Skocz do zawartości
jolo

AstroEQ na CG4 (EQ3-2)

Rekomendowane odpowiedzi

Biorąc pod uwagę, że silnika DEC w ogóle nie miałem to rozdzielczość 0.29" / krok jest super :)

Podliczę sobie zaraz koszty i chyba się zainteresuje tym rozwiązaniem.

pytanie: co to znaczy "pulse guide" i czy można tą technikę wykorzystać mając kamerkę ASI120MC? moja wiedza z guidingu jest bardzo ograniczona. aktualnie używam dorobionego portu ST4 do fabrycznego kontrolera SW.

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————

Hybrid Stepper Motor| Stepper Motor Driver

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak, można z tą kamerką i modułem AstroEQ wykorzystywać pulse guide. To sposób guidingu, w którym informacje o korektach przekazywane są do sterownika montażu (EQASCOM w tym przypadku), zamiast przez kabelek ST4. Kabelek ST4 jest wtedy niepotrzebny - jeden kabel mniej :) 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wlasnize skonczylem moje astroeq i nie wiem , czy nie dalem ciala , bo od razu podlaczylem silnik ( nie ustawilem pradu ) . Teraz jak bym nie probowal ustawiac sterownika , to na pinie ukladu 8825 mam caly czas 11.7v . Czy to oznacza , ze uwalilem sterownik ? Silniki to nema 17 , 1.7A , 3V 

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cześć,

mam problem z konfiguracją astroeq/eqmod

ustawiłem telepa w home_position w chwili kiedy chce wycelować np w saturna to teleskop ustawia mi sie "pupą" a nie tak jak powinno być. Co źle ustawiam?

Pzdr

Robert

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ustaw na Home montaż niech sobie dojedzie i jak się zatrzyma wtedy puść blokady montażu i ustaw go ręcznie na Polarną. Teraz już będzie dobrze celował.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

działa już prawie dobrze:), pojawił się kolejny problem. Kiedy ustawiłem się na marsa w stellarium, a później  chciałem zobaczyć saturna (a wiadomo iż saturn jest na prawo od niego) telep zaczął mi wędrować na E.

Czy macie pomysł dlaczego tak się dzieje ?

Pzdr

Robert

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

A na marsa dojechał prawidłowo? Możesz też mieć zamienione kierunki w którejś z osi. Trzeba zaptaszkować RA reverse lub DEC Reverse.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pamiętaj że jeśli wybierzesz obiekt który znajduje się po przeciwnej stronie południa to teleskop robi "meridian flipa" z automatu... czyli de fakto jedzie w przeciwną stronę, ale tubę odwraca o 180*...

popróbuj te ruchy na sucho w domu. (trafienie w obiekt nie ma większego znaczenia - chodzi o to czy mniej więcej dobrze skieruje teleskop)

porównaj też ten ruch z "wskaźnikiem" teleskopu w stellarium. przy meridian flipie będzie wyraźnie widoczne ze wskaźnik porusza się "dookoła" a nie po linii prostej do obiektu.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cześć,

Zielu masz rację, teleskop miał przekroczyć linie południka. Podczas prób telep poszedł ostro w dół aż musiałem go zatrzymać bo nogi statywu były już blisko:).

Czy istniej jakiś przełącznik w eqmod by nie robił meridianflip'a?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
2 godziny temu, majcher napisał:

Cześć,

Zielu masz rację, teleskop miał przekroczyć linie południka. Podczas prób telep poszedł ostro w dół aż musiałem go zatrzymać bo nogi statywu były już blisko:).

Czy istniej jakiś przełącznik w eqmod by nie robił meridianflip'a?

A jaki to teleskop? Jeśli nie jest absurdalnie długi, to nie powinien przy flipie o nic zawadzać. To normalna procedura. Da się wymusić brak flipa, ale jest to upierdliwe, bo trzeka klikać za każdym razem. Jest przycisk w stylu: force flipped goto, na którymś z przełączalnych ekranów po lewej (tam co są współrzędne). On powoduje, że następne goto jest bez flipa. Ale trzeba klikać ciągle i w końcu i tak zapomnisz. A zasadniczo, to własnie robiąc dojazd do obiektu "ze złej strony" narażasz teleskop na kolizję.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta