Skocz do zawartości
jolo

AstroEQ na CG4 (EQ3-2)

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Esku1RES napisał:

Na Arduino nigdy nie działałem w AstroEQ, ale skoro to rozwiązanie również obsługuje port ST-4, to kontroler ręczny też powinien tu chyba działać (kwestia jest tylko wersji oprogramowania >= 8.00). Poprzez zwieranie do masy (pin 2) pinów 3, 4, 5, 6 wybieramy kierunek, a pinem 1 zwieranym (lub nie) bezpośrednio lub przez rezystor ustalamy prędkość. Łatwo to sprawdzisz przez podłączenie kilku switchy. Sam jestem ciekaw.

Gratuluję uruchomienia układu.

astroeq.png.c5a168dd40d00303a83c13a1c4e58d3d.png

Dzięki. Ja na swoim schemacie nie mam podłączonego pinu 1 gniazda ST4 i stąd było moje pytanie, teraz już wiem, na pewno wypróbuję i podzielę się wiedzą.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
W dniu 1.11.2018 o 20:25, Esku1RES napisał:

Na Arduino nigdy nie działałem w AstroEQ, ale skoro to rozwiązanie również obsługuje port ST-4, to kontroler ręczny też powinien tu chyba działać (kwestia jest tylko wersji oprogramowania >= 8.00). Poprzez zwieranie do masy (pin 2) pinów 3, 4, 5, 6 wybieramy kierunek, a pinem 1 zwieranym (lub nie) bezpośrednio lub przez rezystor ustalamy prędkość. Łatwo to sprawdzisz przez podłączenie kilku switchy. Sam jestem ciekaw.

Gratuluję uruchomienia układu.

Dzisiaj na szybko uruchomiłem ręczne sterowanie z wykorzystaniem Arduino także cały system może też pracować bez użycia komputera.

Jak zmusić do działania AstroEQ z Stellarium, próbuję na różne sposoby i nie działa, w sieci też praktycznie nie ma informacji na ten temat, chyba że jest to nie możliwe ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Możliwe możliwe. Ja mam to spięte.

Jak wrócę jutro wieczorem do domu to napiszę jak to zrobić.

(Trzeba dodatkowego programiku spinajacego - moja słaba pamięć nie pozwala mi sobie teraz przypomnieć jak się nazywał ? )

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
40 minut temu, Zielu napisał:

Możliwe możliwe. Ja mam to spięte.

Jak wrócę jutro wieczorem do domu to napiszę jak to zrobić.

(Trzeba dodatkowego programiku spinajacego - moja słaba pamięć nie pozwala mi sobie teraz przypomnieć jak się nazywał ? )

Czyżby chodziło o Stellarium Scope ? W tym przypadku też nic nie osiągnąłem ale liczę, że jednak coś źle robiłem.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cześć,

czy ktoś zna specyfikację oryginalnych silników do EQ5 SW. Chodzi mi o "moment"  dla obu osi.

Robert

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Tak chodzi o Stellarium Scope.

instrukcja w najbardziej skondensowanej formie:

- odpalamy Stellarium Scope
- wybieramy "select mount"
- z listy wybieramy "EQmod ASCOM EQ5/6"
- Zatwierdzamy
- zaznaczamy "use JNOW"
- klikamy "Update Stellarium Configuration" (Stellarium musi być Wyłączone!)
- Zatwierdzamy wszystkie komunikaty
- zaznaczamy "connect" - powinien pojawić się panel EQmod'a
- klikamy start stellarium ( Tadam! famfary itepe )

Poniżej screeny z mojej konfiguracji:

1.jpg.99e1a697ba9f687b377a9e98a2213776.jpg

2.jpg.ce6be43d5d6a1f3f18462975de56e996.jpg

3.jpg.c76a0f6e6c1194b54f2263a5ac98683c.jpg

P.S. mam starą wersję stellarium scope (2016.8.31.346) i stellarium 17

ten zestaw u mnie działa bez problemu.

• Like 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Dzięki, będę próbował, co prawda robiłem podobnie ale nie jestem w 100% pewien, że coś nie pominąłem albo miałem jakieś inne ustawienia.

@Zieludzięki bardzo, wszystko ruszyło nie robiłem tego punktu "- klikamy "Update Stellarium Configuration" (Stellarium musi być Wyłączone!)"

