Skocz do zawartości

Problem z dobrym FLAT'em


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam problem z poprawnym flatem i oczywiście prośbę o Wasze sugestie co jest nie tak. Poniżej przedstawiam flata "L" z widocznym po środku okręgiem i paroma innymi plamkami. Problem w tym że owy okrąg widoczny jest bardzo mocno na skalibrowanym obrazie. Zamiast więc korygować, psuje całą pracę. Widze go tylko na kanale L. Pozostałe kanały wolne są od tej wady choć mimo kalibracji i tak widoczny jest lekki gradient. To co mi do głowy przychodzi to albo flatownica za mocno świeciła (choć czas naświetlania to 3s) albo filtr daje jakieś odblaski (może zamontowany jest nie tą stroną?). Mam filtr 36mm (unmounted) - czy ma znaczenie którą strona jest zamontowany w kole?

Flat.thumb.jpg.cc72270fe961ed8ab5a6703c6

Poniżej jedna klatka "L" (przesadnie rozciągnięta żeby zobaczyć efekt) - Flat chyba bardziej zaszkodził niż pomógł

M81-L.thumb.jpg.9cf0a27620a86663215dedd9

HELP!

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem z Atikiem 314E. 

Okazało się że  Maxim pokazywał niepełny histogram, czego efektem był niby zły flat. W rzeczywistości był dobry, tylko Maxim go po swojemu "wyciągnął".

Zanim zrobię flaty w Maximie, sprawdzam w oryginalnym programie z Atika jak mi wychodzi flat np. 1 sekundowy. Sprawdzam  histogram, jeżeli jest OK przechodzę do Maxima i welę sesję flatową.

Oczywiście ten sam flat 1 sek. w Maximie wygląda masakrycznie , ale tym się nie przejmuję :-)

 

Pozdrowionka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo podmiejskie, niezbyt ciemne - tym bardziej że Wielka Niedźwiedzica jest nad miastem więc pewnie jest wpływ łuny. Inne flaty mam z dłuższym czasem naświetlania, może więc faktycznie to jest to. Pytanie, co teraz zrobić z takim materiałem? Mogę spróbować przy następnej sesji ustawić kamerę tak jak to możliwie najlepiej (jak przy poprzedniej sesji) i spróbuję dorobić flaty

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Nowok76 napisał:

Miałem podobny problem z Atikiem 314E. 

Okazało się że  Maxim pokazywał niepełny histogram, czego efektem był niby zły flat. W rzeczywistości był dobry, tylko Maxim go po swojemu "wyciągnął".

Zanim zrobię flaty w Maximie, sprawdzam w oryginalnym programie z Atika jak mi wychodzi flat np. 1 sekundowy. Sprawdzam  histogram, jeżeli jest OK przechodzę do Maxima i welę sesję flatową.

Oczywiście ten sam flat 1 sek. w Maximie wygląda masakrycznie , ale tym się nie przejmuję :-)

 

Pozdrowionka.

OK, też tak spróbuję ale faktem jest że skalibrowana klatka ma widoczną wadę. Czyli nie jest problem z histogramem w MaxDL

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał na pewno jest dobry, dorób inne flaty może. Daj kartkę albo dwie pomiędzy flatownicę i APOka tak, żeby uzyskać czas naświetlania flata większy, niż 5-6s. Ale jak jest jasne tło nieba to nawet z najlepszym flatem zawsze jakiś gradient zostanie niestety :( 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jolo napisał:

Materiał na pewno jest dobry, dorób inne flaty może. Daj kartkę albo dwie pomiędzy flatownicę i APOka tak, żeby uzyskać czas naświetlania flata większy, niż 5-6s. Ale jak jest jasne tło nieba to nawet z najlepszym flatem zawsze jakiś gradient zostanie niestety :( 

Po odjęciu flata powinien własnie zostać tylko gradient i jest to jak najbardziej prawidłowy objaw - flatów używamy do usunięcia  nierównomiernego oświetlenia pola - field illumination oraz różnego pochodzenia paprochów. Dopiero po odjęciu flata zabieramy się do usunięcia gradientu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Nowok76 napisał:

dlaczego uważasz że ten placek to wada flata a nie np. plama na lustrze ??

Mam Refraktor APO więc nie ma lustra, a poza tym przy innych flatach tego efektu nie widzę. Chociaż też zastanawiałem się czy to nie nie jakiś zamróz na optyce? 

  • Like 1

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, zombi napisał:

Po odjęciu flata powinien własnie zostać tylko gradient i jest to jak najbardziej prawidłowy objaw - flatów używamy do usunięcia  nierównomiernego oświetlenia pola - field illumination oraz różnego pochodzenia paprochów. Dopiero po odjęciu flata zabieramy się do usunięcia gradientu.

