Skocz do zawartości

Symulator teleskopowy.


Michael

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, znalazłem w sieci program internetowy symulujący widok z poszczególnych teleskopów. Chciałbym się od kogoś dowiedzieć, czy wgl ten symulator jest czegokolwiek warty, znaczy czy pokazuje prawdziwe dane :D

Planując kupić synte 8 jest to dosyć ważne, bo porównując go ze znacznie słabszym refraktorem 60/700 to i tu i tu min. Jowisz wygląda jak piłeczka golfowa :D

link:

http://teleskopy.pl/symulator_teleskopow.html

Jeżeli ktoś mógłby to sprawdzić i mi odpowiedzieć to byłbym wdzięczny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli te symulacje są jakby nie patrzeć fałszywe :)

Jeszcze takie laikowe pytanie:

Jestem w pełni świadom że mgławice, gromady kuliste itp. będą szarą mgiełką, a nie tak jak na forum piękne niczym z teleskopu hubble'a, ale czy planety również będą szare jak nasz naturalny satelita czy mogę liczyć na jakiekolwiek kolorki :)?

Wiem, wiem że pytanie strasznie laikowe, ale wolę się dopytać niż czegokolwiek żałować po wydaniu kasy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie :)

Jak już jestem przy planetach to się dopytam jeszcze czegoś, bo czytając wszelakie posty w internecie jestem skołowany w 100% i wolę zasięgnąć rady kogoś kto na serio zna się na rzeczy :D

Jakie szczegóły poszczególnych planet uda mi się zobaczyć w syncie 8"

Pytam, bo w jednym miejscu ludzie piszą, że prawie wszystko, gdzie indziej że mało co i sam już człowiek nie wie :D Nawet głupia symulacja jest nierealna :P

Wiem, wiem kolejne laikowe pytanie z mojej strony, no ale wolę nie żałować i wszystko poważnie przemyśleć ;]

No i poza tym jeżeli jakiś laik będzie chciał się tego dowiedzieć to będzie miał już podane na tacy  8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolei, chociaż wszystko zależy od stabilności atmosfery i od jakości okularu użytego do obserwacji.

Merkury-tarczka, fazy.

Wenus-duża tarcza, bardzo wyraźne fazy.

Ziemia-nie widać  :)

Mars czerwony kolorek, jakieś plamki, przy super warunkach czapy polarne na biegunach.

Jowisz-duża tarcza z pasami chmur, WCP, zawirowania na pasach.

Saturn-pasy chmur, pierścienie, szczelina Cassiniego.

Uran-niebieska tarczka

Neptun-?

Pluton-?

Tyle z mojej strony

SW 1200/250 flex, trzy lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)Mars czerwony kolorek, jakieś plamki, przy super warunkach czapy polarne na biegunach.

Jowisz-duża tarcza z pasami chmur, WCP, zawirowania na pasach.

(...)

Uzupełniając dla Michaela:

Do Marsa dodałbym, że zależy to niestety od ustawienia orbit eliptycznych Ziemi i Marsa. Niestety, najbliżsa opozycja 3.03.2012 należy do tych "najgorszych".

Odległość ponad 100 mln km i w efekcie średnica kątowa 14''.

Dla porównania w 2003 odległość 55,8 mln km i średnica 25,1'',

najbliższa porównywalna 27.06.2018 - 57,7 mln km, średnica 24,1''.

Tak więc w tym sezonie trudno będzie - niestety - "dobrać" się do Marsa.

Jeśli chodzi o Jowisza dodałbym tranzyty księżyców i ich cienie na powierzchni Jowisza. Np. wczoraj spektakularne przejście przed tarczą Io, z wyraźną kropką cienia. fantastyczne.

Uran i Neptun widoczne jako małe kropki-tarczki (niebieskawo-zielona i niebieska), właśnie jesteśmy po opozycjach obu planet.

Michael, bierz szybko ten teleskop, ponieważ opozycja Jowisza za miesiąc i znowu schodzi na rok. ;)

Co do symulacji, to faktycznie coś na małe te planetki, ale np. Księżyc dobrze mi się wpasowuje w kąt widzenia LVW 8mm. Tutaj chodzi chyba raczej o przybliżoną wizualizację, o poglądowe spojrzenie, jak wpływa kąt widzenia okularu w zderzeniu z powiększeniem i ogniskową obiektywu.

-------

To mój pierwszy post na tym forum, chociaż od dawna je czytam. Pozdrawiam.

SW200/1000, HEQ5 synscan, LVW5, LVW 8, ES24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)