Skocz do zawartości

Teoria Płaskiej ziemi


Rekomendowane odpowiedzi

Niestety to chodzi o filozofie sekt ewangelickich ze Stanów Zjednoczonych, które w swoich dogmatach  mają, przykazane ,że to co napisane jest w Biblii jest niepodważalne. Nowoczesne odkrycia geografii, astronomii i bioligii, fizyki przeczą temu... dlatego na siłę próbuje się udowadniać rzeczy niedorzeczne... aby utrzymać określone status quo. Człowiek żyjący w społeczeństwie wysoko-rozwiniętym takim jak społeczeństwo USA i krajów Europy Zachodniej,  jest ściśle zorientowany na określony typ wiedzy. W pozostałym zakresie jest klasycznym debilem i orangutanem. Dlatego można wmówić mu że prąd nie istnieje, że w radiu siedzi taki pan co mówi a  rysunki na szybie maluje Dziadek Mróz... pędzlem z sierści renifera.

Nie można traktować Biblii jako dokumentu historycznego, to raczej myśli spisane przez osoby natchnione, które zostały w jakiś sposób przez Stwórcę oświecone i na ówczesne czasy w możliwy poznawczo sposób spisywały to co zostało im objawione, dlatego unikajmy dosłownych interpretacji słów pisarzy neolitu a nie będzie więcej problemów z zakłamywaniem rzeczy oczywistych.

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 118
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Godzinę temu, ignisdei napisał:

(...)

Nie można traktować Biblii jako dokumentu historycznego, to raczej myśli spisane przez osoby natchnione, które zostały w jakiś sposób przez stwórcę oświecone i na ówczesne czasy w możliwy poznawczo sposób spisywały to zostało im objawione, (...)

Nie do końca się zgodzę. Oczywiście całej nie można.

Są tam jednak spisane np fragmenty dziejów Izraela, oraz wydarzenia, których opisy znaleźć można w innych źródłach :)

Ogólnie wg mnie o całej historii wiemy tylko tyle ile uczeni archeolodzy i historycy nam powiedzą. A czy znaleźli już wszystko, to wątpię, bo ani nie słyszałem, żeby przekopano całą powierzchnię Ziemi ani nie wiemy ile "źródeł" historycznych pisanych zaginęło lub zniszczyło się w mrokach dziejów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2018 o 22:30, Setaarius napisał:

 

28576937_1708974932499482_3084003298864174945_n.jpg

To by tłumaczyło dlaczego wszystkie wielkie cywilizacje starożytności powstały na półkuli północnej. 

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, slimjim2 napisał:

Ogólnie wg mnie o całej historii wiemy tylko tyle ile uczeni archeolodzy i historycy nam powiedzą.

Uuu kolega chyba jest agentem płaskoziemców. Bana mu! :)

Foto: iOptron SkyGuider Pro, Canon 1100D mod, Samyang 8mm Fish Eye, Sigma Art 18-35mm, Canon 50mm 1.8, Samyang 135mm

Wizual: SW 120/600 na AZ4, Dobson 8

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, astrobonq napisał:

Uuu kolega chyba jest agentem płaskoziemców. Bana mu! :)

Akurat do wiary w płaską Ziemię mi daleko :) ale czasem "wywody dowodów" sobie poczytam/obejrzę, tak z ciekawości ;) Trzeba przyznać, że ludzi, którzy w to wierzą, zwłaszcza w Stanach, jak powiedział  ignisdei nie brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchaj Kolego musimy powiedzieć sobie jasno, że tu na forum astronomicznym,  tego rodzaju informacje uważamy za niedorzeczność a głoszenie takich poglądów jest szkodliwe i nie przystoi  forum, które promuje naukę i wiedzę. Każdy w coś tam wierzy a jeżeli człowiek nie posiada elementarnej wiedzy na temat otaczającego go świata ,może uwierzyć w cokolwiek. Ameryką rządzi pieniądz  a sekty go  akumulują. By skusić naiwnych lecz posiadających pieniądze Amerykanów trzeba: mocnego charakteru guru oraz silnego dogmatu w którego motłoch uwierzy. Sekty ewangelickie jak powiedziałem wyżej działają na zasadzie niepodważalności  Biblii a Amerykanie uczą się od dziecka jej fragmentów, tak my Inwokacji. Bogobojny człowiek bardzo jest więc podatny na manipulacje, można mu wmówić naprawdę cokolwiek. Bo w ich mniemaniu nie można podważać słów, które podyktował sam Bóg.

Reasumując to wszystko jest w naszych ludzkich głowach i nigdzie więcej, jeżeli człowiek czegoś nie widzi, czegoś się boi,  to stara się  sobie różne rzeczy wmówić. Wszechświat jest wieczny, oparty na teorii Kopernika, Newtona,  Einsteina i wielu innych naukowców i tego się trzymajmy. A płaską ziemię podziwiamy na starych rycinach starożytnych myślicieli, którzy nie mieli odpowiedniej wiedzy aby zrozumieć istotę wszechświata.

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2018 o 14:00, ignisdei napisał:

raczej myśli spisane przez osoby natchnione, które zostały w jakiś sposób przez Stwórcę oświecone i na ówczesne czasy w możliwy poznawczo sposób spisywały to co zostało im objawione, dlatego unikajmy dosłownych interpretacji słów pisarzy neolitu a nie będzie więcej problemów z zakłamywaniem rzeczy oczywistych.

I na tym bym zakończył ten temat. Dobrze moim zdaniem napisałeś to, osoby natchnione opisały co przekazał im Bóg/Stwórca najlepiej jak potrafili. Choć nie można zaprzeczyć, że niektóre fakty historyczne opisane w Biblii pokrywają się z innymi źródłami. Biblia zawiera jakieś fakty mimo wszystko.

Po to Nam Bóg dał rozum by właśnie przy pomocy nauki poznawać świat i na niej się opierać bo ona od Niego pochodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hagen napisał:

Uważam, że powyższy temat to zwykłe zaśmiecanie forum. 

W stu procentach TAK!!!

Żyjemy w czasach gdzie ostatnie białe plamy zniknęły z map dawno w ubiegłym wieku,nowe mapy"rysują" nam satelity krążące nad kulą zwaną ziemską.Dzisaj jest wszystkich satelitów wokół ziemi więcej chyba niż samochodów w mieście.Amatorski sprzęt optyczny do obserwacji pokazuje istotę przestrzeni i sąsiednie inne kulki,co tu udowadniać ???

To że kilku oszołomów uważa inaczej,ich sprawa,ale nie znaczy że swoimi bezpodstawnymi przekonaniami mają zatruwać przestrzeń ludzi normalnych.To nawet trochę chore że taki temat istnieje na Tym Forum.

Ludzie Kochani,szanujmy się bo nikt tego za nas nie zrobi.

Pozdrawiam :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.03.2018 o 14:00, ignisdei napisał:

dlatego unikajmy dosłownych interpretacji

Hmm, ale to w Biblii jest gdzieś dosłownie napisane, że Ziemia jest płaska? Nie jestem żadnym ekspertem, ale nigdy nie słyszałem takiego cytatu :) Jeśli faktycznie coś tego typu jest, to chętnie spojrzę.

Moim zdaniem problem jest zazwyczaj z drugiej strony - w Biblii mało rzeczy jest napisane dosłownie, a większość to właśnie interpretacje, mniej lub bardziej dalekie od dosłownych słów. I jeśli zajdziemy zbyt daleko z interpretacjami, to dochodzimy do bzdurnych rzeczy. Problem jest, gdzie postawić granicę, bo ilość informacji, jaką zawarto w Biblii jest skończona i nie da się stamtąd wyczarować wyjaśnienia wszystkiego.

Choć faktycznie, część rzeczy niektórzy interpretują zbyt dosłownie i zaprzeczają przez to nauce. Jak choćby opis stworzenia świata i kwestia istnienia ewolucji. Na kilometr widać, że to nie jest zapis faktów, tylko pewna przenośnia, ale jakoś nie każdy to widzi. Ja mam bardzo proste wytłumaczenie, jak pogodzić istnienie ewolucji i kwestię stworzenia - Bóg stwarzał za pomocą ewolucji, czyli tak ją "zaprogramował", aby "produkowała" kolejne organizmy. Czy na prawdę istota wszechmogąca musi uciekać się do tak głupich metod, jak "machanie różdżką"? :) Można tą myśl uogólnić do tego, że Bóg stworzył po prostu prawa fizyki i wymyślił je tak, aby w efekcie ich działania powstało wszystko to, co powstało, łącznie z życiem i człowiekiem. Mi się to wydaje znacznie bardziej wyrafinowanym działaniem, niż stwarzanie "od tak". No i trochę dobrej woli i już mamy pogodzoną religię z nauką. A czy to jest prawdziwa teoria, tego i tak się nigdy nie dowiemy...

SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6 Pro SynScan, iOptron CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 2,5x, Nikon D80, D7500, D750, Samyang 135

Szukasz darmowej wersji PixInsigt LE? Zgłoś się na PW!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, MateuszW napisał:

Hmm, ale to w Biblii jest gdzieś dosłownie napisane, że Ziemia jest płaska? Nie jestem żadnym ekspertem, ale nigdy nie słyszałem takiego cytatu :) Jeśli faktycznie coś tego typu jest, to chętnie spojrzę.

 

Ja też nie..ale ten pan ich guru je odnalazł!

https://pl.wikipedia.org/wiki/Samuel_Birley_Rowbotham

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie Biblia mówi o 4 krańcach ziemi i jest to interpretowane jako fakt, że kula nie ma krańców. 
Temat może służyć jako luźne dyskusje, choć ani jedna ani druga strona nie ustąpi więc żadne dowody, tezy itp. nie przekonają żadnej ze stron. 

" Czy nie wiecie? Czy nie słyszeliście? Czy wam tego nie opowiadano od początku? Czy nie pojmujecie tego dzieła stworzenia ziemi? (22) Siedzi nad okręgiem ziemi, a jej mieszkańcy są jak szarańcze " KSIĘGA IZAJASZA 40:22  - kwestia interpretacji czy okrąg to koło czy kula? Choć czy to koło czy kula to i tak pozostaje kwestia braku krańców :)


Każdy może wierzyć w to co chce, i jak dla mnie przekonywanie kogoś na siłę kompletnie nie ma sensu. Aczkolwiek szanuje opinię i zdanie wszystkich.
Inna kwestia naśmiewanie się z czyichś opinii też jest nie na miejscu.

SW 12" Flex,  SW 120/600, SW Mak127                                    Montaż: EQ5, AZ4.
Okulary: ES24mm, AXIOM 10mm, ES 4,7 , Barlow GSO 2" ED,                      Bino SW.  
Filtry: UB 2", GSO nebula , OIII.                             Lornetka:Ecotone Kamakura WP2 10X50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, ignisdei napisał:

It should be said: on every four corners of the world! ;)

 

"All around the frisbiee"  lub   "All around the disk"   by lepiej pasowało :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przygotowując się do wykładu dla dzieciaków w Zatomiu ,przyglądam się pewnym artykułom, i między innymi mitom o dalekich  widokach na odległe punkty w przestrzeni.

