aż dojdziesz do granicy kiedy przestaje się kręcić.

no i najważniejsze: masz zasilanie jedynie 5V. podczas poruszania się silnika sprawdź jaki faktycznie prąd pobiera. może zasilacz ma za niskie napięcie, żeby wysterować silnik?

 

Goto rate ustawiłem na 600. (nie testowałem mniejszych wartości)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, majcher napisał:

znacznik w stellarium jeszcze się przesuwał a silnik już się nie obracał i chyba wydawał "nieładny" dźwięk(to do sprawdzenia).

Jeśli faktycznie silnik "chce" się ruszyć, to znaczy, że jest problem z prądami/prędkością/napięciem zasilania.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Cześć,

Ukończyłem swoje astroEQ i coś jest nie tak , silniki kręcą się tylko w jedną stronę. Klikam(sterowanie manualne) na kierunki W lub E kręcą się w tą samą stronę, kierunki N i S to samo.

 silniki są strasznie gorące mimo ustawienia nominalnych wartości na sterownikach:/

i czasami jeden z silników "gubi" prąd" można nim łatwo pokręcić ręcznie

Pomocy

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, majcher napisał:

Cześć,

Ukończyłem swoje astroEQ i coś jest nie tak , silniki kręcą się tylko w jedną stronę. Klikam(sterowanie manualne) na kierunki W lub E kręcą się w tą samą stronę, kierunki N i S to samo.

 silniki są strasznie gorące mimo ustawienia nominalnych wartości na sterownikach:/

i czasami jeden z silników "gubi" prąd" można nim łatwo pokręcić ręcznie

Pomocy

Robert

Odpowiedziałem Ci na Twoje PW.

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)