Skocz do zawartości

Podstawy stakowania - Light, Dark, Flat, Bias ? Czym są te klatki i jak je tworzyć?


Rekomendowane odpowiedzi

Opis dotyczy obsługi programu DeepSkyStacker 3.3.2 gdzie na początku pojawiła się dla mnie zagadka dotycząca klatek zdjęciowych które należy wprowadzić na wejściach:

Open picture files...

           dark files...

            flat files...

     dark flat files...

offset/bias files...

Po wyjaśnieniu zagadką pozostało wejście dark flat files... do którego nie wprowadzam żadnych klatek

Jeśli jesteś początkującym w astrofotografii i zastanawiasz się, co to są klatki light, dark, flat i bias  i jak je tworzyć,  to masz tutaj krótkie wyjaśnienie:

Light Frames  (pl. Jasne klatki)

 Light Frames to zdjęcia, które zawierają prawdziwe informacje: zdjęcia galaktyk, mgławice ...
To jest to, co chcesz stakować i wprowadzamy je w punkcie
Open picture files...

Dark Frames i Dark Flat Frames

Dark Frames są stosowane do usuwania ciemnego sygnału z Light Frames

W aparatach cyfrowych , układy scalone  CMOS i CCD  generują ciemny sygnał  zależny od czasu ekspozycji, temperatury oraz czułości ISO
Aby usunąć ciemny sygnał z Light Frames  używasz
Dark Frames  (pl. ciemnych klatek), które zawierają tylko ciemny sygnał.

Aby stworzyć Dark Frames należy wykonać  zdjęcia w ciemności (stąd nazwa), nakładając pokrywkę na  obiektyw.
Ciemne klatki muszą być tworzone w temperaturze, z czasem ekspozycji i czułości ISO  Light Frames (pl. Klatek jasnych).
Ponieważ temperatura jest ważna, należy
Dark Frames  wykonać  na końcu lub w trakcie sesji obrazowania zdjęć Light Frames.

Wykonaj  kilka z nich (między 10 a 20) i umieść je w wejściu  dark files.... DeepSkyStacker połączy je automatycznie aby tworzyć i używać jako  clean master dark lub master dark flat.

 

Bias Frames /Offset Frames  pl.Odchylenie Ramki (znane jako  Przesunięcie ramki)

 Bias/Offset Frames są używane do usuwania sygnału generowanego przez układy scalone CCD lub CMOS  z  klatek Light Frames . Każdy CCD lub CMOS  generuje sygnał , który jest utworzony przez sygnał  odczytu zawartości układu.
Aby stworzyć
Bias Frames /Offset Frames należy wykonać zdjęcia z najkrótszą możliwą  ekspozycją  (może to być  1 / 4000 s lub 1 / 8000 s w zależności od aparatu) w ciemności poprzez przykrycie obiektywu pokrywką.
Bias Frames muszą być  tworzone z czułością ISO Light Frames. Temperatura nie jest tu istotna.

Należy wykonać między 10 a 20 klatek i umieść je w wejściu
offset/bias files. DeepSkyStacker połączy je automatycznie aby  tworzyć i stosować czyste master  Bias Frames /Offset Frames

 Flat Frames pl. Płaskie klatki

Flat Frames są używane do korekty winietowania i nierównomiernego oświetlenia pola stworzonego przez kurz i smugi w trakcie/ciągu optycznym.

Aby stworzyć Flat Frames jest bardzo ważne, aby nie usuwać aparatu z teleskopu przed wykonaniem ich (bez zmiany ostrości).
Możesz użyć wielu różnych metod (w tym za pomocą FlatBox), ale okazało się, że najprostszym sposobem jest umieszczenie białego t shirt z przodu teleskopu i wygładzenie fałdów. Następnie stwórz źródło światła (lampa błyskowa, jasne białe światło, niebo o świcie na bieszczadzkiej łące...), a następnie zezwól aby aparat zdecydował  o czasie ekspozycji (tryb Av).

Wykonaj między 10 a 20 klatek i umieść je w wejściu Flat files.... DeepSkyStacker połączy je automatycznie aby tworzyć i używać czystych master flat frame.

Opracowane na podstawie pomocy/help programu DeepSkyStacker 3.3.2

 

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem dla pracy kolegi - tego typu opracowania raczej niczego nie wyjaśniają a jak dla mnie wprowadzają sporo nowych " spolszczonych " terminów, które zaciemniają obraz rzeczywistości.

Romkur proszę nie odbieraj tego personalnie ale jak już coś takiego chcesz napisać to używaj jasnego przekazu i polskiego języka. To tłumaczenie nie jest dobre. A o "płaskich ciemnych klatkach" to słyszę po raz pierwszy , chociaż wiem co to niby jest. Takie dziwolągi językowe niczemu dobremu nie służą.

No i składnia rodem  z Google Translator. 

Wybacz, ale po przeczytaniu tego nie mogłem się powstrzymać. Rozumiem Twoje intencje i dobre chęci ale.....

Pozdrawiam

Maciek

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...o "płaskich ciemnych klatkach" to słyszę po raz pierwszy...

ja też o "płaskich ciemnych klatkach"  słyszę po raz pierwszy, ale to jeszcze nic nie znaczy. Wesselu, jeżeli chcesz zabrać głos na forum, to zastanów się czy masz jakieś treści do przekazania wnoszące informacje

...No i składnia rodem  z Google Translator.

Tutaj jest zawarta sugestia, iż obciachem jest korzystanie z tłumacza Google będącego jednym z osiągnięć naszej cywilizacji. Autorom którzy stworzyli i ciągle doskonalą automatycznego tłumacza należy się szacunek, a nie śmichy-chichy.

Pozdrawiam

Roman

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, romkur55 napisał:

...

... Wesselu, jeżeli chcesz zabrać głos na forum, to zastanów się czy masz jakieś treści do przekazania, bo takie pitolenie...

...

Roman

Z całym szacunkiem, myślę że każdy może coś przekazać ale uważam że nie ma zbyt wielu osób na forum które mogą tyle treści przekazać co Wessel. Proponuję zerknąć na wyniki konkursów, ilości postów i zdjęcia - te nie rodzą się z niczego. Każdy przecież może mieć swoje zdanie i nie koniecznie musi to być od razu pitolenie

  • Like 2

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, romkur55 napisał:

Tutaj jest zawarta sugestia, iż obciachem jest korzystanie z tłumacza Google będącego jednym z osiągnięć naszej cywilizacji. Autorom którzy stworzyli i ciągle doskonalą automatycznego tłumacza należy się szacunek, a nie śmichy-chichy.

Nie. Tam była zawarta sugestia, że obciachem jest przeklejanie czegoś co wyszło z tłumacza Google. Zdecydowanie lepiej (choć oczywiście wymagałoby to znacznie więcej pracy) byłoby przeczytać ze zrozumieniem to, co wyrzucił tłumacz Google, a następnie napisać to od nowa swoimi słowami, albo przynajmniej zmienić składnię żeby była bardziej strawna. No i wypadałoby dołożyć brakujące znaki interpunkcyjne, bo dość ciężko się to czyta.

A szacunek dla twórców tłumacza na pewno nie wyraża się przez bezrefleksyjne kopiowanie tekstów przez niego wygenerowanych...

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romku, to nie tak. Mysle ze Twoj pomysł jest bardzo wartościowy , bo chyba wśr?d tutoriali takich podstaw za wiele nie ma, chyba w pracach Jacka Bobowika. Chcialem tylko poprosić, abyś te opisy spolszczył w taki spos?b aby faktycznie coś wyjaśniały a nie stawiały nowe pytania.

Podam Ci przykład: jeśli ktoś zapyta  w "naszym " slangu : czy robicie darki do flatów - to większość zrozumie co ma na myśli. Jeśli zapyta: czy robicie ciemne płaskie klatki do płaskich klatek - obawiam się że nie.

Powstaje przy okazji pytanie - czy warto propagować slang czy " czystą polszczyznę"? Odpowiem pytaniem: czy wiesz że ktoś kiedyś mocno i całkiem na serio forsowal "międzymordzie" zamiast " interfejsu"....:5640dc6e20115_02Laugh:

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do, jak to nazwałem ,,tajemniczych klatek" już dawno na ten temat wypowiedziała się ,,Celestia" a następnie na swoim blogu zebrał to w jednym miejscu Alien - gdzieś ze trzy albo 4 lata temu za jego zgodą spedeefiłem i zamieściłem to opracowanie w Tutorialach do Astro-foto - dla przypomnienia dołączę tu jeszcze raz :)  Tajemnicze klatki.pdf

 

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, wessel napisał:

Romku, to nie tak. Mysle ze Twoj pomysł jest bardzo wartościowy , bo chyba wśr?d tutoriali takich podstaw za wiele nie ma, chyba w pracach Jacka Bobowika. Chcialem tylko poprosić, abyś te opisy spolszczył w taki spos?b aby faktycznie coś wyjaśniały a nie stawiały nowe pytania.

Podam Ci przykład: jeśli ktoś zapyta  w "naszym " slangu : czy robicie darki do flatów - to większość zrozumie co ma na myśli. Jeśli zapyta: czy robicie ciemne płaskie klatki do płaskich klatek - obawiam się że nie.

Powstaje przy okazji pytanie - czy warto propagować slang czy " czystą polszczyznę"? Odpowiem pytaniem: czy wiesz że ktoś kiedyś mocno i całkiem na serio forsowal "międzymordzie" zamiast " interfejsu"....:5640dc6e20115_02Laugh:

 

Maćku,  wszystko wyjaśnione, popracuję nad tzw. spolszczeniem wejściowych wierszy poleceń użytkownika korzystającego z programu DeepSkyStacker 3.3.2.:witaj:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Jacek E. napisał:

Co do, jak to nazwałem ,,tajemniczych klatek" już dawno na ten temat wypowiedziała się ,,Celestia" a następnie na swoim blogu zebrał to w jednym miejscu Alien - gdzieś ze trzy albo 4 lata temu za jego zgodą spedeefiłem i zamieściłem to opracowanie w Tutorialach do Astro-foto - dla przypomnienia dołączę tu jeszcze raz :)  Tajemnicze klatki.pdf

 

 

Dziękuję,moim zdaniem wszystko wyjaśnia instrukcja "Tajemnicze klatki.pdf", ale ja tego, mimo poszukiwań nie znalazłem, a utknąłem na tajemniczych stronach w "Obróbka zdjęć cz.1 DeepSkyStacker stackowanie zdjęć" w punkcie:

Otwieramy kolejno pliki:
[1] Light
[2] Dark
[3] bias 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące później...

Również podoba mi się i popieram inicjatywę Romka zmierzającą  w kierunku spolszczenia naszego forum. Nie znam angielskiego na tyle by się wymądrzać, ale nie raz skóra cierpła mi na karku gdy czytałem (a raczej próbowałem czytać) tłumaczenia w wykonaniu niektórych naszych kolegów. Translator google niejednokrotnie wygrywał te językowe potyczki. Dlatego właśnie tak zaciekle "zwalczam" wklejanie angielskich tekstów do naszego forum lub odwoływanie się do publikacji anglojęzycznej często przez kolegów znających zaledwie podstawy angielskiego . Owszem,- bardzo motywujące jest że próbujemy zgłębić język obcy, ale z tego tytułu nikt nie będzie tolerował wywyższania się, zadzierania nosa, i spoglądania z góry na "niedouków czy leniwców"  bo nawet ja,- stary maruda nie znający angielskiego w sprawach tematycznych np łowiectwa dogadam się w szczegółach z większością angielskich myśliwych. Jak z tego wynika nie ma reguł bez wyjątków, a w naszym przepięknym hobby powinna liczyć się tolerancja przez duże T, tym bardziej że każdy z nas ma lepsze i gorsze dni i czasami reagujemy zbyt emocjonalnie na błędy innych. W tym momencie i miejscu pozwól Romku, że publicznie przeproszę Cię za nie przemyślany i krzywdzący Cię wpis pod jednym z Twoich postów. Przepraszam.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako głos w dyskusji chcę dodać, że osobiście też jestem za unikaniem makaronizmów w postaci wtrąceń obcojęzycznych. Uważam, że warto "chronić" (bardziej trafnym jest chyba słowo pielęgnować) język polski,  ale......są jednak słowa, których nie należy tłumaczyć w imię "lepszego". One po prostu wchodzą do słownika języka polskiego i nic na to nie poradzimy. Przecież nie szukamy tłumaczeń czy spolszczonych wersji dla słów takich jak "weekend",  "laptop" czy "notebook" - one są, zakorzeniły się i przyjęły do powszechnego stosowania. Dlatego moim skromnym zdaniem nie powinniśmy szukać polskich odpowiedników dla Dark, Bias, Flat....

Tak, że jestem za a nawet przeciw

pozdrawiam

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogadaliśmy,fajnie,że tak się stało i sytuacja się złagodziła.

Dlaczego to piszę ?

Otóż,może niektórzy z was wiedzą jak trudno jest przyciągnąć ludzi z FB na forum,to graniczy z cudem.

Roman jest właśnie jedną z tych osób,ale nie jedyną,którą namówiłem do naszego forum.

Pozostali niestety bardziej się zniechęcili niż zadomowili.

Powinniśmy być bardziej wyrozumiali dla tych,którzy dopiero zaczynają i bardziej uważać na to piszemy.

 

Ze swojej strony podjąłem decyzję,że już nie będę namawiał ludzi do naszego forum,bo niby po co,żeby inni się ich szybko pozbyli.

Na tym kończę swój wywód i dalszego udziału w dyskusji nie biorę.  

 

Pozdrawiam Michał W.

 

Ps.Swojego posta nie kieruję personalnie do osób biorących udział w temacie.

 

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, SZKLARZ napisał:

Pozostali niestety bardziej się zniechęcili niż zadomowili.

Powinniśmy być bardziej wyrozumiali dla tych,którzy dopiero zaczynają i bardziej uważać na to piszemy.

Ze swojej strony podjąłem decyzję,że już nie będę namawiał ludzi do naszego forum,bo niby po co,żeby inni się ich szybko pozbyli.

Na tym kończę swój wywód i dalszego udziału w dyskusji nie biorę. 

- Michał, myślę, że to była tylko chwila zauroczenia pięknym niebem i jego obiektami pokazanymi przez Ciebie a właściwie Franię...

- Czy zauważyłeś kogoś na FA (ze ,,starych" Userów, kto nie jest wyrozumiały, kto w drwiący sposób odpowiada na sensowne pytania ???? Chyba wręcz przeciwnie...

- Bardzo podobna kwestia.. przecież większości z nas zależy aby nasze grono rosło... Nie widzisz tego w postach ,,zaczynających" ?????

- Piszę to chyba niepotrzebnie - bo w dyskusji udziału brał nie będziesz - ale troszkę bardzo się z tym nie zgadam, dlatego to napisałem.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.05.2016 at 00:14, rafalt73 napisał:

Jako głos w dyskusji chcę dodać, że osobiście też jestem za unikaniem makaronizmów w postaci wtrąceń obcojęzycznych. Uważam, że warto "chronić" (bardziej trafnym jest chyba słowo pielęgnować) język polski,  ale......są jednak słowa, których nie należy tłumaczyć w imię "lepszego". One po prostu wchodzą do słownika języka polskiego i nic na to nie poradzimy. Przecież nie szukamy tłumaczeń czy spolszczonych wersji dla słów takich jak "weekend",  "laptop" czy "notebook" - one są, zakorzeniły się i przyjęły do powszechnego stosowania. Dlatego moim skromnym zdaniem nie powinniśmy szukać polskich odpowiedników dla Dark, Bias, Flat....

Tak, że jestem za a nawet przeciw

pozdrawiam

Zgadzam się z Wesselem i cytuję sam siebie (pierwszy raz mi się to zdarza - autocytowanie) :))

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemcy maja jezyk taki, ze Wanda do rzeki wskoczyla jak wyznanie milosci uslyszala. Jednak tlumacza wszystko, a u nas problmy sa z instrukcjami do astrozabawek, katastrofa totalna. Jestem za nazewnictwem polskim, napewno angelski jezykiem astronomii nie jest . Co ja gadam ,toc Kopernik po angelsku pisal.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda opinia jest cenna, bo jest częścią dyskusji i tak powinno być. Czekam / -my na propozycje :))

 

TSAPO 140/910 +QHY268M + QHYCFW3 & William Optics Guidestar 61 APO + ASI178MM

iOptron CEM70EC-NUC,  Astronomic 36mm: CLSCCD ,RGB, Ha, OIII, SII, pro planet IR742

https://moje-nocne-niebo.pl   

YouTube - Moje Nocne Niebo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, zarek napisał:

Podejmuję wyzwanie

DARK - ciemność widzę ciemność

FLAT - klatkaredukującawinietęiusuwającaśladykurzuwtorzeoptycznym (tak na niemiecką modłę)

BIAS - stałoskład

A jak będzie z tymi: DARK/FLAT i OFFSET/BIAS ;) ?

  • Like 1

 Takahashi FSQ 106ED, TS 50/205 guidescope, NEQ6pro belt mod, QHY8L, ALccd5L-IIc, 550d

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewna czy takie spolszczanie na siłę ma sens. Nigdy chyba nie słyszałam innych nazw niż po prostu "biasy", "flaty" - tak się niestety utarło i takie pojęcia każdy zrozumie. Ewentualnie za darki słyszałam po prostu ciemne prądy, a te "jasne klatki" jako ekspozycje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadzanie takich określeń do angielskiego też bolało. Jak zapytałem znajomego anglika co to według niego jest "flat frame" to nie miał zielonego pojęcia o co mi chodzi. Nawet jak podpowiedziałem, że pod "frame" kryje się klatka z kamerki, to wciąż nie bardzo, choć niektóre tropy były ciekawe....

Kwestia przyzwyczajenia - angielski to nie jest nasz pierwszy język i często nie czujemy, jak śmiesznie to może brzmieć i ile różnych znaczeń może mieć w tym języku. Natomiast doskonale wiem, jak śmiesznie w języku polskim brzmią angielskie wtręty, które mają doskonałe polskie odpowiedniki :) 

  • Like 3

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)