Skocz do zawartości

Partner dla Synty 10


Szponix

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę zaleci, zapewne przez wielu znienawidzonym, pytaniem z serii "jaki teleskop wybrać". Trudno... 

Sytuacja wygląda tak, że posiadam syntę 10", wiadomo - sprzęt idealny pod nocne niebo. Pytanie jednak co zrobić, gdy trochę chmur przechodzi - targać tubę, przygotowywać się, "chłodzić", po czym pakować się, bo chmury jednak zasłoniły 90% nieba... Tu przydałby się jakiś bardziej mobilny partner. Taki, którego mogę wynieść "na raz", pokaże mi cudowne niebo (DS), a w razie ataku chmur, będę mógł szybko się spakować i również "na raz" wrócić do domu. Gdy jednak chmury uciekną, wyciągnąć syntę, by ta pokazała pazurki.


Nie chciałbym jednak inwestować w coś, co znacznie odbiega od jakości Synty. Potrzebowałbym coś solidnego, o sporych możliwościach, ale mobilnego. Lornetkę już posiadam :)

Dobrze by było, gdyby partner współgrał z okularami/filtrami zarówno 1,25- jak i 2-calowymi, również tymi cięższymi.

Czy ktoś jest w stanie mi co nieco polecić? Celowo nie podaję tu swoich typów, bo nie chciałbym nic narzucać. Wolałbym "czystych" rad swoich doświadczonych kolegów. Ceny tym bardziej nie chcę podawać. 

Będę bardzo wdzięczny za ewentualną pomoc i przepraszam za pytanie z serii "jaki teleskop wybrać" ;) Czytanie jednak testów wszystkich mobilnych teleskopów jest dość mozolne. Chciałbym się przynajmniej czegoś "chwycić", by potem już na własną rękę sobie porównać to i owo i dokonać ostatecznego wyboru.

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponował refraktor 120 mm f/5, np. SW 120/600. Swoją przygodę z astronomią zacząłem od GSO10" i też szukałem czegoś na szybkie wypady. Trafiła się opcja zakupu 120/600 i uważam to za dobry wybór. Sprzęt jest w miarę lekki, przynajmniej w porównaniu z 10" :P Wyciąg 2". Od razu warto kupić ceratkę teflonową i "wyłożyć" nią wyciąg. Eliminuje ona to denerwujące kiwanie się. Do tego potrzeba by jakiegoś montażu. AZ3 od razu odradzam. Mimo, że to niesamowicie lekkie rozwiązanie, to również niesamowicie niestabilne i wyprowadzające człowieka z równowagi (opadanie tuby przy obserwacjach obiektów w okolicach zenitu). Polecam AZ4. Jak ma być bardziej mobilnie, to na aluminiowych nogach, jak bardziej stabilnie, to na stalowych. Kultura pracy tego montażu jest świetna. Wprawdzie teraz już nie mam ani 10", ani 120/600, bo moje preferencje co do obserwowanych obiektów się zmieniły, to bardzo miło wspominam ten refraktor. Później nawet był on częściej używany niż 10", choć wiadomo, że obrazów nie da takich jak armata. No ale coś za coś. Albo duży, ciężki o dużych możliwościach, albo mały, lekki i o mniejszych możliwościach. Niestety nie ma sprzętu małego, lekkiego i o możliwościach 20" kolosa :/

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam refraktor ED 80/600. Dokupiłem go do Synty 8? i tak mi przypadł do gustu, że Newton w zasadzie poszedł w odstawkę. Sprawdzi się zarówno jako teleskop do szybkich przydomowych obserwacji (od razu gotowy do użycia, nie wymaga chłodzenia), jak i ? ze względu na małe gabaryty ? jako typowy traveller np. na wakacje. Refraktor 150/750 niestety nie będzie już tak mobilny.  Do tego dochodzi fantastyczna jakość obrazów dawanych przez małego ED-ka, który wprawdzie nie pokaże tyle co 150/750, nie mówiąc o Newtonie, ale za to pokaże to o wiele ładniej (szczególnie na Księżycu i planetach, gdzie w większym achromacie wyjdzie dokuczliwa aberracja chromatyczna). W ED80 aberracja jest właściwie niezauważalna. Tuba jest  lekka i krótka, a więc mało wymagająca jeśli chodzi o montaż. Z powodzeniem wystarczy lekki AZ-4 na aluminiowych nogach. Podejrzewam, że 150/750 potrzebuje większego/cięższego/droższego montażu. Reasumując, ED80 jako uzupełnienie Newtona 10? byłby doskonałym wyborem.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak bardzo mobilna ma być ta mobilność? ;)

Bo jeśli bardzo to też jak kolega wyżej polecam ED 80/600... ten refraktor daje naprawdę ekstra obrazy, można się zachwycić.... Super sprawa do szybkiego wypadu na krótkotrwałą "dziurę w chmurach" albo na jakiś wyjazd.A jeśli ma być mobilnie ale nie aż tak bardzo to refraktor 120/600 czy w wersji max 150/750. Ten ostatni to już taki ekstremalny traveller którego od biedy możemy powiesić na AZ4 na stalowych nogach... nie jest to optymalny montaż pod ten teleskop ale daje rade jeśli dobrze się wyważy tubę .Parę razy zdarzyło mi się przetestować swojego Celestrona na AZ-cie i nie było najgorzej.

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej postawiłbym bardziej na mobilność, czyli ten ED 80/600 mógłby być idealny w moim przypadku. Zastanawiająca jest jednak cena (ok. 2500, z tego co widziałem, za samą tubę; 3300 za tubę ze statywem). W cenie tuby jest moja Synta (rozsuwana). Chyba, że dodatki tak podbijają - mikrofocuser, nasadka kątowa, okular 2". 

I jak sprawa wygląda ze statywem dodawanym w komplecie? Chodzi mi o używanie cięższych okularów (dwucalowe słoiki; 400-900g).

Synta 10" rozsuwana + Discovery 10x50

Okulary:
zestawowe: 25mm, 10mm
ES: 6,7mm
Pentax: XW 5mm

 

Filtry: O-III, polaryzacyjny Orion (1-40%)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozważ zakup lornetki ze statywem w zadeklarowanym przez siebie budżecie.

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Szponix napisał:

Raczej postawiłbym bardziej na mobilność, czyli ten ED 80/600 mógłby być idealny w moim przypadku. Zastanawiająca jest jednak cena (ok. 2500, z tego co widziałem, za samą tubę; 3300 za tubę ze statywem). W cenie tuby jest moja Synta (rozsuwana). Chyba, że dodatki tak podbijają - mikrofocuser, nasadka kątowa, okular 2". 

 

Na sprzęt najlepiej polować na giełdach, w ostatnich tygodniach były 2 sztuki, cena coś około 800-900 zł o ile dobrze pamiętam. Starsze modele bez mikrofocusera to chyba były...ale wtedy nawet kupując dobry wyciąg mamy sprzęt znacznie taniej niż nowy. Ja swojego 80/600 modyfikowałem ( opis tu: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/9238-modyfikacja-refraktora-sw-ed-80600/ ) a i tak wszystko wyszło znacznie taniej niż nówka sprzęt w sklepie. Zresztą doszły kolejne modyfikacje ale o nich niedługo na forum dopiero będę pisał...

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem niezły refraktorek ED jest właśnie na AM : http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=38902

Co prawda na szkle FPL-51 , ale to fajna wypadowa maszynka.

  • Like 1

Refraktor SW ED 80/600 , montaż CG 4

Hyperion 8-24 mm zoom, Hyperion 24, 21, 17, 13, 10, 8, 5, 3.5 mm, Aspheric 31 mm, 36 mm, Hyperion zoom barlow 2,25x, ES dielectric 2"

Filtry Baader:  O III

Vortex Raptor 8,5x32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)