Skocz do zawartości
ignisdei

Koniunkcja Jowisza i Ksieżyca!

Rekomendowane odpowiedzi

Zjawisko było przepiękne, parka młody Łysy-Jowisz a u dołu jasna Wenus. Jednak te nasto -stopniowe mrozy skutecznie odstraszyły mnie od wytaszczania telepa na ogród...ech ::)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja wczoraj wybrałem się wspólnie ze znajomym na obserwacje.  Udało nam się na tym mrozie wytrzymać 2 godz.  Niebo jest już bardzo jasne więc skupiliśmy się głownie na obserwacjach planet: Wenus i Jowisz, Księżyca  i jaśniejszych e-Mek. Najgorszą czynnością przy obserwacjach w takie mrozy jest jednak wymiana okularów, dotykasz gołymi paluchami do metalu i po chwili czuć jak palce szczypią.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczorajszy wieczór był w sumie bardzo ciekawy dla "planeciarzy". Najpierw widać było Wenus, potem Księżyc z Jowiszem (można było serwować razem lub osobno), a jak ktoś był cierpliwy to po 22 były już warunki do oglądania Marsa.

Ja wczoraj wziąłem się za obserwacje dwóch gwiazd zaćmieniowych: HU Tau i TT Aur. Udało mi się w 3,5 godziny zrobić calkiem wartościowe ich obserwacje. Dziś tego nie odczuwam, ale wczoraj, bezpośrednio po obserwacji, obiecywałem sobie, że już nigdy więcej.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Po północy wschodził również Saturn, więc w jedną noc można było poobserwować Wenus, Ziemię, Marsa, Jowisza, i Saturna :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Wczoraj również obserwowałem niebo. Był wyjątkowo ciekawy układ. Miałem grupkę gości i mimo mrozu dzielnie podziwiali ciała niebieskie. Udało mi się uwiecznić koniunkcję. Księżyca z Jowiszem i Ganimedesem.

post-195-137699824048_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Po północy wschodził również Saturn, więc w jedną noc można było poobserwować Wenus, Ziemię, Marsa, Jowisza, i Saturna :)

No ale ziemie to chyba najbardziej  jak sie potknął i wyrypał w trakcie obserwacji  ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

No ale ziemie to chyba najbardziej  jak sie potknął i wyrypał w trakcie obserwacji  ;)

earth2.jpg

Oj tam mniej chmur, to kontynenty lepiej będzie widać teraz ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

22 kwietnia będzie bardzo trudne do zaobserwowania zbliżenie Księżyca do Jowisza:

Nie aż tak trudne aby tego nie uwiecznic:)

post-80-137699839699_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Jutro czyli 5 października około godziny 23.09 koniukcja Księżyca z Jowiszem 0,92 stopnie w Byku,ciekawie się zapowiada widowisko wizualnie i jak astrofotograficznie  :D  Miłych i udanych obserwacji.

post-763-137699859116_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Podobne zjawiska wystąpią na niebie w miesiącach

2012-11-01 Godzina 20:00

2012-11-28 Godzina 18:00

2012-11-29 Godzina 02:00*

2012-12-25 Godzina 17:00

2012-12-26 Godzina 03:00*

;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Gwiazdką zaznaczyłem te ciekawe zjawiska w sumie wszystkie są piękne, ale co tam nie zaszkodzi odznaczyć, aby wiedzieć, co się dzieje ciekawego na niebie. :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Ja w ciągu miesiąca może raz czy dwa widziałem gwiazdy i to przez "przeciery" w chmurwach... Niech się do mnie zgłosi osoba która kupuje sprzęt i psuje mi wszystkie ciekawe zjawiska. Od 6 czerwca zaczynając, przez zakrycie Jupka po miesiąc chmurw...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

W Wielkopolsce jedyna szansa na zobaczenie czegokolwiek to były okolice godziny 2.00.  Skwapliwie więc wykorzystałem tą okazję!

Przez chmury prześwitywał Łysy w asyście Jupka. Zdjęcia odzwierciedlają warunki w jakich były robione!

Ale to przecież czyta dokumentacja  ;D

post-2-137699859142_thumb.jpg

post-2-137699859152_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Brawo za wytrwałość. Pogoda ostatnio taka, że nawet nie próbowałem się nastawiać na jakiegolwiek obserwacje.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Fajne były tez kolory chmur, Lp i blasku Księżyca w których tonął Jowisz z księżycami -niczym zorza polarna! :) 

post-2-137699859162_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Fajne były tez kolory chmur, Lp i blasku Księżyca w których tonął Jowisz z księżycami -niczym zorza polarna! :)

Zdjecie jakością nie powala ale klimat i wartość historyczna jest nie do pominięcia:) Piekna zorza koniunkcyjna ;)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta