Skocz do zawartości

AstroHub 3.0 - moduły dodatkowe


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

chmm mała, maleńka karta wifi (ESP8266 ?) i połączenie AH laptop via wifi lub zapakować pakiet z czasem i wysłać przez rs a na komputerze wirtualna karta lan... wiem, wymyślam a pisze się łatwo (ale nie kod programu...)

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, o czym wy mówicie? Po co jakieś karty, serwery? Jest funkcja SetSystemTime https://msdn.microsoft.com/en-us/library/ms172517(v=vs.90).aspx. Wysyłamy czas po RSie, odpalamy funkcję i gotowe. Opóźnienie będzie niewielkie, ale jakby chcieć je zniwelować, to może da się doświadczalnie wyliczyć korektę? Jest też taka funkcja GPSów, że co sekundę dają sygnał na którymś z sygnałów sterujących RSa. Nie pamiętam nazwy, na AP ktoś wspominał ostatnio. W przerwaniu możesz przekazać ten sygnał na sygnał sterujący portu łączącego z kompem. Dzięki temu PC dostanie sygnał praktycznie bez opóźnień. Pozostaje tylko kwestia czasu reakcje sterownika, którego chyba nie da się zdeterminować.

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Pawcio napisał:

chmm mała, maleńka karta wifi (ESP8266 ?) i połączenie AH laptop via wifi lub zapakować pakiet z czasem i wysłać przez rs a na komputerze wirtualna karta lan... wiem, wymyślam a pisze się łatwo (ale nie kod programu...)

Widzę, że już malutko Wam brakuje aby wreszcie sterowanie chmurwami skonstruować... chyba założę nowy watek i na pierwszym miejscu zapiszę się na kolejna wersję :5640dc70bd641_11Geek:

Bardzo by mi sie to przydało - leje u mnie jak z cebra :(

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jacek E. napisał:

Widzę, że już malutko Wam brakuje aby wreszcie sterowanie chmurwami skonstruować... chyba założę nowy watek i na pierwszym miejscu zapiszę się na kolejna wersję :5640dc70bd641_11Geek:

No ja cały czas szukam SCT do budowy działa pogodowego :5640dc6dbc8ce_01Smile:

 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, to tylko taka burza mózgów i pomysłów :) Pogoda u mnie paskudna nie leje ale jak to mówię mży-mży. A jak się wk.. zdenerwujemy to zbudujemy radioteleskop chm.. czasza-konwerter-mieszacz?-sdr-zasilacz  i będziemy radio-astrofotki robić albo mieć na czym wieszać pranie (co czasami już teraz robi moja żonka na Syncie ku mojemu wielkiemu oburzeniu - ale cóż lubi spacerować po krawędzi :) )

  • Like 2

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te Mózgowcy - to moze mi powiecie bo jeszcze tak nie trafiłem...
Jutro (tfu, tfu) ma być pogoda. Będę coś fotografował i około 02 obiekt wlezie mi za dęba, przerwę i chce drugi, jeszcze długo noc, złapie obiekt po staremu ??? Czy muszę czas przestawić i od nowa z ustawianiem ????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Padła idea karty sieciowej - jeżeli to miałby być główny interfejs AH 4.0 (o zaletach jak wyżej) to jestem pierwszy w kolejce do zakupu. Sam używam obecnie serwera sieciowego USB (E3868M1/M4) tylko po to, aby cały zestaw mieć w sieci po prostu. Przepustowość na zewnątrz i obsługa ramek 9k to już zupełnie inna sprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Admiral_M napisał:

Padła idea karty sieciowej - jeżeli to miałby być główny interfejs AH 4.0 (o zaletach jak wyżej) to jestem pierwszy w kolejce do zakupu. (...)

Może nie trzeba będzie czekać na 4.0 - na wyjściu COMM z astrohuba jest zasilanie 5V oraz IO jednego z portów szeregowych w Arduino. Bez problemu można tam podłączyć np moduł BT i wtedy sterowanie jest bezprzewodowe, choć na niewielką odległość. Jeśli chodzi o WiFi to ideałem by była taka karta, do której byłby dostępny sterownik systemowy potrafiący emulować w jakiś sposób port szeregowy. Wtedy konieczne zmiany w kodzie byłyby niewielkie. Zgłębię temat po zlocie. 

