Skocz do zawartości

Mak kontra SCT -- wieczny temat..


gronki

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Starość nie radość i niestety dostałem zakaz noszenia cięzkich rzeczy, co skłania mnie do przykrego ale chyba koniecznego kroku -- pozbycia się Dobsona 12". Zamiast tego chciałbym lekką tubę do mojego HEQ5 która będzie sprzętem "uniwersalnym" -- tzn. do obserwacji planet i gromad gwiazd a także fotografii planetarno-słonecznej.

Ponieważ kilka razy sparzyłem się na zakupach, chciałbym, aby ten teleskop nie był kolejnym "etapem", a tubą która zostanie już ze mną na stałe mimo innych zakupów sprzętowych. Taką tubą jest dla mnie obecnie TAŁ 100 RS -- inne tuby przychodzą i odchodzą, a taki mały dobry achromat zawsze będzie czasem niezastąpiony (np. do słońca, planet albo gromadek otwartych). Poza tym jego pancerne wykonanie -- można wrzucić do bagażnika i jechać w siną dal. Dlatego rozważam sprzęt z nieco wyższej półki niż ta najniższa możliwa, również po to by nie użerać się z gnącymi się wyciągami, jeżdżącą kolimacją, tandetnymi plastikami i innymi przypadłościami tanich sprzętów, które bardzo mnie bolały w chińskich Newtonach.

Rozważam kilka możliwości, i jestem ciekaw Waszego zdania na ten temat.

1. karbonowy Newton TS'a. Newtony mają cały szereg plusów, mało elementów optycznych, łatwa kolimacja, otwarta tuba (szybkie chłodzenie). TS sprzedaje je w różnych konfiguracjach, również F/6 z małym lusterkiem wtórnym i dedykacją na planety. wybór dość mdły ale uniwersalny i na pewno sprawdzi się też w wizualu. Minusem jest czarny kolor (horror przy fotografii Słońca) i cela LG zdaje się jest taka sama jak w GSO a więc nie ufam w ich trzymanie kolimacji.

2. SCT C9.25 / C8EHD. Dość pewny gracz, również niezła apertura, można powalczyć z planetami przy ponad 9 calach. Opcja EHD kusi mnie mimo mniejszej apertury, bo po pierwsze ma dobre opinie o szerokich polach (a jak wspominałem, lubię gromady i punktowe gwiazdy), a poza tym można w trybie fastar podpiąć tam wąskiego Atika przy świetle F/2 co byłoby mi bardzo na rękę ze względu na możliwość zastosowań pół-naukowych (fotometria), poza tym wreszcie ktoś się zastanowił i wywiercił dziury w tych tubach. Minusem jest kwestia kolimacji, kiwające się lustra i jednak niedoskonała nieco plastikowa mechanika.

3. Mak Intesa 6" F/10 -- trochę wyższa półka sprzętu (i ceny). W wersji deluxe jest też lepsza kątówka, reduktor do F/6, chyba walizka i wiatrak dmuchający na LG i perforowana przednia obudowa (chłodzenie). Dobra mechanika, ciężkie wykonanie, nie kiwające się LG. Tylko ta cena. No i jednak to tylko 6", do planet to mało. Miałem w życiu Maka 6" ale nigdy nie miałem okazji porównać go do stojącego obok SCT czy różnica w kontraście jest naprawdę tak powalająca.

4. Inne opcje które odpadły -- Meade ACF (odpadł bo trochę droższy), Vixen 200L (obstrukcja 40" i grrrruby pająk), Klevtzowy (czy ktoś jeszcze sprzedaje TAŁ-y w Europie?), małe APO (mam już achromat, chciałbym coś o większej rozdzielczości), SW MN190 -- za cięzki na HEQ5

Mimo mojego rozkochania w pięknych produktach Intesa, najlepszą i najbardziej uniwersalną opcją wydaje mi się chwilowo C8EHD. Ale chętnie posłucham Waszego zdania i punktu widzenia.

g.

