Skocz do zawartości

Czy mroźne noce naprawdę są takie dobre jak nam się wydaje?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Pomijając kwestie tego, że sprzęt wystawiony jest na najwyższą próbę i na pewno wpływa to w jakimś stopniu na wyniki. Chyba po raz drugi lub trzeci zdecydowałem się na fotografowanie przy dość silnym mrozie (u mnie było około -15 stopni) i efektem w sumie jestem zawiedziony. Nie wiem czy to taka specyfika mojego miejsca (czyli płasko jak na stole bilardowym) czy po prostu przy tak niskiej temp. przejrzystość jest przeciętna. Sporą część jednej sesji poświęciłem na kraba, ale po złożeniu okazało się, że materiał z 2013r. (z września) jest o niebo lepszy. Jakie są Wasze przemyślenia?
Wrzucam porównanie obu sesji.

 

M1_comp.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Papatki napisał:

Pomijając kwestie tego, że sprzęt wystawiony jest na najwyższą próbę i na pewno wpływa to w jakimś stopniu na wyniki. Chyba po raz drugi lub trzeci zdecydowałem się na fotografowanie przy dość silnym mrozie (u mnie było około -15 stopni) i efektem w sumie jestem zawiedziony. Nie wiem czy to taka specyfika mojego miejsca (czyli płasko jak na stole bilardowym) czy po prostu przy tak niskiej temp. przejrzystość jest przeciętna.

Myślę, że mróz poniżej 10 stopni źle wpływa i na sprzęt i na wyniki zebranego materiału. Przejrzystość powietrza jest do przysłowiowej dupy :( Kłopoty z wyostrzeniem nawet po porządnym wystudzeniu i w czasie przeglądania poszczególnych klatek tych samych obiektów z tych samych miejsc (czy to balkon, czy teren) pokazują, że dużo lepiej gdy temperatura waha się około 0 no max -5*C.

To tak mi wyszło, gdy wczoraj (wylazły chmurweki i byłem bezrobotny) sobie oglądałem klatki z ubiegłego i tego roku.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie statystycznie seeing jest najlepszy jesienią i wiosną i wtedy też zarejestrowałem rekordowo niskie FWHM poniżej 2". Choć akurat w grudniu 2015 też zdarzyło się kilka wyjątkowo spokojnych nocy, ale też jedna czy dwie, kiedy seeing czasami skakał do wartości ponad 4" (!!!)

Co do przejrzystości to oceniam wizualnie tylko. Ale faktycznie jest też u mnie tak, że wyż ze słabym wiaterkiem zimą przy sporym mrozie daje dużo gorszą przejrzystość, niż jesienią czy wiosną, kiedy temperatura nocą jest w okolicach zera. Moja "miejscówka" w ogrodzie też jest na płaskim terenie, na niewielkiej wysokości ok. 250 m npm. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, lukost napisał:
32 minuty temu, lukost napisał:

Zimowych, mroźnych wyżów proszę się nie czepiać. Trza po prostu pojechać w góry, a nie kisić się wśród smogu i dymów. ;)

 

Łukasz ale ja mam czystsze powietrze od Ciebie - tu żadnych smogów nie uswiadczysz :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sosnowy las na piaskach też trzyma z dala tzw syf. Kiedyś zimą wyjechałem ze śródleśnej miejscówki a po paruset metrach - mgła.

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Jacek E. napisał:

Łukasz ale ja mam czystsze powietrze od Ciebie - tu żadnych smogów nie uswiadczysz :)

Przy mrozach jest spora wilgoć, tworzą się lekkie zamglenia.
 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Janko napisał:

Sosnowy las na piaskach też trzyma z dala tzw syf. Kiedyś zimą wyjechałem ze śródleśnej miejscówki a po paruset metrach - mgła.

Ciekawa sprawa. Właśnie myślę by polepszyć sobie warunki więc czekają mnie wyjazdowe obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)