Skocz do zawartości

Krótkie wypracowanie na temat wyższości habety nad resztą świata ;)


Rekomendowane odpowiedzi

Taka bezśnieżna jest wyjątkowa - niebo jest ciemne jak mało kiedy zimą, śnieg znacząco pogarsza LP.

Ja mgławicy w głowie Oriona jeszcze nie widziałem (ale i nie próbowałem), za to Stożek udało mi się parę razy złapać w Beskidzie Niskim. Ten obiekt (NGC 2264 - gromada i stowarzyszone z nią mgławice) opisuję w najnowszym numerze astronomii. Napisałem tam, że mgławicę Stożek widać w teleskopie o średnicy 25-30 cm zaopatrzonym w filtr UHC (widziałem ją kiedyś właśnie w 25 cm teleskopie z UHC, choć była obiektem całkiem trudnym). Gdybyś napisał swoją relacją kilka dni szybciej, napisałbym, że i w mniejszym sprzęcie da się ją złapać ;).

Pętli Barnarda też jeszcze nie próbowałem, ale przyjdzie i na nią czas ;).

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutomi, problem w tym, że Głowa Wiedźmy to obiekt bardziej wymagający i trudniejszy od Pętli Barnarda. Prawię rok temu, usiłowałem wypatrzeć Czarownicę w ciemnym lesie, znajdując się około 15km od najbliższego 13tys. miasteczka - poległem. Chwilę później, niczego się nie spodziewając, wypatrzyłem Pętle Barnarda, która wylazła stosunkowo łatwo i stała się wtedy obiektem oczywistym w lornetce 15/70. Ale racja, gdy warunki dopisują to trzeba próbować.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, lukost napisał:

... cirrus rozpłynął się bez śladu, a wiatr ustał. Pozostawiwszy w dole dymy i smog, mogłem cieszyć się krystalicznie czystym, przejrzystym zimowym nieboskłonem, z kłującymi wręcz w oczy gwiezdnymi iskierkami nad głową. Co więcej, zamglenie wiszące gdzieś nad Białką Tatrzańską skutecznie zniwelowało LP generowane przez oświetlone wściekle stoki narciarskie. Czegóż chcieć więcej?..

...Zima w górach ? nawet taka bezśnieżna ? jest piękna. Kto jechał nocą pustą, wijącą się zakosami drogą, z zawieszonymi nad nią białymi, oszronionymi gałęziami świerków, ten wie, co mam na myśli...    

Łukasz, ?? !!!

Noc jak bas.
Księżyc wysoko jak sopran,
gość u chmur ośnieżających drzewa -
zima, zima,
jaka tam zima!...

 

DSC02295.JPG

  • Like 5

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, jutomi napisał:

Jeśli już miałeś tak dobrą serię, że wypatrzyłeś Pętlę Barnarda czy Stożek, to mogłeś pokusić się i o Głowę Wiedźmy. :5640dc6ec0764_04Wink:

Wiedźmę zostawiam na Bieszczady lub Beskid Niski. Obiekt wymaga naprawdę dobrego nieba (lepszego niż moje), no i w jego przypadku nie można skorzystać z pomocy filtrów.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, lukost napisał:

Wiedźmę zostawiam na Bieszczady lub Beskid Niski. Obiekt wymaga naprawdę dobrego nieba (lepszego niż moje), no i w jego przypadku nie można skorzystać z pomocy filtrów.

Jeśli Łukasz tak pisze, to zaczynam nie wierzyć w to, co sam kiedyś napisałem . Może to było "chciejstwo"? :5640dc6e20115_02Laugh:

Jednak dobre miejsce, dobra noc i dobre lornetki (np. naprawdę     dobre) i można próbować nawet poza Bieszczadami.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, lukost napisał:

Janko, ale jak? Przy blasku Łysego, nawet jeśli był to młody sierp? Kalifornia ginie mi wówczas w tle - sprawdzone z pomocą lornety 15x70 całkiem niedawno...

Łukasz, jak widzisz, nie upieram się, chociaż na pewno nie kłamałem :5640dc6e20115_02Laugh:

Różne rzeczy ludzie czasem widzą. :dance:

Homo sum...

