Skocz do zawartości

Obiektyw fotograficzny jako teleskop


jutomi

Rekomendowane odpowiedzi

24 minuty temu, piotrkusiu napisał:

Teraz tylko odpal stabilizację i można z ręki paczać.

Wczoraj przy powiększeniach do 15x obserwowałem z powodzeniem z ręki. Przy większych powiększeniach z podparcia i ze statywu. Największym problemem nie jest drganie obrazu tylko odwrócony obraz, do którego trzeba się przyzwyczaić. Szkoda, że obiektywy ogniskują tak blisko i nie zmieści się tam już kątówka. :5640dc70bd641_11Geek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Kolejny odcinek serialu.

 

Mój nowy nabytek Sigma 100-300/4 świetnie spisuje się jako refraktor 75/300, bardzo dobrze jako refraktor 50/200 i w miarę dobrze jako 25/100. W przedziale 200-300mm przy pełnym otworze bez problemu ostrzy z okularami od 5-40mm. Obraz jest ostry w około 90%, ostatnie 10% to utrata ostrości i wzrost AC do poziomu średniego.

 

S 100-300/4 z okularkiem ES14 wygląda jak rasowy refraktor:

8.thumb.JPG.03239c83885b38dfc6c00e440471

 

Z kilowym ES30 też wygląda w miarę proporcjonalnie i jest bardzo dobrze wyważona:

9.thumb.JPG.5f48ba25a8c87cc9aad196073b55

 

Walka o odwrócenie obrazu trwa...

 

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super sprawa :)

Mam mnóstwo przejściówek - okular dam radę dopasować przez gwint filtrowy - aż z ciekawości zobaczę co mi z Jupiterkiem wyjdzie - nawet mu UV wkręcę, szynkę do montażu ma    ????

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując aktualny stan ?projektu?:

- udało się zaprząc do współpracy praktycznie dowolny obiektyw fotograficzny z bagnetem EF z dowolnym okularem teleskopowym w standardzie 1,25? i 2?

- udało się uzyskać zmienną światłosiłę teleskopu poprawiając jakość obrazu do bardzo dobrej prawie w całym polu widzenia, przy światłosile 2,8-5,6

- nie udało się wymyślić patentu na uruchomienie stabilizacji obrazu w obiektywie (ale prace trwają :5640dc70bd641_11Geek:; nie pozostanie nic lepszego niż zamocowanie układu teleskop-okular na stabilnym statywie

 

 

No to teraz historyjka obrazkowa z ostatnim elementem układanki ? walką o uzyskanie nieodwróconego, ziemskiego obrazu:

 

1.      Za 40zł na portalu aukcyjnym kupujemy monokular made in China o wspaniałych parametrach: 16x52mm z polem widzenia 66m/8000m

:5640dc715651e_13Crazy: , czyli wg. chińskiego przelicznika 22o, który w rzeczywistości okazuje się monokularem ~8x36 o polu widzenia około 5O.

 

56eb26caa65a4_1a.MONOKULARCOMET16X52@8X3

 

2.      Ponieważ ten szczytowy produkt chińskiej myśli technicznej strasznie śmierdzi uruchamiamy w pomieszczeniu do sekcji intensywną wentylację i rozpoczynamy proces rozbioru na czynniki pierwsze.

 

56eb26d177816_2aIMG_20160315_140820.JPG.

 

3.      Proces postępuje, rozbiórka odsłania kolejne elementy skomplikowanej budowy urządzenia, smród plastiku i gumy wypełnia sąsiednie pokoje.

 

3a.IMG_20160315_141112.JPG.f3c22f4b8962a

 

4.      Wreszcie koniec żmudnego procesu; efekt to kilkadziesiąt pojedynczych części, z czego tak naprawdę interesuje nas tylko JEDNA.

 

4a.IMG_20160315_143132.JPG.b2746ff886c2e

5.      OTO ONA! :5640dc6e20115_02Laugh:  Miniaturowy układ odwracający oparty na pryzmatach, który teraz trzeba jakoś zamontować w okularze.