Wizual: Columbus 12.5", ES-y 24mm, 14mm, Orto 10mm, NLV 7mm, Ultrablock
Foto: HEQ5 i TS65Q czyli mały teleskopik z wielkimi ambicjami
Słońce: TAŁ 100RS, Solar Continuum, DMK21.618

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko masz dobrze przemyślane i wypunktowane i w sumie ciężko coś doradzić, może więc tylko napiszę z moich niedługich w sumie doświadczeń.

Węglowego newtona 8" f/4 robiłem i jest to fajny instrument - zwróciłbym uwagę tak jak piszesz - na celę LG i LW i na wyciąg oczywiście. Nawet ultra sztywny tubus nie pomoże na słabe mechanicznie mocowanie luster. No i nieco lepiej sprawują się newtony w węglowej tubie robionej z materiałem przekładkowym ("sandwich"). Ścianka jest grubsza, ale całość jest dużo sztywniejsza przy zachowaniu niewielkiej masy. Te tańsze karbonowe newtony mają zazwyczaj cienkie ścianki bez przekładek. Tu bym może zwrócił uwagę na teleskopy TS ONTC - solidny tubus i cela, możliwość skonfigurowania wedle własnych upodobań, chyba nawet z tego co pamiętam z tubusem lakierowanym na biało (na zewnątrz oczywiście :5640dc6dbc8ce_01Smile: )

Maczka miałem krótko SW 127 i nieco dłużej Bosma 200/2400, oprócz tego SCT 11" jakiś czas. Taki SCT 9.25" mógłby się sprawdzić myślę. Jest kompaktowy, dopasujesz do niego też FastStara, do fotometrii zbierze sporo światła, a do planet i Księżyca apertura już pozwala na sporą rozdzielczość. Choć mechanicznie i technologicznie na pewno ustępuje serii EdgeHD. Do zwykłego SCT warto kupić osobny wyciąg montowany z tyłu bezpośrednio do dużego gwintu - odpada problem z kiwającym się lustrem podczas ostrzenia. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Właśnie na doświadczenia najbardziej liczę, bo sam z SCT miałem styczność niewielką, a już w ogóle nie miałem okazji porównywać żadnego z moim Makiem SW. Dlatego opinie posiadaczy tego i tego są dla mnie najcenniejsze :)

Jakie są Twoje odczucia MAK vs SCT? Na Twoim blogu zwróciłem również uwagę na rewelacyjne zdjęcia Jowisza z Newtona 150/740. To jakiś ATM? 

Wizual: Columbus 12.5", ES-y 24mm, 14mm, Orto 10mm, NLV 7mm, Ultrablock
Foto: HEQ5 i TS65Q czyli mały teleskopik z wielkimi ambicjami
Słońce: TAŁ 100RS, Solar Continuum, DMK21.618

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej gruntownie przerobiony newton GSO 150/750 - usztywniałem tubę, wyczerniłem ją, LG było figuryzowane, a LW wymienione na 63mm, bo głównie jednak używałem go do fotografii obiektów DS, stąd potrzebowałem większego LW (oryginalnie było 50mm). 

Ciężko mi porównać MAKa do SCT, bo tego pierwszego miałem 8", a SCT miał 11". Na pewno większy może więcej, ograniczeniem jest zazwyczaj seeing. Tego SCT11" ma teraz Adam Tomaszewski i wykonuje nim np takie zdjęcia Księżyca http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/832-księżycowe-zakamarki/&do=findComment&comment=118019 . Również 9.25" jest dość popularny wśród obserwatorów US - poszukaj na forum AP zdjęć kolegi *Wojtek* , np http://astropolis.pl/topic/49178-jowisz-201415-najlepsze-zdjecia-sezonu/?p=576910 . Generalnie SCT to całkiem uniwersalny instrument, trochę w naszym kraju niedoceniany ze względu na cenę (w porównaniu z newtonami).

O EdgeHD czytałem dość sporo, kiedy przesiadałem się na refraktor do astrofotografii. Na pewno zaletą jest duże płaskie pole i chłodzenie. Natomiast i tak raczej trzeba będzie się doposażyć w wyciąg, bo z tego co wyczytałem, to  zablokowanie lustra fabrycznymi pokrętłami blokuje jednocześnie możliwość ustawiania ostrości. Ta blokada chyba ma tylko na celu eliminację kiwania się lustra podczas ruchów montażu. 

A o RCkach z TS myślałeś też? http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1877_TS-8-inch-f-8-Ritchey-Chretien-Astrograph---Carbon-tube.html

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RC dość szybko wyeliminowałem, ponieważ jednak główne zastosowanie teleskopu to będzie planetarno - gromadkowe lukanie. Astrofotografia DS mogłaby być tutaj co najwyżej efektem ubocznym (mam do tego TS 65Q). Stąd też wybór między Makiem 6" a SCT 8" jest tu dla mnie nieoczywisty. Interesujące są też Mak-Newtony Intesa z obstrukcją 25%, jednak cena ponad 2500 euro zdecydowanie przekracza moje możliwości. Poza tym nie jest to już, jak to mawiają za oceanem, "grab'n'go scope".

Wizual: Columbus 12.5", ES-y 24mm, 14mm, Orto 10mm, NLV 7mm, Ultrablock
Foto: HEQ5 i TS65Q czyli mały teleskopik z wielkimi ambicjami
Słońce: TAŁ 100RS, Solar Continuum, DMK21.618

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie było Twoje prywatne odczucie o Makach Bosmy, @jolo? Ich ceny wydają się być dość atrakcyjne.

Wizual: Columbus 12.5", ES-y 24mm, 14mm, Orto 10mm, NLV 7mm, Ultrablock
Foto: HEQ5 i TS65Q czyli mały teleskopik z wielkimi ambicjami
Słońce: TAŁ 100RS, Solar Continuum, DMK21.618

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to konkretny instrument, dość ciężki. Miałem go krótko, ponieważ niedługo potem trafiła się okazja z STC 11". Tutaj moja pierwsza relacja http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5568-niebo-z-zatomia-okiem-laika/ - ale byłem i wciąż jestem raczkującym obserwatorem, więc wiele nie mogę napisać na ten temat. Obecnie tego maka posiada kolega @lukost - może coś więcej napisze. Dobrze trzyma kolimację w transporcie - podróż samochodem nie robi na nim dużego wrażenia. 

Przez ten czas w którym go miałem zrobiłem kilka zdjęć - warunki nie były za dobre a i kolimacja nie była w punkt, ale pokazał potencjał wg mnie:

2014-10-10-janssen.jpg

2014-10-10-lunar16.jpg

2014-10-10-lunar85.jpg

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fotki! Fajny szczegół na Księżycu, zdecydowana różnica w porównaniu z 6". Zastanawiam się czego właściwie oczekuję od teleskopu, ale im dłużej o tym myślę tym mniej wiem.

Podsumowując, w kategorii cwaj tausend ojro mamy: Intesa 603M, Newtona ONTC od TS, EdgeHD 8", SCT 9,25", maka-newtona Intesa 5" lub ED120.

1. Obserwacje -- na pewno będą to planety, Słońce i Księżyc, plus gromady gwiazd... Lubię widok punktowych gwiazdek, więc chyba bym chciał, by ten sprzęt coś takiego zapewniał. Ku mojemu zdziwieniu, na zachodnich forach internetowych większość osób woli małe APO od dużych luster do obserwacji planet. Niestety, obawiam się że z tym budżetem nie wystarczy na dobre four inch APO, poza tym 10cm to jednak dość mała rozdzielczość np. do fotografii... O gwiazdkach w EHD czytałem dobre rzeczy -- inna sprawa, na ile ta dobra optyka jest powtarzalna -- może @riklaunim jako specjalista od rynku coś wie :) Maki Intesa chyba mają przelot 2", SCT8 ma 1,25", a ja mam 2" 24mm 82* i bardzo mi się marzy żeby dawał ładne obrazki gromadek otwartych w kasjopei i trapezu w Orionie :) W sumie bez poró?nania side by side ciężko chyba wyrokować jak SCT8 i mak 6 tutaj wypadną... 