PS 1

Zapewne znasz powiedzenie "łże jak naoczny świadek" ;-)

PS 2

To była naprawdę magiczna noc.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fantastyczna relacja.
Co do Pętli Barnarda, wydaje mi się, że jej trudność jest demonizowana. Pod dobrym niebem w Borach Tucholskich widywałem ją w 7x50, 10x50, 10.5x70, 15x70. A fragment w okolicy NGC 2112 jest... no, może nie banalny, ale oczywisty, nawet bez filtrów.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Panasmaras napisał:

Co do Pętli Barnarda, wydaje mi się, że jej trudność jest demonizowana.

Też prawda.

@Janko To nie tak, że nie wierzę... Gdyby napisał to inny lorneciarz (prócz Marasa, rzecz jasna i jeszcze kilku innych osób) - pewno go wyśmiałbym. Po prostu mam wątpliwości, które - mam nadzieję - zostaną wkrótce rozwiane, może już podczas zimowego astrozlotu?    

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, to ja nie wierzę sobie :5640dc6e20115_02Laugh:

Zaś wyśmiać mnie od czasu do czasu możesz, zwłaszcza po tym, co ja sam Tobie (i innym) robię na tym forum :dance:

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wszyscy wiecie, ja i Księżyc nie jesteśmy zbyt wielkimi przyjaciółmi, jednak tym razem muszę wziąć go w obronę ;).

Około pełni Księżyc jest naprawdę dużym problemem - zwiększa on wtedy jasność tła nieba w zenicie (w miejscach bez LP) o około 4 mag (ta wartość jest dość mocno zmienna i oczywiście zależy od przejrzystości powietrza itp.). Wraz jednak ze zmniejszaniem się fazy Księżyca jego wpływ na jasność tła nieba maleje bardzo szybko i w kwadrze w najciemniejszych miejscach na ziemi podnosi on jasność tła nieba o około 1 mag. Obserwacja, o której pisze Janko, miała miejsce 28 stycznia 2012 wieczorem, czyli około 2 dni przed kwadrą. W takim czasie Księżyc jest o około 1 mag słabszy niż w kwadrze, a jego wpływ na jasność tła nieba w dużej odległości od niego jest już niewielki i jeśli niebo jest przejrzyste, podnosi on jasność tła nieba o mniej niż 0.5 mag (w najciemniejszych miejscach, w tych nieco jaśniejszych zmiana jest jeszcze mniejsza). Oznacza to, że np. w Bieszczadach niebo jest wtedy tak ciemne jak w dobrych miejscówkach w Beskidzie Niskim, a w dobrych miejscówkach w Beskidzie Niskim jest tak ciemno jak np. w Wilczycach.

Oczywiście wpływ Księżyca na jasność tła nieba nie jest jednorodny, tzn. blisko Księżyca niebo jest bardziej rozświetlone niż daleko od niego, ale zmniejsza się to dość szybko wraz z oddalaniem się od Księżyca. Mgławica o której mowa znajdowała się około 70 stopni od Księżyca, więc całkiem daleko.

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, pguzik napisał:

... Obserwacja, o której pisze Janko, miała miejsce 28 stycznia 2012 wieczorem, czyli około 2 dni przed kwadrą. W takim czasie Księżyc jest o około 1 mag słabszy niż w kwadrze, a jego wpływ na jasność tła nieba w dużej odległości od niego jest już niewielki i jeśli niebo jest przejrzyste, podnosi on jasność tła nieba o mniej niż 0.5 mag (w najciemniejszych miejscach, w tych nieco jaśniejszych zmiana jest jeszcze mniejsza). Oznacza to, że np. w Bieszczadach niebo jest wtedy tak ciemne jak w dobrych miejscówkach w Beskidzie Niskim, a w dobrych miejscówkach w Beskidzie Niskim jest tak ciemno jak np. w Wilczycach.

.... Mgławica o której mowa znajdowała się około 70 stopni od Księżyca, więc całkiem daleko.

Żeby nie wyszło, że ze mną tak łatwo ;-)

Oto oryginalne notatki.

...Pobliska Głowa Czarownicy (Erydan), IC 2118 - rozległy obszar pojaśnienia poniżej beta Eri (Cursa), na prawo od Rigela (refleksyjna), porównywalna (nieco słabsza) niż Kalifornia...