 

5a.IMG_20160315_143241.JPG.f68709fb36912

6.      Różnicę średnic niwelujemy niezawodną taśmą z aksamitu.

 

6a.IMG_3782.JPG.bb1900dbda8fd3a8571e089c

7.      Tak przygotowany układ odwracający umieszczamy w pobliżu spodziewanej płaszczyzny ogniskowania okularu.

 

7a.IMG_3783.JPG.7211f50cc2df4d03e567d44a

8.      Efekt końcowy psuje skaza na pryzmacie i diafragma wewnątrz układu odwracającego o średnicy zaledwie 6mm

 

8a.IMG_3784.JPG.697b824f167e3f3759e3f703

 

W wyniku intensywnych prac otrzymujemy obraz ziemski w tandemie teleobiektyw-okular!

 

Plusy tego rozwiązania:

+ udało się uzyskać obraz odwrócony

+ jakość obrazu w całym polu widzenia jest bardzo dobra

 

Minusy:

- diafragma ograniczyła 4-krotnie pole widzenia okularu, zamiast 5,5o mamy niecałe 1,5o rzeczywistego pola widzenia (przy obiektywie 300mm i okularze 32mm)

- układ odwracający pasuje tylko do tulejek okularów 1,25? i to tych długoogniskowych, w których nie mamy soczewek blisko końca tulejki

- układ odwracający uniemożliwia wyogniskowanie na ?, redukcja musiałaby być krótsza o około 7mm

 

Zastanawiam się, czy warto eksperymentować dalej z układem odwracającym z jakiejś starej porządnej lornetki? :angry:

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

WALKA O ODWRÓCONY OBRAZ ? DECYDUJĄCE STARCIE

 

W końcu udało się! Uzyskałem ziemski obraz w tandemie obiektyw-okular! :5640dc6e20115_02Laugh:

1.      Potrzebna jest najzwyklejsza kątówka 1,25?/90°

10a.jpg

2.      Wykręcamy tulejkę, bierzemy dekielek z canonowskim bagnetem EF i wycinamy w nim centralne otwór fi 32mm; następnie sklejamy dekielek z pozbawionym jednej tulejki korpusem kątówki.

11.JPG

3.      Wykręcamy z barlowa 1,25? / 2x soczewkę z oprawą; we wnętrzu dekielka z twardniejącej masy plastycznej (ja użyłem Poxiliny) wykonujemy tulejkę/stożek o średnicy wewnętrznej fi 31,7mm ; wysokości około 12mm i w miarę cienkiej średnicy zewnętrznej, żeby nie było kolizji z ?dupkami? obiektywów.

12.JPG

4.      Ta ręcznie wykonana tulejka zapewnia suwliwe pasowanie dla soczewki barlowa (niestety nie mają jednakowych gwintów i nie da się jej po prostu wkręcić). Połączenie jest jednak wystarczające, żeby utrzymać soczewkę w osi optycznej bez ryzyka wysunięcia się i porysowania ostatniego szkła obiektywu.

13.JPG

5.      Całość prawidłowo współpracuje z każdym obiektywem, którego ostatnia soczewka jest zagłębiona na co najmniej 15mm w korpusie. W moim wypadku są to teleobiektywy C200mm i S100-300mm

 

14.JPG

15.JPG

Podsumowanie możliwości i ograniczeń takiego rozwiązania:

+ uzyskałem obraz odwrócony!

+ obraz jest bardzo dobrej jakości prawie po diafragmę, również z okularami 82°; wyraźna degradacja obrazu w obiektywach występuje dopiero po przekroczeniu powiększeń ponad 1,5D

+ kątówka ostrzy ze wszystkimi moimi okularami w standardzie 1,25? od 5÷32mm

- ogniskowa obiektywów została wydłużona dwukrotnie (sprawdziłem również tulejki z barlowów 1,6x i 3x ? nie da się nimi uzyskać ostrego obrazu na ?)

- ograniczeniem jest standard 1,25?, który w połączeniu z wydłużeniem ogniskowej uniemożliwia uzyskanie pola widzenia ponad 8°

- ograniczeniem jest stosowanie jedynie obiektywów z ostatnią soczewką zagłębioną ponad 15mm w korpusie

 

Mimo powyższych ograniczeń zastosowanie złączki poprawiło komfort obserwacji i zakres zastosowań duetu obiektyw-okular. :5640dc6ec0764_04Wink:

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć,

Bardzo dziękuję, że mogłem skorzystać z tego pomysłu, ponieważ mój teleskop służy mi jako obiektyw i właśnie potrzebowałem na szybko przerobić inny obiektyw 400mm na... no w zasadzie na teleskop. ;)

8-vRO7A8sX-YtWUYJzuH2CFU6CRN0fAm8bUejef4

Meyer Optik 400mm + Złączka projekcyjna okularowa GSO 1,25" + kitowy Super Plossl 25mm/52°

b-aglUsbMiZ9vqbm7rK6YLu8SRr31lFN5xMHrz-d

Akurat ta "złączka projekcyjna okularowa" składa się z dwóch części: 
- "nosek"/przejściówkę wykręciłem (swoją drogą ten "nosek" idealnie się sprawdza w łączeniu DSLR z barlowem 2" GSO); 
- i tulejka ze śrubą zaciskową;

QRg49RxblzdX3gCk82w2ttzwRr7nRROibygaix8d

Na moje szczęście gwint tulejki (gdzie był wkręcony "nosek") udało się nakręcić na gwint M42 obiektywu. W opisie tej złączki niby pada "M42", ale na wszelki wypadek nie używałem zbyt dużej siły przy dokręcaniu - możliwe, że pasują przypadkiem i na styk. 
 

HI5Bb-1z4vyINFfIbpxl_ZJdAM7GNYv3fWQY1mOO

Ten kitowy okular 25mm jest na tyle długi, że wystaje z tulejki. Podobny manewr z krótszym kitowym okularem 10mm już nie zdał egzaminu - siedzi za głęboko.

Nie wiem czy "ostrzy na nieskończoność". Na samolotach na 12km wyostrza. Na obiektach oddalonych o 3km też.

Ogólnie spełnia swoje zadanie jako "poręczna" luneta. :)

Pozdrawiam!

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

Cześć, 

Tutaj sposób na lunetę z L-ki Canona 500/4 

Jutomi rozszyfrujesz te redukcję ? ?

http://www.nobell.org/~gjm/photography/efspottingscope/

http://skypro.ro/luneta/

Vixen Ultima 8x42

 BK 102/600, Bino WO 2x 20/66*, Meade s5000 Plossl 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, krzysiek.p napisał:

Jutomi rozszyfrujesz te redukcję ? ?

Z tego, co widzę to wszystko jest ładnie rozszyfrowane w tabelce z opisem, numerem katalogowym i ceną. ? To potrójna przejściówka systemowa Borga  bagnet EOS-M57-1,25". Efekt identyczny jak w moim zestawie przy koszcie pięciokrotnie wyższym. 

Zastosowana nasadka erekcyjna Celestrona 1,25"/45o ma pewnie o kilkanaście milimetrów krótszy tor optyczny niż 1,25"/90o, którą zastosowałem i umożliwi większy zapas przy ostrzeniu na nieskończoność ale z drugiej strony będzie bardziej kłopotliwa przy obserwacjach astronomicznych w okolicy zenitu.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabawilem sie dzisiaj z ciekawosci prowizorycznym zestawem : obiektyw samyang 85 mm 1.4 na pelnym otworze i bardzo udanym zoomem

Hyperion Baadera Mark IV. Fajnie ostrzylo na wszystkich ogniskowych  8, 12, 16 i 24 mm. Na wlocie zoomu mialem nosek 1,25". Oczywiscie stabilnosc obrazu pozostawiala

wiele do zyczenia, rece drza, obraz skakal ...

Po dorobieniu odpowiedniej przejsciowki z bagnetem - mozna byloby miec fajny monokular, niestety z obrazem do gory nogami  :)

Cassegrain GSO 6", TS APO 102 / f.7 na FPL53, Spektyw 80/430, EQM-35 goto,  AZ5,   AZ3-R-Pronto, bino MaxBright, SM PRO 15 x 70, Canon 650 mod.
http://www.zam.fme.vutbr.cz/~druck/Eclipse/index.htm

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)