Skocz do zawartości

Grzałka ATM z drutu kenthal


Pawcio

Rekomendowane odpowiedzi

Masz rację z przeszyciem całej opaski.

Ja kupiłem rzep z warstwą samoprzylepną i pomimo że obie warstwy się ze sobą skleiły to przy zakładaniu na odrośnik na brzegach ta taśma słabo trzyma i się rozwarstwia. Chyba że trafiłem na felerną partię ze słabym klejem. 

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O przeszyciu pomyślałem już na etapie "przemyśleń" :) Za to jak odebrałem przeszytą opaskę od mojej duużo ładniejszej połówki okazało się, że przeszyła opaskę już "zamkniętą" w pętli bo przecież mówiłeś "że ma być tak jak jest i nie ma się otworzyć" :) O mammma mia :) Co było robić, wcześniej pokazałem chyba zbyt mało "łopatologicznie" :)

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja właśnie chciałem uniknąć szycia bo mam ograniczony dostęp osoby, która umie szyć dlatego zdecydowałem się na rzep z warstwą klejącą.

Jedyne wyjście to przypomnieć sobie prace techniczne z podstawówki, gdzie obszywaliśmy kartki pocztowe i robiliśmy z nich pudełka. 

 

 

3.JPG

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,Glutowy" pistolet (grosze kosztuje i nie raz się przyda) sprawę pięknie i trwale załatwi :)

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa  już załatwiona maszyną do szycia - ja tam nie będę ryzykował z igłą toż to niebezpieczne narzędzie mordu jest a jeszcze co gorsza czegoś się nauczę :) O kleju na gorąco myślałem przez chwile ale wydał mi się mało elastyczny. Suma sumarum grzałka działa aż miło mój kot natychmiast polubił to miejsce gdzie leżała jak była testowana :)

  • Like 2

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku mam glutownicę ale też mi się wydaje że może nie dać odpowiedniej elastyczności. Szycie będzie chyba najlepsze :5640dc70bd641_11Geek:

Paweł, mierzyłeś może jaką temperaturę uzyskujesz ? Przy zasilaniu 12V/3A włożyłem termometr pomiędzy grzałkę a odrośnik i uzyskuję trochę ponad 40 st. C. Nie wiem czy to wystarczy ?

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy najbliższej okazji sprawdzę, założę ją na tubę mojej synty i zobaczymy :) Docelowo jest przeznaczona do SCT 8'' kumpla sterowana albo moim astrohubem albo ściemniaczem taśmy LED o max obciążeniu 8A Z tego co pamiętam jak trzymałem ją w ręku podczas testowania mogła miec lekko pow. 40 st. C

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj długość drutu oporowego to parametr wtórny - najważniejsza jest moc jak jest  potrzebna do delikatnego podgrzania lustra - tutaj myślę, że 2W powinno wystarczyć zgodnie z prawem Ohma przy zasilaniu 12V aby otrzymać wymaganą moc rezystancja powinna wynosić 72 ? (U^2/P), co przy zastosowaniu drutu oporowego o parametrach 43?/m dałoby ok. 167cm takiego drutu, co jest delikatnie mówiąc trudne do realizacji technicznej :) Na LV pomyślałbym o małej płytce drukowanej dopasowanej wielkością do LV z przylutowanymi rezystorami SMD w wersji hi-tech lub "zwykłymi" - wcześniej już widziałem takie projekty...

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz zerknąć z pod ten link http://www.deepskywatch.com/Articles/newtonian-dew-heater.html na dole masz jak gość zrobił to na drabince z rezystorów i gdzie poprowadził wtyk

Pozdrawiam serdecznie
Dominik Ball - Częstochowa
S-APO TMB-LOMO 80/480  | HEQ-5 | ST2000XM LRGBHa

www.astrofotografia.czest.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.02.2016 at 06:55, Nowok76 napisał:

Jakie parametry powinien mieć drut oporowy na lustro wtórne do SW 150/750 ??

http://www.celestia.pl/Grza%C5%82ka_do_teleskopu

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.02.2016 at 11:23, coy_coyote napisał:

możesz zerknąć z pod ten link http://www.deepskywatch.com/Articles/newtonian-dew-heater.html na dole masz jak gość zrobił to na drabince z rezystorów i gdzie poprowadził wtyk

Tylko jak wyglądają przy takim rozwiązaniu spajki?

  • Like 1

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Przypuszczam, że jeden spajk będzie nieco wyraźniejszy :5640dc6ec0764_04Wink:

A nawet dwa, jedno ramie pajaka (od LW do tuby) generuje spajka po obu stronach gwiazdy.

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W/g Celestii dla 6'' lustra wymagane jest 10W mocy cieplnej, co w/h prawa Ohma "daje" rezystancję grzałki 14,4? co daje nam przy zastosowaniu drutu 7?/m ok 2m drutu (grzałka złożona z drutu złożonego na 4 części),  dla drutu 14?/m ok 1m drutu (grzałka złożona z drutu złożonego na 2 części - czyli podobnie jak na moich zdjęciach powyżej)

Z innej beczki widziałem też przykłady grzałek LV zasilanego przez ramiona pająka co jest kłopotliwe ze względu na kłopotliwą izolację ramion (przynajmniej jednego)..

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dziki napisał:

A nawet dwa, jedno ramie pajaka (od LW do tuby) generuje spajka po obu stronach gwiazdy.

No tak , źle to ująłem, tak sobie myśle czy nie można by okleić każdego ramienia takim samym kabelkiem to spajki będą identyczne ?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Nowok76 napisał:

Ile drutu i jakiego potrzeba do ogrzania lustra głównego 150mm ??

Darek podałem Ci link do Celestii , tam są wszystkie wzory, obliczysz sobie jak chces i co chcesz ;)

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co tam do kumania? Przecież wszystko jest podane w tabelce wystarczy odpowiednie liczby przenieść do wzorów i przeliczyć :5640dc6e20115_02Laugh:

  • Like 2

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzegorz Czernecki napisał:

No tak , źle to ująłem, tak sobie myśle czy nie można by okleić każdego ramienia takim samym kabelkiem to spajki będą identyczne ?

Też się nad tym zastanawiałem, myślę że jeśli puścić przewód na wszystkich 4 ramionach, to może nawet spajki by się nie rozdwoiły... ale jakby wyglądały tego nie wiem :D

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś chyba gdzieś wyczytałem, że czym grubszy pająk tym spajki wyraźniejsze , ale mogę się mylić, nie pozostaje nic innego jak przy najbliższej okazji to przetestować.

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wcześniej obiecałem założyłem grzałkę na tubusie mojej Synty i podłączyłem bezpośrednio, bez regulatora grzałkę. Z powodu wiatru godnego naszych Tatr test wykonałem w temperaturze pokojowej - po 5 minutach termometr pokazał, że między grzałką a blachą tubusu temperatura wynosi 43st C Myślę, że grzałka spełni swoje zadanie :)

  • Like 1

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy później...
Dnia 31.01.2016 at 01:27, Pawcio napisał:

Już jakiś czas temu obiecałem mojemu znajomemu, posiadaczowi 8'' SCT grzałkę do teleskopu - już kilka razy umawialiśmy się na wspólne obserwacje i parę razy trzeba było szukać suszarki, bo zaparowana płyta korekcyjna skutecznie degradowała obraz. Andrzej, bo tak ma na imię mój znajomy to złoty chłop, ale jak mu mówiłem o rezystancji dziwnie się na mnie patrzył myśląc pewnie, że go obrażam :) Ale do rzeczy: do wykonania grzałki potrzebować będziemy
- Drutu oporowego do dostania np. na pewnym portalu aukcyjnym w cenie ok. 1zł/m o parametrach zgodnym z naszymi obliczeniami
- Dwustronnej taśmy klejącej pełniącej jednocześnie termoizolacji
-Rzepa lepiej samoprzylepnego ja jednak dostałem od znajomej zwykły a darowanemu .....
-kawałka PCV, którego użyłem jako dystans do drutu
-Kabla przyłączeniowego
Zaczynamy: Najpierw poczytałem sobie na nieśmiertelnej Celestii i forach o samych grzałkach, potem obliczyłem wymagane parametry (kartka z "kosmicznymi"  obliczeniami widoczna jest na zdjęciu) - czułem się jakbym wrócił 27lat do czasów technikum elektronicznego :) Tak wyglądają wszystkie potrzebne materiały:

IMG_3270.JPG
Odciąłem rzep i drut oporowy na wymaganą długość, warto sprawdzić miernikiem, czy uzyskaliśmy wymaganą rezystancję
IMG_3272.JPG

Wyciąłem z taśmy PCV dystanse zrobiłem w niej dziurki i przeciągnąłem drut oporowy, na wew. stronę rzepa nakleiłem taśmę dwustronną i sam drut pilnując aby druty się ze sobą nie stykały
IMG_3274.JPG

IMG_3275.JPG

Teraz zostało tylko podłączenie przewodu zasilającego i ... gotowe!
IMG_3278.JPG
IMG_3279.JPG

Zostało jeszcze ostateczne sprawdzenie czy wszystko działa..
IMG_3283.JPG
Wszystko OK! zostało jeszcze przylutować wtyczkę chinch do przewodu zasilania - będę zabierał także Astrohuba (już niedługo, już niedługo) więc zgodność musi być i poproszę moją ładniejszą połówkę by przeszyła rzep maszyną do szycia - dlatego lepiej żeby to był rzep samoprzylepny. Teraz został mi do zrobienia grzałki do okularów, szukaczy i obiektywów - jak szaleć to szaleć Poza tym, obiecałem Karolowi Wenerskiemu grzałki w obserwatorium Niedźwiady :) Uwaga, temat ten zawiera kryptoreklamę miernika Metex, który jest mi w takich pracach pomocny i któremu należy się nowa bateria :)

Kurcze Paweł, nieśmiertelna Celestia chyba jednak umarła a muszę wykonać dwie grzałki, gdzie znajdę jakieś wzory jak dobrać moc grzałki i obliczyć ile drutu i jakiego będę potrzebował?

Moje fotki https://photos.google.com/album/AF1QipMNqiXQ-13VWmtjIGgVMkKsTASYHTqiCdVyy-vx

TS APO 102/520 f5. 1, EQ6R, QHY294M Pro, ZWO ASI290 MM Mini, Canon EOS 550D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)