Skocz do zawartości

AstroEQ na CG4 (EQ3-2)


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Potrzebuję pomocy. Składam zestaw jak na schemacie. Jestem totalnym laikiem elektronicznym. Czy ktoś mi podpowie:

1. Gdzie/do czego podlączyć wyprowadzenia V+ zaznaczone na czerwono

2. Jak zbudować zakreślone na żółto 

3. jak zbudować zakreślone na zielono. 

Pozrdawiam Piotr.

pytanie.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Vmot - zasilanie sterowników silników - do +12V 

2.  to gniazdko DC 5.5/2.1 mm najlepiej, tam wciskasz wtyczkę zasilacza 12V i dostaniesz napięcie do silników, a także do zasilania Arduino Mega

3. to gniazdko RJ11 6p6c potrzebne, jeśli będziesz chciał guidować kabelkiem ST4. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jolo napisał:

1. Vmot - zasilanie sterowników silników - do +12V 

 

Hej. Ja mam Nema17 z przekładniami i zasilam je zasilaczem od laptopa +19V. na sterownikach musiałem tylko ograniczyć prąd potencjometrami bo strasznie się grzały. teraz działa ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, jolo napisał:

3. to gniazdko RJ11 6p6c potrzebne, jeśli będziesz chciał guidować kabelkiem ST4. 

To gniazdo służy również do ręcznego poruszania silnikami oraz prowadzenia teleskopu z prędkością "gwiazdową" bez użycia komputera.

  • Like 1

SW Evostar 72 ED, MAK 127, EQ3-2, AstroEQ, Nikon D5100, Nikon D3100 MOD, ASI 533MC Pro, ASI 678MC, T7C Astro.

Moja strona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można także zrobić Hand Controller (dla nowszych wersji AstroEQ), dzięki któremu możemy poruszać montażem bez komputera z innymi prędkościami

https://www.astroeq.co.uk/forum/index.php?topic=190.0

  • Like 1

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, cedrowy napisał:

AD 1 może być podłączone tam gdzie Arduino daje 5v? czy musi być osobno?

Silniczki mam NEMA17

A jaki konkretnie model? Bo NEMA17 to tylko rozmiar silnika. 

19 godzin temu, Michu Z. napisał:

Hej. Ja mam Nema17 z przekładniami i zasilam je zasilaczem od laptopa +19V. na sterownikach musiałem tylko ograniczyć prąd potencjometrami bo strasznie się grzały. teraz działa ok.

Tak oczywiście się da, ale w AstroEQ to napięcie V+ podawane jest również do zasilania Arduino MEGA, a ono wg specyfikacji nie powinno być tak wysokim napięciem zasilane, bo wewnętrzny regulator na 5V w końcu nie wytrzyma. 

16 godzin temu, Patrix napisał:

A ma ktoś na zbyciu sterownik AsrtoEQ? @jolo może gdzieś ci tam leży niepotrzebny ?

Niestety nie mam takiego ? Za około miesiąc będę miał kilka kontrolerów OnStep na sprzedaż, bo mi z projektu zostaną. W wersji max - z dodatkowymi wyjściami na focuser, rotator i czujniki.  Portem ST4 też.  Takich w wersji MaxPCB https://onstep.groups.io/g/main/wiki/8960 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, jolo napisał:

Za około miesiąc będę miał kilka kontrolerów OnStep na sprzedaż

Nie słyszałem o tym wcześniej. Niemniej jednak jest to projekt chyba bliźniaczy do astreq? Jakieś duże różnice są między nimi na tyle znaczące, żeby wybrać ten, a nie inny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, jolo napisał:

 

Tak oczywiście się da, ale w AstroEQ to napięcie V+ podawane jest również do zasilania Arduino MEGA, a ono wg specyfikacji nie powinno być tak wysokim napięciem zasilane, bo wewnętrzny regulator na 5V w końcu nie wytrzyma. 

 

Zgadza się, tylko sterowniki silników zasilam tym napięciem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

 

AstroEQ temat wiecznie żywy 🙂

Poniżej przedstawiam sposób, rozwiązanie dla przeniesienia napędu za pomocą pasków zębatych GT6, tutaj akurat przeróbka dla montażu EQ3 firmy Bresser (nie EQ3-2, to większy montaż). Producent podaje nośność tego montażu do 5kg. Rozwiązanie to daje możliwość mocnego "przytulenia" napędów do korpusu i unikanie kolizji. Koszty też są mniejsze, bo silniki z przekładniami są drogie, a tu elementy są tanie - 2 koła + pasek (na 1 oś).

Zastosowane koła to 16 i 60 zębów, daje to przełożenie 1:3,7

 

R.A. :

 

DEC:

 

Cała głowica:

 

To dosyć tani i popularny montaż sprzedawany często w komplecie z teleskopami do 150mm, dla takich teleskopów prowadzi się przyzwoicie i nie mam z nim kłopotów po przeróbce, robiłem próbne zdjęcia z czasem ekspozycji 30s i 60s i gwiazdki są okrągłe 🙂 (z guidingiem oczywiście)

Jedyne co trzeba sobie zrobić, to wyczyścić z chińskiego smaru, dać normalny i pokasować luzy na ślimacznicach, regulując mozolnie i dokładnie śrubami + dobrze napiąć paski.

Rozwiązanie można zgapić na EQ3-2 , odlew głowicy i ślimacznice to praktycznie to samo, tylko większa głowica, pewnie trzeba dobrać inne, trochę dłuższe  paski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, szogun221 napisał:

[...] moduły dla silników drv8825[...]

Tych sterowników akurat bym unikał. Sam od nich uciekłem na rzecz TMC2208 (bo ciche - a zgodne pinami)

DRV mają wadę: nie kręcą silnikiem równo - a skokowo. na jednym ze zlotów odkryliśmy ten problem przy okazji regulacji/wefyfikacji jednego z montaży. Okazało się, że mój z tym samym sterownikiem posiadał taką samą "wadę". 

Po zmianie sterowników prowadzi zdecydowanie równiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Muszę sprostować, zapomniałem że aktualnie mam tam wsadzone sterowniki A4988 bo z DRV8825 miałem kłopoty, tzn. spalił mi się chyba od osi R.A. dwukrotnie ten 8825 przy włączeniu zasilania mimo że wcześniej działały, były ustawione prądy i się nie grzały. Chimery różne miały 😞

Potwierdzam Zielu, że terowniki DRV8825 nie są najlepsze, różne historie o nich opisują, także w temacie drukarek 3D

Co do modułów TMC2208 to nie używałem, ciekawa sprawa, wszędzie zachwalają 🙂 StealthChop - świat idzie do przodu , ciekawie to wygląda.

Może się skuszę i zakupię 2 na zapas i do ewentualnej podmiany z ciekawości, chociaż na A4988 nie mam żadnych kłopotów 🙂

 

A tak z ciekawości zapytam, to jak sprawdzaliście / wykryliście niestabilność kroków DRV8825 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)