...Perseusz: 1499 Kalifornia - rozległe pojaśnienie nad xi Per (Menkib), widoczna dość wyraźnie we wszystkich lornetkach...

A oto opis obserwacji Głowy Czarownicy z The Night Sky Observer's Guide:

10x50 Binoculars: This nebula is a very dim ribbon covering a 50'x10' area. It shines by Rigel's reflected light.

 

Coś zbyt ustępliwy się ostatnio zrobiłem ;-)))

No, chyba że komuś nie podobają się obserwacje lornetkowe. Wtedy to ręka, noga...:ald:

  • Like 3

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem nie dawno (może dwa miesiące temu) wertowałem zagraniczne strony i przetłumaczyłem dziesiątki tekstów i raportów o spotkaniach z Czarownicą. Część wzmianek dotyczyła lornetki 10/50. Wspomniane było także coś o filtrach.

Jeśli dobrze pamiętam pisało również, że mgławica Kalifornia jest o wiele łatwiejszym celem i że Czarownica jest zdecydowanie słabszym obiektem. Niekiedy pisano także, że cel jest podobnej trudności jeśli nie używamy filtrów. Kalifornia staje się o wiele łatwiejsza gdy potraktujemy ją filtrem H-beta. Ale to o NGC 1499 wiadomo.

Przetłumaczyłem wtedy trzy osobne wątki o IC 2118 ale działają mi już tylko dwa linki. Ten trzeci nie pochodził z Cloudy Nights.

http://www.cloudynights.com/topic/252784-is-ic-2118-the-witch-head-a-visual-target/#entry3203596

http://www.cloudynights.com/topic/359471-witch-head-nebulacalif-nebula/


Na polskich forach bardzo trudno znaleźć jakiekolwiek raporty ale spotkałem się dla przykładu raz z opisem, gdzie ktoś wspomniał, że widział IC 2118 pod super ciemnym niebem wyraźnie w lornetce 10/42. Wówczas napisane było, że widoczna była z zarysami struktury.

Skoro już tyle o Czarownicy to podam jeszcze swoją osobistą notatkę z podejścia w 15/70. Zaznaczę, że jestem świadomy tego, że to była kiepska lornetka i że z lepszą optyką miałbym większe szanse.

"Głównym celem była mgławica IC 2118 zwana Głową Wiedźmy jednak czasu poświęciłem również na inne sprawy. Kiedy w końcu poczułem, że wzrok jest już w wystarczająco dobrym stadium adaptacji do ciemności, skierowałem się na prawo od Rigela, pozostawiając go za polem widzenia. Czarownicy szukałem dosyć długo pamiętając w głowię najjaśniejsze połacie. Po dłuższym czasie byłem coraz mocniej przekonany, że przy ruchach lornetki, niebo jest pojaśnione mniej więcej w tamtych regionach, jednak nie było to jednoznaczne. Szukałem wyraźniej odciętych kontur mgławicy natomiast zastałem bardziej rozmyte, zlewające się z tłem lekkie pojaśnienie. Sprawa miała być trudna i taka też była. Obiekt odpuściłem. Na głowę czarownicy jeszcze zapoluję ale coś mi mówi, że ona tam jest. Właśnie w tamtych lasach. Być może będę musiał tylko udać się kawałek dalej na pewną przełęcz, którą przecina nie duża rzeka i poczekać na skraju lasu.. "

Jako porażkę obwiniam między innymi to, że podchodziłem do niej wtedy pierwszy raz, oraz kiepską jakość optyki. Mgławica była wtedy kilka stopni niżej niż w przypadku jej górowania.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Damian P. napisał:

Po dłuższym czasie byłem coraz mocniej przekonany, że przy ruchach lornetki, niebo jest pojaśnione mniej więcej w tamtych regionach, jednak nie było to jednoznaczne. Szukałem wyraźniej odciętych kontur mgławicy natomiast zastałem bardziej rozmyte, zlewające się z tłem lekkie pojaśnienie.

Bardzo podobnie odbierałem ten widok podczas sesji w zeszłym tygodniu. To, że całość była bardzo ulotna, a kontury mgławicy ciężkie do zdefiniowania, nie musi powodować klasyfikacji do porażek obserwacyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie, a może to pole widzenia jest kluczowe?