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Chciałem pokazać jak prezentują się różne kolory wyświetlaczy Astrohubów. Pod ręką miałem wyświetlacz LCD niebieski i LCD czerwony negatyw (dokupiony do mojego pudełka), to w Astrohubie zrobionym przez Jolo zainstalowałem czerwony, a w Astrohubie zrobionym moimi rękami na płytce od Jolo dałem wyświetlacz niebieski. Efekt w załączonym pliku. Niestety nie zobaczycie całych Astrohubów, bo nie mam cierpliwości do robótek precyzyjnych i moje cięcia odbiegają od tych, które zaprezentowali koledzy, którzy pokazali swoje pudełka z zamontowanymi wyświetlaczami, oczywiście tragedii nie ma ale ......

Do niebieskiego wyświetlacza trzeba dołożyć rezystor +-200ohm na pin 15 wyświetlacza, tj. plus od podświetlenia.

 

LCD.jpg
 

  • Like 2
Omegon 22x85, Omegon 16x70
Meade LB12", 
TMB-LZOS Apo 105/650,
NEQ6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Dnia 5.03.2016 at 20:18, jolo napisał:

Oczywiście. Ja testuję akurat na module UBLOX NEO-6M z anteną ceramiczną (kupiony za 69zł), ale generalnie wiele innych się nada, ważne żeby był zasilany napięciem 5V i wypluwał dane w standardzie NMEA. Można go podpiąć zewnętrznie na kabelku do portu COMM AstroHuba, ale zmieści się też bez problemu wewnątrz obudowy i wtedy całość połączeń (raptem trzy kabelki) można zrobić wewnątrz i nic nie będzie wystawało, a port COMM pozostanie wolny.

Czy taki moduł (GPS+GLONASS) się nada beż żadnych softwer'owych przeróbek?

http://botland.com.pl/moduly-gps/4472-modul-gps-glonass-kompatybilny-z-neo-7m-c-uart-z-antena.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co - jest tam kilka pinów wolnych, ale raczej nie planuję dodawać tam obsługi koła filtrowego do kodu. Chyba że zmajstrujesz takie kontrolowane przez port COMM czyli albo przez RS232 5V, albo I2C i podasz mi jakie komendy do czego służą to mogę coś takiego dodać do panelu. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Szyty na miarę AstroHub

Dostaję od czasu do czasu pytania o urządzenie i kolega Mikele naprowadził mnie na fajny pomysł. AstroHub to tak naprawdę jeden móżdżek Arduino Mega plus peryferia. Nie mając kompletnie nic każdy może sobie zmajstrować takiego AstroHuba jakiego chce. Wystarczy kupić Arduino Mega i wgrać do niego wsad i już można takie coś podłączyć do komputera i "sterować" z panelu AstroHuba. Potem to już tylko kwestia podłączenia odpowiednich dodatkowych elementów - takich dokładnie jakie chcemy używać - na podstawie schematu z instrukcji obsługi:

  • dokładamy gniazdka sensorów wraz z kilkoma elementami RC i możemy podłączać czujniki
  • dokładamy  tranzystory IRLZ44N z towarzyszącymi rezystorami i mamy wyjścia PWM
  • dokładamy układ ULN2003 i tranzystory  IRF4905 z rezystorami i mamy sterowane wyjścia zasilania
  • dokładamy sterowniki L293D plus jakikolwiek regulator napięcia 5V i mamy sterowanie silnikami krokowymi focusera i/albo sterowanie silnikiem DC

Podobnie będzie ze sterowaniem LCD, GPS, pomiarem prądu i napięcia - całe oprogramowanie jest na swoim miejscu, ale po prostu niektóre funkcje nie będą wykorzystywane. Jak ktoś będzie zainteresowany jakimś własną kombinacją to chętnie coś pokombinuję. Wystarczy Arduino Mega plus płytka protoshield na której można zamontować wybrane komponenty i można mieć uszytego na miarę AstroHuba :) 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pomysł!, jednak dla kogoś kto nie ma zbyt wielkiego pojęcia o elektronice zadanie "wycięcia" odpowiedniej gałęzi może go przerastać, trzeba pamiętać, że jedno to zaprogramowanie arduino to jedno, a odpowiednie odseparowanie ze schematu interesującej go części układu to drugie - wiesz nie każdy pije kod atmegi z mlekiem matki jak Ty :)

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.05.2016 at 22:04, jolo napisał:

Szyty na miarę AstroHub

Dostaję od czasu do czasu pytania o urządzenie i kolega Mikele naprowadził mnie na fajny pomysł. AstroHub to tak naprawdę jeden móżdżek Arduino Mega plus peryferia. Nie mając kompletnie nic każdy może sobie zmajstrować takiego AstroHuba jakiego chce. Wystarczy kupić Arduino Mega i wgrać do niego wsad i już można takie coś podłączyć do komputera i "sterować" z panelu AstroHuba. Potem to już tylko kwestia podłączenia odpowiednich dodatkowych elementów - takich dokładnie jakie chcemy używać - na podstawie schematu z instrukcji obsługi:

  • dokładamy gniazdka sensorów wraz z kilkoma elementami RC i możemy podłączać czujniki
  • dokładamy  tranzystory IRLZ44N z towarzyszącymi rezystorami i mamy wyjścia PWM
  • dokładamy układ ULN2003 i tranzystory  IRF4905 z rezystorami i mamy sterowane wyjścia zasilania
  • dokładamy sterowniki L293D plus jakikolwiek regulator napięcia 5V i mamy sterowanie silnikami krokowymi focusera i/albo sterowanie silnikiem DC

Podobnie będzie ze sterowaniem LCD, GPS, pomiarem prądu i napięcia - całe oprogramowanie jest na swoim miejscu, ale po prostu niektóre funkcje nie będą wykorzystywane. Jak ktoś będzie zainteresowany jakimś własną kombinacją to chętnie coś pokombinuję. Wystarczy Arduino Mega plus płytka protoshield na której można zamontować wybrane komponenty i można mieć uszytego na miarę AstroHuba :) 

Witam Szanownych Kolegów - w większości Szczęśliwych Posiadaczy Astrohuba numer 3.

Ja trochę zaspałem i dlatego trochę zamęczałem ostatnio Jolo pytaniami co i jak. Mam już sporą część elementów i pewnie na dniach rozpocznę próbę budowy "chińskiej podróby". Akurat lutownicy się nie boję (za to mechanika to coś co może być problemem) i też myślałem o tworzeniu osobnych klocków ale zastanawiam się jak budować klocki żeby wciąż zmieścić całość w obudowie o podobnych gabarytach co oryginalny AstroHub. Znając życie jak będę dokładał kolejne klocki to ilość kabelków zacznie rozpychać pudełko - w każdym razie na razie planuję sobie całość tak żeby miało to sens i dało się upakować kilka mniejszych płytek-klocków.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, jolo napisał:

 A może część elementów zamontować na protoshieldzie (np https://nettigo.pl/products/mega-proto-shield-pcb-r3)? Wszystko się nie zmieści na pewno, ale coś tam się upakuje. A resztę potem na osobnych płytkach modułach. Ewentualnie na drugim protoshieldzie "na kanapkę". 

To oczywiście jest rozwiązanie ale... zastanawiam się cały czas nad ideą klocków czyli każdy mógłby wybrać sobie tylko te których faktycznie potrzebuje i zamknąć je np. w mniejszej obudowie łącząc klocki wtykając kabelki pomiędzy. Idąc dalej tym tropem można by mieć kilka pudełek pod różne setupy i tylko wymieniać klocki w nich ale tu już chyba popłynąłem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, jest to ciekawy pomysł. Trzeba będzie tylko przemyśleć połączenia i zależności - bo czasami np jakiś element jest wymagany do działania innego (choć nie za dużo jest takich sytuacji - np ULN2003 jest potrzebny do sterowania jasnością podświetlenia LCD i do sterowania wyjściami 12V).

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej hej- byłem "wyjechany" na weekend ale udało mi się na szybko podłączyć i sprawdzić "płytkę/klocek" z czujnikami (DHT22 i DS18B20) i nawet zadziałało ;) - "klocek" na razie to była pajęczynka na małej płytce testowej do arduino ale mam już kilka małych płytek uniwersalnych i powoli sobie rozplanuję jak je najlepiej wykorzystać. Wydaje mi się, że wygodnie byłoby używać gniazd z możliwością przykręcenia do obudowy - wtedy każda taka płytka sama by się "przymocowała" w konkretnym pudełku.  Na razie wymyśliłem (to trochę na wyrost powiedziane, że wymyśliłem bo chyba innej opcji nie ma ;) , że jeden klocek będzie zawierał wszystkie przetwornice + zestaw terminali  (i być może powinien być połączony z  samym arduino) a  każdy inny klocek będzie miał terminal do podpięcia kabelków takiego zasilania jakie jest wymagane, a taśmami sygnałowymi o potrzebnej szerokości będę podpinał właściwe sygnały z głównego klocka czyli arduino.

Ale wydarzył się również cud :)  - udało mi się odkupić od Dominika (coy_coyote) w dużej  części zmontowany kit więc jak tylko przyjdzie to pewnie go dokończę i uruchomię. Ale tak czy siak zamierzam kontynuować zabawę z klockami bo chciałbym mieć mniejszy AH3 tylko z kilkoma elementami do zestawu wycieczkowego.

Pozdrawiam

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)