Skocz do zawartości

Doświadczyłem wrażenia przestrzenności gwiazd!


dwork

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!


Pragnę tutaj pochwalić się czymś, co przeżyłem parę dni temu. Otóż byłem sobie na urlopie na Mazurach (5km od Mikołajek) no i 3x zdarzyła mi się pogodna noc. 

Spojrzałem przez lornetkę (Monarch 10x56) na Miecz Oriona i.... zobaczłem PRZESTRZENNY obraz gwiazd będących w polu widzenia! Miałem wyraźne wrażenie, że te jaśniejsze są bliżej, a słabsze dalej. Byłem pod naprawdę wielkim wrażeniem! Odrywałem oczy od lornetki i przykładałem - było tak samo!

Podczas innej nocy efekt się powtórzył.

Generalnie nie robiłem jakiejś wielkiej sesji obserwacyjnej, zaliczyłem tylko kilka obiektów, dlatego nie rozpisuję się na ten temat, po prostu oglądałem niebo.

Wracając do tej przestrzenności, to, mimo iż jestem na 100% przekonany, że tak było, to jednak zapytam czy to naprawdę jest możliwe i (być może) normalne w obserwacjach lornetkowych,. A może po prostu wreszcie po raz pierwszy zobaczyłem to o czym tyle czytałem, o efekcie 3D ...

Pozdrawiam

Krzysztof

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, dwork napisał:

...Wracając do tej przestrzenności, to, mimo iż jestem na 100% przekonany, że tak było, to jednak zapytam czy to naprawdę jest możliwe i (być może) normalne w obserwacjach lornetkowych,. A może po prostu wreszcie po raz pierwszy zobaczyłem to o czym tyle czytałem, o efekcie 3D ...
 

Niby nie jest możliwe ;-), ale tak to się czuje w dobrej lornetce (a ten Monarch jest dobry). :artist:

  • Like 2

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie wrażenie zawsze, gdy spoglądam przez SkyGuide 15x70 na Pas Oriona, z mojego zaświetlonego okna w Poznaniu :P Nie mogę się doczekać żeby wypróbować lornetę gdzieś poza miastem, to będzie już chyba 4D... :D
Choć myślę że to tylko złudzenie i po prostu słabsze gwiazdki odbieramy jako znajdujące się dalej, faktycznie niesamowite jest wrażenie, że te punkciki są zawieszone w trójwymiarowej przestrzeni... Nie można tego uczucia doświadczyć oglądając nawet najlepsze zdjęcia, więc coś w tym jest ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...

Jako że jestem po pierwszej obserwacji lornetką 15x70  na razie jeszcze z ręki, muszę powiedzieć że jest PIĘKNIE. Popatrzyłem chwilę na pas i miecz Oriona (widziałem mgiełkę mgławicy), na pomarańczową Betelgeze i Syriusza. Później już ręce mi się zbyt trząsły, więc tylko tak trochę poskakałem tu i tam, ale nie rozpoznałem nic więcej na razie. Czytałem, że można się rozczarować obserwacjami przez lornetkę, inni pisali, że to świetna sprawa. Rację mają Ci drudzyCool

Mam też pytanie trochę pewnie laickie, ale zastanawiam się jak wychładzacie lornetkę to zaślepki powinny być ściągnięte czy założone? I czy wogóle wychładza się lornetkę przed obserwacją?

  • Like 3

 POZDRAWIAM

 

SW N-150/750, SkyMaster 15x70

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gorszą jakość obrazu na początku obserwacji czuję praktycznie tylko zaraz po wyjściu z mieszkania, w przypadku mrozu i powiększenia 20x. Znacznie większym problemem jest wychłodzenie okularów i ich zaroszenie od wilgoci oczu, szczególnie przy obserwacji wysoko nad horyzontem i bez złożenia muszli okularowych. Więc raczej chronię lornetki przed chłodem, niż je specjalnie wychładzam.

  • Like 1

...Podajmy sobie ręce wraz, bo źle stuleciu z oczu patrzy.

Bułat Okudżawa

Lornetki 9×28, 10x32, 12x56, 15x56, 20x77 (i parę innych w najbliższej rodzinie ).

Katalog Caldwella wg gwiazdozbiorów.pdf Katalog Messiera wg gwiazdozbiorów.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.02.2016 at 21:53, dwork napisał:

(...) Miałem wyraźne wrażenie, że te jaśniejsze są bliżej, a słabsze dalej (...)

W rzeczywistości wcale tak nie jest, słabsze gwiazdy mogą być (i często są) znacznie bliżej niż jaśniejsze.

Ale oczywiście nasz mózg często płata nam figle  ;)

pozdrawiam

KK

  • Like 1

Biuletyn PROXIMA 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)