Skocz do zawartości

Kompletnie zielona błagam o pomoc


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem tu nowa i kompletnie zielona, albo nawet bardziej niż zielona i jak w temacie potrzebuję pomocy i to tak na cito.

Wczoraj mój 10 letni syn dostał w prezencie swój wymarzony teleskop. Marzył o nim od dawna i jakoś tak się złożyło, że zwierzył się Chrzestnemu i dostał. No i mamy problem. I ja i mąż jesteśmy kompletnymi laikami jeśli idzie o takie sprzęty. Umiem obsługiwać aparaty fotograficzne, kamery, ale teleskop mnie przerósł. Cały wczorajszy wieczór ślęczeliśmy nad instrukcją próbując toto zmontować i chyba nam się nawet udało, ale zobaczyć nic nie umiemy. Dziecko zawiedzione bo księżyc taki śliczny a tu nic nie widać. Porażka. Nie chcę żeby się zraził, bo uważam, że to wspaniała pasja i doskonałe hobby dla chłopca.

Błagam drodzy użytkownicy tego zacnego forum. Podpowiedzcie jak krok po kroku zmontować urządzenie (bo może gdzieś coś nie tak zrobiłam), jak i od czego zacząć, żeby cokolwiek zobaczyć i gdzie taki młody naukowiec i jego mamusia mogą szukać w miarę przystępnej wiedzy.

Mamy teleskop Spinor Optics R-70/900 EQ-1

z takimi danymi technicznymi:

? System optyczny: teleskop soczewkowy (refraktor)
? Średnica obiektywu: 70 mm
? Ogniskowa obiektywu: 900 mm
? Światłosiła: 1/12,85
? Zdolność rozdzielcza: 1,75''
? Zasięg gwiazdowy teoretyczny: 11,5 magnitudo
? Maksymalne użyteczne powiększenie: 140x
? Wymiary tuby optycznej [cm]: 8 x 8 x 90
? Wymiary spakowanego teleskopu [cm]: 108 x 24 x 30
? Wysokość statywu [cm]: 70 - 123
? Waga: 9,0 kg

W zestawie znajdują się następujące akcesoria:

? Wyciąg okularowy 1,25''
? Okulary Long Eye Relief Super 25 mm (pow. 36x, 72x z soczewką Barlowa) i 10 mm (pow. 90x, 180x z soczewką Barlowa) - w standardzie 1,25''
? Soczewka Barlowa 2x / 1,25''
? Nasadka kątowa lustrzana 90°
? Lunetka celownicza 6x24 z krzyżem
? Montaż paralaktyczny EQ1 z mikroruchami
? Lekki i stabilny statyw aluminiowy z półeczką na akcesoria

A niebo chcielibyśmy obserwować ze Skierniewic - dzielnica domków jednorodzinnych - bo to jak tu gdzieś czytałam też istotne info.

 

Będę wdzięczna za każdą wskazówkę.

Pozdrawiam i z góry dziękuję.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na FA!

Taki refraktor bez problemu można też przetestować w dzień na odległych obiektach (drzewa, słupy), a pochmurną nocą na odległych latarniach. Na początku spróbujcie z najmniejszym powiększeniem, a więc teleskop zamontowany na statywie, kątówka włożona w wyciąg, w kątówkę okular 25mm, wyciąg wsunąć maksymalnie do środka i skierować na jakąś np latarnię w nocy - w okularze powinna być widoczna poświata. I wtedy powoli wysuwajcie wyciąg obserwując latarnię - w końcu obraz powinien się wyostrzyć.

Następny krok to zjustowanie szukacza z obrazem z lunety - zamontujcie szukacz na teleskopie i mając latarnię w środku pola widzenia teleskopu wyregulujcie śrubki szukacza po bokach tak, żeby ta sama latarnia była na przecięciu nitek. A potem to już tylko pogoda :)

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, DarX86 napisał:

Witam, może koledzy/koleżanki coś pomogą słownie. Jednak najlepiej by było pokazać co i jak. Do Skierniewic mam 20km, więc służę pomocą, lecz teraz święta to nie wiadomo kiedy znaleźć czas. 

To by było cudownie :-)

Syn do 7 stycznia ma wolne w szkole, my to tak różnie, bo na zmiany pracujemy, ale coś się da dograć z pewnością.

 

Rady słowne też na wagę złota.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie... bez pośpiechu.... cierpliwość i chęci wynagrodzi Wam pierwszy kontakt z Jowiszem. Zawsze tak jest :-)

Obecnie przed świtem Jowisz już jest wysoko więc zainstalujcie sobie stellarium (darmowy program) i sprawdźcie sobie co i gdzie - na początek będzie właściwym narzędziem.

Mam nadzieję, że po za młodzieńcem Was również astronomia wciągnie bo jest warta czasu spędzonego z "głową w górze" ;-)

  • Like 1

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymam kciuki! A jak już obejrzycie Księżyc i planety nad ranem (jest też jasna kometa http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/8177-kometa-c2013-us10-catalina/&do=findComment&comment=123633 ) to zapraszam do działu Obiekty Tygodnia http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/5966-obiekt-tygodnia-zestawienie/ gdzie nasi zaprawieni w obserwacjach koledzy pięknie opisują skarby widoczne na niebie.

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kapral, jolo - dziękuję za podpowiedzi. Dziś sobie niestety nie pooglądamy bo siedzę w pracy i niewielkie tu mam pole do popisu, ale ten czas postaram się wykorzystać jak najlepiej i coś nie co poczytać, bo jak widzę to forum to fajna skarbnica wiedzy.

Nie ukrywam, że sama czasem lubię zadrzeć głowę do góry i popatrzeć w ugwieżdżone niebo - więc kto wie, może to będzie pasja nie tylko młodego :-)

Jak na razie najbardziej mi zależy, aby syn złapał bakcyla. Wiem doskonale, że on jak już się do czegoś zapali to na całego. U niego nie ma czegoś takiego jak "słomiany zapał". Ważne tylko by się na wstępie nie zniechęcił, że za trudne, że sobie nie radzi, że nie działa... Jak już zadziała to małymi kroczkami będzie się doskonalić, a my go w tym będziemy wspierać.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to będziemy mieć nowego członka astro-rodziny. :5640dc6ec0764_04Wink: Życzę powodzenia w ogarnięciu sprzętu.

pzdr

Szymon

  • Like 1

Baner III.jpg

Wizual: Skymaster 15x70, SYNTA 10"
Foto: SW 150/750+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu: HEQ5
Foto: TS 130/910+ATIK 383l, guide: SW 80/400+QHY5, na montażu EQ6
Szybka pomoc 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego nie było tu jeszcze JackaR on by podrzucił od razu garść linków z tutkami co i jak -ja zapodam ten http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/3491-video-poradnik-astro-obserwacji/

Ale w tym dziale jest ich sporo http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/forum/82-uczymy-si%C4%99-nieba/

Pozdrawiam W

Zdrowych pogodnych i radosnych Swiąt życzę.

  • Like 1

Astrokurnik + kilka astrojajek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anva - dziękuję za linki. Większość przeczytałam zanim jeszcze powstał post :-)

 

Co do naszych postępów to są znaczne :-) Udało nam się najpierw pooglądać dachy domów, słupy i drzewka, a dziś moi chłopcy oglądali Księżyc. Nie mogę się już doczekać spotkania z DarX86, który pomoże nam uczynić nasze działania mniej przypadkowymi.

 

Pozdrawiam Wszystkich

i dziękuję za  cenne rady

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)