Skocz do zawartości

Fotometria planetoid - początki


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

...ma na celu określenie okresu obrotu oraz ewentualnie kształtu planetoidy. Dla wielu takich obiektów dane te już są dobrze znane, ale jeszcze wiele zostało do zbadania. Moja pierwsza próba miała na celu jedynie sprawdzenie, czy moim zestawem mogę się w ogóle zapuszczać w takie rejony. Śnieg i pełnia, Wielki Wóz ledwo majaczył, więc na test wybrałem jasny obiekt - Psyche (nieco ponad 11mag) i oczywiście szybko rotujący (nieco ponad 4h). Zastosowałem filtr czerwony Baader R CCD oraz czas ekspozycji 60s przy bin1 i naświetliłem 100 klatek. Pozwoliło to uzyskać SNR ponad 300 na asteroidzie i ponad 200 na gwiazdach odniesienia.

Niestety oprócz Maxima nie znam innego programu do fotometrii, który umożliwia śledzenie ruchomych celów (jak asteroidy), więc wyniki na szybko zostały opracowane w nim.

2016-01-24_212505.thumb.jpg.fdccf4a11a98

Generalnie jestem zadowolony z wyniku tego szybkiego testu - pomimo pełni Księżyca i niezbyt dobrej przejrzystości wykres przedstawiający zmianę jasności asteroidy prezentuje się dość dobrze. Różnica jasności w ciągu tych niecałych dwóch godzin obserwacji to 0.1mag, a jednak tak niewielka zmiana jasności została zarysowana całkiem płynnie i jednoznacznie. Myślę, że w lepszych warunkach będzie można pokusić się o dokładniejsze pomiary. Na podstawie SNR program obliczył dokładność wyznaczenia jasności asteroidy na około 0.004, a jasności gwiazdy odniesienia na około 0.005.

Literatura: A Practical Guide to Lightcurve Photometry, Brian D. Warner, Springer 2006

  • Like 5

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analiza krzywej blasku umożliwia też odkrycie ew. układów podwójnych planetoid, jak miało to miejsce np. w wypadku (809) Lidia. Ciekawy program badawczy w tym zakresie prowadzi obserwatorium w Poznaniu.

A już arcyciekawe wyniki badań krzywych blasku planetoid można znaleźć tutaj.

Sam zamierzam się tym też zająć ?.

Pzdr,

Gajowy

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, jolo napisał:

 

Niestety oprócz Maxima nie znam innego programu do fotometrii, który umożliwia śledzenie ruchomych celów (jak asteroidy), więc wyniki na szybko zostały opracowane w nim.

 

Pod Linuxem (albo nakładką linuxową na Windowsie) używa się programu GAIA - więcej informacji TUTAJ i TU.

Mam też jakieś materiały na temat interpretacji krzywych, ale musiałbym je jeszcze nieco uporządkować przed publikacją. Wydaje mi się, że jest też sporo na ten temat w internecie :5640dc6ec0764_04Wink:

  • Like 1

Uniwersał 270/1500 Dobson ATM PTMA Kielce
BCO 6mm, Celestron Or. 9mm, Kasai Or. 12,5mm; ES 14/82*, X-Cel LX 18mm, Scopos 35mm 2"
O^O Celestron Cometron 12x70
>Prezes PTMA O/Kielce: http://kielce.ptma.pl
>Koordynator SOK PTMA: http://www.sok.ptma.pl 

 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)