Skocz do zawartości

Amerykanie znowu coś wymyślili....


Perry Rhoda?n

Rekomendowane odpowiedzi

Pomysł przewiduje umieszczenie setek albo nawet tysięcy malutkich soczewek w sito na kształt plastra miodu w polu o średnicy tradycyjnych teleskopów. Soczewki te będą działały podobnie jak nasze kamerki w aparatach komórkowych. Kamerek tych jednak będzie bardzo dużo i będą zbierać światło i zapisywać w procesorze który następnie będzie z tego składał obraz. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim zysk na rozmiarach i wadze ale także uniknięcie strat w wyniku odbijania światła między lustrami w tradycyjnych teleskopach. Rozwiązanie to będzie głównie miało zastosowanie w przestrzeni kosmicznej (mniejsza waga i rozmiar) i przy zachowaniu takich samych średnic jak tradycyjne teleskopy pozwoli uzyskiwać obrazy o rozdzielczości od 10 do nawet 100 razy większej niż w tradycyjnych teleskopach.

Ciekawe :5640dc6fa0398_07Cool:

  • Like 3

N 150/750. StarLight 15x70. Bresser Astro 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość bajastro

Ciekawe. Jak im się uda zejść ze zdolnością rozdzielczą? Jedno jest pewnie...matryca takich teleskopów wykona na raz mnóstwo zdjęć a komputer je zestackuje. Czy dobrze rozumiem? Uśrednią się błędy losowe (rozkład gaussa) a interpolując można uzyskać błąd na poziomie odchylenia standardowego, które w przypadku dużej próby dąży do 0. To tak pokrótce z teorii pomiarów. Niestety sprawa nie tak oczywista...finalnie liczy się jednak niepewność rozszerzona, którą przymuje się sie dla prawdopodobieństwa na poziomie 95% i na nią składa się wiele czynników...w tym ograniczona rozdzielczość pojedynczego teleskopu. Chyba że jednocześnie będzie analizowany front falowy z każdego teleskopu i zapewne przy zastosowaniu interferometrii plamkowej dałoby się bardzo zejść poniżej teoretycznej zdolności rozdzielczej. Wymagany chyba będzie superkomputer na pokładzie...albo kwantowy, który to policzy w sensownym czasie.

Analogiczne urządzenia z matrycami miniaturowtych kamer są wykorzystywane do analizy zdeformowanego frontu falowego po odbiciu od rogówki oka i służą do analizy aberracji rogówki oka. Ale w tym przypadku mamy falę płaską na wejściu (wiązkę równoległą, która po skupieniu przez soczewkę tworzy punkt). W przypadku teleskopu na każdej matrycy tych punktów będą miliony o ile nie miliardy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie przypomina to jako żywo owadzie oczy i być może pomysł z tego się zrodził.

Rozwiązania istniejące w przyrodzie zainspirowały wiele naszych "wynalazków" a zapewne wraz z posuwaniem się nauki coraz dalej w stronę mikro, nastąpi jeszcze sporo odkryć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale z na szybko przeczytanego tekstu zrozumiałem, że właśnie zdolność rozdzielcza nie wzrośnie (będzie taka sama jak klasycznego teleskopu o tej samej średnicy), zaś teleskop nie będzie po prostu "długi i ciężki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też tak to zrozumiałem. Rozdzielczość na końcu porównano do teleskopu o takiej samej masie "With 10 to 100 times the resolution of a comparable-weight traditional telescope, imagine what you could discover". Z tego jak to rozumiem, to urządzenie ma działać na podobnej zasadzie jak działają interferometryczne sieci radioteleskopów (np VLA) - zdolność rozdzielcza jest tam ograniczona rozmiarami sieci. 

  • Like 1

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, p.wojtek napisał:

 i przy zachowaniu takich samych średnic jak tradycyjne teleskopy pozwoli uzyskiwać obrazy o rozdzielczości od 10 do nawet 100 razy większej niż w tradycyjnych teleskopach.

 

Więc to jednak nie jest tak jak napisał Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Alice napisał:

Poprawcie mnie jeśli się mylę, ale z na szybko przeczytanego tekstu zrozumiałem, że właśnie zdolność rozdzielcza nie wzrośnie (będzie taka sama jak klasycznego teleskopu o tej samej średnicy), zaś teleskop nie będzie po prostu "długi i ciężki".

Tak, zgadza się. Przeoczyłem słowo weight przy comparable-weight , jedno słówko a różnica ogromna... :5640dc6f10b34_05Blush:. Zatem teleskop pozwoli uzyskać od 10- 100 razy lepszą rozdzielczość od porównywalnych wagowo tradycyjnych teleskopów.

Dodatkową zaletą, bardzo ważną o której jest mowa w tekście, jest to, że teleskopy te będą znacznie tańsze.

N 150/750. StarLight 15x70. Bresser Astro 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)