Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 17.12.2015 r. Barnard 33 (mgławica Koński Łeb)


Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, lukost napisał:

W niniejszym odcinku połączę obie te kategorie obiektów, czyniąc jego bohaterem ulotne, ciemne paskudztwo, które z bliżej nieznanych powodów stało się rasowym celebrytą.

W pełni podpisuję się pod tymi słowami. Przecież na zimowym niebie znalazłoby się trochę i piękniejszych, i łatwiejszych ciemnotek. Cóż, pewnie działa czar pięknych zdjęć, jak i chęć dogonienia matrycy przy pomocy dużego lustra... 

Najmniejszym instrumentem, w jakim łapałem B33 była Synta 10" z długoogniskwym okularem na pokładzie i filtrem UHC. Rok temu w dwunastocalowym Pablitusie i z filtrem H?, kunik okazał się zaledwie umiarkowanie trudny, a przy lepszej adaptacji - bardzo oczywisty. Mniej doświadczeni koledzy natrudzili się trochę więcej niż ja, ale dali radę. Tak więc - nie taki Łeb straszny, szczególnie pod dobrym niebem.

B33 jest jak na razie jedną z dwóch ciemnotek, które widziałem w teleskopie, ale nie dałem rady złowić w lornetce. Zeszłej zimy miałem wrażenie, że jestem blisko - uzbrojony w F16x70 i dwa UltraBlocki miałem wrażenie, że łapię mdły blask IC 434 (choć pewności nie mam).
W tym sezonie spróbuję ponownie. Myślę, czy nie ustawić się tak, by w kadrze trafiła się jakaś gałąź, która przyćmi nieco Alnitaka...?

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zaś opisywał kiedyś te okolice pewien skromny autor na łamach pewnego nieskromnego czasopisma:

Mgławica emisyjna NGC 2024 zwana Płomieniem z powodu znanego z fotografii charakterystycznego ?ognistego? kształtu bywa dostrzegana przez lornetkę jako poświata Alnitaka, wachlarzowato, asymetrycznie rozleglejsza z lewej, wschodniej strony gwiazdy. Zaś pod Alnitakiem, pół stopnia w lewo od ? Ori, próbujmy dostrzec pionową granicę między jaśniejszą, zachodnią połacią ? mgławicą emisyjną IC 434 ? a ciemniejszym obszarem po lewej, wschodniej stronie. W obszar jasnej mgławicy wcina się niewielki obszar czerni. To  ciemna mgławica Koński Łeb, B33, obiekt fotografowany niezwykle często lecz trudny do dostrzeżenia nawet przez spore teleskopy. Jednak guru astronomii lornetkowej - Phil Harrington, sam początkowo nie wierzący w powodzenie takiej akcji, widział go przez lornetkę 10x70 zaopatrzoną w filtr mgławicowy H-beta. Opisał to zarówno na portalu Cloudy Nights pod tytułem ?Mission Impossible? jak i w książce Cosmic Challenge. Warto próbować. Kiedyś zdarzy się idealnie ciemna zimowa noc z krystalicznym powietrzem a my będziemy we właściwym miejscu z naszą wspaniałą lornetką. Czarny koń czeka na śmiałka, który go okiełzna.

  • Like 4

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka lat temu w piękną, kryształową noc na Mazurach widziałem Konia.

A było tak.

Wiał silny wiatr więc schowałem się za starą wiatą w polu. Nieopodal groźnie szumiało drzewo obdarte z liści. Stałem sam z Columbusem 12". Schłodził się już dawno na H400. Sięgnąłem do walizki po filtr UHC, wkręciłem w długiego Erfla i wstrzymałem oddech. Był, skubaniec był! Słabo się odcinał ale oczywisty nawet nie zerkaniem, niemal na wprost. Potem spróbowałem bez filtra ale nie wiem czy to była wyobraźnia czy wiatr tak wiał...

No i wtedy widziałem płomień, niemal jak na zdjęciach czarno-białych. Traciło się od niego zmysły (adaptację).

To była cudowna noc.

  • Like 8

And12, GSO 30mm, Hyperion 13mm, 8mm, Baader OIII 2", SW UHC 2"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc później...

Na niedawno zakończonym, zimowym zlocie w Odernem próbowaliśmy z Panasem łapać Qnia w lornetach 70 mm (Fujonon i BA8). Do zabawy zachęciła nas dostępność parki habet Lumicona. Wnioski? Subtelne pojaśnienie IC-ka 434 jest widoczne (po dobrej adaptacji wzroku i z założonym na łeb kapturem odcinającym boczne światło), Konika - niet.   

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

W ostatnich tygodniach często wracałem do Konika, pewnie z kilkanaście razy. W czternastocalowcu, z okularami 26 i 31 mm (plus habeta Lumicona) był tak oczywisty, że w zasadzie przestał być jakimkolwiek wyzwaniem.

Z inszych sprzętów to podszedłem do niego z lornetą kątową 100 mm, zaopatrzoną w plossle Baadera 32 mm (coś koło 6 mm źrenicy wyjściowej) i parkę Astronomików UHC. Niestety, choć ostro kombinowałem i bardzo chciałem, w tej konfiguracji Qń nie raczył się ujawnić. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klika dni temu, podczas pierwszej w tym roku sesji skupiłem się przez chwilę nie tyle na Koniku, co na IC 434 - uświadomiwszy sobie, że nigdy nie spróbowałem dostrzec pełnego obrysu tej mgławicy. Wychodzi na to, że od północy mgiełka dobija prawie na wysokość Alnitaka, tworząc odgałęzienie omijające gwiazdę i odchodzące zdecydowanie na północny zachód od "głównego" pasma. Z kolei od strony południowej dość ciężko wyczuć, gdzie kończy się obszar mgławicowy - końcówka rozmywa się stopniowo i delikatnie w czerni kosmosu, spoooro poniżej B33, dość podobnie jak wschodni i zachodni kraniec NGC 1499 (Kalifornia).

Wyżej opisaną imprezę uskuteczniałem z pomocą lustra 350/1480, Asferyka 31 mm i habety Lumicona. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)