Skocz do zawartości

Dobre lornetki kątowe i moje przemyślenia


adam_bie

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo uważnie śledzę wszelkie wpisy dot. lornetek kątowych bo zamarzyłem o takiej. Wiem to już brzmi jak problemy. Co gorsza spoglądałem już na niebo tym i owym i zacząłem doceniać jakość obrazu. Stąd też założenia:

  • przedkładam jakość nad wielkość sprzętu
  • sprzęt nie musi być jak największy, chciałbym żeby jednak nie był mniejszy niż 80mm. W zasadzie rozmiar 80mm byłby optymalny.
  • okulary muszą być wymienne i w standardzie 1,25''
  • nie mam potrzeby 'powerowania', max powiększenie w okolicy 0,5D wystarczy.

Na szalę jestem gotów rzucić niemal cały mój sprzęt astro ale wnioski z poszukiwań mam niestety bardzo pesymistyczne: nawet jak chcesz wydać ok 10-12kPLN nie ma czego kupić! Idąc od dołu listy są TSy w różnych wielkościach ale mnie nie przekonują. Jest APM semi-apo 100mm ale to dalej zwykły achromat F5. Z wielką uwagą czytałem o Vixenach BT81S oraz BT-ED70S. Obie mają iście astronomiczne ceny w porównaniu co za tą cenę dostajemy. Powłoki MgF2 w 81S za 5kPLN to jakiś ponury żart... Na polu walki pozostaje chyba tylko APM 100ED (na CN i binomania.it ma świetne recenzje)? Jest to jednak setka więc swoją wagę i gabaryty ma. Niestety w mniejszych  rozmiarach ok 80mm znalazłem tylko powyższe Vixeny, jest jakiś TS88 z obciętą aperturą no i.. Kowa Highlander ale na nią nerek mi nie starczy.

Czy ktokolwiek zna alternatywę do powyższych? 80-100mm?

Jak na razie doszedłem do wniosku że czekam na promocję na APM 100ED - co jakiś czas jest za 2500E, w zasadzie ostatnia promocja dopiero się zakończyła ale nie chciałem spieszyć się z decyzją. Będą kolejne promocje. A może trafi się z drugiej ręki. A może mi przejdzie. A może czyjaś złota rada sprawi że podejmę lepszą decyzję?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vixen BT81S ma ogniskową 900 mm. Chcąc uzyskać power ~20x trzeba załadować okulary 45 mm. Więc trochę kiepsko. Sam rozważałem ten model, ale 45° i ogniskowa 900 mm sprawiły, że podziękowałem.

Co do TS 88 mm, to również czytałem, że obcięta apertura to można powiedzieć standard, ale czytałem również, że okulary w niej nie są wymienne, ale trzeba by to zweryfikować. Nie pamiętam gdzie czytałem o tych niewymiennych okularach :?

Opcją jest też budowa bino z 2 ED'ków 80 mm, albo budowa od podstaw lornetki z wykorzystaniem szkieł od ED 80, choć w tym wypadku cena na pewno nie będzie mała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, adam_bie napisał:

Jak na razie doszedłem do wniosku że czekam na promocję na APM 100ED - co jakiś czas jest za 2500E, w zasadzie ostatnia promocja dopiero się zakończyła ale nie chciałem spieszyć się z decyzją. Będą kolejne promocje.

Proszę bardzo, masz TU. Nie ma co czekać tylko brać :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, _Wojtek_ napisał:

Nie ma co czekać tylko brać

Obiecałem żonie nie kupować nic w najbliższym czasie :) Ten dodatkowy czas przyda mi się na przemyślenie decyzji - wtopę na paręset PLN jakoś bym przebolał ale APM 100ED to już inne kwoty więc pośpiech nie jest wskazany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był taki moment, zanim kupiłem TS 100/45, że brałem pod uwagę lornetę APM 100ED. Jednak porzuciłem tę ideę bo po pierwsze, żeby ją kupić musiałbym pozbyć się swoich perełek (Nikona i Fujinona) a po drugie nie starczyłoby kasy na dodatkowe okulary i solidny montaż. Mocno korciły mnie spore (może nawet planetarne) powiększenia, na które pozwalają szkła ED. Jednak po przeanalizowaniu na chłodno doszedłem do wniosku, że w większości przypadków i tak korzystałbym z małych i średnich (z którymi TereSka znakomicie sobie radzi).

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbyś opisać na jakim poziomie jest astygmatyzm i w jakim % pola widzenia gwiazdy są idealnie punktowe w Twojej TS? (Wiem że wiele zależy od okularów ale zakładam że nie poprzestałeś na 'kitowych').

AC w ogóle się nie przejmuję, oglądam prawie tylko DSy ale jestem uczulony na iskrzenie gwiazdek i nieostre brzegi. Również nie planuję używać dużych powiększeń, okulary o ogniskowych ok 19 (Panoptic) i 9mm (Nagler) to jedyne jakie chciałbym mieć.

Jaki jest przelot optyczny pryzmatów? 23mm? 21mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swoim kaprawym wzrokiem nie podejmę się określenia poziomu astygmatyzmu (ani innych wad optycznych). Ale przy najbliższej okazji poproszę Panasa, żeby rzucił okiem na TereSkę i określił poziom wad.

A jak zmierzyć przelot optyczny pryzmatów? :5640dc715651e_13Crazy:

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, _Wojtek_ napisał:

A jak zmierzyć przelot optyczny pryzmatów

Szczerze to nie wiem :)

Ale wiem że używając okularów o 'field stop' szerszym niż przelot pryzmatów zobaczymy winietę za dnia. APM 100ED ma przelot 23mm, nie spodziewam się żeby TSka miała więcej więc wszystko szersze niż Panoptic 19mm powinno winietować.

Przychodzi mi do głowy pomysł że można zrobić zdjęcie krążka światła wychodzącego z pryzmatu a obok w tej samej płaszczyźnie i na tej samej wysokości jak krawędź pzyzmatu położyć papier milimetrowy. Potem nałożyć krążek na papier w jakimś programie graficznym i może coś sensownego wyjdzie. No ewentualnie suwmiarka ale strach że się coś porysuje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panoptic'ów nie mam więc nie sprawdzę. Ale mam BST 19 mm / 65 st. i według mnie nie ma śladu winiety. Z długich okularów montowałem Meade 26 mm / 60 st. i ES 24 mm / 68 st. Według Panasa jedne i drugie winietują ale jak powiedział nieznacznie (Meade mniej). Dla mnie na niezauważalnym poziomie.

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Hagen napisał:

W TS 88 są wymienne okulary w standarcie 1,25",ale.....nie wszystkie się nadają,niektóre poprostu nie "ostrzą" obrazu. Pozdrawiam wszystkich.

Być może o tym czytałem, a jakoś to sobie przeinaczyłem, za co przepraszam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałem się na APM 100 ed, mam nadzieje ze mnie nie zawiedzie, recenzje ma więcej niż dobre. Miałem za dużo gratów a używałem cześć z nich, postanowiłem zamienić na jeden kawał sprzętu dwuocznego bo patrzenie jednym tylko okiem zaczęło być jakieś niepełne dla mnie. Para oczu i jedno zamykać? Co będzie to czas pokaże. Dam znać oczywiście.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mówisz o tym sprzęcie http://www.apm-telescopes.de/en/binoculars/giant-binoculars-100mm-aperture-more/apm-100-mm-90-ed-apo-binocular-1-25-eyepiece-sockets to napisz do Markusa żeby Ci powiększył przelot z 23 do 25mm, jest taka opcja. Wtedy winieta będzie praktycznie niewidoczna z okularem o max diafragmie dostępnej w 1.25 cala ( czyli np. 24mm 68st. Panoptic lub ES, albo 32mm TV Plossl)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W europejskich sklepach kosztuje tak samo. Ja skorzystałem z promocji więc wyszło mnie to taniej. Ten Lunt to to samo co APM z innym tylko logo (Mark Ludes ma udziały w Lunt Engineering stąd ta 'współpraca').

Robert: sprawę przelotu optycznego znam, ale zostawię 23mm, wiem że z odblaskami którym przymknięcie ma przeciwdziałać można powalczyć też własnoręcznie ale zostawię jak jest. Nie planowałem okularów typu 24mm ogniskowej więc 23mm przelotu mi wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto rozważyć zlecenie Wellenform skolimowanie lornety przy powiększeniu x150. Kiedyś Ludes oferował to w standardzie, ale ponieważ były problemy z kolimacją i celami, obniżył gwarancję na poprawność kolimacji do x100. Warto też nabyć dedykowane narzędzie Wellenform do kolimacji.

Ciekaw jestem na którą wersję (45 czy 90 stopni) się zdecydujesz/-owałeś. W 90st. wersji fałszywe źrenice generowane przez pryzmaty romboidalne są bardziej oddalone od właściwej źrenicy, dzięki czemu powinny one mniej przeszkadzać przy obserwacjach. W obu wersjach niestety są odblaski generowane przez jasne obiekty znajdujące się tuż za polem widzenia.

Ze względu na konstrukcję, w wersji 90st. obraz odbijany jest w pierwszym pryzmacie 2 razy a nie 4 jak w wersji 45st. To powinno mieć korzystny wpływ na kontrast.

Na czym zamierzasz wieszać tę lornetę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, adam_bie napisał:

Robert: sprawę przelotu optycznego znam, ale zostawię 23mm, wiem że z odblaskami którym przymknięcie ma przeciwdziałać można powalczyć też własnoręcznie ale zostawię jak jest. Nie planowałem okularów typu 24mm ogniskowej więc 23mm przelotu mi wystarczy.

Ok, chciałem napisać żebyś wiedział w razie gdybyś nie wiedział :5640dc6e20115_02Laugh:. Myślałem że używanie okularów 24mm 68st. i/lub 32mm 50st. z tym sprzętem to obowiązek "lorneciarza" bo oferują maksymalne prawie 3 stopniowe pole przy dobrych źrenicach odpowiednio 4.4mm oraz 5.8mm :5640dc6e79ff9_03Silly:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też wydaje się, że przy lornecie z wymiennymi okularami powinno być większe parcie na uzyskanie jak najszerszego pola widzenia (2,90) przy minimalnym powiększeniu (17,2x), niż szukanie maksymalnego powiększenia nie degradującego jeszcze obrazu i dającego się jeszcze odpowiednio skolimować. Chociaż z drugiej strony to ciekawe, jak wyglądałaby współpraca z szerokokątnymi okularami o ogniskowej np. 3,5mm przy powiększeniu 157x. :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez winiety przyzwoicie dużą źrenicę wyjściową dadzą 25mm plossle.

Dokładniejsza kolimacja jest istotna nie tylko dla dużych powiększeń i zawsze poprawia uzyskiwane obrazy.

Z tego co czytalem, nowe wersje tych lornet wychodzą z fabryki z przelotem 23mm i nie ma możliwości zmiany tego parametru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, jutomi napisał:

Jeśli jeszcze nie podjąłeś ostatecznej decyzji o zakupie APM 100 ED, to pojawiła się w porównywalnej cenie ciekawa alternatywa: używka Vixen BT 125A: http://allegro.pl/vixen-bt-125a-hf2-i5986988538.html

Zanim ktoś się skusi na zakup tej lornety polecam WĄTEK na sąsiednim forum.

Nikon 8x30, Fujinon 10x50, Vixen ED70S, APM 100/90
TS 102 f/7, Vixen SD103S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)