Skocz do zawartości

Pierwszy teleskop


Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Jacek E. napisał:

Dobra.. Patryku jeszcze raz to dobrze przeczytaj bo robisz kołomyję i wreszcie zniechęcisz pomagających :(

Uporządkujmy to:

1. Zdecydowałeś się na teleskop Newtona 10" - teraz pytanie nowy - około 2100 ?? Czy używka na giełdzie - około 1400

 

To póki co to pozostanę przy punkcie 1, poszukam jakiegoś dobrego teleskopu używanego jak coś wynajdę to dam znać :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, SZKLARZ napisał:

Musisz zdać sobie sprawę,że w cenach okularów są duże rozbieżności od 50 zł do 3500 zł.

Wyznacznikiem ich jakości,a tym samym jakości dawanego obrazu jest cena.

To jest taka możliwość że pod dany teleskop mogą prawie wszystkie okulary podejść czy to jest oddzielone że np. do Dobsona 10 idą inne okulary a do 12 nie podejdą te z 10 tylko trzeba jeszcze innych szukać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, jolo napisał:

Nie podejmiemy decyzji za Ciebie - możemy Ci doradzić i pomóc w granicach tego, co sami wiemy, ale to co i gdzie kupić musisz już sam zdecydować. Jacek dwa posty wyżej dobrze radzi, ale prześpij się jeszcze z decyzją, a może nawet przeczekaj weekend, bo pogoda i tak smętna jest a pośpiech jest złym doradcą. 

To tak więc na spokojnie zacznę przeszukiwać oferty, jak coś wynajdę to tu podeślę i zobaczycie czy to nie kit, oczywiście jeżeli byście mieli czas i ochotę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, PatrykPachut napisał:

To jest taka możliwość że pod dany teleskop mogą prawie wszystkie okulary podejść czy to jest oddzielone że np. do Dobsona 10 idą inne okulary a do 12 nie podejdą te z 10 tylko trzeba jeszcze innych szukać?

Tak,jeden okular możesz stosować w różnych telepkach,to kwestia doboru ogniskowej okularu.

My już bardziej doświadczeni dobieramy je do światłosiły telepa,ale to już inny temat.

Na razie zakup teleskop,a resztę pozostaw na później.

  • Like 1

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, PatrykPachut napisał:

Dobrze, i mam prośbę - jeżeli ktoś by przypadkowo czy coś znalazł jakiś teleskop 10 na aukcji do kupienia, to proszę o podesłanie mi :)

Ja akurat śledzę giełdy codziennie,co prawda pod innym kątem,ale jak tylko się natknę na 10",oczywiście dam znać.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

SYNTA 14,pełnoaperturowy ND5, Scopos 30mm, SW UWA  13 / 8 / 5 mm 70*,Pentax XW 7 mm,ATM okular.18 mm 120* i 55 mm 68*, Barlow GSO ED 2X,SM 20x80, DO SL 15x70,10 x50,2,5x25,Canon EOS 450D, polaryzacyjny zmienny,księżycowy 2"-13%,,Orion UB 2".OIII 2",kolorowe Meade 4000, i Wielkie Marzenie o wielkim teleskopie.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.facebook.com/pages/Astronomia-S%C5%82upsk/866502086751044

https://www.facebook.com/groups/199415933741016/

PTMA - W-wa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, bywa ze co pare tygodni pojawia sie oferta sprzedazy 10" na gieldach - przy czym mamy na mysli gieldy na forach astronomicznych. Allegro odradzam, chyba ze sprzedaje forumowicz.

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często ogłoszenie prowokuje do sprzedaży - proponuję zamieszczenie u nas i na sąsiednich forach - np.

Kupię teleskop Newtona 10" na montażu Dobsona. Oferty proszę na PW.

