Skocz do zawartości

13 widoków zimowego nieba.


Grzesiek

Rekomendowane odpowiedzi

Piękna relacja.

Teraz już wiem, dlaczego nie widziałem Płomienia, Rozety i innych obiektów. Po prostu brakło mi cierpliwości...

Ja to tak "gonię" po niebie, chcę zobaczyć jak najwięcej naraz i dlatego nie poświęcam zbyt wiele czasu na obiekt (już 15 min. to wieczność).

Wiem też, że M78 szukałem w złym miejscu, pomyliłem gwiazdy odniesienia :5640dc719e86a_14Fools:.

  • Like 1

http://stardust-astroszkice.blogspot.com/

 

Columbus 16", TS 25x100   i trochę szkiełek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Stardust napisał:

Ja to tak "gonię" po niebie, chcę zobaczyć jak najwięcej naraz i dlatego nie poświęcam zbyt wiele czasu na obiekt (już 15 min. to wieczność).

Cierpliwość w obserwacjach jest ważna :5640dc6ec0764_04Wink:.

  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny i ładnie zobrazowany opis. Że zazdroszczę pogody to chyba pisać nie muszę... na zachodzie wyż niestety nie dał rady więc nieba nic a nic.

W Aladinie jak klikniesz na 'manage layers' to tam jest do odhaczenia opcja 'Reticle' - wówczas znika ten paskudny krzyżyk w centrum kadru. Można też odwrócić kolory, oglądać tylko BW itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, adam_bie napisał:

W Aladinie jak klikniesz na 'manage layers' to tam jest do odhaczenia opcja 'Reticle' - wówczas znika ten paskudny krzyżyk w centrum kadru. Można też odwrócić kolory, oglądać tylko BW itp.

Dzięki, nie wiedziałem jak się pozbyc tego dziadostwa.

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przyjemnie się czytało:)

Mam takie same odczucia odnośnie rosnącej M42 jak również, że ten szkic to mała namiastka tego co można zobaczyć w 15/70. Przy Rozecie także widuję najwyraźniej północno zachodnią część. No i jeśli chciałbyś wzbogacić odrobinę jeszcze kadr wokół M35 to zwróć uwagę na IC 2157. Dawno jej nie widziałem ale moje pierwsze notatki mówią, że to małe, słabe i zwarte pojaśnienie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja bardzo fajna, naprawdę przyjemnie się czytało. Przy okazji po przeczytaniu, dopisałem kilka obiektów do listy celów na najbliższe obserwacje. :5640dc6ec0764_04Wink:

Teleskop Sky-Watcher 114/900 EQ1; Super Plössle 10 mm, 12,5mm, 20 mm, 25mm; Barlow 2x; Lornetka 12x50

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Relacja piękna, chciałoby się dodać: jak zwykle :5640dc6dbc8ce_01Smile:

A ponadto:
ad.4. Głowa Czarownicy to franca przeokropna. Jak pokazują zdjęcia, wyraźniejsza jest jej wschodnia krawędź, ale ku wschodowi rośnie także poświata Rigela. Polowałem na nią już chyba dwa lub trzy sezony i wydaje mi się, że dopiero na ostatnich obserwacjach coś widziałem. A widziałem nieznaczne pojaśnienie rigelowej łuny, w północnej części mgławicy. Całość miała bardzo rozmyte granice, wręcz niemożliwe do określenia, niemniej - pojaśnienie było całkiem spore (następnym razem postaram się dookreślić, jak spore). Jak będziesz łapał, na pewno musisz pozbyć się Rigela w polu widzenia - ale to pewnie wiesz. Zaopatrz się też w mapkę, która ma zaznaczony kontur mgławicy możliwie wiernie.
ad.6. Następnym razem złap jeszcze NGC 2023 - jest łatwa, ale łatwo też ją przeoczyć (mgławica z cyklu: widzę poświatę wokół gwiazdy, potrzebuję więc suszarki).
ad.7. Nie wiem, czy przypadkiem nie widziałeś NGC 2071 zamiast owej gwiazdki. O ile pamiętam, ta mgławica jest dość jasna, tyle, że w małych powiększeniach jest niemal gwiazdowa.
ad.11. Podobnie jak Lukost, też uważam Głowę Małpy za obiekt stosunkowo nietrudny i wyraźny. Średnia lorneta ładnie wyłuskuje zarówno mgławicę, jak i małą gromadkę.
ad.12. Oprócz tego, że - jak pisze Damian - w okolicy NGC 2158 czai się dość łatwa do wyhaczenia IC 2157, to tuż nad nią można wyłapać drugi, nieco słabszy węzełek gwiazd - IC 2156. Obie IC-ki są dość łatwe, a przy tym - nagminnie pomijane w obserwacjach. Dawno im nie poświęciłem choćby chwili, ale ich blask (nie chcę zmyślać, ale coś mam wrażenie, że wspólny) zawsze gdzieś mi miga podczas dobiegania do M35.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Panasmaras napisał:

ad.7. Nie wiem, czy przypadkiem nie widziałeś NGC 2071 zamiast owej gwiazdki. O ile pamiętam, ta mgławica jest dość jasna, tyle, że w małych powiększeniach jest niemal gwiazdowa.

Nie jestem pewien - a w takich wypadkach idę na "nie". Przyznam, że największy problem to ja miałem z optyką ...moich oczu. Smagane wiatrem, ciągle łzawiły. Ale takie mroźne noce to i tak bajka :5640dc6e79ff9_03Silly:.

51 minut temu, Panasmaras napisał:

Oprócz tego, że - jak pisze Damian - w okolicy NGC 2158 czai się dość łatwa do wyhaczenia IC 2157, to tuż nad nią można wyłapać drugi, nieco słabszy węzełek gwiazd - IC 2156. Obie IC-ki są dość łatwe, a przy tym - nagminnie pomijane w obserwacjach. Dawno im nie poświęciłem choćby chwili, ale ich blask (nie chcę zmyślać, ale coś mam wrażenie, że wspólny) zawsze gdzieś mi miga podczas dobiegania do M35.

Czas zainwestować w dokładniejszy atlas :5640dc6dbc8ce_01Smile:. Te gromadki też oczywiście widziałem, ale w opracowaniu opierałem się na Pocket Sky Atlas, który jest jednak troszkę ubogi pod tym względem i ostatecznie poszły w zapomnienie. Mea culpa. 

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłbym zapomniał: podczas ostatniego wypadu poświęciłem ładnych kilka(naście)minut wypatrując Głowy Wiedźmy w Fuji 10x70 mającej 5,3 stopnia pola widzenia. Efekt żaden. Skierowałem też w ten rejon 4 calowy refraktor i efekt dokładnie taki sam. Bez kłopotu było za to widać pobliską NGC 1788.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, adam_bie napisał:

Byłbym zapomniał: podczas ostatniego wypadu poświęciłem ładnych kilka(naście)minut wypatrując Głowy Wiedźmy w Fuji 10x70 mającej 5,3 stopnia pola widzenia. Efekt żaden. Skierowałem też w ten rejon 4 calowy refraktor i efekt dokładnie taki sam. Bez kłopotu było za to widać pobliską NGC 1788.

Takie wieści nie napawają optymizmem. Ktokolwiek widział? Ktokolwiek wie?

  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)