Skocz do zawartości

AstroHub 3 - pytania i odpowiedzi


zombi

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 4.12.2016 o 13:02, szdom1 napisał:

Czy ktoś z was zasila montaż przez astrohuba? Ja mam pewną bolączkę. Co prawda znalazłem rozwiązanie problemu ale jest to poniekąd uciążliwe. No to po kolei.

 

U mnie astrohub rozdziela zasilanie na kamerę oraz montaż. Ażeby połączyć astrohuba przez ascom conect (co jest potrzebne do automatycznego ustawiania ostrości w Maximie) muszę mieć włączonego eqmoda. Ażeby włączyć eqmoda muszę mieć połączenie z montażem, który nie jest włączony bo mogę go włączyć dopiero po odpaleniu astrohuba. Tu koło się zamyka a ja wracam do pierwszego zdania w tym poście. Czy ktoś z was zasila montaż przez astrohuba? Jeżeli tak to jak rozwiązał ten problem.

pzdr.

Szymon

Ja miałem podobny problem w eKosie.

W astrohubie dorobiłem osobne wyjście 12V. Więc zanim odpalę sterowniki do astrohuba to 12V już mam na kamerce :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 390
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Najczęściej odpowiadający w tym temacie

Dodane obrazy

Dnia 17.08.2017 o 08:55, Zywis napisał:

Log z błędem w załączeniu.

Nie pomaga odłączenie z USB, trzeba zresetować komputer. Taka sama sytuacja ma miejsce również przy podłączeniu silnika do drugiego portu w AH.

Oprogramowanie najnowsze załączone na pierwszej stronie wątku.

Z góry dziękuję za pomoc.

AH log.txt

A przy próbach bez podłączonego silnika wszystko działa prawidłowo?

To mi wygląda na jakieś zakłócenia / spadki napięcia. Sprawdź może kabelki zasilające i połączenia, ewentualnie z innym kablem USB, albo w innym porcie USB.

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłbyś sprawdzić i napisać:

  • jak to dokładnie wygląda w czasie, czyli np ustawiasz przesuw na 1000 kroków, dajesz + i silnik rusza, kręci się 1000 kroków i potem się wywala? czy w czasie ruchu?
  • czy po puszczeniu silnika spada napięcie pokazywane przez AH? Albo wzrasta znacznie pobierany prąd?
  • jakbyś miał możliwość sprawdzenia na innym komputerze to też bym prosił

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- wywala się w czasie ruchu

- nie zmienia się ani napięcie ani prąd

- na drugim komputerze to samo

- przy odłączonym silniku uruchomienie focusera w panelu pokazuje zmianę wysuwu i nic się nie sypie (mam nadzieję, że jasno to opisałem)

- jeśli nie ruszam podłączonym silnikiem to wszystko w AH działa bez problemu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomocy... co jakiś czas (czasem raz na sesję, czasem wcale) wyskakuje mi komunikat "System exception for port com4, timeout waiting for received data". Po kliknięciu OK komunikat pojawia się jeszcze raz, a potem wyskakuje okienko:

image.png.30a7ebe34da01895505e2c943f3c4fdb.png

Ponowne uruchomienie panelu nic nie daje - po wciśnięciu "connect" słychać pikanie, ale pojawia się to samo. Windows 7.

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo...:

Szczegółowe informacje na temat wywoływania debugowania w trybie JIT (just in time)
zamiast tego okna dialogowego znajdują się na końcu tego komunikatu.

************** Tekst wyjątku **************
ASCOM.DriverAccessCOMException (0x80040407): Device is not connected ---> System.Reflection.TargetInvocationException: Obiekt docelowy wywołania zgłosił wyjątek. ---> System.Runtime.InteropServices.COMException: Device is not connected
   --- Koniec śladu stosu wyjątków wewnętrznych ---
   w System.RuntimeType.InvokeDispMethod(String name, BindingFlags invokeAttr, Object target, Object[] args, Boolean[] byrefModifiers, Int32 culture, String[] namedParameters)
   w System.RuntimeType.InvokeMember(String name, BindingFlags bindingFlags, Binder binder, Object target, Object[] providedArgs, ParameterModifier[] modifiers, CultureInfo culture, String[] namedParams)
   w System.Type.InvokeMember(String name, BindingFlags invokeAttr, Binder binder, Object target, Object[] args, CultureInfo culture)
   w ASCOM.DriverAccess.MemberFactory.CallMember(Int32 memberCode, String memberName, Type[] parameterTypes, Object[] parms) w c:\ASCOM Build\Export\ASCOM.DriverAccess\MemberFactory.cs:wiersz 331
   w ASCOM.DriverAccess.MemberFactory.CallMember(Int32 memberCode, String memberName, Type[] parameterTypes, Object[] parms) w c:\ASCOM Build\Export\ASCOM.DriverAccess\MemberFactory.cs:wiersz 369
   w ASCOM.DriverAccess.AscomDriver.set_Connected(Boolean value) w c:\ASCOM Build\Export\ASCOM.DriverAccess\AscomDriver.cs:wiersz 145
   w AstroHub.AstroHub.ConnectButton_Click(Object sender, EventArgs e)
   w System.Windows.Forms.Control.OnClick(EventArgs e)
   w System.Windows.Forms.Button.OnClick(EventArgs e)
   w System.Windows.Forms.Button.OnMouseUp(MouseEventArgs mevent)
   w System.Windows.Forms.Control.WmMouseUp(Message& m, MouseButtons button, Int32 clicks)
   w System.Windows.Forms.Control.WndProc(Message& m)
   w System.Windows.Forms.ButtonBase.WndProc(Message& m)
   w System.Windows.Forms.Button.WndProc(Message& m)
   w System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.OnMessage(Message& m)
   w System.Windows.Forms.Control.ControlNativeWindow.WndProc(Message& m)
   w System.Windows.Forms.NativeWindow.Callback(IntPtr hWnd, Int32 msg, IntPtr wparam, IntPtr lparam)


************** Zestawy załadowane **************
mscorlib
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.6.1649.1 built by: NETFXREL3STAGE
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.NET/Framework/v4.0.30319/mscorlib.dll
----------------------------------------
AstroHub
    Wersja zestawu: 3.1.0.1
    Wersja Win32: 1.0.0.0
    CodeBase: file:///C:/Program%20Files%20(x86)/AstroHub/AstroHub%20Panel/AstroHub.exe
----------------------------------------
System.Windows.Forms
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.6.1649.1 built by: NETFXREL3STAGE
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Windows.Forms/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Windows.Forms.dll
----------------------------------------
System
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.6.1649.1 built by: NETFXREL3STAGE
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.dll
----------------------------------------
System.Drawing
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.6.1649.1 built by: NETFXREL3STAGE
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Drawing/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Drawing.dll
----------------------------------------
System.Configuration
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.6.1099.0 built by: NETFXREL4STAGE
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Configuration/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/System.Configuration.dll
----------------------------------------
System.Core
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.6.1649.1 built by: NETFXREL3STAGE
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Core/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Core.dll
----------------------------------------
System.Xml
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.6.1649.1 built by: NETFXREL3STAGE
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Xml/v4.0_4.0.0.0__b77a5c561934e089/System.Xml.dll
----------------------------------------
Accessibility
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.6.1099.0 built by: NETFXREL4STAGE
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/Accessibility/v4.0_4.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/Accessibility.dll
----------------------------------------
ASCOM.DriverAccess
    Wersja zestawu: 6.0.0.0
    Wersja Win32: 6.3.0.2831
    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/ASCOM.DriverAccess/6.0.0.0__565de7938946fba7/ASCOM.DriverAccess.dll
----------------------------------------
ASCOM.DeviceInterfaces
    Wersja zestawu: 6.0.0.0
    Wersja Win32: 6.3.0.2831
    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/ASCOM.DeviceInterfaces/6.0.0.0__565de7938946fba7/ASCOM.DeviceInterfaces.dll
----------------------------------------
ASCOM.Utilities
    Wersja zestawu: 6.0.0.0
    Wersja Win32: 6.3.0.2831
    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/ASCOM.Utilities/6.0.0.0__565de7938946fba7/ASCOM.Utilities.dll
----------------------------------------
Microsoft.VisualBasic
    Wersja zestawu: 10.0.0.0
    Wersja Win32: 14.6.1099.0 built by: NETFXREL4STAGE
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/Microsoft.VisualBasic/v4.0_10.0.0.0__b03f5f7f11d50a3a/Microsoft.VisualBasic.dll
----------------------------------------
ASCOM.Exceptions
    Wersja zestawu: 6.0.0.0
    Wersja Win32: 6.3.0.2831
    CodeBase: file:///C:/Windows/assembly/GAC_MSIL/ASCOM.Exceptions/6.0.0.0__565de7938946fba7/ASCOM.Exceptions.dll
----------------------------------------
mscorlib.resources
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.6.1055.0 built by: NETFXREL2
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/mscorlib.resources/v4.0_4.0.0.0_pl_b77a5c561934e089/mscorlib.resources.dll
----------------------------------------
System.Windows.Forms.resources
    Wersja zestawu: 4.0.0.0
    Wersja Win32: 4.6.1055.0 built by: NETFXREL2
    CodeBase: file:///C:/Windows/Microsoft.Net/assembly/GAC_MSIL/System.Windows.Forms.resources/v4.0_4.0.0.0_pl_b77a5c561934e089/System.Windows.Forms.resources.dll
----------------------------------------

************** Debugowanie w trybie JIT **************
Aby włączyć debugowanie w trybie just in time (JIT), plik .config tej
aplikacji lub komputera (machine.config) musi mieć
wartość jitDebugging ustawioną w sekcji system.windows.forms.
Aplikacja musi być również skompilowana z włączonym
debugowaniem.

Na przykład:

<configuration>
    <system.windows.forms jitDebugging="true" />
</configuration>

Gdy debugowanie JIT jest włączone, wszystkie nieobsługiwane wyjątki
są wysyłane do debugera JIT zarejestrowanego na komputerze
i nie są obsługiwane w tym oknie dialogowym.

 

 

--
astrofoto: NEQ6 mod, TS APO 115f7 + QHY9, TS 60f3.8 + Atik 16IC - powered by AstroHub 3.0
www.foto-zdjecia.pl, www.blogszaregoczlowieka.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak po takiej akcji sprawdzisz w menedżerze urządzeń, to port COM AstroHuba tam jest, czy znika? 

A jeśli znika, to jak klikniesz prawym w menedżerze urządzeń na główną gałąź i wybierzesz Skanuj w poszukiwaniu nowych urządzeń - to się pojawia?

Na razie to wygląda na rozłączający się port. Znam tylko dwa możliwe powody, ale może jest więcej:

  • błąd w połączeniu - kabel USB, przerywające gniazdka USB po drodze. Można popsikać Kontakt S
  • błąd w systemie w obsłudze portu - jakieś konflikty, itp, itd. 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie jak dziki, po pokazaniu sie okienka ja wchodzę w menadżer urządzeń -> astrohub jest tam widoczny klikam prawym wyłącz czekam 5 sek i włącz, potem mam juz spokoj, przeważnie mam tak jak załanczam napiecia na wyjściu 12V. Tak zaobserwowałem.

Po włączeniu panelu AH pokazuje ponownie załączone napiecia.

 

Edit: windows 7 64bit

  • Like 1

Teleskop: Sky-Watcher MAK 127 OTA
Montaż: AZ-EQ 6 GT
Okulary: Celestron X-Cel 25mm, Celestron X-Cel 12.5mm, Celestron X-Cel LX 7mm
Kamera: Philips SPC 900NC, DBK 21AU04.AS KOLOR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem kiedyś podobne zjawisko podczas testów nowego AstroLinka - w momencie włączania lampki na biurku AstroLink się resetował. Lampka była halogenowa z transformatorem w podstawie. Problem wtedy leżał w kablu USB leżącym przy lampce - kabel był taki "na sztukę". Po odsunięciu kabla od lampki problem zniknął. Podobnie po wymianie kabla na lepszy, ekranowany. Widocznie w momencie załączania lampka siała jakimiś zakłóceniami, bo zimna żarówka halogenowa w momencie włączenia pobiera przez chwilę bardzo duży prąd. 

Teraz już mam też z resztą inną lampkę :)) 

jolo-astrojolo.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu ostatnich wątków moje podejście do tematu jest jako elektronik, nie zajmuję się astrofotografią i przy tym sterowaniem powiązanych urządzeń astrofoto.
Pierw bym wykasował sterowniki i zainstalował ponownie. Sprawdził bym masy powiązanych ze sobą urządzeń, problem mas w elektronice nie jednego powalił.
Sprawdzić poziom zakłóceń jakie może dać elektronika podczas momentu załączenia silników bądź innych odbiorników, to można tylko oscyloskopem wyłapać miernik uniwersalny
tego nie wykryje są to impulsy b.szybkie działające wstecznie. Z uwagi na starzenie się elementów w elektronice w szczególności kondensatorów bądź kiepskiej ich jakości
jest częstym przypadkiem złego działania układów, ewentualnie próba samodzielnego odkłócenia elektroniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do posiadaczy AstroHub 3.0 Nie wiem dlaczego u mnie raz pokazuje mi port COM 5 a raz nie. Wygląda to tak po uruchomieniu  kompa wpinam kabel USB wszystko jest wykryte.  Port COM 5 wiec działa do momentu jak wyłączę zasilanie AstroHuba po wyłączeniu nie ma portu to normalne , nie odpinam kabla USB od kompa. Ponownie zasilam AstroHuba nie ma portu a powinien zostać wykryty. Po kilkakrotnym sprawdzaniu za każdym razem tak jest. Jak wypnę kabel USB i ponownie włożę to port jest. I tutaj jest problem gdyż to nie nadaje się pod zdalne sterowanie. Może ktoś ma jakiś pomysł co z tym fantem zrobić.

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób inicjalizacji usb - w skrócie - hub usb podaje co jakiś czas napięcie na złącze, urządzenie musi odpowiedzieć - jeżeli czip usb po podpięciu zasilania nie zareaguje (nie idzie reset albo co) - hub nie kontynuuje handshake.

 

Taki warmstart musi być odpowiednio obsłużony, inaczej hub nie zgłosi urządzenia do systemu. Najwyraźniej czip usb w ah nie traktuje takiego zdażenia jako podłączenie do szyny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Antoni napisał:

Ja do swojej 5 metrówki musiałem jeszcze dołożyć przedłużkę jakieś 1,5 m może to jest powodem ale kamera działa więc to tez powinno działać.

A sprawdziłeś te kabelki pojedynczo? I 5 metrowy i 1,5 z całym setupem? Może któryś jest walnięty... to, ze sama kamerka pracuje nie oznacza, ze wszystko przez niego, przez nie poleci. Wiele razy miałem takie przypadki, raz chodziły np. 2 urządzenia, raz 3 a innym razem jedno - wina niestety była kabelka :(
P.S. Ewentualnie sprawdź czy HUBek ma odpowiednie zasilanie - 5V wetknięte w jego gniazdo zasilania, musi być przy takiej długości kabli i tylu urządzeniach.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hab ma zasilanie podpięte z Astrohuba 5V. Sprawdzałem kilka długości kabli 1,5 m, 3 m, 5 m wszystko działa prawidłowo, brakuje mi jakieś 1 m kabla więc muszę dać przedłużkę i tutaj jest problem nie wykrywa urządzenia. Żadna przedłużka nie pomada. Próbowałem zastosować jeszcze po drodze następnego haba aktywnego nic to nie daje. Wynika z tego że kable nie mogą być sztukowane. A ja potrzebuję kabel USB na 6 m. Czy mogę taki kabel zrobić? zadziała mi to czy sam hab ma możliwość przesyłu danych tylko do 5 m? Pomze mi ktos z tym problemem? 

Pozdrawiam:)

 Obserwatorium z obrotową kopułą i jakieś tam szkiełka.

Moja strona: astroantoni.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Antoni napisał:

, Czy mogę taki kabel zrobić? zadziała mi to czy sam hab ma możliwość przesyłu danych tylko do 5 m? Pomze mi ktos z tym problemem? 

Lindy to dobra firma, ja miałem 7 metrowy do fotografii Słonka i było OK - z tym samym HUBem - tu masz siedmiometrowe https://sklep.rms.pl/kable-usb/278,7-5m/1698,usb-2-0#ProductFilters

P.S. Jak nie zadziała możesz zwrócić.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozejrzyj się za przedłużaczami aktywnymi - regenerują sygnał, co znacząco poprawia kulturę pracy. Ja akurat używam takiego: https://www.morele.net/kabel-usb-unitek-przedluzacz-aktywny-usb-2-0-am-af-5m-czarny-y-250-567621/ i nigdy nie było problemów z urządzeniami USB..

APO TS 130/910;  ASI 290MM; okular Baader Scopos 30 mm 2",  ES 14mm,  ES 4,7 mm, EQ6-R Pro, Canon EOS RP, Jolo AstroHub 3.0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)