Skocz do zawartości

Koniunkcja Planet Markury Wenus , Mars, Saturn , Jowisz


Destiny

Rekomendowane odpowiedzi

22 minuty temu, Alien napisał:

Ładne zdjęcia - proszę o dane sprzętowe?

Już poprawione.

  • Like 1

Synta 8 , Montaż Celestron CG5GT ,Canon 40D, Canon 300D+kabelek do długich czasów + Laptop Lenovo , Canon SX20 IS , Tair 3S, Rosyjska lornetka  7x50 , Jupiter 21M ,Grzałki , Baader Genuine Ortho 5mm i parę kolorowych filtrów :)  

f684.jpg
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planetarny  taniec na niebie

System słoneczny doświadcza  niezwykłego układu planet, który powinien być  ucztą dla obserwatorów nieba. Sam układ słoneczny nie zmienił się ? tak się  po prostu składa, że chronologia planet okrążających Słońce umieszcza je w zestawach rzadko spotykanych i oglądanych przez Ziemian.

Od teraz aż do około 20 lutego, ranne wstawanie będzie dawać szansę oglądania na niebie jednocześnie pięciu planet: Merkurego, Wenus, Saturna, Marsa i Jowisza (technicznie sześć, jeśli liczyć Ziemię ). Planety te powinny być widoczne gołym okiem. Oczywiście, jeśli zdarzy ci się mieć lornetkę lub teleskop, możesz uzyskać jeszcze lepszy widok.

Oto co powinieneś  w stanie zobaczyć, jeśli warunki będą sprzyjające: Jowisz wzejdzie w godzinach wieczornych, a następnie Mars pojawi się po północy, a następnie  Saturn,  Wenus, a wreszcie Merkury. Cała piątka będzie widoczna na sferze niebieskiej od południowego wschodu do  południowego zachodu od 6 rano do 6:30 rano. Księżyc Ziemi również dołączy do kosmicznego pokazu od 23 stycznia do 7 lutego. W tym czasie Księżyc przesunie się z zachodu- północnego zachodu  na wschód-południowy wschód i będzie widoczny w pobliżu pięciu planet.

 W ciągu dnia i nocy, pomiędzy 27 i 28 stycznia, poranny widok  Księżyca przejdzie od prawej strony Jowisza do lewej strony Jowisza. Następnie, w dniu 1 lutego, księżyc będzie widoczny w pobliżu Marsa, a następnie 3 lutego pojawi  się pobliżu Saturna. W dniu 6 lutego Księżyc, Merkury i Wenus  przed wschodem Słońca pojawią się w trójkątnym układzie.

Ranne ptaszki mają możliwość obejrzenia przed świtem na niebie  pięciu planet na przełomie stycznia i lutego i dalej kontynuując do końca miesiąca.

five_planets_chart.jpg

Źrodło: A Planetary Quintet is Dancing Across the Skies

Fot: NASA/JPL-Caltech

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Paweł 025 napisał:

Podałem już wyżej ogniskową. Samyang ma 8 mm ogniskowej i kąt widzenia 180 * . Kadr zdjęcia lekko przyciąłem i pokazałem go w formacie 16:9 dla lepszego pokazania planet.

Tak wiem, głowa zafascynowana zdjęciami zadała głupie pytanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W nocy z soboty na niedzielę była piękna pogoda, tak więc postanowiłem jeszcze raz zapolować na tą "karawanę planet" na niebie. Ponieważ akurat pracowałem na nocną zmianę do godz. 6:00 rano, to urwałem się z pracy piętnaście minut wcześniej i za dziesięć szósta już byłem w domu. Szybko sprzęt na ramię, wsiadłem na rowerek i  pięć po szóstej byłem już za miastem w szczerym polu. Dobrze że Radomsko to małe miasto :icon_smile: Dziesięć minut po szóstej  miałem ustawiony sprzęt i już robiłem pierwszą fotkę. Niestety pomimo bardzo dobrych warunków nie udało mi się zarejestrować Merkurego w jednym kadrze z pozostałymi planetami. Zrobiłem sporo zdjęć z różnymi czasami, różnym ISO i różnymi przysłonami, i na żadnej fotce nawet nie ma śladu Merkurego.  Dopiero jak odpiąłem rybie oko  i założyłem kitowca, to na 55-ciu mm zarejestrował się Merkury jako słaba kropeczka. Dostałem jednak od natury gratis w postaci wschodzącego bardzo starego Księżyca, który to był w fazie zaledwie 2,5% i był na 33 godz. przed nowiem.

Nie wiem jak innym fotografom na świecie udało się zrobić pojedynczą fotkę, na której widać wszystkie pięć planet razem. Może mój Samyang 8mm ma za małą rozdzielczość, albo warunki u nas są za słabe, albo po prostu trzeba wymienić fotografa  :icon_wink: Pomimo wszystko to i tak jestem zadowolony że udało się złapać pięć planet jeszcze z Księżycem. Co prawda nie w jednym kadrze, ale są wszystkie

IMG_8250 portret Crop_filtered opis fb.jpg

IMG_8280 crop_filtered opis p fb.jpg

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)