Skocz do zawartości

Miesięcznik Astronomia - szukamy pomysłów


Rekomendowane odpowiedzi

Za parę miesięcy ukaże się 50. numer miesięcznika Astronomia. Myślę, że z tej okazji można by zrobić coś ciekawego z naszym miesięcznikiem, jakieś wydanie specjalne. Jak miało by ono wyglądać, co zawierać, w jaki sposób być wydane? Co mogło by temu numerowi towarzyszyć? Czekamy na propozycje. Proszę tylko nie szarżować z kosztami. Budżet naszego pisma jest skromny.

Piotr Brych
założyciel miesięcznika Astronomia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, lumpo napisał:

Dla prenumeratorów płyta CD z dotychczas wydanymi numerami.

Na CD wejdzie Ci około 15 numerów.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indeks do całości - 50 numerów. Bardzo by się przydał.

Płyta mogłaby zawierać tylko treści "beletrystyczno-fotograficzne" i pójść także do ogólnej sprzedaży.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr Gazeta mogła by zawierać wszystkie prace finalistów etapów   konkursu Heńkowego , musiał byś co prawda uzyskać zgodę twórców, chyba że starczyła by Ci moja jako właściciela FA (jesteś bieglejszy w prawie prasowym). Jako Patron już taką zgodę wczesnej otrzymałeś.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja abym proponował dorzucić kilka stron i na nich dać powtórkę najbardziej poczytnych artykułów które się do tej pory ukazały.

Astro3, refraktor 70/700, zoom 8-24 mm, canon 1100d niemod, DO Discovery 10x50, Celestron SkyMaster 20x80, Nikon P900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ist napisał:

Ja abym proponował dorzucić kilka stron i na nich dać powtórkę najbardziej poczytnych artykułów które się do tej pory ukazały.

A w jaki sposób ustalisz, które były najbardziej poczytne? ;)

Numer specjalny powinien zawierać specjalne treści - np. zdjęcie Walentiny Tierieszkowej topless albo wiersze haiku tworzone przez Panasa podczas obserwacji ciemnych mgławic...

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może sprawdziłby się jakiś astronomiczny konkurs z tej okazji dla Czytelników?
Albo publikacja jakiegoś "autobiograficznego" artykuły z perspektywy miesięcznika - czyli jak zrodził się pomysł na magazyn, jakie były początki, fakty "od kuchni" itd. :)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja bym dołożył parę stron więcej i np. opisał sprzęt astro chodzi mi tutaj o pozycję  budżetowe, nie każdy ma pieniądze na super montaże za kilka tyś. itd. Jakiś opis kamerek, montaży , okularów , może jeszcze teleskopy razem z opisem i ceną -  dla zaczynających przygodę z astronomią jak i dla tych co już w niej siedzą. Sam z ciekawością bym poczytał. No i do tego jakiś bonus w postaci upustu na prenumeracie :)

Jak już to raz było za 10 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na 50-tkę moglibyście wydać książkę - przewodnik po niebie. 
Przez kilka lat Janko opisał chyba cały nieboskłon w cyklu "Z lornetką na gwiazdy" - uzbierałaby się z tych tekstów pozycja nie mniejsza (i z pewnością bardziej wartościowa) niż choćby "Miesięczny przewodnik po niebie". 
To byłoby coś, co można polecać nowicjuszom - są tam informacje z pierwszej ręki o tym, czego szukać na niebie i czym są obiekty, które wyłapujemy. Sądzę, że wiele osób, które znają niebo i mają wszystkie numery Astronomii, chętnie widziałoby te teksty zebrane w całość i ładnie wydane.
Na ten moment nie wyobrażam sobie lepszej pozycji ułatwiającej wsiąknięcie w obserwacje nocnego nieba.

A Janko z pewnością nie odmówi użyczenia tych tekstów.

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jeśli Maras też chwyci za jakieś gęsie to może coś, no nie, napewno coś z tego wyda. Przecież taki pisany materiał nie może się za nic w galaktyce zmarnować czy zaginąć. Wiec panowie, dalej chyba nie trzeba pisać, bo czas ucieka!!! Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bajastro

1. Książka w wersji papierowej może być kosztowna...ale jakby była nawet za dopłatą to bym ujął w niej wszystkie artykuły dotyczące DS-ów, zarówno te pisane przez Piotra dotyczące ciekawych obiektów mgławicowych jak i artykułów zawierających opisy planetarek oraz ciemnotek. Bywały nr-y w których letnie obiekty były opisywane np w grudniu, jakby się to dało posegregować wg widoczności na gwiazdozbiory lub pory roku, ew na miesiące wg najlepszej widoczności.

2. Płytka DVD z wszystkimi wydanymi numerami też byłaby na pewno miłym dodatkiem jubileuszowym.

3. Galeria zdjęć amatorów...które w każdym numerze są publikowane na tylnej okładce z obu stron z opisami...co to za obiekt i parametrami sprzętowymi wykonanego ujęcia. W wersji papierowej też pewnie za tani taki album nie będzie, ale jak by był ładnie wykonany, to na pewno nie jeden byłby skłonny dorzucić się do kosztów wydawniczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Jestem w trakcie lektury dotychczasowych numerów.

Brakuje mi możliwości polemiki z autorami niektórych artykułów. Nie wiem, czy dobrym rozwiązaniem byłoby otwarcie na Waszej stronie internetowej "interaktywnego forum" z taką możliwością dialogu, zgłaszania spostrzeżeń i uwag do treści poszczególnych artykułów. A może po prostu warto zakładać wątki do różnych ciekawych (lub kontrowersyjnych) artykułów w tym dziale na FA, podając numer czasopisma, tytuł artykułu i dopisek "porozmawiajmy o"... :5640dc6f10b34_05Blush:

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli umawiamy się, żeby zakładać wątki dotyczące konkretnych artykułów z Astronomii w odpowiednim dziale tematycznym na Forum  a nie  tu, w dziale poświęconym sprawom związanym z czasopismem Astronomia? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że tak będzie lepiej - bo na forum zwykle szuka się informacji na dany temat, więc wybór właściwego działu tematycznego dla zagadnienia będzie bardziej intuicyjny dla użytkowników. 
Oczywiście w skali kilku tematów to nie zrobi różnicy, ale jeśli taka forma polemiki się rozrośnie, łatwiej będzie znaleźć np. daną dyskusję w lornetkach, niż wertując wątki w dziale "Czasopismo Astronomia" i szukając polemiki z artykułem z któregoś numeru.
Oczywiście warto też odpowiednio otagować temat, to zawsze ułatwi potem wyszukiwanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)