Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Człowieku jak najszybciej opatentuj ten test :5640dc6e20115_02Laugh:. Ogólnie jestem w szoku że coś takiego można zrobić.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Pięknie! Pomysł z pierścieniem pośrednim super :5640dc72c3466_18Angel:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Teraz tylko odpal stabilizację i można z ręki paczać.

Powinno działać nie tylko ze szkłami systemu Canona. Ciekawe jak spisałyby się tanie szkiełka M42...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
24 minuty temu, piotrkusiu napisał:

Teraz tylko odpal stabilizację i można z ręki paczać.

Wczoraj przy powiększeniach do 15x obserwowałem z powodzeniem z ręki. Przy większych powiększeniach z podparcia i ze statywu. Największym problemem nie jest drganie obrazu tylko odwrócony obraz, do którego trzeba się przyzwyczaić. Szkoda, że obiektywy ogniskują tak blisko i nie zmieści się tam już kątówka. :5640dc70bd641_11Geek:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kolejny odcinek serialu.

Mój nowy nabytek Sigma 100-300/4 świetnie spisuje się jako refraktor 75/300, bardzo dobrze jako refraktor 50/200 i w miarę dobrze jako 25/100. W przedziale 200-300mm przy pełnym otworze bez problemu ostrzy z okularami od 5-40mm. Obraz jest ostry w około 90%, ostatnie 10% to utrata ostrości i wzrost AC do poziomu średniego.

S 100-300/4 z okularkiem ES14 wygląda jak rasowy refraktor:

8.thumb.JPG.03239c83885b38dfc6c00e440471

Z kilowym ES30 też wygląda w miarę proporcjonalnie i jest bardzo dobrze wyważona:

9.thumb.JPG.5f48ba25a8c87cc9aad196073b55

Walka o odwrócenie obrazu trwa...

• Like 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Super sprawa :)

Mam mnóstwo przejściówek - okular dam radę dopasować przez gwint filtrowy - aż z ciekawości zobaczę co mi z Jupiterkiem wyjdzie - nawet mu UV wkręcę, szynkę do montażu ma    ????

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Podsumowując aktualny stan „projektu”:

- udało się zaprząc do współpracy praktycznie dowolny obiektyw fotograficzny z bagnetem EF z dowolnym okularem teleskopowym w standardzie 1,25” i 2”

- udało się uzyskać zmienną światłosiłę teleskopu poprawiając jakość obrazu do bardzo dobrej prawie w całym polu widzenia, przy światłosile 2,8-5,6

- nie udało się wymyślić patentu na uruchomienie stabilizacji obrazu w obiektywie (ale prace trwają :5640dc70bd641_11Geek:; nie pozostanie nic lepszego niż zamocowanie układu teleskop-okular na stabilnym statywie

No to teraz historyjka obrazkowa z ostatnim elementem układanki – walką o uzyskanie nieodwróconego, ziemskiego obrazu:

1.      Za 40zł na portalu aukcyjnym kupujemy monokular made in China o wspaniałych parametrach: 16x52mm z polem widzenia 66m/8000m

:5640dc715651e_13Crazy: , czyli wg. chińskiego przelicznika 22o, który w rzeczywistości okazuje się monokularem ~8x36 o polu widzenia około 5O.

56eb26caa65a4_1a.MONOKULARCOMET16X52@8X3

2.      Ponieważ ten szczytowy produkt chińskiej myśli technicznej strasznie śmierdzi uruchamiamy w pomieszczeniu do sekcji intensywną wentylację i rozpoczynamy proces rozbioru na czynniki pierwsze.

56eb26d177816_2aIMG_20160315_140820.JPG.

3.      Proces postępuje, rozbiórka odsłania kolejne elementy skomplikowanej budowy urządzenia, smród plastiku i gumy wypełnia sąsiednie pokoje.

3a.IMG_20160315_141112.JPG.f3c22f4b8962a

4.      Wreszcie koniec żmudnego procesu; efekt to kilkadziesiąt pojedynczych części, z czego tak naprawdę interesuje nas tylko JEDNA.

4a.IMG_20160315_143132.JPG.b2746ff886c2e

5.      OTO ONA! :5640dc6e20115_02Laugh:  Miniaturowy układ odwracający oparty na pryzmatach, który teraz trzeba jakoś zamontować w okularze.

5a.IMG_20160315_143241.JPG.f68709fb36912

6.      Różnicę średnic niwelujemy niezawodną taśmą z aksamitu.

6a.IMG_3782.JPG.bb1900dbda8fd3a8571e089c

7.      Tak przygotowany układ odwracający umieszczamy w pobliżu spodziewanej płaszczyzny ogniskowania okularu.

7a.IMG_3783.JPG.7211f50cc2df4d03e567d44a

8.      Efekt końcowy psuje skaza na pryzmacie i diafragma wewnątrz układu odwracającego o średnicy zaledwie 6mm

8a.IMG_3784.JPG.697b824f167e3f3759e3f703

W wyniku intensywnych prac otrzymujemy obraz ziemski w tandemie teleobiektyw-okular!

Plusy tego rozwiązania:

+ udało się uzyskać obraz odwrócony

+ jakość obrazu w całym polu widzenia jest bardzo dobra

Minusy:

- diafragma ograniczyła 4-krotnie pole widzenia okularu, zamiast 5,5o mamy niecałe 1,5o rzeczywistego pola widzenia (przy obiektywie 300mm i okularze 32mm)

- układ odwracający pasuje tylko do tulejek okularów 1,25” i to tych długoogniskowych, w których nie mamy soczewek blisko końca tulejki

- układ odwracający uniemożliwia wyogniskowanie na ∞, redukcja musiałaby być krótsza o około 7mm

Zastanawiam się, czy warto eksperymentować dalej z układem odwracającym z jakiejś starej porządnej lornetki… :angry:

• Like 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Piękna sprawa ileż to trzeba mieć samozaparcia, wiedzy i umiejętności aby coś takiego zmajstrować. Naprawdę podziwiam.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Piszesz o rozbiórce chińskiego monokularu? Przez grzeczność nie zaprzeczę. :5640dc6e20115_02Laugh:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

WALKA O ODWRÓCONY OBRAZ – DECYDUJĄCE STARCIE

W końcu udało się! Uzyskałem ziemski obraz w tandemie obiektyw-okular! :5640dc6e20115_02Laugh:

1.      Potrzebna jest najzwyklejsza kątówka 1,25”/90°

10a.jpg

2.      Wykręcamy tulejkę, bierzemy dekielek z canonowskim bagnetem EF i wycinamy w nim centralne otwór fi 32mm; następnie sklejamy dekielek z pozbawionym jednej tulejki korpusem kątówki.

11.JPG

3.      Wykręcamy z barlowa 1,25” / 2x soczewkę z oprawą; we wnętrzu dekielka z twardniejącej masy plastycznej (ja użyłem Poxiliny) wykonujemy tulejkę/stożek o średnicy wewnętrznej fi 31,7mm ; wysokości około 12mm i w miarę cienkiej średnicy zewnętrznej, żeby nie było kolizji z „dupkami” obiektywów.

12.JPG

4.      Ta ręcznie wykonana tulejka zapewnia suwliwe pasowanie dla soczewki barlowa (niestety nie mają jednakowych gwintów i nie da się jej po prostu wkręcić). Połączenie jest jednak wystarczające, żeby utrzymać soczewkę w osi optycznej bez ryzyka wysunięcia się i porysowania ostatniego szkła obiektywu.

13.JPG

5.      Całość prawidłowo współpracuje z każdym obiektywem, którego ostatnia soczewka jest zagłębiona na co najmniej 15mm w korpusie. W moim wypadku są to teleobiektywy C200mm i S100-300mm

14.JPG

15.JPG

Podsumowanie możliwości i ograniczeń takiego rozwiązania:

+ uzyskałem obraz odwrócony!

+ obraz jest bardzo dobrej jakości prawie po diafragmę, również z okularami 82°; wyraźna degradacja obrazu w obiektywach występuje dopiero po przekroczeniu powiększeń ponad 1,5D

+ kątówka ostrzy ze wszystkimi moimi okularami w standardzie 1,25” od 5÷32mm

- ogniskowa obiektywów została wydłużona dwukrotnie (sprawdziłem również tulejki z barlowów 1,6x i 3x – nie da się nimi uzyskać ostrego obrazu na ∞)

- ograniczeniem jest standard 1,25”, który w połączeniu z wydłużeniem ogniskowej uniemożliwia uzyskanie pola widzenia ponad 8°

- ograniczeniem jest stosowanie jedynie obiektywów z ostatnią soczewką zagłębioną ponad 15mm w korpusie

Mimo powyższych ograniczeń zastosowanie złączki poprawiło komfort obserwacji i zakres zastosowań duetu obiektyw-okular. :5640dc6ec0764_04Wink:

• Like 5

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Cześć,

Bardzo dziękuję, że mogłem skorzystać z tego pomysłu, ponieważ mój teleskop służy mi jako obiektyw i właśnie potrzebowałem na szybko przerobić inny obiektyw 400mm na... no w zasadzie na teleskop. ;)

8-vRO7A8sX-YtWUYJzuH2CFU6CRN0fAm8bUejef4

Meyer Optik 400mm + Złączka projekcyjna okularowa GSO 1,25" + kitowy Super Plossl 25mm/52°

b-aglUsbMiZ9vqbm7rK6YLu8SRr31lFN5xMHrz-d

Akurat ta "złączka projekcyjna okularowa" składa się z dwóch części: 
- "nosek"/przejściówkę wykręciłem (swoją drogą ten "nosek" idealnie się sprawdza w łączeniu DSLR z barlowem 2" GSO); 
- i tulejka ze śrubą zaciskową;

QRg49RxblzdX3gCk82w2ttzwRr7nRROibygaix8d

Na moje szczęście gwint tulejki (gdzie był wkręcony "nosek") udało się nakręcić na gwint M42 obiektywu. W opisie tej złączki niby pada "M42", ale na wszelki wypadek nie używałem zbyt dużej siły przy dokręcaniu - możliwe, że pasują przypadkiem i na styk. 

HI5Bb-1z4vyINFfIbpxl_ZJdAM7GNYv3fWQY1mOO

Ten kitowy okular 25mm jest na tyle długi, że wystaje z tulejki. Podobny manewr z krótszym kitowym okularem 10mm już nie zdał egzaminu - siedzi za głęboko.

Nie wiem czy "ostrzy na nieskończoność". Na samolotach na 12km wyostrza. Na obiektach oddalonych o 3km też.

Ogólnie spełnia swoje zadanie jako "poręczna" luneta. :)

Pozdrawiam!

• Like 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Kawał świetnej roboty.Temat widzę pierwszy raz i jestem mile zaskoczony pomysłami/rozwiązaniami Kolegi.

Krótko mówiąc fajna sprawa  :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
18 godzin temu, krzysiek.p napisał:

Jutomi rozszyfrujesz te redukcję ? ?

Z tego, co widzę to wszystko jest ładnie rozszyfrowane w tabelce z opisem, numerem katalogowym i ceną. ? To potrójna przejściówka systemowa Borga  bagnet EOS-M57-1,25". Efekt identyczny jak w moim zestawie przy koszcie pięciokrotnie wyższym. 

Zastosowana nasadka erekcyjna Celestrona 1,25"/45o ma pewnie o kilkanaście milimetrów krótszy tor optyczny niż 1,25"/90o, którą zastosowałem i umożliwi większy zapas przy ostrzeniu na nieskończoność ale z drugiej strony będzie bardziej kłopotliwa przy obserwacjach astronomicznych w okolicy zenitu.

• Like 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Zabawilem sie dzisiaj z ciekawosci prowizorycznym zestawem : obiektyw samyang 85 mm 1.4 na pelnym otworze i bardzo udanym zoomem

Hyperion Baadera Mark IV. Fajnie ostrzylo na wszystkich ogniskowych  8, 12, 16 i 24 mm. Na wlocie zoomu mialem nosek 1,25". Oczywiscie stabilnosc obrazu pozostawiala

wiele do zyczenia, rece drza, obraz skakal ...

Po dorobieniu odpowiedniej przejsciowki z bagnetem - mozna byloby miec fajny monokular, niestety z obrazem do gory nogami  :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta