Skocz do zawartości

TS APO65Q


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Anva napisał:

Witam

Mam problem z ostrzeniem zestawu TS APO65Q + Atik 383L z kołem.

Czy może ktoś z szanownych użytkowników TS65Q wie jaki backfocus ma ten refraktor,nie mogę lub nie potrafię tego wygooglować. (...)

https://www.astronomics.com/astro-tech-at65edq-65mm-astrograph-telescope_p18437.aspx - 110mm

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włodek nie może na L-ce ( innych filtrów nie próbował ) wyostrzyć - zakres na + i -  jeśli chodzi o wyciąg ma duży. Ja podejrzewam (było troszkę tematów na Astropolis), że ma coś z flattenerem - zbyt mocno ściśnięty, niedokręcony.... coś z kolimacją apusia ?????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Anva napisał:

Objaw jest taki że nie mogę zejść z FWHM poniżej 2,5-3

Włodek - jak masz minimum FWHM np. 2.5 i jadąc wyciągiem w jedną i drugą stronę FWHM Ci się zwiększa, to tak jak pisze Antoni - seeing jest bardzo parszywy, albo tak jak pisze Jacek - APOk do poprawek. Poczekaj na lepsze warunki, ostatnio nie są zbyt dobre. Ja kilka nocy temu miałem kilka godzin pogody, to w ciągu jednej nocy FWHM mi z 2px na początku sesji podniosło się do prawie 4px na końcu sesji (mam inną skalę, ale obrazuje to problem). 

To czy APOk do poprawek sprawdzisz analizując obraz gwiazd w narożnikach, a potem rozogniskuj jasną gwiazdę tak, żeby miała z 50px i sprawdź jak wygląda jej obraz.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio przy przelatujących chmurewkach udało mi się do 1,21, choć w porywach było 1,15. to było 15 grudnia. T APO 90/600 z kamerka SBIG ST-2000 XCM

FWHM.thumb.jpg.7bdfdfa0044053aa5df9a00a3

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartość FWHM jest jest zależne od:

- warunków pogodowych
- rozdzielczości teleskopu względem parametrów matrycy
- wielkości mierzonego obiektu

Wszystkie te składniki dają specyficzne dla konkretnego zestawu sprzętowego parametry FWHM.
Mój najlepszy wynik FWHM z zestawu TS APO 65Q z kamerą SBIG 2000XCM to 1,07
 

  • Like 2

SW 12" Flex GoTo / Star Adventurer / Nikon D5300 
Moje fotki: www.astrobin.com/users/Elay/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włodziu - na moje oko to cuś nie tak z kolimacją, ściśnięciem soczewek czy z tym nieszczęsnym flattenerem - na właściwym rozmiarze one są rombowato-kwadratowate....

  • Like 2

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu poczekał na idealne niebo i gdzieś w Łabądku strzelił fotkę z mnogością gwiazdek z według Ciebie najlepiej ustawioną ostrością i wtedy spokojnie przejrzał, odpadła by wtedy sprawa jakości nieba. Jeśli dalej będą wielokąty no to wtedy poczytaj na Astropolis  http://astropolis.pl/topic/45533-ts-apo65q-i-trojkatne-gwiazdy/?hl=%2Bts+%2Bapo65q 
http://astropolis.pl/topic/44769-ts-apo65q-i-trojkatne-gwiazdki/?hl=%2Bts+%2Bapo65q
I Tu temat rzeka i może znajdziesz kogoś kto podpowie jak poradzić sobie ze ściśniętymi czy niedokręconymi soczewkami http://astropolis.pl/topic/36349-refraktor-ts-apo-65-q-kwadruplet/?hl=%2Bts+%2Bapo65q

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbyt mocno ściśnięta soczewka w korektorze objawiała się gwiazdami w kształcie trójkątów lub diamentów, ale nie powodowała komet w rogach. Zdjęcie od Włodka jest trochę zbyt mocno zestretchowane i niewiele widać, ale po kształcie tych gwiazd sugerowałbym poluzowanie soczewki.

  • Like 1

HEQ5, TSAPO65Q + Canon EOS 450D hypermod, SK804A + Orion SSAG, DO Titanium 9x63

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włodku, już nie takie mam oczy jak za młodości, ale przy dużym powiększeniu na moim amatorskim monitorze widzę wyraźny kształt żołędzia z czapeczką szczególnie w górnych  prawych i lewych częściach obrazu. Poza tym widzę słabe tęczowe obwódki w bocznych częściach gwiazdek. Nie mam doświadczenia w optyce APO , ale podobne miałem objawy w swoim ED 80/600 gdy po czyszczeniu za mocno ścisnąłem soczewki.  Powodzenia życzę i Spokojnych oraz Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia pod rozgwieżdżonym Niebem. Waldek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarku, jest ta diagnoza bardzo prawdopodobna bo monitor jest już wiekowy, ale  ja stawiał bym raczej na korektę oczu. Te tęczowe "obwódki" a w zasadzie częściowe obrysy gwiazd,- na jednym rogu z prawej a na drugim z lewej  strony gwiazdy mogło spowodować użycie szkła powiększającego gdyż miałem bardzo zmęczone oczy i niezbyt dokładnie widziałem kształt  gwiazd.  Wpisu  dokonałem natomiast  tylko i wyłącznie po to  by pomóc koledze w diagnozie  tym bardziej że miałem podobne objawy. Włodek też chyba nie odmówił by mi pomocy gdybym poprosił o, - np tłumaczenie w czym jest   dobry. Fakt że włączyłem się do rozmowy ekspertów (Łukasz i Jacek) nie umniejsza chyba wartości samej treści. Miłego wieczoru życzę

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest lepiej ale tak jak napisał Maciek - szczególnie góra gwiazdek to trójkąt... Coś jeszcze musisz więcej pokombinować ....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla przypomnienia - aspect to procentowy stosunek dłuższej do krótszej osi elipsy obrazu gwiazdy. Krzywizna pola to z kolei rozkład ostrosci (FWHM) w polu widzenia.

567be0f78b6c8_KrzywiznaM33.jpg.1f2d1b1dd

567be0f4a52c5_AspectM33.jpg.2b9bf732fbf0

567be0fb99073_M81krzywizna.jpg.45c54025a

567be0f913dd7_M81aspect.jpg.cdf2a6fd177e

 

Dla porownania - krzywizna pola FSQ 106N z kamerą STL :5640dc6e20115_02Laugh:

 

567be297a723f_FSQSTL11000.jpg.2fc0a838c1

 

Im ciemniej tym lepiej - M 81 nie była dobrze wyostrzona- krzywizna jest niezła tyle że brak ostrości. Trzeba do ostrzenia wybierać gwiazdkę w centrum pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)