Skocz do zawartości

Lornetka z zoomem - jak to jest ?


wojtek7777

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Chciałbym zakupić sobie w miarę dobrą lornetkę, która długo posłuży. Jestem krótkowidzem i nosze okulary ze szkłami -3  - nie wiem jak to się ma do lornetek - czy to jest jakiś problem?

Lornetki chciałbym używać, przede wszystkim do obserwacji przyrody, ale i czasem do obserwacji przestrzelin na tarczy podczas strzelania z wiatrówki. (na odległości 50 metrów pomimo iż strzelam z dobrą optycznie luneta niestety nie widzę tych przestrzelin - o średnicy 5.5 mm - może też dlatego że na czarnym tle są mało widoczne).

Dlatego w temacie zapytałem o lornetkę z zoomem - kierując się amatorskim myśleniem że może takowa była by lepszym rozwiązaniem dla mnie.

 

Podobają mi się takie modele (co nie znaczy że są dobre dla mojego przypadku i proszę o pomoc)

Lornetka Nikon Aculon A211 Zoom 10-22x50

Olympus DPS 8-16x40 zoom

i widzę że popularna tu jest na forum lornetka Nikon 10x50 EX   -   (pierwsza obawa w jej przypadku to to że powiększenie w lunecie na wiatrówce mam powiększenie 9x )

 

Co do dwóch pierwszych to - ogólnie jak się czyta dlaczego nie z zoomem to często się podaje "bardziej wrażliwe na uszkodzenie mechanizmy"

 

 

Czy w praktyce serio tak jest że te zoomy po jakimś czasie ulegają awariom ????  Może ktoś z autopsji też mógłby coś od siebie napisać czy to prawda.

Zależy mi bo inwestując około 500 zł to dla mnie dużo i chciał bym aby sprzęt był odpowiedni dla moich potrzeb i nieawaryjny.

 

Będę wdzięczny za kazdą poradę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, wojtek7777 napisał:

Witam

Chciałbym zakupić sobie w miarę dobrą lornetkę, która długo posłuży. (...)

Zależy mi bo inwestując około 500 zł to dla mnie dużo i chciał bym aby sprzęt był odpowiedni dla moich potrzeb i nieawaryjny.

 

Witaj,

To co napisałeś niestety się wyklucza. Zwróć uwagę, że pomijając najtańsze produkty, nikt nie oferuje lornetek z zoomem.

Proponuję przetestować Nikona EX 12x50, albo jeszcze lepiej Olympusa EXPS 12x50 - moim zdaniem zdecydowanie lepsza optyka, niektórym może doskwierać mniejsze pole widzenia.

 

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wojtek7777

Nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości.

1/ Coś mi mówi, że właśnie nabierasz się na tanie ryżowce w rodzaju 10-90/90, 10-70/70, 10-50/60, 21-260/60 i podobne. Po pierwsze, pisane parametry tych produktów niekoniecznie mają cokolwiek wspólnego z rzeczywistością a po drugie nawet gdyby to było prawdą to mimo niskiej ceny (poniżej 100zł) będą to wyrzucone pieniądze.

 Według mnie w założonym budżecie trudno kupić jakąkolwiek dobrą lornetkę a to co da się kupić nie spełni wymogu zobaczenia czarnej przestrzeliny 5,5mm na czarnym tle z odl. 50m. (Co innego przestrzelina w białym albo jakieś super specjalne, dobre warunki).

2/ Jeżeli już iść w stronę w miarę poręcznej optyki to próbowałbym ewentualnie użycia lunety strzeleckiej lub analogicznych lunet obserwacyjnych i to koniecznie na statywie. Z ręki drgania uniemożliwią taką obserwację. W tej cenie kupisz już np. używkę lunety PZO 64x400 (400 w tym oznaczeniu to ogniskowa, nie krotność). Lunety takie wraz ze statywem są z powodzeniem używane również do obserwacji przyrodniczych.

3/ Można kapitalnie poprawić sytuację stosując tarcze reaktywne z tym, że nie wiem jakie małe tarcze byłyby dzisiaj do kupienia. To już musisz sam sprawdzić a poza tym nie są one tanie. (a nie wydrukujesz sobie takiej tarczy sam na drukarce)

4/ Rozwiązaniem stosowanym przy strzelaniach dalekodystansowych są kamery. Jeżeli strzelasz stacjonarnie to byłoby to chyba najlepsze rozwiązanie. Tania kamerka internetowa i jakieś łącze. Na 50m to nie problem. Na dystanse kilkuset metrów np. 600, 800 i więcej, stosowane są z powodzeniem łącza po telefonach komórkowych.

5/ Na koniec jedno zdanie o zoomach. Mam aktualnie lornetkę Soligor 8-20x50 i uwierz mi, że do wszelkich obserwacji z ręki w tym przyrodniczych używam chętniej stało ogniskowych 8x30, 7x50 i 10x50. W stosunku do stałek zoomy mają mniejszy kontrast, gorszą transmisje i zwykle węższe pole. No i wraz z krotnościami powyżej 12x wzrasta potrzeba / konieczność stosowania statywu. Większe powiększenia przy obserwacjach z ręki są bezużyteczne (chociaż coś tam widać oraz zdarzają się spece co spokojnie obserwują na 15x) . Przy obserwacjach ze statywu większe powery też są problematyczne i mocno zależne od oświetlenia bo wraz z powiększeniem obraz bardzo szybko ciemniej aż zupełnie traci wyrazistość.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź też pod uwagę Nikona Ex 16x50. Do obserwacji nocnych (na których się głównie skupiamy) nie byłaby najlepsza, ale do dziennych będzie ok. Bardziej uniwersalna byłaby 12x50, ale nie wiem, czy wystarczyłaby Ci do sprawdzania przestrzelin.
Oczywiście musisz się liczyć z tym, że powiększenie 16x woła o podparcie (statyw lub w ostateczności - o jakieś drzewo, dach auta itp.).

17 godzin temu, wojtek7777 napisał:

i widzę że popularna tu jest na forum lornetka Nikon 10x50 EX   -   (pierwsza obawa w jej przypadku to to że powiększenie w lunecie na wiatrówce mam powiększenie 9x )

Prawdopodobnie nie bierzesz pod uwagę zalet widzenia dwuocznego, czyli pozornego odczucia mocniejszego powiększenia, lepszego kontrastu i rozdzielczości. Ile zyskasz patrząc dwuocznie, to indywidualna sprawa, ale generalnie do zyskania są wartości większe nawet o 1,4x (pod warunkiem, że żadne oko nie jest zanadto dominujące). W każdym razie, różnicę między jednoocznym 9x a dwuocznym 10x poczułbyś od razu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Panasmaras napisał:

Weź też pod uwagę Nikona Ex 16x50. Do obserwacji nocnych (na których się głównie skupiamy) nie byłaby najlepsza, ale do dziennych będzie ok. Bardziej uniwersalna byłaby 12x50, ale nie wiem, czy wystarczyłaby Ci do sprawdzania przestrzelin.(...)

Oglądałem kiedyś w dużym i jasno oświetlonym markecie rtv Nikony EX 12x50 i 16x50. Odniosłem wrażenie,  że  16x jest zdecydowani słabą lornetką i nawet w tak dobrych warunkach oświetleniowych zupełnie się nie sprawdza. Obraz był szary i trudny do wyostrzenia.

12x50 powinna wystarczyć, w stereo widać zdecydowanie lepiej.

 

  • Like 1

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źrenica 3,1 mm robi swoje i jeszcze na dodatek to słabe odwzorowanie bieli w Nikonie. Zastanawiam się, czy nie sprawdziłby się tu Pentax 20x60. Źrenica 3 mm, ale obrazy jasne, a odsunięcie źrenicy bardzo wygodne.

www.astronoce.pl

Nieco na skróty: sites.google.com/view/astropolaris/

DO/GSO 8" Dob | Vanguard Endeavor 8x42 EDII

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za odpowiedzi. 

Na pewno jakość, kontrast mają w moim przypadku duże znaczenie. Nie miałem świadomości że patrząc "stereo" powinno być lepiej i dziękuję że kolega mi o tym wspomniał. Nie chciał bym niczego na statywie.

I skoro lornetki z zoomem mają obraz mniej wyraźny i o mniejszym kontraście to zrobię jak podpowiadacie i głównie wezmę pd uwagę te nikony 10x50 i 12x50.

Powiedzcie proszę czy dwunastka jest większa gabarytowo od tej dziesiątki ?? i czy zauważacie w tej o większym powiększeniu jakąś stratę na jasności ?? Którą radzicie jako bardziej uniwersalną?? 

I ewentualnie przez którą będzie się lepiej patrzeć w okularach??

 

Co do pomysłu z kamerkami - to muszę też nad tym pomyśleć - bardzo ciekawy pomysł, podobnie jak i tarcze reaktywne, które na szczęście można sobie samemu robić domowym sposobem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, obydwie wymienione lornetki, Nikon 10x50 oraz 12x50 to bardzo zacne szkła z tym, że bardziej uniwersalna i przyjemniejsza w użyciu jest 10x50. Niemniej na moje oko żadna z nich nie gwarantuje bezproblemowej obserwacji przestrzelin wiatrówkowych w czarnym polu tarczy z 50m. (do wszystkich innych celów szczerze je polecam)

Dlatego najlepiej byłoby wypożyczyć od kogoś te lornetki na chwilę i sprawdzić w realnych warunkach jak się będą sprawowały.
No i jeżeli znasz sposób wykonywania tarcz reaktywnych to tutaj widzę też szansę na łączny sukces bez potrzeby szukania kolejnych lornetek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie się zdecyduje na tą o której kolega pisał że jest bardziej uniwersalna 10x50... ponieważ może zdążyć się że i późnym popołudniem będzie potrzebna, a wtedy pewnie będzie lepszy w niej obraz.

Spróbuje... może uda się mi kogoś namierzyć i sprawdzić w realu jak by mi przez nią patrzyło.

Biorę tez pod uwagę zakup przez internet ponieważ - wydaje mi się że przysługuje podczas takiego zakupu prawo do zwrotu (gdyby odpukać trzeba było).

 

Dzięki panowie że tak życzliwie "wyszliście" do mnie z pomocą - wiele mi uświadomiliście za co bardzo dziękuje.

 

PS. Gdyby ktoś z Was chciał zobaczyć jak się robi takie tarcze reaktywne:  Ja kilka takich już zrobiłem.... no ale ile można :)

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem posiadaczem lornetki nikon ex 16x50 od kilku lat. Piszę bo myślę że mogę coś więcej o niej powiedzieć, może pomogę w ten sposób. Jest to dobry sprzęt, dobrze znosi czas. Ja używam jej prawie codziennie i mogę powiedzieć, że nie widać tego po niej. Jest ona dość ciężka, dlatego na dalszych spacerach daje o sobie znać. Co do obserwacji to można chwilowo z ręki obserwować dalsze obiekty, ale bez obserwacji szczegółów. O oglądaniu przestrzelin z ręki można zapomnieć, nawet z podpórką będzie ciężko, jedynie ze statywem miało by to sens. Czeba pamiętać jednak o tym, że ta lornetka nadaje się do takich obserwacji bardzo dobrze tylko w dobrze oświetlonym miejscu. Jak zauważył kolega wyżej, lornetka ta jest ciemna i nadaje się do obserwacji dziennych. Ja obserwuję przez nią nocne niebo. Tyle że za wiele oczkiwać nie mogę, no chyba że oglądam Księżyc lub jasne obiekty. Co do obserwacji przez okulary to jedynie mogę się oprzeć na wypowiedziach moich kolegów którzy je noszą, według nich to; "albo patrzyć bez albo wcale" moim zdaniem ta ma trochę za małe pryzmaty które utrudniają obserwuje, trzeba dobrze rozstawić do osi oczu, co w okularach będzie znacznie trudniejsze. Osobiście również proponowałbym lornetkę o mniejszym powiększeniu. Najlepiej jednak wybrać się do odpowiedniego sklepu i osobiście pomacać, porównać, popatrzeć, przymierzyć sprzęt do swoich osobistych preferencji. Sprzedawcy problemów na ogół nie robią, czasem i doradzą. Pozdrawiam

Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku zakupu na odległość, tzn przez telefon, internet, mailem, faxem itp,  masz prawo odesłać towar w ciągu 14 dni bez podania przyczyny i każdy sklep musi oddać pieniądze. Takie są obowiązujące przepisy. 

Oczywiście nie dotyczy to zakupu dokonywanego "na firmę" w ramach prowadzonej działalności gospodarczej a jedynie relacji konsument - sklep.

  • Like 1

www.wzrokowiec.com
..................................
8x30 7x36 7x50 10,5x44
 

PTMA W-wa, OTOP

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)