Teraz to już tylko montażu mi brakuje do pełni szczęścia ? a Stellarium o wiele lepiej mi pasuje od tego Cartes du Ciel.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Witam ponownie.

Uzbierałem i zamontowałem wstępnie wszystkie komponenty sterowania i mogę powiedzieć, że kręci się tak jak trzeba chyba ?. W najbliższym czasie chcę przeprowadzić testy na powietrzu i mam pytanie, czy ja prawidłowo rozumuję ?

Na początku trzeba ustawić montaż na polarną a później włączyć elektronikę, jak zauważyłem Stellarium uruchamia się z domyślnie ustawionym teleskopem na biegun czyli te dwie czynności powinny wystarczyć do prawidłowego zgrania elektroniki z montażem, chyba że coś pomijam. Trafiłem też na informację o limitach podczas obrotów, czy są one ustawione automatycznie ze względu na pozycję, z której obserwujemy czy trzeba je samemu wprowadzać ? Do tej pory nie musiałem nic ustawiać, patrzyłem tylko czy się kręci a czy prawidłowo to ciężko powiedzieć.

Jeżeli się gdzieś w moim rozumowaniu mylę to proszę o sprostowanie i wyjaśnienie, dopiero zaczynam i nie chciałbym powielać jakiś nie potrzebnych błędów, które mogłyby potęgować moją frustrację ?.

Dzięki z góry za wszelkie wskazówki.

Pozdrawiam.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

@sylwas72 Zgrubnie masz rację, jednak pamiętaj że:

- ustawienie na polarną nigdy nie jest idealne

- ustawienie patrzenia teleskopu na polarną jest bardzo niedokładne

po włączeniu elektroniki trzeba w stellarium wybrać jakąś gwiazdę jasną i skierować tam teleskop. teleskop NIE trafi w punkt. ba nie będzie widać gwizdy w okularze/na matrycy.
są dwa sposoby żeby się zsynchronizować:

1. zwalniasz teleskop i po prostu go przestawiasz na tą gwiazdę na którą wskazuje stellarium. Ustawiasz ją na środku kadru i to wystarcza.
2. robisz fotę tak żeby było widać gwiazdy (5s iso 1600-6400) i wrzucasz to do programu który wyszukuje pozycję patrzenia teleskopu. SYNC i w stellarium wskaznik teleskopi się przesuwa na pozycję na którą naprawdę patrzy teleskop ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
24 minuty temu, Zielu napisał:

- ustawienie patrzenia teleskopu na polarną jest bardzo niedokładne

Nawet przy ustawieniu przez lunetkę jest bardzo niedokładne ?

25 minut temu, Zielu napisał:

2. robisz fotę tak żeby było widać gwiazdy (5s iso 1600-6400) i wrzucasz to do programu który wyszukuje pozycję patrzenia teleskopu. SYNC i w stellarium wskaznik teleskopi się przesuwa na pozycję na którą naprawdę patrzy teleskop ;)

Np. do jakiego programu tą fotke się wrzuca ?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
11 minut temu, sylwas72 napisał:

Nawet przy ustawieniu przez lunetkę jest bardzo niedokładne ?

Teleskop i lunetka biegunowa to dwa różne elementy zestawu. Lunetka ustawiasz montaż w osi obrotu ziemi. Natomiast teleskop możesz skierować w dowolną stronę mając ustawiony montaż. Startowa pozycja tuby teleskopu w stellarium/eqmod/astroeq to właśnie biegun. I to ustawienie zwykle jest mało precyzyjne nawet jeśli wydaje się inaczej. Po to synchronizuje się elektronikę montażu z tym co naprawdę widzi teleskop.

Ja synchronizację (i potem całą akwizycje) robię w APT.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
7 godzin temu, Zielu napisał:

Teleskop i lunetka biegunowa to dwa różne elementy zestawu. Lunetka ustawiasz montaż w osi obrotu ziemi. Natomiast teleskop możesz skierować w dowolną stronę mając ustawiony montaż. Startowa pozycja tuby teleskopu w stellarium/eqmod/astroeq to właśnie biegun. I to ustawienie zwykle jest mało precyzyjne nawet jeśli wydaje się inaczej. Po to synchronizuje się elektronikę montażu z tym co naprawdę widzi teleskop.

Ja synchronizację (i potem całą akwizycje) robię w APT.

Dzięki bardzo, teraz już rozumiem o co chodzi.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta