Skocz do zawartości

Flat - duży chip


Rekomendowane odpowiedzi

Duży chip , to i ogromne wymagania dla optyki - na nadmiar winietowania nie mogę narzekać . Ale od czego są flaty  no właśnie ... - tylko jak je dopasować do mojej optyki._?

W ramach podsumowania co już o nich wiem:>

- Robimy dla każdego filtra  i Binn (1x1 , 2x2 , 3x3 ...) osobno

- min 10sztuk a najlepiej 20+

- ADU dla 16Bit  - powinno zawierać sie pomiędzy 20 000 - 30 000

Najlepiej używać do tego specjalnych flatownic ... - takową też posiadam

.... i dlaczego to nie wychodzi ???:angry:...

-----------------------------------------------------------  

Podepnę post , który napisałem na innym forum ... jedyną odp udzielił Pieg... którą też załączam  - może pomożecie mi w uporaniu się z tym problemem  - a dla innych będzie to przykład - jak radzić sobie w tej tematyce .

Cytat

 

... chodzi o te okrągłe plamy - nie są usuwalne flatem !_? a z drugiej strony , czy te flaty są ok , bo wyglądają co najmniej dziwnie ... _?

flat od lewej

Adu 20 00, 30 000 , 50 000 , bez

 

----

Pieg napisał>

Flaty w mojej opinii wyglądają ok.

Co do efektu na zdjęciach, u mnie pojawia się podobny efekt kiedy redukuje zdjęcia o stosunkowo długim czasie naświetlania.

Prawdopodobnie wychodzi niejednorodność tła spowodowana LP.

 

F3.thumb.jpg.4c3813b67c8cc0cf03be9c01266

F2.thumb.jpg.d674afddd63e0a623697190b687

F1.thumb.jpg.cb4b096192e463125e8cba255f2

---- postaram się dodać później inne przykłady ...

 

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa identyczne problemy w dwóch sąsiednich tematach. Te plamy to wielokrotne odbicie znacznika na lustrze wtórnym tzw. Blota . Nie do usunięcia flatem, cholerawie dlaczego. Ja po prostu zrezygnowalem z użycia Systemu RC bo dla mnie to jest nie do przyjecia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wessel od razu krótkie sprostowanie ... w moim tej kropki nie ma ... ja muszę przykładać tekturę z dziurą .

stare foto

Blot.thumb.jpg.148ff257faa71ebffb8c6cb43

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja pisałem o RC. Wygląda tam identycznie, zobacz temat sąsiedni o małych galaktykach. Ja uważam że w RC to blot. Co jeszcze może dawać podobny efekt? Może bafle? Na pewno pyłki nie będą dawały takich regularnych okręgów o tym samym wymiarze jak twierdzi np. Jolo....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, wessel napisał:

 Na pewno pyłki nie będą dawały takich regularnych okręgów o tym samym wymiarze jak twierdzi np. Jolo....

Oj Maćku dają, jak nie wywaliłem swoich surowych klatek z MEADE DSI III Pro (matryca szybką nie chroniona, co troszkę czyszczenie) to tu wstawię - dokładnie jak bym patrzył na swoje klatki.... , mocniejsze, słabsze równiutki kółeczka w całym polu a robione przez refraktor.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą dawały - tak jak pisałem wcześniej, rozmiar cienia syfku na matrycy zależy od jego odległości od matrycy, a nie od rozmiary pyłka http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#Dust . Jeśli wszystkie będą np na filtrze, to będą w takiej samej odległości i dadzą kółka takiej samej średnicy. Poniżej mocno wyciągnięty flat z mojego APO - widać syfki na filtrze, po zmianie filtra albo przedmuchaniu znikają.

2016-01-20_082811.jpg.960c8df9db35f00b36

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz, ja naprawdę NIE CHCĘ MIEĆ racji w tej dyskusji. Ja tylko napisałem co stwierdziłem w RC 8 GSO i dlaczego z niego zrezygnowałem. Zapewniam - ani pyłków ani mikropyłków na matrycy ani na szybce  ani na filtrach nie było... w ostatnim etapie filtra  też nie było ... a OKRĘGI  ładniutkie, identyczne i regularne w tle były...

PS. Pokazane przykłady to zupełnie co innego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz Maciek jeszcze jakąś fotkę z Twoich walk z RC z takimi kółkami? Ja nie widziałem czegoś takiego niestety, a doświadczenie mam tylko z syfami na flacie. 

PS - sam kształt cienia syfu zależy od kształtu apertury - w refraktorze to będzie pełne koło, w instrumencie z obstrukcją centralną to może być obwarzanek. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wessel napisał:

...PS. Pokazane przykłady to zupełnie co innego...

