Skocz do zawartości

Triangulum galaxy - wzdłuż ramion


Rekomendowane odpowiedzi

M33 wielokrotnie obserwowałem w lornetce 15x70. Zima jest najlepszym miesiącem do jej obserwacji (zresztą jak większości obiektów tego typu). Pamiętam, że w najlepszych warunkach jakie trafiłem można było zaobserwować jej charakterystyczny kształt z ramionami. Szczerze mówiąc nie wiedziałem, że jest tam taka mnogość obiektów. Przy następnej okazji też spróbuję z NGC 604 a jak będzie teleskop pod ręką to i z innymi jej obiektami.

N 150/750. StarLight 15x70. Bresser Astro 20x80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna relacja ! Uwielbiam galaktyki !

Ciekawe co piszesz o IC 1727. Podchodziłem do niej właśnie w te noce co Ty :5640dc6dbc8ce_01Smile: Po długich bojach w końcu wyszła mi z tła NGC 672 ale IC nie. Możliwe, że to łatwy obiekt ale w te noce miałem w ogóle problemy z galaktykami nawet 10-11 mag. Normlanie takie są widoczne jak na dłoni. Ciekawe bo właśnie na te noce przygotowałem sobie mapkę Trójkąta, chciałem wyłapać jak najwięcej galaktyk z niego. A tu klops. Czyli ta IC taka łatwa nie jest ? Ze względu na jasność powierzchniową i skupieniu jasności tylko na malutkim centrum ?

Ciągle nie mam czasu na napisanie relacji (dziwne, że nie mam czasu). C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wam za miłe słowa i ciesze się że relacja się podobała :)

 

3 godziny temu, karl napisał:

Czyli ta IC taka łatwa nie jest ? Ze względu na jasność powierzchniową i skupieniu jasności tylko na malutkim centrum ?

 

Łatwa raczej nie jest. Za pierwszym razem, jakieś dwa miesiące temu i podczas normalniejszych warunków, musiałem jej poświęcić dobre kilka minut zanim się upewniłem, że coś tam jest. Tym razem była dość dobra przejrzystość a ja długo przebywałem już na dworze. Skręciłem na tę parkę i zobaczyłem od razu IC 1727. Była oczywista ale nie świeciło tam tylko centrum. To było bardziej halo o trudnym do zdefiniowania kształcie. Nie patrzyłem długo ale na pewno nie świeciło same centrum. NGC 672 była dość jasna i wyraźna. Skoro ona poddała się Tobie z trudem to musiałeś mieć wtedy dość kiepskie warunki, być może jakieś chmury. Jasność powierzchniowa IC 1727 z tego co widzę to chyba 14.7mag. więc to oczywiście nie ułatwia i obiekt wymaga dobrej przejrzystości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Damian P. napisał:

Skoro ona poddała się Tobie z trudem to musiałeś mieć wtedy dość kiepskie warunki, być może jakieś chmury.

I tak i nie. Normalnie takie galaktyki jak NGC 672 nie są jakieś wielkim wyzwaniem dla mnie. Było ją widać ale okropnie nieprzejrzyście. W zasadzie jakeś 2 tygodnie przed sylwestrem widziałem podobne galaktyki w Lwie mimo słabych warunków i lepiej wyglądały. A jak pogoda jest przeciętna to nie stanowią problemu dla 8". A co do IC. Będę jeszcze próbował . Ogólnie wrócę tam :5640dc727769c_17Devil:

PS. Zaraz obok jest nawet fajna gromadka Cr21

http://www.deepskywatch.com/images/sketches/Cr21-NGC672-IC1727-sketch.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Damian, wielki, wielki szacun za tą relację. Obserwowałem dziś M 33 z okularem 12,5 mm (Newton 350/1500) i filtrem OIII. W oczy rzucała się oczywiście NGC 604, a prócz niej dość oczywista była jedynie NGC 595. Reszta to baaardzo ulotne pojaśnienia i nie miałem cierpliwości by je identyfikować. Pewnie przy kolejnej okazji "zrobię" pozostałe dwa engiece i to na tyle. Tym bardziej podziwiam, że ci się chciało i dałeś radę. 

  • Thanks 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)