Ups.. tego nie widziałem. Myślałem że flat służy też do usuwania gradientów. Dobrze wiedzieć :)

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, flat na gradienty nic nie pomoże niestety, stąd mój smuteczek na końcu postu :(

Jeśli po wydłużeniu czasu flatów dalej będziesz miał po kalibracji takie objawy nadkorekcji (jaśniejsze brzegi) to najczęstszą przyczyną jest jakiś problem w samym procesie kalibracji. Jeśli używasz Pixa możesz wyrównać poziom masterflata i klatek light przed kalibracją procesem Linear Fit. Ale lepiej będzie przeanalizować krok po kroku co dokładnie robisz podczas kalibracji materiału i zidentyfikować źródło błędu.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, rafalt73 napisał:

Ups.. tego nie widziałem. Myślałem że flat służy też do usuwania gradientów. Dobrze wiedzieć :)

 

Nie chcę Ci bardzo mieszać ale na astrofotografi mamy zwykle dwa efekty które są zwane:

1. winietowaniem od nierównomiernego oświetlenia pola i

2. gradientem od LP

i co zabawne oba moją postać gradientu czyli płynnej zmiany jasności aczkolwiek ich kształt jest całkowicie inny:

250px-Gradientvector.svg.png

LP to ten zielony a winietowanie to ten czerwony.

Jeżeli mamy rozległą mgławicę na którą nałożymy oba gradienty to wyrównanie staje się praktycznie niemożliwe. Jeżeli odejmiemy winietowanie to LP jest już znacznie prościej usunąć ;)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy według Was montaż filtra w kole ma znaczenie (mam na myśli prawa czy lewa strona do matrycy)? A jeśli tak to która to lewa a która prawa (jedna bardziej przypomina lustro - bardziej odbija, widoczne to jest szczególnie przy filtrach R, Ha, SII, OIII)?

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Jak skończę dzisiejsze strzelanie to rozkręcę koło i sprawdzę

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Antoni napisał:

Kolego to jest brud na szybce przed matrycą który robi takie efekty odkręć kamerę od koła i przeczyść tą szybkę a zobaczysz poprawę.

Czystość kamery sprawdzałem i jest OK a tak przy okazji co za brud daje tak koncentryczny ślad? Tak jak pisałem na innych filtrach tego "ciemnego koła"nie ma. Trzeba mocno rozjaśnić monitor żeby to zobaczyć. Myślę że to nic z brudem nie wspólnego. Skłaniam się to tego co pisał Jolo czyli za krótko naświetlony flat, ale jak będę przekręcał filtry to oczywiście sprawdzę czystość optyki.

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, jolo napisał:

Bardziej odbijająca w stronę teleskopu. Na brzegu filtra powinieneś znaleźć narysowane takie "ptaszki" - czubek powinien być skierowany do teleskopu. 

The "V" marks the "preferred orientation". That is:

"Normally" - always the more reflective side of any filter should point away
from the imaging plane (chip). This works better for about 95% of all filter
installations. 

It is logical - to try and send reflections from the more reflective metal
side (= dielectric coating stack) of the filter back right into the sky -
and to not have the stronger reflective side of the filter point towards the
chip surface, eventually causing more of retro-reflections between chip
surface - and camera window - and filter surface - than necessary. 

Alas - this cannot be declared the general rule. 

Sometimes the customer uses an optical system that would put a lens or a
series of lenses so close in front of the filter that it again can cause
reflections focusing at or near the chip surface - and this will affect any
filter make, regardless of the manufacturer. 

So - only if there is a focal reducer or field flattener (or barlow lens)
added into the optical train - that is - if an otherwise reflection free
optics suddenly produces halos - it certainly can happen that the user must
try to reverse the filter orientation and reposition filters within the
optical train and check if the situation will improve.

So for this reason we hesitate to imperatively declare a preferred filter
orientation or to claim a sole solution. Every optical system will require
to find the best compromise. Some systems though are already designed with
the given position of a filter implemented into the design of the auxillary
lenses - such as Planewave CDK´s for instance.

Best regards,

Service Team

BAADER PLANETARIUM GMBH 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ to polskojęzyczne forum, więc w skrócie przetłumaczę sens odpowiedzi z serwisu Baadera dla osób nieznających angielskiego:

"Znaczki "V" pokazują preferowany kierunek montażu filtra, który zadziała lepiej w 95% przypadków. Logiczne jest, żeby bardziej odbijająca strona była skierowana do teleskopu, w ten sposób kierujemy odbite promieniowanie z powrotem w kierunku nieba. Ale nie może to być traktowane jako ogólna reguła. W niektórych kombinacjach, gdzie optyka znajduje się bardzo blisko powierzchni filtra odbicia od niej mogą skupiać się w pobliżu powierzchni matrycy. Tak więc, jeżeli w zestawie zauważymy niepożądane halo wokół gwiazd możemy spróbować odwrócić odpowiedni filtr i sprawdzić, czy sytuacja się poprawi."

Odpowiadając na pytanie warto też cytować samo pytanie, a nie inne odpowiedzi. 

PS - Rafał, jak przy dłużej naświetlanym flacie problem pozostanie, to opisz w skrócie jak i czym kalibrujesz i składasz klatki master. Może coś się wyjaśni. Dobry tutek do Pixa napisał w tym temacie Vincent Peris http://www.pixinsight.com/tutorials/master-frames/index.html

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie noce pracowałem zdalnie i odpalając sprzęt nie zauważyłem, że znów prawdopodobnie mam jakiegoś intruza w torze optycznym (kiedyś nie wiem jakim cudem pomiędzy kamerą a tylną grupą w FSQ siedział pająk). Ponieważ gradient miałem bardzo nietypowy a zależało mi na szybkim wglądzie w materiał na koniec sesji jeszcze raz spróbowałem wykonać flata wg instrukcji na stronie pix-a. Zasada dość prosta, puszczamy sesję na wyłączonym trackingu (czyli bez napędu). Ślady gwiazd usuwamy przy stack za pomocą pixelrejection (percentile clip). Okazało się, że flat jest idealny. Owszem zajmuje nieco więcej czasu ale wydaje mi się, że działa znacznie lepiej niż ten z flatownicy (choć jego wykonanie jest wielokrotnie dłuższe).

Link do tutka: http://pixinsight.com/tutorials/master-frames/index.html

Pozdrawiam!

 

GSC1474_175-009L.jpg

GSC1474_175-009L_c_r_ca.jpg

Master_Flat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Papatki napisał:

Ostatnie noce pracowałem zdalnie i odpalając sprzęt nie zauważyłem, że znów prawdopodobnie mam jakiegoś intruza w torze optycznym (kiedyś nie wiem jakim cudem pomiędzy kamerą a tylną grupą w FSQ siedział pająk). Ponieważ gradient miałem bardzo nietypowy a zależało mi na szybkim wglądzie w materiał na koniec sesji jeszcze raz spróbowałem wykonać flata wg instrukcji na stronie pix-a. Zasada dość prosta, puszczamy sesję na wyłączonym trackingu (czyli bez napędu). (...)

Do jakiego poziomu naświetlałeś takie sky flaty? Chyba jedyny przypadek, kiedy im jaśniejsze niebo, tym lepiej :)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naświetlałem do średniej wartości klatek, które wykonywałem (choć pix skaluje klatki kalibracyjne). Szczęśliwie przy Księżycu więc było szybciej. Pokazane jpg-i są po agresywnym stretch w celu uwydatnienia problemu. To fajny sposób dla osób, które nie posiadają flatownicy, a posiadają czas :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem poskładać to co mam tak jak umiem. Z pewnością spróbuje jeszcze dorobić flaty i trochę materiału (LRGB) bo nie wychodzą mi dobrze kolory gwiazd. Muszę też dorobić Ha. Wstępny efekt oniżej

M81.thumb.jpg.4d519e169f261e169b38e3461a

  • Like 3

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wessel napisał:

Dobrze to wygląda. Trichę za małe zróżnicowanie kolorystyczne gwiazdek. Czy nie za bardzo wyciąłeś tło Rafał?

Pokazałbyś histogram?

Maćku, jest dokładnie tak jak mówisz - mocno wyciąłem tło żeby ukryć tą plamę z flata bo przy rozciąganiu histogramu wyłaziła z uporem na wierzch. Jak będę po południu na domowym komputerze to wrzucę histogram

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, wessel napisał:

Dobrze to wygląda. Trichę za małe zróżnicowanie kolorystyczne gwiazdek. Czy nie za bardzo wyciąłeś tło Rafał?

Pokazałbyś histogram?

 

wrzucam histogram - tak jak pisałem mocno obcięty żeby ukryć plamę z flata. Przy okazji jeszcze jedno pytanie, jak składasz Ha z LRGB przy obróbce galaktyk? Mam twój tutorial ale dotyczy on raczej mgławic (z warstwą bez gwiazd). Czy w przypadku obróbki galaktyk sumujesz całe Ha z kanałem czerwonym, czy może też wycinasz gwiazdy?

Histogram.jpg.0e926c67ad8c4f7f1c1ecad68c

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorobiłem wczoraj trochę materiału i zrobiłem nowe flaty. Odwróciłem też filtr L w kole filtrowym zgodnie z oznaczeniem czyli "dziubkiem" do góry (było odwrotnie). Teraz flat jest jak marzenie, nie ma już tego paskudnego czarnego koła w środku :) Widać zasadniczą różnicę pomiędzy tym niżej a tym załączonym w pierwszym poście. Zabiegi pomogły - dzięki

Flat1.thumb.jpg.4b341d5e264a273db9a31faa

czas naświetlania 5s

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)