Maciek - no jak co innego, a czym one się różnią od kółeczek Naskiego ??? A jeszcze raz powtórzę - wychodziły mi na refraktorach....

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, jolo napisał:

A masz Maciek jeszcze jakąś fotkę z Twoich walk z RC z takimi kółkami? Ja nie widziałem czegoś takiego niestety, a doświadczenie mam tylko z syfami na flacie. 

PS - sam kształt cienia syfu zależy od kształtu apertury - w refraktorze to będzie pełne koło, w instrumencie z obstrukcją centralną to może być obwarzanek. 

Pisałem dość obszernie na ten temat. Zaraz znajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wg mnie typowe syfy w torze optycznym - masz tam takie o trzech różnych wielkościach. Największe mają ok 320px (po przeskalowaniu na klatkę z Atika 9), czyli są w odległości 23mm od matrycy (filtry). Te średnie w odległości 11.5 (szybka kamerki). Te najmniejsze 1mm od matrycy - to na powierzchni szybki na sensorze wewnątrz kamerki. Przy f/8 takie syfy widać dużo wyraźniej, niż przy f/3 czy f/5. 

2016-01-20_090012.thumb.jpg.148992aa64da

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprawdopodobniej to wina zabrudzeń. U mnie efekt był podobny jak miałem brudną matrycę i szybkę od kamerki.

Efekt o którym pisze Wesel  występuje  w teleskopach RC.

Na bardzo jasnych obiektach w teleskopach Newtona Schmidta występują tzw duchy Schmidta w postaci jasnych odblasków od korektora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, zorg napisał:

(...) Efekt o którym pisze Wesel  występuje  w teleskopach RC.

Na bardzo jasnych obiektach w teleskopach Newtona Schmidta występują tzw duchy Schmidta w postaci jasnych odblasków od korektora.

Czyli potrzeba jasnych obiektów, które dają jasne odblaski. Ani tego, ani tego nie widzę na fotkach, ani u Naskiego, ani w wątku o RC8 u wessela.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok  - Czyli ja bym wykluczył to co napisał Wessel o Blocie . Pieg wspominał o zanieczyszczeniu światłem  - po części ma rację , ale nie do końca . Ja mam południowo zachodnią część w kierunku miasta , - obiekty fotografuje (zaczynam) od północno wschodniej części  - jest to kierunek w którym znajdują się tylko góry i jest tam naprawdę ciemno.  - Podobny efekt jest też przy silniejszym księżycu  - No ale nie wyobrażam sobie, że osoby posiadające RC mogą tylko w nowiu fotografować ...?!

Gdyby okazało się, że zabrudzenia pochodzą z szybki na kamerze , lub też  filtry są brudne  - to czy można to samemu usunąć (posiadam Beederowski woonder  - szmatka + specyfik) - chociaż z drugiej strony , nie wyobrażam sobie rozkręcania za każdym małym paprochem kamery i filtry.!_
Nie wiem czy ma to znaczenie , ale ja mam w moim RC korektor oryginalny  - może on jest brudny -  leży około 200mm od  chip\u. - I teraz znów jeżeli on się tak brudzi  - to musi być sposób, aby to jakoś flatami usunąć . - Czyszczenie tego lub lustra co kilka miesięcy lub tygodni mija się z celem i zniszczy teleskop. 

Gdzieś robię błąd przy flatach ...? pytanie tylko gdzie ?!!!

Wessel nie poddajemy się , - bo wcześniej czy później kupisz nowego RC :5640dc6dbc8ce_01Smile: ! i problem wróci !

 

 

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.01.2016 at 09:21, jolo napisał:

Czyli potrzeba jasnych obiektów, które dają jasne odblaski. Ani tego, ani tego nie widzę na fotkach, ani u Naskiego, ani w wątku o RC8 u wessela.

Na tych fotkach to są na 99% zabrudzenia. Niepotrzebnie wspominałem o tych odblaskach w teleskopach SN bo z tematem czarnych "obważanek" nie ma wiele wspólnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbowałem  wyczyścić filtry i szybkę kamery - moim zdaniem pomogło .

Flat przed i po czyszczeniu

56a7e206184d9_Flatpor.thumb.jpg.33dd4156

Sama fotografia  ... 1 dzień po pełni

56a7e1ed6815d_neuFoto.thumb.jpg.be55e1db

A tak to wyglądało

224.thumb.jpg.80daf36337a4a7bbfbe1115e8c

22.thumb.jpg.5f1c5ae9f058bc77d6aff498287

  • Like 3

AP155mm f/7 Starfire EDF, TECADL300, 1200GTO GTOCP3, SBIG16803, Celestron Astro FX, , guiding,MMoag, Scopos APO-ED D66/F400 F6.0 i Atik titan

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)