Skocz do zawartości

Sky Waycher 90/900 AZ3


Rekomendowane odpowiedzi

Witam posiadam właśnie ten teleskop. Myślę, że na pierwszy teleskop to nie jest to wcale słaby sprzęt. Co Wy na to? W zestawie dostałem dwa okular 25 mm i 10 mm. Jednak żeby zwiększyć ,,moc'' noszę się z zamiarem kupna soczewki Burlowa i stąd moja prośba o jakieś dobre rady. Chodzi mi o powiększenie tej soczewki czy obraz będzie wyraźny, może jakaś konkretna nazwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś okular np ortho 7mm - bedziesz miec 128x powiekszenia i dobrą jakość do planet. Nie wiem czy jest sens się pchać w jeszcze wieksze powiekszenia przy 90mm.
 

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten teleskop od wrzesnia i jestem w trakcie testow co do jego mozliwosci. Z zalozenia mial mi zastapic Skyluxa 70/700mm i zdal egzamin w 100%. Teleskop ma ogniskowa 910mm i jest to ogniskowa wystarczajaca do uzyskania duzych powiekszen bez stosowania soczewki Barlowa. Obserwujac np. Jowisza i Ksiezyc najlepszy obraz uzyskiwalem przy pow. 90-120x. Oczywiscie mozna stosowac wieksze powiekszenia, ale nie bedzie przyrostu szczegolow, a najprawdopodobniej pogorszymy tylko jakosc obrazu. 

Moim zdaniem, do obserwacji wizualnych soczewka Barlowa nie jest potrzebna, lepiej kupic okular o ogniskowej 7-8mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pierwsza obserwacja to był Syriusz oraz Jowisz (okular 10 mm dołączony do teleskopu). Przy Jowiszu widoczne były pasy (co mnie zdziwiło na plus  ) oraz jego księżyce. Syriusz do mnie ,,mrugał'' kolorowo. Więc myślałem, że zwiększając powiększenie = więcej szczegółów, ale piszesz że to tak nie działa. W takim razie jaki okular (może link do niego) polecasz.

P.S Rozumiem że przy ogniskowej 910 mm i okular 10 mm pow uzyskane to ok. 90x. ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, hurricane_84 napisał:

Moja pierwsza obserwacja to był Syriusz ..... Syriusz do mnie ,,mrugał'' kolorowo. Więc myślałem, że zwiększając powiększenie = więcej szczegółów, ale piszesz że to tak nie działa. W takim razie jaki okular (może link do niego) polecasz.

Ale żebyś nie wiem jakie powiększenie stosował to Syriusz dalej będzie do Ciebie kolorowo mrugał a szczegółów nie zobaczysz... no bo jakich się spodziewałeś spoglądając na gwiazdę, a właściwie gwiazdę podwójną ????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na gwiazdy to raczej nic więcej nie potrzeba to jasne jak Słońce. Ale chodzi mi o planety oraz skoro jest to tel. z funkcją lunety to do krajobrazów. Więc stawiam pytanie konkretne

Czy powiększenie 90x jest optymalne?

Czy można je zwiększyć poprzez okular lub socz. barlowa?

Czy uzyskam dzięki temu więcej szczegółów ? Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości. Dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o powiekszeniu rozdzielczym. Trzeba jeszcze wiedziec, ze wraz ze wzrostem powiekszenia spada jasnosc obrazu, a to moze juz nie byc akceptowalne. Ja osobiscie wole mniejszy obraz planety, ale za to ostry i jasny.  Teleskopu, uzywa sie nie tylko dla duzych powiekszen. Ale o tym przypomina nam nasza atmosfera.:5640dc6dbc8ce_01Smile:.

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=4317

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas też znajdują się ciekawe tematy jak również o samych okularach warto poczytać :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
4 minuty temu, hurricane_84 napisał:

Chodzi mi raczej o tubę optyczną teleskopu, aby oglądać obiekty które są wyżej na niebie. Czyli aby tuba zbliżyła się bardziej do pionu (choć raczej go nie osiągnie)

A skąd przypuszczenie, że nie zobaczysz obiektów w zenicie ???? Tylko żeby zbędnej gimnastyki nie uprawiać kątówka 90* by się przydała :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)