Skocz do zawartości

Flat i poruszajace sie "plamki"


Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jest sobie seria zdjec FLAT (czas ekspozycji 0.5 s). Zlozylem kilkanascie klatek w jedna animacje, ktora mozna zobaczyc tutaj. 

https://www.flickr.com/gp/96214267@N05/7yNA18

Oprocz statycznych "brudow" widac takze (lewa gorna cwiartka, przesuwac sie bedzie w prawa strone) pojawiaja sie takze takie, ktore pojawiaja sie nagle, zdaja sie  wedrowac i nastepnie znikaja. Mam nadzieje, ze uda Wam sie to zobaczyc na animacji. 

Dodatkowo na samym dole, w ktoryms momencie pojawia sie takie wieksze, poskrecane nieco "COS".

Jakies pomysly co to moze byc i skad sie bierze? 

Kilka faktow (byc moze pomocnych): 

Flaty robie przyu pomocy Ipada. Teleskop kieruje w zenit, klade na to Ipada (na ktorym mam wyswietlony wczesniej przygotowany bialy obrazek) i robie zdjecia. Robilem ta technika juz wczesniej i wszystko bylo OK. Pierwszy raz takie dodatkowe "elementy" mi sie pojawily. 
Temperatura otoczenia to ok - 8 stopni. W kazdym razie w tych okolicach. Nie mialem zalozonych grzalem i na szukaczu widac bylo juz duzo oszadzajacego sie szronu. Powoli   zaczal sie on takze pojawiac na przedniej soczewce glownego teleskopu. Nie wiem czy to ma znaczenie, ale wspominam na wszelki wypadek. 

Czas ekspozycji: 0.5 sekundy

Troszke suwakami poruszalem w programie Lightroom, aby te poruszajace sie "cos" lepiej bylo widac. Wiec na kolor prosze nie zwracac uwagi. 

I jeszcze jedno - na dole (tak ja to widzicie na filmiku) flata mam taki ciemniejszy pasek. Jest on na wszystkich klatkach. Nie wiem czy bedzie to widac. Wiecie moze skad to sie bierze ? Czy jest to moze (za krotki) czas ekspozycji ? Czy cos jakis cien rzuca ? Robilem flatgy dwoma roznymi teleskopami i za kazdym razem mam taki ciemniejszy pasek. Z tym, ze ekspozycje nie byly nigdy dluzsze niz 0.5 s.

Jakies pomysly ?

Pozdrawiam,

Marcin

 

 

 

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjecia robie lustrzanka - masz racje:) Nawet sobie tak pomyslalem sobie wstepnie, ze ma to cos wspolnego z klapaniem lusterka/ruchem migawki. Moja pierwsza teoria byla taka, ze teleskop moze nie byl idealnie wycelowany w zenit tylko troche przekrzywiony, moze krawedz nieco oblodzona  i caly ipad mi sie delikatnie poruszal w miare klapniec. Teoria ta jednak upadla, bo niektore "paproszki" nie ruszaja sie w ogole. Poza tym nie wyjasnia to za bardzo dlaczego na pierwszych klatkach paproszka w ogole nie ma, pojawia sie pozniej, przesuwa sie i wydaje sie znikac. Innej niz Twoja teorii nie mam zasadniczo, ale caly czas nie bardzo rozumiem skad to. Zwlaszcza, ze juz robilem flaty w taki sposob i wszystko bylo ladnie i czysto, a aparat ten sam. Swoja droga blad strategiczny chyba robile do tej pory nie podnoszac lusterka do zdjec astro. Byloby mniej klapania :) 

Zastanawiam sie teraz czy te flaty sa jeszcze uzyteczne? Czy taki wedrujacy paproszek (i ten zawijas na dole) zostana jakos usuniete w trakcie skladania klatek (w przeciwienstwie do innych paproszkow raz sa a raz ich nie ma) czy moze recznie to jakos usunac w PS. Masz Lukasz o wiele wieksze doswiadczenie wiec napisz jak myslisz.  

Teraz ten cien lusterka - moglbys mi napisac co to za cien, co go rzuca, na co i dlaczego? Czy jest to cos z czym mozna powalczyc (dluzszy czas naswietlania moze? ) czy nie bardzo ? 

 

Marcin

SW 120ED | WO Star 71 | AZ EQ6 | TS AZ5 Alt-Az | Canon 6D | ASI1600 Mono| QHY 5L-II 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lusterkiem to tylko moja idea - sam tak miałem przy 20D i newtonie f/5 z korektorem. W zależności od tego jak wygląda stożek światła przy wejściu do aparatu może być przesłaniany przez krawędź podniesionego lusterka z lustrzanki. Powalczyć chyba tylko flatem. 

A z tym wędrującymi paprochami to gruszka i pędzelek i oczyścić / przedmuchać matrycę (otwór skierowany ukośnie w dół, żeby po wydmuchaniu syfki wypadły na zewnątrz). Jak pozbędziesz się takich walkerów to resztę flat powinien załatwić. Myślę, że te flaty co zrobiłeś z ruchomymi paprochami usuną tylko część kółek.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)