Przypuśćmy, że chcę zobaczyć wybrzeże Bornholmu (z Kołobrzegu dzieli nas tam dystans 118 km) negując na chwilę, że Ziemia jest kulą i  zakrzywia się 2 i pół kilometra, na metr wysokości obserwatora  w przypadku płaskiej ziemi, bez problemu zobaczył bym wybrzeże Bornholmu. Byłoby by widoczne w przyrządzie optycznym, tylko ze względu na słabą rozdzielczość ludzkiego oka. Musiał bym użyć przyrządu optycznego o odpowiednio sporej zdolności rozdzielczej. np. refraktora o aperturze 15 cm. Mógłbym wtedy rozdzielić dwa punkty oddalone nawet o kilkaset kilometrów dalej ...potrafimy przecież robić to z planetami i szczegółami na Księżycu. Czemu to nie działa nad brzegiem morza?

Pomijając niestabilność atmosfery, nawet przy krystalicznej  widoczności, nie zobaczymy  tej wyspy! Nie zobaczymy niczego w połowie drogi do Bornholmu... A dlatego, że musielibyśmy stać na wieży, która ma około 300 m ...tylko wtedy istnisła by spora szansa, że na takiej konstrukcji, wybudowanej na wybrzeżu plaży w Kołobrzegu , pokonalibyśmy ziemską krzywiznę i ujrzelibyśmy duńską wyspę, lub kt?ryś z jej wyższych obiektów.

Bo skoro nasza Ziemia "zakręca" 2,5 km na metr obserwatora to jest najprostszy i najbardziej banalny przykład na krzywizne Ziemii...

  • Like 1

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, felcia97 napisał:

Robert, proszę zablokuj ten wątek. Ad acta. Koniec. Pozdrawiam.

Dawno o to prosiłem :( Wstyd dla forum aby taki wątek istniał Blanco

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • lukost zablokował ten temat

No dobrze.... w wątku znajdują się już informacje, które pomogą płaskoziemcy się ocucić (który się tu zabłąka).  Tak...myślę, że powinien pozostać zamknięty.

  • Like 2

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...

Witam,

Przepraszam z gory jesli zasmiecam, ale temat nie daje mi spokoju.

Znajomy twierdzi, ze ziemia jest na 100% plaska. Kiedy mu mowie, ze tysiace astronomow amatorow na calym swiecie obserwuje rozne rzeczy on mi wciaz powtarza, ze czesc z nich juz zrozumiala.

Czy moglby mi ktos obalic jego teorie raz na zawsze? Podeslal mi ponizszy filmik jako ostateczny dowod na jego wersje. Jakies kontrargumenty ?

 

https://www.youtube.com/watch?v=GP5mT2t-GOY&t=212s

 

Pozdrawiam i dzieki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

temat płaskiej Ziemi był już wałkowany na tym forum, między innymi w tym temacie:

Znajdziesz tam filmy SciFuna, które obalają założenia teorii płaskiej Ziemi, niestety jednak, ludzie wierzący w tego typu teorie spiskowe zwykle nie słuchają żadnych argumentów, a np. SciFuna nazywają agentem rozgłaszającym propagandę, więc nie wiem, czy warto się spierać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, ignisdei napisał:

Zdecydowanie, to obciach mieć takich znajomych! 

Dokładnie.
Urwał nać! wezmę to połączę i zakopię. Kurnia ludzie ogarnijcie się wreszcie - XXI wiek ładnych parę lat temu się zaczął :5640dc7fee2d4_Private2:
 

1 godzinę temu, Prezes napisał:

Przepraszam z gory jesli zasmiecam, ale temat nie daje mi spokoju.

Pozdrawiam i dzieki za pomoc

Nie przepraszaj i nie zaśmiecaj nam FA, kolegi nie przekonasz i niech sobie pisze o swoim odkryciu tu.
Trochę było spokoju i znów jakiś ....... wnerwia :(

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ignisdei napisał:

Zdecydowanie, to obciach mieć takich znajomych! 

Czasem ludzie potrafią zaskoczyć, mi kuzynka ostatnio wyskoczyła z chemitrails.

Tecnosky ED 102/714,  Celestron  SCT 200/2000, Mak 90/1250, Lunt 50, Nikon Lookout 10x50, Canon 550D, Canon mod. 50D

https://charon-x.blogspot.om

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)