Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

mam nowy teleskop Sky-watcher D 200 mm F 1200 mm Okulary SUPER PLÓSSL 10 i 25 mm Multi-Coated 52o

Co robić księżyc za wielki i za jasny nic nie widać szczeułow

Jowisz wielki zajmujie cały obraz niewyrażny obraz i widać lustro kontowe

głębokiego nieba wogule niewidać gdy nacelujię na gwiazdę to w okularze widzę tylko odbicia luster teleskopu

prosze o rady jak to poprawić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się, że masz niedopasowane przejściówki do okularów. Jowisz w tym teleskopie i okularach nigdy nie zajmie ci całego obrazu. Najszybciej to metodą prób i błędów wkładaj okular 25mm w dostępne ci przejściówki w taki sposób, aby miały jak największą długość. Następnie próbuj wyostrzyć focuserem. Jeśli to nic nie da, to wyjmuj po jednej przejściówce, aż uzyskasz ostry widok.

  • Like 1

SW 8'' na EQ5, kitowe okulary 25mm i 10mm, Nagler 17mm, Hyperion 5mm, barlow 2x. Kilka kolorowych filtrów. Nikon Action 10x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, kesur1 napisał:

mam nowy teleskop Sky-watcher D 200 mm F 1200 mm Okulary SUPER PLÓSSL 10 i 25 mm Multi-Coated 52o

Co robić księżyc za wielki i za jasny nic nie widać szczeułow

Jowisz wielki zajmujie cały obraz niewyrażny obraz i widać lustro kontowe

głębokiego nieba wogule niewidać gdy nacelujię na gwiazdę to w okularze widzę tylko odbicia luster teleskopu

prosze o rady jak to poprawić 

Na początek proponowałbym poprawić ortografię i interpunkcję - naprawdę nieprzyjemnie czytało się tę wypowiedź :5640dc6f5718d_06Sad:

Po opisie wnioskuję, że problem wynika z nieustawienia ostrości. Może to także wynikać ze stosowania redukcji wyciągu na 2" i 1,25" jednocześnie - wtedy obrazu nie da się wyostrzyć. Gdy obserwujemy okularami w standardzie 1,25" (jak Twoje) do wyciągu wkładamy tylko redukcję na ten rozmiar (analogicznie postępujemy przy okularach 2 - calowych).

5 minut temu, Energetyk napisał:

Wydaję mi się, że masz niedopasowane przejściówki do okularów. Jowisz w tym teleskopie i okularach nigdy nie zajmie ci całego obrazu. Najszybciej to metodą prób i błędów wkładaj okular 25mm w dostępne ci przejściówki w taki sposób, aby miały jak największą długość. Następnie próbuj wyostrzyć focuserem. Jeśli to nic nie da, to wyjmuj po jednej przejściówce, aż uzyskasz ostry widok.

Stosujemy tylko jedną przejściówkę, w adapterze 1,25" musi wyostrzyć.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystko już w porządku w zestawie dostałem dodatkową przejściówkę i to dlatego nic nie widziałem 

To teraz czekamy na relacje z obserwacji i może jakiś szkic [emoji14] miłego użytkowania teleskopu :)

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)