Skocz do zawartości

AstroHub 3 - pliki i aktualizacje


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Najnowsze pliki i aktualizacje do urządzenia będą dostępne  w pierwszym poście tego wątku. Dzięki Markowi (keram167) mamy już pierwszą wersję instrukcji obsługi do pobrania. Podziękowania dla Marka!

Sterownik ASCOM Local Server:
AstroHub ASCOM LocalServer 3.1.3

AstroHub ASCOM Driver 3.2.0

AstroHub panel i firmware 
AstroHub 3.1.3.HEX
AstroHub 3.1.4.HEX
Instalator AstroHub panel 3.1.3
Instalator AstroHub panel 3.1.4

Inne pliki
AstroHub instrukcja PDF 1.02
AstroHub szybki start.pdf - szybki start dla niecierpliwych posiadaczy urządzenia
ArduinoDrivers.zip - sterowniki do Arduino wyciągnięte z Arduino IDE - trzeba rozpakować i wskazać folder po podłączeniu Arduino, o ile samo się nie zainstaluje
XLoader.zip - program do ładowania firmware do Arduino Mega (kod będzie udostępniony jako skompilowany kod HEX)

 

Aktualizacja firmware

  1. Pobieramy program XLoader oraz plik HEX z firmware
  2. Odłączamy od urządzenia wszystkie przewody
  3. Podłączamy urządzenie do komputera kablem USB
  4. Uruchamiamy program XLoader
    • w polu Hex file wybieramy plik z firmware
    • w polu Device wybieramy Mega (ATMEGA2560)
    • w polu COM port wybieramy port szeregowy na którym działa AstroHub
    • w polu Baud rate wybieramy 115200
    • klikamy Upload
    • cały proces trwa kilkanaście sekund
    • wyłączamy program Xloader
  5. Odłączamy kabel USB od komputera i podłączamy AstroHub w swojej własnej konfiguracji

 

Aktualizacja sterownika ASCOM Local Server

  1. Wyłączamy wszystkie programy mogące korzystać ze sterownika ASCOM AstroHub (AstroHub panel, Maxim, FocusMax, APT, itp)
  2. Otwieramy w Panelu sterowania pozycję Odinstaluj lub zmień program...
  3. Znajdujemy na liście pozycję ASCOM AstroHub LocalServer Driver 3.x.x
  4. Klikamy na niej prawym klawiszem myszy i wybieramy Odinstaluj
  5. Po zakończonym procesie odinstalowania sprawdzamy folder C:\Program Files (x86)\Common Files\ASCOM\Focuser - nie powinno w nim być folderu AstroHub, albo powinien być pusty. Jeśli nie jest pusty usuwamy cały folder. Jeśli nie jest to możliwe, należy zrestartować komputer i usunąć folder ręcznie.
  6. Klikamy dwukrotnie na instalatorze sterownika ASCOM Local Server i instalujemy nowy sterownik

 

  • Like 8

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • jolo przypiął ten temat
  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...
37 minut temu, jolo napisał:

W pierwszym poście dodałem PDF z szybkim startem. ...., że warto te klika stron głównie z obrazkami przejrzeć :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Obrazki piękne - a czy jest przewidziana instrukcja z polskim tekstem ??? Bo on chyba tak nie do końca po mojemu ;)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Jacek E. napisał:

Obrazki piękne - a czy jest przewidziana instrukcja z polskim tekstem ??? Bo on chyba tak nie do końca po mojemu ;)

Hmhm, ale instrukcja napisana przez Marka jest w całości po polsku przecież? Podobnie jak szybki start czy wskazówki montażu.

21 minut temu, Alien napisał:

A gdzie program AstroHub panel? :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Już wstawiłem linki z najnowszymi wersjami.

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:5640dc731af0b_19Ill:

3 minuty temu, jolo napisał:

Hmhm, ale instrukcja napisana przez Marka jest w całości po polsku przecież?

Hmhm - ,,Podłączyć czujnik DHT22 do gniazda Sensor1 " .....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz. W przedstawionych przez Ciebie instrukcjach jest przedstawiana cały czas wersja angielska. Czy panel programu do obsługi będzie po polsku?. Pytam, bo już ten temat był poruszany i była przedstawiona wersja po polsku (post 22 z wątku: 

 

TAKAHASHI FSQ-106ED,  QHY 163M, QHY 163C, NEQ 6
SW 150/750, SW DOB 10, Platforma paralaktyczna
AstroWalker, SW Star Adventurer 2i
Canon 1100D, lornetka Nicon Action 10x50,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było tylko takie wstępne tłumaczenie jednego widoku przez Marka. Panel będzie po polsku, jak roześlę wszystkie urządzenia mam w planach też kilka aktualizacji oprogramowania:

 - spolszczenie panelu
 - dodanie widoku nocnego
 - przerobienie sterownika ASCOM na huba ASCOMowego, żeby nie było potrzeby korzystania z osobnych programów, np Optec servera

Ale na dziś nic o terminach nie mogę powiedzieć :5640dc6f5718d_06Sad:

  • Like 2

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście mały wielki krok - do pobrania multisterownik ASCOM do AstroHuba. To pakiet pięciu sterowników:

  • AstroHub Primary Focuser ? służy do sterowania silnika krokowego podłączonego do gniazda STEPPER 1
  • AstroHub Secondary Focuser ? do sterowania silnika krokowego podłączonego do gniazda STEPPER 2
  • AstroHub DC Focuser ? służy do sterowania silnika DC podłączonego do gniazda DC motor
  • AstroHub Switch ? służy do włączania i wyłączania wyjść 12V oraz PWM (przetestowane pod Maxim DL 6)
  • AstroHub Observing Conditions ? umożliwia odczyt wartości z czujników podłączonych do urządzenia AstroHub (przetestowane pod Sequence Generator Pro)

a każdy z nich może być jednocześnie podłączony do dowolnej ilości programów. Sterownik wciąż jest mocno testowany, ale wygląda obecnie na całkiem stabilny:

multi.thumb.jpg.844d78a31f3c16941124c09a

Sterownik ten rozwiązuje problem z Optec Serverem - program ten jest już zbędny.

Również do pobrania lekko zaktualizowana instrukcja w wersji 1.01. 

  • Like 5

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas instalacji sterownika AstroHub ASCOM LocalServer 3.1 wyskakuje mi błąd:

 

Cytat

 

Failed to load served COM class assembly

ASCOM.AstroHub.ObservingConditions.dll - Nie można załadować

jednego lub większej liczby żądnych typów. Aby uzyskać więcej

informacji, pobierz właściwość LoaderExceptions.

 

Gdzie jest przyczyna problemu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, jolo napisał:

Prawdopodobnie nie masz najnowszej platformy ASCOM w wersji 6.2. Spróbuj ją pobrać ze strony http://www.ascom-standards.org/ i zainstalować. 

Plus minimum 4.0 Fromeworka bo nie pojedzie :) https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=42643

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduje złożenie AH :) Tzn. musiałem składać na raty bo moja małżowinka jakoś nie wiem czemu nie uwielbia aromatu napalmu o poranku tfu kalafonii z wieczora :) a ze wczoraj żeby uciszyć wszelkie narzekania socjologiczne dla spokoju i coby znali swoje miejsce wygrałem z domownikami w karty (w "czarną mańkę" tzn takie bierki może ktoś zna) i dopiero ok. 20 zacząłem składać więc niejako z przymusu dzisiaj skończyłem zostało mi zaprogramowanie arduino ale mój 64bit Windows  10 Home po prostu nie rozpoznaje portu rs Menager urządzeń wyświetla radośnie komunikat: "Nieznane urządzenie USB (żądanie deskrytora urządzenia nie powiodło się)" Oczywiście próbowałem sterowniki podane przez Jolo ale za skarby świata nie chce ich przyjąć - mam pytanko znalazł już ktoś odpowiednie sterowniki?

Swoją drogą pierwszy raz lutowałem coś stacją lutowniczą - jak mogłem wcześniej sobie bez takie radzić ?!?!

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek (keram167) uruchamiał i testował całość na Win10. Ja niestety nie miałem okazji. Jak nie rozpoznaje tego sterownika który wystawiłem, to zainstaluj Arduino IDE do pobrania ze strony Arduino. Wtedy na pewno go wykryje, ewentualnie każ mu wyszukać w folderze C:\Program Files (x86)\Arduino\drivers . Możesz też wyłączyć sprawdzanie cyfrowego podpisu sterowników, choć akurat to nie powinno być problemem. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziałało, ponieważ zawsze uważałem, że zadanie pytanie nie zwalnia od szukania przed i pod szukałem, szperałem i ... udało się! Gdyby ktoś miał problemy podobne do moich wystarczy pobrać i zainstalować zmodyfikowany pakiet arduino z tej strony: http://forum.arduino.cc/index.php/topic,118440.0.html. Dziękuję za odpowiedź!

  • Like 2

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawcio, dzięki za powyższą, ważną informację ! Ja testowałem na WIN 8.1 oraz WIN 10 ale wszystko to były wersje 32 bitowe. Niestety nie miałem możliwości sprawdzenia działania na wersjach 64 bitowych - jesteś pionierem i dzięki za przetarcie ścieżki ! Co do Arduino IDE to mam wersję 1.6.5 i na niej pracuję ( obecna to już 1.6.7 ). Pamiętam, że zainstalowałem wersję 1.6.6 i na niej sketch wyrzucał błędy i nie dało się oprogramować modułu. O wersjach oprogramowania "systemowego" jest napomknięte w instrukcji na stronach: 10 ( Arduino IDE ) oraz 12 ( przy okazji podania sprzętu testowego ).

Pozdrawiam.

Marek

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma za co dziękować, to Wy "odwaliliście" całą robotę. Także miałem wersję 1.6.5 i nie rozpoznał portu rs. Po przeinstalowaniu na ta wersję podaną wyżej wszystko zadziałało . Następnie przeinstalowałem najnowszą wersję arduino 1.6.7 ale nic nie pisałem kompilowałem więc trudno mi coś powiedzieć od tej strony. Zauważyłem także że, "coś" na rzeczy jest z tymi krótkimi kabelkami usb - po jakiś wcześniejszych problemach zacząłem szukać przyczyn zmieniłem kabel usb na taki "drukarkowy" i problemy zniknęły jak ręką odjął! Żałowałem, że nie zrobiłem tego wcześniej bo być może tutaj był problem ale ktoś to jeszcze może zweryfikować - jeszcze sporo AH trafi do szczęśliwców :)

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W pierwszym poście nowe wersje panelu AstroHub, sterownika ASCOM oraz firmware. Główne zmiany to poprawki w obsłudze wyjątków, dodanie niewielkiej przerwy po włączeniu urządzenia o dużym poborze prądu oraz dodanie możliwości wyłączenia automatycznego resetu urządzenia przy nawiązywaniu połączenia. Dodałem też krótki opis aktualizacji firmware oraz aktualizacji sterownika ASCOM. Na stronie http://astrojolo.blogspot.com/p/astrohub-30.html będą zawsze na wszelki wypadek dostępne również starsze wersje oprogramowania. 

Numer wersji firmware oraz panelu znajdziecie po kliknięciu w programie AstroHub panel w grafikę z odciskiem palca.
Numer wersji sterownika ASCOM Local Server znajdziecie w Panelu sterowania w liście programów.

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście wersja 3.0.6.1 firmware - mała poprawka ustawienia PWM HEAT, która powodowała błąd, jeśli zmierzona wilgotność była większa od górnego zadanego progu w ustawieniach (wykryte przez Andrzeja AWE - dzięki!)

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)