2. Fotografia planet -- im więcej apertury, tym lepiej, wiadomo... miałem maka 6" i wiem gdzie się kończy jego rozdzielczość. Zważywszy na cenę sprzętu, byłby to trochę ból. 8" to chyba minimum.

3. Foto DS -- chciałbym okazyjnie użyć rurki do fotek bardziej zwartych obiektów, np. gromad kulistych. Raczej na galaktyki się nie porywam więc ten układ nie musi być niebywale jasny (ale więcej niż F/10 to raczej nie). Do EHD można podłączyć hyperstara (ale to koszt chyba kolejnych 1000 euro), Makami Intesa ludzie też robili zdjęcia, chociaż ten sprzęt nie jest dedykowany do tego celu. Ba, widziałem nawet kulki z Maka 127 SW. Raczej będzie to funkcja poboczna tego sprzętu, ale wszystko co nie jest Makiem F/15 się tu chyba nada.

4. Inne -- Maki Intesa są chyba bezobsługowe, SCT trzeba od czasu do czasu kolimować, i ogólnie źle znoszą złą kolimację. Ponieważ ja ze sprzętem bardzo dużo jeżdżę, zastanawiam się, czy może jednak mak lub nawet ED nie byłby tu zwyczajnie bardziej użyteczny... Chłodzenie -- Maka bez wiatraka w ogóle nie rozważam, więc chyba nie będzie to problem.

Powszechnie wiadomo, że sprzęt do wszystkiego to sprzęt do niczego :D W zasadzie wszystkie znaki na niebie i Ziemi szumią, że powinien być to SCT8HD... ale jednak coś jest magicznego w sprzęcie z odrobinę wyższej półki :)

PS. Orion UK też ma fajną opcję http://www.orionoptics.co.uk/OMC/omc140maksutovca.html

PS2. Trafiłem również na włoską firmę ZEN, ale ceny mają porównywalne do Intesa, ale czytałem narzekania na temat mechaniki. http://lnx.costruzioniottichezen.com/joomla/index.php?option=com_content&view=section&id=21&Itemid=58

Wizual: Columbus 12.5", ES-y 24mm, 14mm, Orto 10mm, NLV 7mm, Ultrablock
Foto: HEQ5 i TS65Q czyli mały teleskopik z wielkimi ambicjami
Słońce: TAŁ 100RS, Solar Continuum, DMK21.618

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maki są optymalną konstrukcją przy około 127mm, a SCT zaczynają się od 8". EdgeHD/Meade ACF potrzebne aż tak nie są - chyba że chcesz mieć ładne pole w bardzo szerokokątnych okularach. Fotografia DS z SCT jest możliwa - z reduktorem/korektorem f/6.3, ale do najłatwiejszych nie należy. Maki zazwyczaj są jeszcze ciemniejsze i nie ma do nich silnich reduktorów-korektorów. Dodatkowo SCT używane w niskiej cenie można próbować kupować w USA.

Zestaw: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM

https://rkblog.dev

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg Celestrona przelot bafla w C8 to 37mm a w C9,25 to 46 mm. Okulary długoogniskowe dobieraj raczej pod kątem przelotu bafla - tzn. dobieraj je tak by ich diafragma nie była szersza niż przelot bafla. Inaczej bafel będzie powodował winietowanie. Jedni są bardziej na nie wyczuleni, a inni mniej.

Maka też trzeba kolimować. Rutteny Intesa mają dwa regulowane lustra tak samo jak SCT. Intes produkuje dwa reduktory (x0,8 i x0,6) do Maksutowów.

Refraktor też może wymagać kolimacji, jeśli będziesz się z nim obchodził "niedelikatnie".

O rozciągłych obiektach w SCT czy Maku możesz zapomnieć.

