Skocz do zawartości

Grzałki ATM z drutu oporowego


AstroLutek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zakładam ten wątek bo mało jest tego typu rozwiązań bo zazwyczaj stosuje się do zrobienia grzałki zwykłe rezystory, które tak naprawdę nie do tego służą :)

Drut oporowy natomiast jest przeznaczony właśnie na grzałki - koszt jego jest porównywalny z rezystorami ale odpada lutowanie i zabawa z dość grubą drabinką.

Opaska poniżej powstała w 15 min, bez lutowania i zbędnych emocji :) Proces jej tworzenia przedstawie później.

opaska.thumb.JPG.f8426e9b27b734864764898

  • Like 9

Pozdrawiam! Lucjan
Sony A7II, Olympus E-PL5, E-PM2 full spectrum, Astro CZJ Sonnar 300 f/[email protected], EQ3-2 + AstroEQ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze wykonane , ja swoje spaliłem :)

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super! Taka sama opaska z powodzeniem sprawdza sie u mnie na guiderze. Tylko poszedlem na skroty (potrzebowalem na szybko rozwiazania) i zamiast rzepa przylepnego i tasmy teflonowej uzylem dwoch paskow rzepa dwustronnego, pomiedzy ktorymi umiescilem wezyk z drutu oporowego. Jak kiedys bede to przebudowywal to skorzystam z Twojego rozwiazania.

  • Like 1

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Potwierdzam opinię kolegów, technologiczne proste i bez zastrzeżeń. Wykonałem dwie takie grzałki i działają bez zarzutów.

Jedna modyfikacja: aby być pewnym połączenia drutu oporowego z przewodem zasilającym na złącze nasunąłem cienką rurkę mosiężną

i ją zacisnąłem. W ten sposób mam pewność połączenia.

Gratuluję projektu!!!!

NexStar 5SE 125/1250; StarSense Autoalign; Philips 900NC; TEM1300;ZWO ASI1600 MC-C; pare filtrów i okularów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, możecie coś napisać o samej efektywności stosowania grzałek? Jak dobrze sprawdzają się w praktyce? Czy działają zawsze? Czy już nie ma żadnych szans na rosę przez całą noc? W szczególności mam pytanie odnośnie grzałek na okularach w wizualu - przykładanie wilgotnego oka blisko soczewki powodujące że para z oczu osadza się na szkle okularów w postaci rosy - bardzo irytujące zjawisko, bo nie pozwala na długie chwile przy okularze. Jakie są Wasze opinie w praktyce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działają zawsze kiedy rosa-mgła wytrąca się na obiektywie. To tylko fizyka. Wystarczy podgrzać 2-3 stopnie powyżej temperatury otoczenia i problem znika.

  • Like 2
Sekcja Astronomiczna Szkoła Talentów Żagański Pałac Kultury
Jana Pawła II 7 - 68-100 Żagań
MEADE 6", Dobson 10", ED100 i takie tam szkiełka

astronom_jacek.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)