Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

Na początku chciałem się przywitać - Witam Wszystkich;)

 

Jako że ostatnio zainteresowało mnie niebo, postanowiłem zakupić mój pierwszy sprzęt.

Pomyślałem nad Sky-Watcher (Synta) Dobson 12" PYREX lub nad Dobson 10

Co o nim sądzicie? Jako dla początkującego, oraz średniego użytkownika takiego teleskopu.

 

Miło byłoby usłyszeć co o tych modelach sądzą osoby które zaczynały przygodę właśnie z nimi

 

Głównie interesują mnie DSy, ale planety też wypadałoby zaliczyć;)

 

Odrazu zapytam, na co mogę liczyć, i co mogę zobaczyć, oraz w jakim stopniu.

 

Co do tych teleskopów warto dokupić, aby poprawić i ulepszyć obserwacje? Okulary, filtry i co tam jeszcze się przyda.

Chciałbym aby nie były to rzeczy z kosmicznymi cenami
 

Chciałbym jeszcze dodać że mieszkam na wsi, 4 metry dalej mam łąkę więc z przeniesieniem nie byłoby większego problemu
 

Z góry dziękuję za sugestie i porady.

Pozdrawiam.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Patryku na FA :)
Jeden z nielicznych postów zaczynającego przygodę z astro gdzie są konkrety :)
Oczywiście im większe lustro (apertura) teleskopu w tak dobrych warunkach jak wiejskie niebo tym lepiej. Proponuję 12" ale jeśli pieniążki nie pozwalają to 10" Ceny sklepowe zapewne oglądałeś, niemniej polecam rozejrzeć się na giełdach for astronomicznych, gdzie można kupując od sprawdzonych Userów dużo taniej.

Do tej pory proponuje tematy związane z poznawaniem nieba i owocnego szukania Bardzo wygodnego do obserwacji DSO Newtonka na Dobsonie :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - szkice już uznanych autorów są naprawdę odzwierciedleniem widoków obiektów DS - ewentualnie możesz sobie robić symulacje teleskopu z różnymi okularami u ustawiając tryb na real - zobaczysz, mniej więcej co zobaczysz :5640dc6e20115_02Laugh:Tu masz TAbaka

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc powiem szczerze na niebie się w miarę znam, orientuje się co gdzie jest i mniej więcej w jakich godzinach a jeżeli czegoś nie jestem pewien do zaglądam do programu "stelarium, ja szukam teleskopu coś w granicach 3000 zł, i cały czas mnie to męczyło czy Dobson 10 czy 12, inni piszą lepsza 10 a zaś inni 12. A w kwestii tych szkiców - one odzwierciedlają dokładnie to co można mniej-więcej przez te teleskopy zobaczyć? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stety - niestety tak :) Tylko z tymi szkicami to wiesz, jest taka różnica, jak między rysunkiem motyla i motylem na żywo - zawsze to dużo większe przeżycie :) Jak masz warunki (12tka to już trochę ciężka liga) i ciemne niebo, to myślę, że warto zainwestować w 12".

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do dobsona 12" bardzo przydatny jest wózek, bo ten zestaw swoje waży i noszenie go na własnych ramionach nie jest komfortowe i może zniechęcić. Zwracam ci na to uwagę, bo sam tego doświadczyłem. Pewnie przy 10" wózek też byłby przydatny. Ja mam wózek zrobiony na wzór tego z linku: http://teleskopy.pl/advanced_search_result.php?keywords=W%F3zek%20do%20transportu%20teleskop%F3w%20Sky-Watcher%20DOB%208%22%20/%2010%22%20/%2012%22

Warto od razu pomyśleć o okularach, ponieważ te kitowe na długo nie wystarczą. Ja używam odziedziczonych po Syncie 8" Hyperiony 24 i 10 mm oraz ES 6,7mm. Do księżyca obowiązkowo filtr księżycowy lub polaryzacyjny, do DS-ów filtry O-III oraz UHC. Jako początkujący adept astronomii wiele przydatnych wiadomości znalazłem w "Poradniku miłośnika astronomii" Marka Substyka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, PatrykPachut napisał:

Tasti - proszę jakbyś mógł to podesłałbyś mi linki które okulary i filtry do dobson'a 12 wybrać, bo jeszcze nie za bardzo się orientuje i jest dużo ofert a nie chciałbym poknocić a potem żałować, z góry dziękuję :)

Posłuchaj, zanim zaczniesz zbierać filtry to jednak proponuje na początek ,,ogarnąć" niebo. Bez tego będzie baaaaardzooo trudno. Oprócz podpiętych tematów z działu, który Ci podlinkowałem proponuję również troszkę teorii i dobrze skonfigurowanie Stellarium - konkretnie pod swoja miejscówkę, tak abyś gdy patrzysz w monitor, miał to samo na niebie. Proponuję również po zakupie teleskopu najpierw spróbować odszukiwania obiektów tymi, które są w zestawia a później zaopatrzyć się już w docelowe (też jest mnóstwo u nas porad). A na końcu w zależności od preferencji kupować filtry. No może wyjątkiem będzie filtr polaryzacyjny do Księżyca, aby Munio w pełni nie kół po ślepiach - bo on Ci jest pierwszym zazwyczaj podziwianym obiektem :)

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku a mógłbyś mi tylko ten filtr księżyca podesłać bo ogólnie tylko mi o to chodzi, dopiero potem się zajmę filtrem słonecznym, a co do nieba to właśnie dużo czytałem oglądałem a przede wszystkim podziwiałem to co udało mi się zaobserwować nie uzbrojonym okiem, tak więc tutaj się już mniej więcej orientuję co i jak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A proszę uprzejmie, dzięki obrotowi zwiększasz lub zmniejszasz transmisję światła http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=1868&gclid=CPbZiZPkycoCFcFAGwodp-8DCA

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hyperion 10 mm - https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-baader-hyperion-10-mm,d1988.html

Hyperion 24 mm - https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-baader-hyperion-24-mm,d1456.html

ES 6,7 mm - http://www.astrokrak.pl/explore-scientific/1094-okular-explore-scientific-67mm-82-.html

To są linki sklepowe, ale na forach jak poszukasz znajdziesz opinie na temat tych oraz innych okularów . Osobiście jeszcze myślę o zakupie jakiegoś okularu 14 mm, zapewne ES 14mm. Jeśli chodzi o ceny to na giełdzie znajdziesz taniej. 

Filtr O-III - https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/filtr-baader-planetarium-o-iii-wizualny-125-2458395,d415.html

Filtr do księżyca - https://deltaoptical.pl/blizej_nieba/filtr-delta-optical-gso-neutralny-szary-nd96-03-50-125,d2335.html lub polaryzacyjny, ale takiego nie posiadam. Koledzy używają np. firmy Orion.

Filtr UHC - http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=32_47_109&products_id=610&lunety=Filtr_mg%B3awicowy_UHC_1,25%27%27

Na temat filtrów kolorowych do planet: http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=57

Zanim zaczniesz kupować zachęcam Cię do czytania opinii użytkowników na forach. Choć czasami może będziesz skołowany, ale mimo wszystko zorientujesz się na jaki sprzęt i wyposażenie warto zwrócić uwagę, biorąc pod uwagę możliwości finansowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tu Patryku masz ciekawą propozycję - gdzie zapewne będziesz mógł się poratować http://astropolis.pl/topic/51699-columbus/

Proponuje również zapoznać się z tematem kolimacji, bo to przy Newtonie czynność ważna http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm  http://www.teleskopy.pl/pdf/inne/kolimacja_teleskopu_newtona.pdf

 

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku co do tego teleskopu, to jaki to jest, i bardzo mnie zainteresował tylko czy jeżeli kupię to nie będę żałował?
A co do tej kolimacji to oglądałem ten sam artykuł ponieważ z początku jak się dowiedziałem o kolimacji to się przeraziłem ale po pewnym czasie kolimacja wydawała mi się prosta a czy tak naprawdę jest, dowiem się jak nadejdzie pierwsza kolimacja :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PatrykPachut napisał:

Jacku co do tego teleskopu, to jaki to jest, i bardzo mnie zainteresował tylko czy jeżeli kupię to nie będę żałował?
A co do tej kolimacji to oglądałem ten sam artykuł ponieważ z początku jak się dowiedziałem o kolimacji to się przeraziłem ale po pewnym czasie kolimacja wydawała mi się prosta a czy tak naprawdę jest, dowiem się jak nadejdzie pierwsza kolimacja :)

A czemuż masz żałować, jest lżejszy od pełnej rury - podmalować pokazane na fotkach ubytki farby lub okleić folią karbonikową i będzie jak nówka, Podpytać ewentualnie jak łożyska pracują, czy nie opada, no i wyraźniejsze fotki lusterek, czy jakiś trwałych plam/wżerów nie mają.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O nie, na tak postawione pytanie nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć z prozaicznej przyczyny - nie lubię Newtonów choć to do obserwacji szczególnie na montażu azymutalnym Dobsona cudowny teleskop pod ciemnym niebem - przez Ciebie za chwile zostanę w ziemie wdeptany :5640dc6e20115_02Laugh:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz. To jest konstrukcja kratownicowa, a nie pełna tuba. Ale jeśli takie zagadnienia wywołują nad Twoją głową wielki znak zapytania, to musisz jeszcze wiele doczytać, a dopiero później rzucać się na głęboką wodę dużych Newtonów :)

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 12" pełną tubę. Na początku chciałem kupić nowy ale zdecydowałem się na używany. Wyglądał i do tej pory wygląda w zasadzie jak nowy. A kosztował na tyle mniej, że w cenie nowego dokupiłem dwa dobre używane okulary. Dlatego jeśli trafi się blisko albo od znajomego użytkownika forum to warto rozważyć. O sprzęt obserwacyjny ludzie przeważnie dbają.
Co do przenoszenia to trzeba na dwa razy. Najpierw podstawę, potem tubę - analogicznie po obserwacjach najpierw tuba, potem podstawa. Całość w jednym kawałku też można przenieść kilka (naście) metrów po podwórku ale to bardzo uciążliwe mimo stosunkowo niedużej wagi (około 40kg). Problemem jest tu nieporęczność chwytania i rozmiar plus oczywiście wspomniana też waga.

Co do widoków to jak już wcześniej napisano odzwierciedlają je szkice, choć przy wielu z nich zalecałbym wyobrazić sobie obiekt widoczny trochę ciemniej i słabiej niż na ekranie. Co do 12" to polecam zerknąć np. na szkice Daniela na Astromaniaku ale kilka jest też tutaj: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/2297-par%C4%99-szkic%C3%B3w-z-zatomia/

Jeśli zależy Ci na jak największym zasięgu i na tym by każdy obiekt był widoczny jak najwyraźniej to zasada jest prosta. Największe lustro na jakie możesz sobie pozwolić. Niestety im większe tym bardziej problematyczne, dlatego warto rozważyć konstrukcje Taurus, Columbus itp.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, polaris napisał:

Co do Columbusa to lepiej przed kupnem sprawdzić, czy będzie Ci odpowiadała sztywność konstrukcji.

Jeśli to oryginalny Columbus to raczej nikt nie narzeka na sztywność, sukienka w komplecie tylko tak jak napisałem sprawdzenie jak się to płynnie w ośkach prowadzi i czy trzyma. Ewentualnie może poprosić jakiegoś wprawionego w rzemiosło Usera z Poznania na rzucenie okiem na teleskop :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, PatrykPachut napisał:

haha i znowu w kropce i 12 jest dobra i Columbus, teraz już nie chodzi o cenę ani wagę, powiedźcie mi który wybrać 12 czy Columbus ?? :)

Napisz do sprzedającego czy pozwoli obejrzeć, napisz tu na FA ogłoszenie/prośbę czy obejrzy ktoś (po zgodzie sprzedającego) teleskop, jeśli będzie OK, jak jeszcze utargujesz, będziesz miał duże lustro za dobre pieniadze pod swoje ciemne niebo :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)