Pozdr

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi! Po namyśle stwierdzam, że jeśli któryś z powyższych punktów mógłbym poświęcić, byłaby to fotografia planet. Nie przebiję Damiana Peacha, nie muszę się więc w tym specjalizować. Poszukiwałbym więc czegoś poręcznego głównie do wizuala do jasnych obiektów, fotek Słońca od czasu do czasu, z perspektywą  dokupienia bino i okazjonalnego uzywania do astrofoto z CCD (ale to pobocznie i na małym chipie, od tego mam przede wszystkim TS65Q). RC z tego co wiem chyba średnio się sprawdza w wizualu ze swoją 40% obstrukcją, ale tak szczerze, obstrukcja w Makach Intesa i w SCT Celestrona jest taka sama (~33%). Chętnie porównałbym w wizualu 120ED, Maka 150 i SCT8. Jest jeszcze opcja Maka-Newtona 5", ale nie wiem, czy miałoby to jakąkolwiek zaletę nad ED120. No i -- nie podłączy się bino.

Co do szerokich pól, obecnie mam ogniskową 1500 więc wiem jakie pole mam z moim okularem 24mm 82*, byłoby to dla mnie na granicy OK. Z SCT8 miałbym jeszcze mniejsze i to faktycznie mogłoby być wąsko. Do tego celu coś F/5 - F/8 byłoby zdecydowanie lepsze.

Wczoraj wieczorem byłem zakochany w maku, teraz coraz bardziej chodzi mi po głowie soczewka.

Wiem że zarówno maki i refraktory się kolimuje i teleskopy nie lubią rzucania. Jednak z mojego porównania refraktor vs newton, ten pierwszy jest o wiele mniej kłopotliwy pod kątem obsługi. Inna sprawa że tej mój newton GSO 8" był dziadowski i miał ugięcia na wszystkie strony świata.

Oglądam startesty w necie i coś czuję, że jeszcze dłuuuugi czas namysłu :D Na razie planuję dobrą kątówkę 2" by chwilowo zaspokoić swój głód :)

PS. Z cyklu "naprawdę złe startesty": "bezrurkowy" Lazarotti http://astro-foren.de/index.php/Thread/9476-Gladius-315-CF-als-Schwert-geeignet/

@315Gladius_16.jpg

Wizual: Columbus 12.5", ES-y 24mm, 14mm, Orto 10mm, NLV 7mm, Ultrablock
Foto: HEQ5 i TS65Q czyli mały teleskopik z wielkimi ambicjami
Słońce: TAŁ 100RS, Solar Continuum, DMK21.618

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jolo -- A jak oceniasz TS 130/910 który obecnie posiadasz? Zastanawiam się czy nie byłby to lepszy i bardziej uniwersalny wybór niż 6" Mak. (Cena jest zbliżona.)

Wizual: Columbus 12.5", ES-y 24mm, 14mm, Orto 10mm, NLV 7mm, Ultrablock
Foto: HEQ5 i TS65Q czyli mały teleskopik z wielkimi ambicjami
Słońce: TAŁ 100RS, Solar Continuum, DMK21.618

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gronki napisał:

....(Cena jest zbliżona.)

No jak cena T APO 130/910 jest zbliżona do MAKa czy SCT 6" to ja się w zbliżeniach nie orientuję ... 4x przebitka :5640dc6e20115_02Laugh:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Jacek E. napisał:

No jak cena T APO 130/910 jest zbliżona do MAKa czy SCT 6" to ja się w zbliżeniach nie orientuję ... 4x przebitka :5640dc6e20115_02Laugh:

No jak porównać do nie-chińskich maków to tak... ;)

Cóż, mędrcy mawiają, że odpowiedzią na wszystkie pytania w astronomii jest duże lustro (poza przypadkami, kiedy tą odpowiedzią nie jest duże lustro :D)

Wizual: Columbus 12.5", ES-y 24mm, 14mm, Orto 10mm, NLV 7mm, Ultrablock
Foto: HEQ5 i TS65Q czyli mały teleskopik z wielkimi ambicjami
Słońce: TAŁ 100RS, Solar Continuum, DMK21.618

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, gronki napisał:

@jolo -- A jak oceniasz TS 130/910 który obecnie posiadasz? Zastanawiam się czy nie byłby to lepszy i bardziej uniwersalny wybór niż 6" Mak. (Cena jest zbliżona.)

Tutaj popełniłem wątek o nim http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8048-ts-photoline-130-f7/ . Ale to jest kawał ciężkiej rury, to nie jest taki sprzęt pod pachę :) Refraktor do wizuala zdecydowanie tak, piękny kontrast, zero obstrukcji, to na pewno cieszy oko. Apertura 130mm nie jest też jeszcze bardzo wrażliwa na seeing i obserwacje obiektów US też są przyjemnością - oczywiście w zakresie zdolności rozdzielczej. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale refraktor APO porządnej firmy jak Takahasi i innej nie będzie kosztował tyle co Intes tylko 2x więcej zależnie od wielkości soczewki.

Porównując oczywiście nie chiński Mak i nie chińskie APO.

Np Mac 127mm i APO 127mm cena APO będzie 2x większa od Maka. 

Tu przykład

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2516_LZOS-APM-APO-115-805mm-Triplet-APO---2-5-Inch-Feather-Touch.html

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1987_Intes-Micro-Alter-M500-Maksutov-Cassegrain---127mm-Oeffnung-f-10.html

Atik 383L+, 314E, Eos 600D, CT8, Canon EF-S 55-250, Canon EF-S 18-55 + 2 lewe ręce ? 

Banero_A_clone.png 2023-02-26_181337c.png.df966a0f5aaffa755988448a083ffa7e.png RazorbackRustTributeLg_clone.png   

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Alien napisał:

Tak, ale refraktor APO porządnej firmy jak Takahasi i innej nie będzie kosztował tyle co Intes tylko 2x więcej zależnie od wielkości soczewki.

Porównując oczywiście nie chiński Mak i nie chińskie APO.

Np Mac 127mm i APO 127mm cena APO będzie 2x większa od Maka. 

No tak, ogólnie i uczciwie rzecz biorąc trzeba by to tak przedstawić. Jednak tutaj rozmawialiśmy o sprzętach które się pojawiły w wątku, tj. ruskich makach i chińskich APO. Niestety, Takahashi są daleko poza moimi możliwościami ;)

Właśnie dopiero po napisaniu posta zdałem sobie sprawę, że tuba 130/900 (i to tryplet) to może być spory moment bezwładności dla HEQ5. 

Śledzę niemieckie giełdy, w tym zakresie cenowym możliwy jest również używany Intes 7", który byłby chyba już dużym przeskokiem. Zależy mi tylko na tym, by była to nowa wersja z dziurami wokół menisku i wiatrakiem. 

Wizual: Columbus 12.5", ES-y 24mm, 14mm, Orto 10mm, NLV 7mm, Ultrablock
Foto: HEQ5 i TS65Q czyli mały teleskopik z wielkimi ambicjami
Słońce: TAŁ 100RS, Solar Continuum, DMK21.618

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, gronki napisał:

Właśnie dopiero po napisaniu posta zdałem sobie sprawę, że tuba 130/900 (i to tryplet) to może być spory moment bezwładności dla HEQ5. (...)

Dokładnie, tak oceniam, że 2/3 wagi tego refraktora to jest cela z obiektywem. Po drugiej stronie będzie wyciąg z osprzętem i sporo masy jednak będzie rozłożone na końcach instrumentu. EQ6 sobie z tym radzi nawet przy astrofotografii długoczasowej. Miałem wcześniej dość długo HEQ5 i myślę że do wizuala i filmowania US dałby radę, ale trzeba by przedłużyć pręt przeciwwagi.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przemyśleniu sprawy, będę celował w 120ED jako uniwersalny all-rounder do szerokich pól, widoków księżycowo-planetarnych i od święta fotografii DS. Boli mnie tylko ich czarny kolor (duży minus przy obserwacjach Słońca) ale jeśli tak wybrzydzać to nigdy nic się nie znajdzie :) Tymczasem CCD i nowa kątówka do TAŁa 100 RS są już w drodze :)

Pozdrowienia i dziękuję za dyskusję!
g.

Wizual: Columbus 12.5", ES-y 24mm, 14mm, Orto 10mm, NLV 7mm, Ultrablock
Foto: HEQ5 i TS65Q czyli mały teleskopik z wielkimi ambicjami
Słońce: TAŁ 100RS, Solar Continuum, DMK21.618

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)