Skocz do zawartości

Modyfikacja antyroszeniowa newtona BKP 150/750


Grzegorz Czernecki

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnimi czasy przyszedł mi do głowy tai pomysł co by zrobić, żeby nie musieć używać odrośnika. Znalazłem na strychu starą zepsutą kartą graficzną w, której wentylatorek był dobry i od razu przyszedł mi do głowy taki pomysł, wywierciłem z tyłu tuby w aluminiowej obręczy w, której są śruby do kolimacji lustra głównego dwa otwory pod gwint m5 (fi 4,2) nagwintowałem je, przymocowałem na dwóch aluminiowych płaskowniczkach wentylator, który jest podpięty do wyjścia PWM w moim astrohub'ie . Jednak żeby strumień powietrza nie odbijał sie tylko od lustra to z kartki z bloku technicznego format A4 zrobiłem stożek w, którym na środku wyciąłem otwór i przykleiłem go taśmą klejącą dwustronną do wewnętrznej obręczy która trzyma lustro główne. Teraz wentylator pełni dwie funkcje, chłodzi lustro i dzięki obiegowi powietrza w tubie zapobiega osadzaniu się wilgoci na lustrze wtórnym, dzięki podpięciu pod PWM mam też możliwość sterowania prędkością wentylatora z poziomu laptopa. W drugie święto niebo było w miarę przejrzyste, ale co ważniejsze była też spora wilgotność powietrza i patent przeszedł test znakomicie, przez trzy godziny teleskop stał na dworze i pomino, że wszystko dookoła było mokre od rosy, to lustro wtórne było suchutkie!!!!!Dlatego wydaje mi się, że warto coś takiego zrobić.

DSC09618.JPG

DSC09619.JPG

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz. Pomysł bardzo mi się podoba. Tym bardziej, że przetestowałeś go w praktyce. Mam tylko jedno pytanie. Rozumiem, że stożek ma takie zadanie, aby po jego powierzchni, strumień powietrza zmierzał ku zewnętrznym krawędziom lustra, gdzie przez szczelinę dostaje się do środka tuby. Po co w takim razie otwór na szczycie stożka ?

Sprzęt = 10" f/3.3 SW Quattro CF ? 10" SCT Meade ? Hyperstar f/1.8 ? Gemini G-40 ? ASI 290MM-C
Obserwatorium = Kod MPC: L25 ? poszukiwanie supernowych
Liczba odkryć SN = 12 ? najnowsze: SN 2019wzj
http://www.supernowe.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się o to obawiałem, ale wentylator chodzi prawie bezszelestnie i nie zauważyłem żadnych drgań , na fotce na gwiazdach też nie było widać żadnej różnicy.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Esku1RES napisał:

Grzegorz. Pomysł bardzo mi się podoba. Tym bardziej, że przetestowałeś go w praktyce. Mam tylko jedno pytanie. Rozumiem, że stożek ma takie zadanie, aby po jego powierzchni, strumień powietrza zmierzał ku zewnętrznym krawędziom lustra, gdzie przez szczelinę dostaje się do środka tuby. Po co w takim razie otwór na szczycie stożka ?

Żeby przy okazji chłodziło się lustro, ale mam zamiar jeszcze ten wentylator troszkę obniżyć i wtedy szczyt stożka by zawadzał.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI224 MC, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)