Skocz do zawartości

Koniunkcja Jowisza i Ksieżyca!


ignisdei

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Zjawisko było przepiękne, parka młody Łysy-Jowisz a u dołu jasna Wenus. Jednak te nasto -stopniowe mrozy skutecznie odstraszyły mnie od wytaszczania telepa na ogród...ech ::)

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj wybrałem się wspólnie ze znajomym na obserwacje.  Udało nam się na tym mrozie wytrzymać 2 godz.  Niebo jest już bardzo jasne więc skupiliśmy się głownie na obserwacjach planet: Wenus i Jowisz, Księżyca  i jaśniejszych e-Mek. Najgorszą czynnością przy obserwacjach w takie mrozy jest jednak wymiana okularów, dotykasz gołymi paluchami do metalu i po chwili czuć jak palce szczypią.

okolice  Płońska

Meade LB 12?

Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5

filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS

Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L

Nikon 12x50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszy wieczór był w sumie bardzo ciekawy dla "planeciarzy". Najpierw widać było Wenus, potem Księżyc z Jowiszem (można było serwować razem lub osobno), a jak ktoś był cierpliwy to po 22 były już warunki do oglądania Marsa.

Ja wczoraj wziąłem się za obserwacje dwóch gwiazd zaćmieniowych: HU Tau i TT Aur. Udało mi się w 3,5 godziny zrobić calkiem wartościowe ich obserwacje. Dziś tego nie odczuwam, ale wczoraj, bezpośrednio po obserwacji, obiecywałem sobie, że już nigdy więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj również obserwowałem niebo. Był wyjątkowo ciekawy układ. Miałem grupkę gości i mimo mrozu dzielnie podziwiali ciała niebieskie. Udało mi się uwiecznić koniunkcję. Księżyca z Jowiszem i Ganimedesem.

post-195-137699824048_thumb.jpg

Newton 24' "Sowa", SW MAK 180, SW MAK 90, MT800, GPDx, Artemis 285, Vesta SC3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po północy wschodził również Saturn, więc w jedną noc można było poobserwować Wenus, Ziemię, Marsa, Jowisza, i Saturna :)

No ale ziemie to chyba najbardziej  jak sie potknął i wyrypał w trakcie obserwacji  ;)

Dysortografik

meade quartz 8'' lx drive

i Karliczek 20"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale ziemie to chyba najbardziej  jak sie potknął i wyrypał w trakcie obserwacji  ;)

earth2.jpg

Oj tam mniej chmur, to kontynenty lepiej będzie widać teraz ;)

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...
  • 1 miesiąc później...
  • 5 miesięcy później...

Ja w ciągu miesiąca może raz czy dwa widziałem gwiazdy i to przez "przeciery" w chmurwach... Niech się do mnie zgłosi osoba która kupuje sprzęt i psuje mi wszystkie ciekawe zjawiska. Od 6 czerwca zaczynając, przez zakrycie Jupka po miesiąc chmurw...

na przedwczesnej astro-emeryturze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Wielkopolsce jedyna szansa na zobaczenie czegokolwiek to były okolice godziny 2.00.  Skwapliwie więc wykorzystałem tą okazję!

Przez chmury prześwitywał Łysy w asyście Jupka. Zdjęcia odzwierciedlają warunki w jakich były robione!

Ale to przecież czyta dokumentacja  ;D

post-2-137699859142_thumb.jpg

post-2-137699859152_thumb.jpg

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)