Skocz do zawartości

Obiekt tygodnia 17.1.2016 NGC 2024 (mgławica Płomień)


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, lukost napisał:

Jest jednak na to rada ? lorneciarze powinni spróbować "schować" ? Ori za jakąś przeszkodą terenową (...)
Detal w postaci ciemnego, grubego pasma, biegnącego na linii północ ? południe i dzielącego mgławicę na jaśniejszą część wschodnią oraz nieco bardziej ulotną zachodnią, można łapać w większych lornetach (...)

Łukaszu, byłeś blisko, ale z tym Płomieniem i lornetami to nie całkiem tak.
Płomień w lornetkach jest widoczny całkiem nieźle, trzeba tylko wiedzieć czego szukać, a przede wszystkim - nie dać się nabrać tej francy, Alnitakowi.
A czego szukać?
Po prostu - mgławicy przylegającej od wschodu (z lewej) ? Ori. W pierwszym momencie nic nie zobaczymy, ale po chwili zerkania okazuje się, że blask Alnitaka jest mocno niesymetryczny. Ale pewnie nawet wyciągnięta z jednej strony poświata gwiazdy nie zwracałaby na siebie uwagi, gdyby nie ciemna smuga przewalająca się z góry na dół. Smuga ta jest widoczna już w 10x50, nie mówiąc o większych lornetkach.
Nieregularności w ciemnym paśmie nigdy nie łapałem, ale i nie szukałem. Następnym razem spróbuję.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale że co nie tak? Spróbowałem kiedyś sposobu ze schowaniem Alnitaka za słup i pomogło.

Natomiast co do widoczności pasma w mniejszych lornetkach nie zamierzam nawet dyskutować - jest pewnie dokładnie  tak, jak piszesz. Ja natomiast go nie widziałem w 10x50 i uczciwie się do tego przyznaję.;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, lukost napisał:

Detal w postaci ciemnego, grubego pasma, biegnącego na linii północ ? południe i dzielącego mgławicę na jaśniejszą część wschodnią oraz nieco bardziej ulotną zachodnią, można łapać w większych lornetach. Pamiętam doskonale, że owo pociemnienie było oczywiste w TS Marine 28x110. Tak coś nieśmiało kojarzę, że i Delta Extreme 15x70 pozwoliła na jego wyłuskanie, ale pewności nie mam. Starość, kurna, starość i pamięć już nie ta.... Liczę jedak, że koledzy lorneciarze pomogą i rozstrzygną tę istotną kwestię. :)

Jeszcze nie tak źle z Twoją pamięcią :5640dc6ec0764_04Wink:. Wspomniane pasmo, dzielące mgławicę jest widoczne w Extreme 15x70 - choć w moim przypadku wymagało to kilku dłuższych chwil.

  • Like 1

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostrzeżenie pierwszy raz Płomienia (było to w lornetce 15/70) było dla mnie bardzo satysfakcjonujące. Pamiętam, że pierwszym razem nie byłem dość pewny czy to możliwe bym go widział ale to właśnie ciemne pasmo, które przecina mgławicę rozwiało później wątpliwości. Potem w 15/70 widziałem je wiele razy i często widziałem różnicę zależnie od warunków. Pierwszy raz pasmo widziałem około 15-30 procent zerkania. Innym razem podczas bardzo dobrych warunków widać je było niemal cały czas- jak zapisałem 95 procent czasu. Raz widziałem Płomień w 15/70 podczas bardzo dobrych warunków i w lesie z dala od łun. Charakterystyczne pasmo było bez problemu widoczne z ręki przy telepiącym się obrazie, bez żadnej podpórki.
W teleskopie NGC 2024 widziałem kilka razy i oprócz grubego, ciemnego pnia, pamiętam ze dwie wychodzące odnogi.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja po raz pierwszy płomyk zobaczyłem stosunkowo niedawno. Niemniej jednak widok tego cuda jest niezwykły, jeden z niewielu obiektów które widziałem do tej pory nie będący na granicy percepcji z detalami bardzo dobrze znanymi z fotografii kolegów (bez przesady, nazwijmy to kiepską rozostrzoną fotografią mono). Śmieszna sprawa bo byłem nie wiem sam dlaczego przekonany że ten obiekt jest poza możliwościami moich oczu i w trakcie usilnych prób dostrzeżenia konia (zakończonych porażką ma się rozumieć) gdzieś na krawędzi podczas czesania okolicy pojawiło się wyraźne pojaśnienie - wycentrowałem i szczęka mi opadła. Niemożliwe! A jednak Panie i Panowie, tego widoku po prostu nie można pomylić - kto nie widział niech żałuje.

Achromat 102/600 + BCO18mm, niebo podmiejskie choć bardzo przyzwoite - mgławica i pociemnienia ewidentne zwłaszcza zerkaniem. Napewno potraktowałem go filtrami ale z wrażenia nie powiem wam w którym widok był wg mnie najlepszy :)

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Ależ mnie ten obiekt dzisiaj zaskoczył! Orion w najwyższym położeniu. Warunki - nie powiem - dobre, ale moje niebo to nawet nie przedsionek tego bieszczadzkiego. Lorneta 22x85 i od razu widać, że blask Alnitaka jest mocno niesymetryczny, a przede wszystkim mocniejszy od 2 pozostałych gwiazd pasa. To ciemne wcięcie na północnym wschodzie (czyli gdzieś na godzinie 10) widoczne było od razu po spojrzeniu we właściwe miejsce. Pamiętam, że moja pierwsza próba z tym obiektem była sporo trudniejsza. W większej lornecie to naprawdę żaden problem.

  • Like 3

Vortex Viper HD 10x42, APM ED 25x100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Chyba odgrzewam starego kotleta ;), ale korzystając z chwili nadrabiam troszkę forum.

NGC 2024 widziałam dwa razy.
Pierwszy raz miałam tę przyjemność 22.11.2016 r., podchodziłam wtedy do niego z pewną rezerwą - niezbyt przekonana, że może się udać. Tym większe było moje zdziwienie, gdy nie tylko zobaczyłam go prawie od razu, ale też bez większego problemu dostrzegłam przecinające go na dwa fragmenty pasmo. Wszystko z użyciem GSO 10" i okularu 30 mm. Bardzo wdzięczna mgławica, nawet pomimo przeszkadzającego blasku Alnitaka. Zdecydowanie warto poświęcić jej trochę czasu. Może kiedyś uda mi się ją naszkicować  :) 
Drugie podejście do Płomienia zaliczyłam 14.01.2018 r., warunki były wtedy znacznie gorsze niż za pierwszym razem - słabsza przejrzystość atmosfery, snujące się raz po raz po niebie chmury... Przez to początkowo miałam z nim trudności, ledwo go wyzerkiwałam, jednak wracając ku niemu co jakiś czas, z każdą próbą prezentował się wyraźniej, potem nawet ukazując majaczącą ciemną wstęgę w swym wnętrzu.

  • Like 5

APM MS 25x100 | Nikon Action EX 10x50 | Oczy wyraka Nikon 2x50 | BGSZ 2.3x40 | filtr ND 5 | Canon 1100d | Slik Pro 700 DX
astrosztuka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy później...

Mam trochę czasu, więc dorzucę gdzieniegdzie co nowego:) Ostatnio wdziałem Płomień w 10/50 i w teleskopie 12".

10/50

"Mgławica Płomień była tylko potwierdzeniem, że pod ciemnym niebem, o zasięgu w okolicach 7mag dla danego obserwatora i przy czystym przejrzystym niebie, adaptacja wzroku pozwala już po zaledwie kilku minutach względnej ciemności, z powodzeniem obserwować niebo i cieszyć się dobrymi widokami. Ciemne pasmo, jakie widać na tle tej mgławicy, co przypomina czasem kikut powalonego przez piorun drzewa, było teraz czymś zwyczajnym, widocznym przy poruszaniu oczami, jak i przy ustabilizowanym na chwilę wzroku. Patrzyłem długo i zerkałem wystarczająco wiele razy, by nabrać przekonania, że takie rzeczy w standardowej wielkości lornetce są niezwykłe i biorąc pod uwagę, jak niewiele ludzi o tym wie, niezwykle intymne."

12"

"Mgławica Płomień świeciła bardzo wyraźnie i odniosłem wrażenie, że widzę ją pierwszy raz tak dobrze. Ciemna wyrwa wydała się być mocno ?rozgałęziona i nadszarpana?. Nie wiem na ile to wyobraźnia, a na ile prawdziwy widok, ale z ciemnego korzenia zdawały się wystawać liczne, małe korzonki. Zmieniłem z 25mm na 14mm. Płomień wypełnił połowę pola widzenia, widoczny na wprost."

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

U nas różnicę zrobiło  ( oczywiście)niebo i warunki. W 10" za pierwszym razem na podwareckim niebie i we mgle ledwo majaczyła. No cóż co się ma to się lubi. 

Po zębach dostałam w Bieszczadach. 🤣 Wyraźnie odcinający się  od podświetlonej części ciemny płomień.  Pięknie rozgałęziający się i zaskakująco nie rozmyty jak na nature obiektu. Była radość.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)