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko żebym znowu coś nie nawalił. ale jeszcze się wstrzymam, wczoraj pewien pan do tego tematu umieścić to : https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=38608 rodzicom przedstawiłem tą ofertę i wszystko fajnie tylko że praktycznie odbiór osobisty, i przed chwilą tata przyjechał i powiedział żebym napisał do sprzedawcy i uprosił żeby dostawa była kurierem, i napisałem do tego Pana, i póki co to nic nie wiadomo :)
Ale raczej wątpię że się zgodzi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smutny powód sprzedaży teleskopu :(

Poprosiłbym o zdjęcia tej podmalowanej celi LG - niby nic poważnego, ale dla spokoju ducha... to raz.

Dwa, to mam nadzieję, że pamiętasz, iż w większości ludzie nie siedzą na forach on-line, nawet jak ktoś dostaje mailowe powiadomienie o PW, to nie zawsze może od razu odpisać. Czasem może trwać to kilka godzin, jeśli nie dni, ludzie mają różne obowiązki :)

Trzy, jeśli zaproponujesz opłacenie przesłanie kurierem ubezpieczonej przesyłki w opcji ostrożnie nie rzucać tym to nie piłka, biorąc na siebie ryzyko komplikacji potransportowych - to nie przewiduję problemu.

A i w większości na forach przyjęta jest forma bezpośrednia, bez Pan/Pani, wiem że może być Ci trochę trudno na początku ze względu na wiek i dobre wychowanie (chwali się), ale... przyzwyczajaj się :D

edit: 12" to już kawałek rury, cena dobra, zdecydowanie jestem ZA. Natomiast - jak nawiążesz porozumienie co do transportu, może też co do ceny, to poproś o rezerwację na powiedzmy 3 dni i popytaj na forum (tym, czy jak jesteś to na innym) czy jest ktoś w Puławach czy okolicy, kto mógłby podjechać i ocenić stan teleskopu. Tak dla zwiększenia pewności, że ocena sprzedającego jest zbieżna z oceną kogoś w miarę postronnego.

  • Like 2

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dziki napisał:

Smutny powód sprzedaży teleskopu :(

Poprosiłbym o zdjęcia tej podmalowanej celi LG - niby nic poważnego, ale dla spokoju ducha... to raz.

Dwa, to mam nadzieję, że pamiętasz, iż w większości ludzie nie siedzą na forach on-line, nawet jak ktoś dostaje mailowe powiadomienie o PW, to nie zawsze może od razu odpisać. Czasem może trwać to kilka godzin, jeśli nie dni, ludzie mają różne obowiązki :)

Trzy, jeśli zaproponujesz opłacenie przesłanie kurierem ubezpieczonej przesyłki w opcji ostrożnie nie rzucać tym to nie piłka, biorąc na siebie ryzyko komplikacji potransportowych - to nie przewiduję problemu.

A i w większości na forach przyjęta jest forma bezpośrednia, bez Pan/Pani, wiem że może być Ci trochę trudno na początku ze względu na wiek i dobre wychowanie (chwali się), ale... przyzwyczajaj się :D

edit: 12" to już kawałek rury, cena dobra, zdecydowanie jestem ZA. Natomiast - jak nawiążesz porozumienie co do transportu, może też co do ceny, to poproś o rezerwację na powiedzmy 3 dni i popytaj na forum (tym, czy jak jesteś to na innym) czy jest ktoś w Puławach czy okolicy, kto mógłby podjechać i ocenić stan teleskopu. Tak dla zwiększenia pewności, że ocena sprzedającego jest zbieżna z oceną kogoś w miarę postronnego.

Tak więc mam uzgodnić transport i żeby nic się nie stało, potem zarezerwować na mniej więcej 3 dni i za ten czas popytać się na forach, jeżeli wszystko ok to poprosić jeżeli ktoś będzie w Puławach to żeby sprawdził i jeżeli wszystko ok to zamówić.
A tak twoim zdaniem to dobry teleskop (chodzi o stan) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, karl napisał:

Kurczę. Nie pomyślałem, byłem dziś w Puławach to mogłem sprawdzić :( A tak myślałem by zadzwonić bo sam bardzo bym chciał go ale kasy nie mam. Z tego co jednak wiem to uczciwa osoba. Teraz Puławach będę dopiero 24 lutego :5640dc6fe5afe_08Angry:

Kurcze szkoda... ale to nic może ktoś inny jest to by sprawdził :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, PatrykPachut napisał:

A tak twoim zdaniem to dobry teleskop (chodzi o stan) :)

Hm... patrząc na zdjęcia od góry:

- 1: jeśli to jest zdjęcie podmalowanej celi LG, to bym się tym nie przejmował,
- 2: brakuje śrubki dociskowej - dokupisz/dobierzesz, martwi mnie nieco stan adaptera 2": śrubki są lekko zardzewiałe, pytanie w jakich warunkach ten sprzęt był przechowywany. Nie wiem czy to jest normalne, miałem dotychczas do czynienia z jednym teleskopem (Synta 10"), po 6 latach mało intensywnego użytkowania nie mam rdzy na śrubkach,
- 3: lunetka jak lunetka ;)
- 4: otarcie na tubie, myślę że mało istotnie, pewnie wspomniany pierwszy właściciel wcisnął gdzieś tubę... albo nie wiem co,
- 5: lustro jest lekko przykurzone, mnie by to wnerwiało i bym je umył, ALE: a ) moim zdaniem nie jest na tyle brudne żeby wpływało to na obserwacje b ) umycie wiąże się z wyjęciem go z celi, trzeba wiedzieć jak to się robi, jak się myje i najważniejsze jak się kolimuje teleskop - a to warto opanować (to trochę jak umiejętność wymiany koła w aucie),
- 6: nic tu niepokojącego nie widzę
- 7: to jest jakiejś domowej roboty mocowanie lasera, niezbyt urodziwe ale to świetny patent ułatwiający szukanie obiektów, plus za obecność tego mocowania,
- 8: no i dochodzimy do gwoździa programu: tu widać efekt złego traktowania tego teleskopu, zajawka była na zdjęciu nr 2: moim zdaniem sprzęt stał często pod gołym niebem, pod wpływem wilgoci i promieni słonecznych. Miedziany kolor tego nacinanego pierścienia moim zdaniem nie jest naturalny, tylko wyblakły od wystawiania go na warunki atmosferyczne, co potwierdzają mega pordzewiałe śruby. I teraz: nie wiem czy to oznacza tylko problem estetyczny, czy tak zaniedbany teleskop nie ma gdzieś wad ukrytych, o których może nawet nie wiedzieć obecny właściciel. Zapytałbym czemu mył LG, czy po jakimś czasie jak sam używał teleskop, czy tuż po kupnie, bo było w złym (jak złym?) stanie.

Co bym zrobił w tej sytuacji...:
- poprosił o ocenę innych kolegów na forum, którzy się znają :) - ja piszę na bazie własnych 5/6-letnich doświadczeń z jedynie jednym teleskopem,
- nie brałbym sprzętu w ciemno, napisałbym gdzieś na forum osobne ogłoszenie-prośbę o zrobienie wywiadu w Puławach (tu niekoniecznie każdy zagląda...),
- ponegocjował cenę 200 zł w dół, które to 200 zł trzymałbym w rezerwie na aluminizację lustra głównego, jakby się okazało że jest kiszka.

To tyle, to moje subiektywne odczucie jest. I nie poddawaj tematu, sprzęt jest wart zainteresowania, tylko z głową, rozważnie i bez gwałtownych ruchów ;)
 

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryk :) To jest ten przypadek, kiedy na pytanie "czy to jest dobra oferta" nie dostaniesz (ode mnie) jednoznacznej odpowiedzi "TAK" albo "NIE". Moją odpowiedzią jest: "zauważyłem parę punktów, które budzą moje wątpliwości, dlatego zalecam ostrożność i sprawdzenie sprzętu przed zakupem przez kogoś na miejscu, rekomenduję też negocjację ceny o 200 zł".

OCZYWIŚCIE że rdza nie wpłynie na jakość obrazu. To co napisałem w punkcie 8 oznacza, że telep prawdopodobnie był na tyle zaniedbywany przez pierwszego właściciela, że mogło to wpłynąć np. na lustro główne (zabrudzenia / utlenienie aluminium). Rdza jest symptomem że coś mogło być nie tak, a nie gwarancją, że obecnie teleskop jest do kitu. Rdza jest sygnałem "sprawdź dobrze sprzęt zanim go kupisz".

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mi napisał ten Pan co sprzedaje teleskop :
" Zacznijmy od tego że teleskop nie będzie skolimowany ponieważ lustro do wysyłki będzie zdemontowane należy je samemu przymocować do tuby i skolimować kolimatorem laserowym bądź z pudełka do kliszy nie ma możliwości żebym wysyłał tubę z zamontowanym lustrem nie robi tego nawet producent  ponieważ jest za duże ryzyko uszkodzenia w transporcie. Obrazy teleskop daje bardzo dobre ale jest to wynik poprawnej kolimacji  lustro nie jest porysowane było jeden raz myte teraz jest lekko zakurzone sama tuba ma lekkie otarcia od spodu wszystko tak jak na zdjęciach"

I tutaj nasuwa mi się jedna prośba mianowicie ma ktoś może jakiś filmik czy coś w tym stylu na temat jak mocować lustro do tuby? :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, PatrykPachut napisał:

I tutaj nasuwa mi się jedna prośba mianowicie ma ktoś może jakiś filmik czy coś w tym stylu na temat jak mocować lustro do tuby? :)

Po prostu przykręcić kilka śrubek w dolnej części tuby. Samo wykręcenie lustra nie koniecznie musi dokumentnie zniszczyć kolimację - wystarczy zaznaczyć choćby taśmą gdzie była w stosunku do tuby dana część celi (u mnie to działało). Jeśli lustro z mocowaniem nie zruszało by się za bardzo w transporcie (w co niestety wątpię) mogłoby się okazać, że kolimacja wymaga tylko drobnych poprawek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, AstroHornet napisał:

Po prostu przykręcić kilka śrubek w dolnej części tuby. Samo wykręcenie lustra nie koniecznie musi dokumentnie zniszczyć kolimację - wystarczy zaznaczyć choćby taśmą gdzie była w stosunku do tuby dana część celi (u mnie to działało). Jeśli lustro z mocowaniem nie zruszało by się za bardzo w transporcie (w co niestety wątpię) mogłoby się okazać, że kolimacja wymaga tylko drobnych poprawek.

Tylko że to będzie mój pierwszy teleskop już o samym wkręceniu nad głową mam wielki znak zapytania :)
Ale może sobie poradzę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Andrzej.Ch63 napisał:

Patryk ,  ten pan jest głupi . Nie chcę już nic więcej dodawać .

Rozwiń proszę swoją wypowiedź - najlepiej konstruktywnie, dlaczego tak twierdzisz? Chodzi o transport czy o coś innego? Nie znam się na przewożeniu teleskopów, nie wiem jak to powinno być robione :)

Patryk - zamocowanie celi do tuby jest banalne - kładziesz celę z lustrem na podłodze, na to nasuwasz od góry tubę i przykręcasz 3 (czy ile ich tam jest) śruby.

Co do kolimacji... jak już wiesz o co chodzi, to temat jest prosty. Ale warto by było najpierw poczytać, zanim się za to zabierzesz. Oczywiście trzeba mieć kolimator, albo wykonany własnoręcznie, albo kupiony, np. laserowy.

Znowu: możesz zgłębiać temat samemu (NAJPIERW poczytaj, potem zadawaj pytania - np to: http://astrofotografia.republika.pl/Kolimacja_teleskopu.htm), albo wydać parę zł na dojazd do najbliższego doświadczonego forumowicza, który Ci to pokaże, oszczędzając sporo czasu i frustracji.

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)