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Janko napisał:

Słuchajcie, a może to pole widzenia jest kluczowe?

Też nieśmiało wysuwam taką toerię po mojej porażce z tą mgławicą:

Dnia 5.01.2016 at 11:15, Grzesiek napisał:

Widok 4.

Niebo było naprawdę dobre. Jak na moje okolice, to chyba najlepsze od bardzo dawna. I co? I nic. Mógłbym napisać o pewnym gradiencie jasności nieba pomiędzy beta oraz psi Eridani, ale nie w tym rzecz. Głowy Wiedźmy (IC 2118) po prostu nie dostrzegłem. Opcje wydają się być trzy:

?    Albo zobaczę ją w innym instrumencie, po czym wrócę do lornetki 15x70 i mruknę coś w stylu: ?jak wcześniej mogłem nie zauważyć tej delikatnej krawędzi mgławicy? ? jak już ?wyhaczysz? coś pierwszy raz ? zazwyczaj potem tam po prostu jest.

?      Tło nieba musi być naprawdę czarne, ergo: jedź na odludzie, a najlepiej na odludzie w górach.

?      A może mniejsza (tak, mniejsza) lornetka obejmująca większe pole?

  Ewentualnie jakaś kombinacja powyższych. Czy ktoś, coś wie na temat IC 2118 w kontekście lornetki?

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Janko napisał:

Słuchajcie, a może to pole widzenia jest kluczowe?

Kto wie? Mam koncepcję na Beskid Niski: Nikon 7x50.

Ale z drugiej strony, widziałem też w sieci szkic IC 2118 wykonany z pomocą mocno przerośniętego niutka, dla którego szerokie pola są zwyczajnie nieosiągalne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Panasmaras napisał:

To, że całość była bardzo ulotna, a kontury mgławicy ciężkie do zdefiniowania, nie musi powodować klasyfikacji do porażek obserwacyjnych.

To prawda. Nie wykluczam, że mógłby to być przejaw mgławicowości ale mimo wszystko wtedy było bardzo ciężko się upewnić.
Zamierzałem podejść w tym roku po raz drugi ale tylko jeśli kupie lepszą lornetkę. Plan był wówczas taki by zaczaić się tej samej nocy zarówno lornetkowo jak i teleskopowo.

Odnośnie szkiców tego obiektu dodam, że jakiś czas temu znalazłem również z lornetki 20/125, autorstwa chyba Uwe Glahna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pograniczu Oriona, Bliźniąt i Jednorożca naprawdę sporo się dzieje, zatem wróciłem tam z dużym niutkiem. 

Czas: 8.01.2016, godz. 20:00 - 22:30 (dłużej nie dało się wytrzymać, a szkoda), miejsce: Przełęcz Knurowska, pogoda: -2*C, silny wiatr, warunki: bliskie idealnych (cały syf został przewiany - świetna przejrzystość i sucho), sprzęt: Taurus 300/1500. I gdyby jeszcze tą pie..ną Białkę Tatrzańska ktoś wyłączył....  

To był wieczór mgławic refleksyjnych, gęsto przeplatanych planetarkami. Na co warto było zerknąć? Zainteresowanym polecam:

- kompleks mgławic refleksyjnych NGC 2245 (najjaśniejsza i najwyraźniejsza z całej czwórki), NGC 2247, IC 446, IC 2169 (spora, choć dość słaba, nazywana mgławicą Dreyera); w małych powiększeniach całość wygląda naprawdę ładnie - zdziwiłem się, ile pojaśnień da się wyłuskać na tak małym obszarze nieba; jest tam oczywiście ciemny obłok, skatalogowany przez pana Edwarda Emersona pod numerem 37,

5690e615ed15a_refleksyjne-jednorec.thumb

źródło: http://aladin.u-strasbg.fr/AladinLite/

- Zmienną Mgławicę Hubble'a - zdecydowanie najlepszy widok przy pow. ponad 200x: wyraźny, wachlarzowaty "ogon", z doczepioną na jego węższym końcu gwiazdką,

- NGC 2163 - symetryczna poświata okalająca gwiazdkę o jasności ok. 11mag, najładniej widoczna w średnich powiększeniach (u mnie wygenerował je Nagler 12 mm); obiekt został opisany przez P. Guzika w bieżącym, styczniowym numerze "Astronomii"; skanując ten rejon nieba, obowiązkowo odhaczamy mgławicę NGC 2174 (Głowę Małpy) oraz gromadę otwartą NGC 2169 (szerzej znaną jako gromada "37").

Z ciekawszych mgławic planetarnych padły:

- Jonckheere 900  (PK 194+02.1) w Bliźniętach - malutka (ok. 10''), stosunkowo jasna; z filtrem OIII i przy pow. 214x nie miałem problemu z jej identyfikacją,

- Jonckheere 320 (PK 190-17.1) w Orionie - też niewielka i dość jasna, o nieco podłużnym kształcie, 

- Minkowski 1-7 (PK 189+07.1) w Bliźniętach - maleństwo (a jakże!), położona tuż obok gwiazdki o jasności ok. 10mag, przez co całość wygląda jak szeroki układ podwójny.

Tego wieczoru obserwowałem jeszcze (kulistego) Międzygalaktycznego Wędrowca (NGC 2419), galaktykę NGC 2415, planetarne NGC 2371-72 (która koniecznie musi kiedyś zostać opisana w ramach Obiektu Tygodnia), NGC 2392 (Eskimos) oraz IC 418 (Spirograf), gromady otwarte NGC 2395 i 2355 (naprawdę nie wiem, dlaczego w atlasie Interstellarum opisano ją jako "Rycerza Jedi") plus paręnaście innych mniej lub bardziej klasycznych klasyków. :) Mam też nazbierany/uzupełniony materiał na kilka kolejnych części "OT".

Gdyby nie przenikliwe, zimne wietrzysko, siedziałbym pewnie znacznie dłużej, czekając na Catalinę i wiosenne galaktyczki, ale i tak było fajnie. Tegoroczna zima jest wyjątkowo łaskawa dla astroamatorów z południa.... :5640dc6e20115_02Laugh:      

PS Dziwna sprawa - w dwunastu calach Stożek nie jest wiele łatwiejszy, niż w achromacie 150 mm...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Paweł Trybus

Ja też mam pogodę. Dziś przed południem poszaleliśmy z dzieciakami na Orliku - były gonitwy na sankach, bitwa na śnieżki, kupa śmiechu. Fajnie było złapać trochę zimowego słońca i świeżego, mroźnego powietrza.

:5640dc6e20115_02Laugh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Panasmaras napisał:

Nie masz tam za dużo dobrej pogody, cholero jedna? Przecież to jest jawna nieprzyzwoitość...

Jak pisał klasyk, "Jeder nach seinen Fähigkeiten, jedem nach seinen Bedürfnissen!" :5640dc7112704_12Tease: 

 

7 minut temu, Paweł Trybus napisał:

Ja też mam pogodę. Dziś przed południem poszaleliśmy z dzieciakami na Orliku - były gonitwy na sankach, bitwa na śnieżki, kupa śmiechu. Fajnie było złapać trochę zimowego słońca i świeżego, mroźnego powietrza.

:5640dc6e20115_02Laugh:

Na Podhalu prawie bezśnieżnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno - sporo czasu spędziłem podglądając (przez) dziurkę od klucza. Naprawdę fajny obiekt - jasny i w łatwym miejscu, a pociemnienie po dłuższej chwili paczania staje się dość oczywiste. Szkic nawet popełniłem (nie bijcie, nigdy nie byłem dobry z rysunków:5640dc723411e_16XD:).

 

ngc 1999.jpg

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypadkiem, przy okazji weryfikowania informacji na temat innego obiektu, wpadła mi w oko wzmianka o Stożku - w kontekście wydajności filtrów mgławicowych.

Mam zupełnie inne zdanie na temat przydatności H-bety (pierwszy post w tym wątku). Mocno się zastanawiam o co kaman? Ciekaw też jestem, czy zasadnie oceniono filtr OIII "trójką" (umiarkowana poprawa obrazu)? Muszę koniecznie sprawdzić, przeca tam zjonizowany wodór przeważa....    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)