Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

37 minut temu, PatrykPachut napisał:

Lornetkami Andromedę widziałem!!!! :) :)

U mnie przy dobrych warunkach z centrum mojego miasta jest widoczna gołym okiem.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie obserwował ktoś może wczoraj niebo o godz. ok. 19-20 ?
Bo ja oglądałem i takie coś ogromnego przeleciało nie ciągnęło ogona więc nie wiem czy to był meteoryt i też to nie był leonid bo się nie wypalał w naszej atmosferze, w sumie to sekundy były takie serio coś ogromnego białego przeleciało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PatrykPachut napisał:

Mam pytanie obserwował ktoś może wczoraj niebo o godz. ok. 19-20 ?
Bo ja oglądałem i takie coś ogromnego przeleciało nie ciągnęło ogona więc nie wiem czy to był meteoryt i też to nie był leonid bo się nie wypalał w naszej atmosferze, w sumie to sekundy były takie serio coś ogromnego białego przeleciało :)

To chyba był przelot ISS.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.01.2016 at 19:04, dziki napisał:

Hm... patrząc na zdjęcia od góry:

- 1: jeśli to jest zdjęcie podmalowanej celi LG, to bym się tym nie przejmował,
- 2: brakuje śrubki dociskowej - dokupisz/dobierzesz, martwi mnie nieco stan adaptera 2": śrubki są lekko zardzewiałe, pytanie w jakich warunkach ten sprzęt był przechowywany. Nie wiem czy to jest normalne, miałem dotychczas do czynienia z jednym teleskopem (Synta 10"), po 6 latach mało intensywnego użytkowania nie mam rdzy na śrubkach,
- 3: lunetka jak lunetka ;)
- 4: otarcie na tubie, myślę że mało istotnie, pewnie wspomniany pierwszy właściciel wcisnął gdzieś tubę... albo nie wiem co,
- 5: lustro jest lekko przykurzone, mnie by to wnerwiało i bym je umył, ALE: a ) moim zdaniem nie jest na tyle brudne żeby wpływało to na obserwacje b ) umycie wiąże się z wyjęciem go z celi, trzeba wiedzieć jak to się robi, jak się myje i najważniejsze jak się kolimuje teleskop - a to warto opanować (to trochę jak umiejętność wymiany koła w aucie),
- 6: nic tu niepokojącego nie widzę
- 7: to jest jakiejś domowej roboty mocowanie lasera, niezbyt urodziwe ale to świetny patent ułatwiający szukanie obiektów, plus za obecność tego mocowania,
- 8: no i dochodzimy do gwoździa programu: tu widać efekt złego traktowania tego teleskopu, zajawka była na zdjęciu nr 2: moim zdaniem sprzęt stał często pod gołym niebem, pod wpływem wilgoci i promieni słonecznych. Miedziany kolor tego nacinanego pierścienia moim zdaniem nie jest naturalny, tylko wyblakły od wystawiania go na warunki atmosferyczne, co potwierdzają mega pordzewiałe śruby. I teraz: nie wiem czy to oznacza tylko problem estetyczny, czy tak zaniedbany teleskop nie ma gdzieś wad ukrytych, o których może nawet nie wiedzieć obecny właściciel. Zapytałbym czemu mył LG, czy po jakimś czasie jak sam używał teleskop, czy tuż po kupnie, bo było w złym (jak złym?) stanie.

Co bym zrobił w tej sytuacji...:
- poprosił o ocenę innych kolegów na forum, którzy się znają :) - ja piszę na bazie własnych 5/6-letnich doświadczeń z jedynie jednym teleskopem,
- nie brałbym sprzętu w ciemno, napisałbym gdzieś na forum osobne ogłoszenie-prośbę o zrobienie wywiadu w Puławach (tu niekoniecznie każdy zagląda...),
- ponegocjował cenę 200 zł w dół, które to 200 zł trzymałbym w rezerwie na aluminizację lustra głównego, jakby się okazało że jest kiszka.

To tyle, to moje subiektywne odczucie jest. I nie poddawaj tematu, sprzęt jest wart zainteresowania, tylko z głową, rozważnie i bez gwałtownych ruchów ;)
 

Cześć. Czytam wasze rady i mogę od razu odpowiedzieć bo widzę konkretne sugestie.

Jestem drugim właścicielem tego teleskopu, kupił go Pan z Grodziska Mazowieckiego kilka lat temu w Warszawie w sklepie Teleskopy.pl, oglądał głównie planety i czasem Andromedę. Teleskop trzymał trochę na balkonie ale głównie w garażu, powiedziałbym ogólnie że nie bardzo nawet wiedział na co patrzeć. Wszystkie podrdzewiałe śrubki, otarcia na celi i na tubie już były w momencie zakupu przeze mnie stąd dosyć niska cena, chciał 2000 ale udało mi się utargować na 1700. Jeśli chodzi o mycie lustra to umyłem je od razu po zakupie gdyż było po prostu bardzo zakurzone. Otarcie na spodzie tuby powstało od ocierania o poręcz balkonu przez byłego właściciela. W razie potrzeby dla osób zainteresowanych mogę zdemontować celę i zrobić zdjęcie lustra, które nie wymaga napylania. Osobiście staram się dbać o sprzęt, nie jest to mój pierwszy teleskop i nie jedyny, nie mam nic do ukrycia i nie czaruję że wszystko jest idealnie jak ze sklepu bo takie nie jest a i taka postawa na forum też się nie opłaca. Niestety preferuję odbiór osobisty ze względu na brak kartonów i gabaryt sprzętu oraz zachęcam do osobistych oględzin.

Pozdrawiam.

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.01.2016 at 17:31, karl napisał:

Kurczę. Nie pomyślałem, byłem dziś w Puławach to mogłem sprawdzić :( A tak myślałem by zadzwonić bo sam bardzo bym chciał go ale kasy nie mam. Z tego co jednak wiem to uczciwa osoba. Teraz Puławach będę dopiero 24 lutego :5640dc6fe5afe_08Angry:

Karl jeśli teleskop się nie sprzeda to zapraszam 24-tego na oględziny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Witam forumowiczów

Ażeby nie mnożyć bytów ponad potrzebę napiszę w tym temacie:

Po dłuuugiej przerwie zdecydowałem się na powrót do astronomii i zamierzam zamówić Teleskop Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2

Pytanie tylko co do samego zamówienia. 

Czy uważacie, że lepiej skorzystać z kuriera czy lepszy będzie odbiór osobisty:

Co do kuriera, kiedyś zamawiałem w ten sposób lustrzankę, dotarła w całości. Niemniej mam pewne obawy co do takiej przesyłki słysząc różne historie o niezbyt delikatnym traktowaniu przesyłek przez kurierów. Często poza tym bywa tak, że kurier się spieszy i nie ma za bardzo czasu na sprawdzanie przesyłki. Nawet jeśli będzie mieć trochę czasu, to na co przy takim sprawdzaniu zwracać uwagę?

Z drugiej strony mogę podjechać do warszawy, jest to trochę mniej wygodne, musiałbym wziąć dzień wolny (chociaż przy kurierze pewnie też), niemniej nie mam obaw wtedy co do niestaranności kuriera. Z drugiej strony jak to w sumie zabezpieczyć w czasie transportu. 25kg - 2 pudła, nie powinno się przemieszać, chyba że bym gwałtownie hamował.

Co polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiwm tobie tak czy słyszałeś o naklejce fragile , jest to naklejka nie rzucać przesyłki (paczki).

Możesz dopłacić troszke złoty i twoja przesyłka niepowinna zostać uszkodzona.

Link do jednej z takich naklejek :

https://www.google.pl/search?q=przesyłka+z+znaczkiem+fragile&client=ms-unknown&prmd=inv&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjQgpmt5ePLAhUBDCwKHWuZDm8Q_AUIBygB&biw=320&bih=488#imgrc=uG7qGHJ5mRK4HM%3A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nie będę tworzyła kolejnego wątku, więc dopisze to do tego. Do szczegółów, chciałabym kopić teleskop na prezent, dla chłopaka. Troszkę przeglądałam i zainteresowały mnie te:

http://allegro.pl/markowy-teleskop-celestron-powerseeker-50az-mapa-i5867250390.html

http://allegro.pl/teleskop-celestron-powerseeker-60az-mapa-nieba-i6043505606.html

http://allegro.pl/teleskop-perceptor-ex-60f900-ksiazka-675x-prezent-i6056750018.html

Wiem, że to są raczej zabawki, niż profesjonalny sprzęt, ale to ma być prezent. Może być on nie trafiany, a po drugie na taką grupę cenowa mogę sobie pozwolić. Mój chłopak mieszka na obrzeżach miasta, wiec znalezieniem miejsca nie będzie problemu. Który z nich będzie "najlepszy" do obserwacji GŁÓWNIE księżyca i planet (będą widoczne pierścienie Saturna). Proszę o doradzenie mi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witamy na forum.

Tu masz link do lepszego "sprzętu" i dodatkowo tańszego:

http://olx.pl/oferta/teleskop-CID767-IDeKaYX.html#ed2f2bc7df

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop zakupiony,  jak wspominałem Sky-Watcher N-150/750 EQ3-2

Nie spodziewałem się, że sprzęt jest na tyle ciężki. Nie żeby to była wada, ale...

Teleskop chowam w domu. Do wyjścia na taras mam wprawdzie tylko kilkadziesiąt metrów, ale po drodze mam schodki.

I teraz pytanie, jak najlepiej przenosić w takim wypadku teleskop? Rozkręcać go za każdym razem? Czy po prostu łapać w odpowiednim miejscu i go przenosić w całości? Chyba za montaż jeśli już? 

Bo mam wrażenie, że nie odpowiedni uchwyt może spowodować niepotrzebne obciążenia i go uszkodzić?

Sorry, pewnie pytanie głupie, ale w sumie nie wiem :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wynosiłem na początku tubę i montaż ze statywem osobno... po paru razach zacząłem odpowiednio chwytać za głowicę i wynosić w całości( - troszkę ćwiczeń na mięśnie brzucha). Nic nie uszkodzisz jeśli będziesz mieć wszystko zablokowanie i nie przyper....grhmm nie walniesz w coś ;-)

Montaż ATM, niutek 130/650 z ASI034 do guide na refraktorku 70/500, Nikon D3100 full spectrum + pier  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, chyba coś nabroiłem.

W piątek i sobotę prowadziłem swoje pierwsze obserwacje, nowym teleskopem. Na razie w sumie udał mi się tylko Jowisz, bo po prostu przyzwyczajam się do montażu paralaktycznego.

Ale zupełnie nie przemyślałem pewnej kwestii. Noc była zimna a teleskop schowałem po obserwacji do domu. Obawiam się, że powstała rosa osiadła na zwierciadle teleskopu i je trochę przybrudziła jak przeschła. Nie wiem nawet czy to nazwać zabrudzeniami, widoczne są tylko pod światło i są minimalne. Niemniej mam obawy: czy przypadkiem nie uszkodziłem w ten sposób teleskopu? 

I jak temu zapobiegać na przyszłość? Wydaje mi się, że dużo da samo przesunięcia tubusu teleskopy, aby był skierowany w dół i zatkanie dopiero po jakimś czasie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, reason89 napisał:

 Wydaje mi się, że dużo da samo przesunięcia tubusu teleskopy, aby był skierowany w dół i zatkanie dopiero po jakimś czasie?

I dobrze Ci się wydaje. Krople pozostawiły ślady po wyschnięciu z kurzem - nie przejmuj się - będzie widać :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. nie rozumiem, mam się nie przejmować mimo iż będzie je widać? No bo jeśli je będzie widać to chyba źle. Cóż, ciekaw jestem ile taka usługa czyszczenia zwierciadła kosztuje, bo sam optyki wewnątrz tubusu nie wyczyszczę. No ale cóż, podobno człowiek się uczy najlepiej na własnych błędach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ty po pierwszej rosie chcesz czyścic lustro to niedługo będziesz się musiał rozejrzeć za napyleniem, Uwierz mi Będzie OK. Przecież chyba nie było w okolicy jakiejś siarkowej rosy, że wżery masz na zwierciadle... Nie przejmuj się - napisze raz jeszcze :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo i ja Ci napiszę. Nie histeryzuj ;)

15 godzin temu, reason89 napisał:

Wydaje mi się, że dużo da samo przesunięcia tubusu teleskopy, aby był skierowany w dół i zatkanie dopiero po jakimś czasie?

Tak ale również min. w pokrywie zamykającej teleskop jest otwór, który też się otwiera po obserwacjach.  

 

 

"Roztacza się przede mną niezbadany ocean prawdy." - Sir Isaac Newton
Photo: NEQ6 Pro SynScan, N150/750+mod + SW80/400+Orion SSAG, MPCC MkIII, Canon EOS 350D unmod.
Visual: SW MAK 180, SW 120/600, AZ4, Baader Scopos 30 mm, WO SWAN 20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)