Skocz do zawartości

XII ZLOT w Zatomiu. Plan zlotu i konkurs na najlepszą prelekcję


Rekomendowane odpowiedzi

 

PROGRAM XII ZLOTU


czwartek 07.04.2016

  • Od 14.00 Powitanie, zakwaterowanie, rejestracja i wydanie identyfikatorów, czas wolny integracja.
  • 16.15 Obiadokolacja.
  • 17:00 -17.15 Otwarcie elektryfikacji pola obserwacyjnego.
  • 17.30-21.00 Czas wolny
  • Po 21.00 obserwacje/foto do rana względnie integracja.


piątek 08.04.2016

  • 8.30 Śniadanie
  • 13.00 Czas Wolny/ wycieczka szklakiem po Parku Narodowym dla chętnych traperów, fotografów i miłośników przyrody.
  • 15.30 Wykład tematyczny ,,O naturze grawitacji, teleskopach grawitacyjnych i pierwszej w historii ludzkości bezpośredniej detekcji fal grawitacyjnych" - Kolega rybi
  • 16.30. Obiadokolacja.
  • 17.30-19.30 Czas wolny
  • 20.00 Przyjazd dzieci ze szkół oraz gości
  • W świetlicy Zatom-Pyrlandia : Wykład tematyczny dla dzieci i gości: ?Jak rozpocząć przygodę z astronomią? - Kolega Ignisdei  (Oraz pokaz nieba dla gości na placu-Pyrlandia)
  • 22.00-Ognisko dla zlotowiczów /obserwacje/foto do rana


sobota 09.04.2016

 

  • 09.10 - Śniadanie.
  • 11.00 Udajemy się autokarem na spływ kajakowy po Korytnicy lub opcjonalnie inna grupa udaje się zorganizowaną wyprawą samochodową:  tu propozycja dot. zwiedzania  
  • 15.30  Wykład tematyczny ,,Astrofotografia planetarno-słoneczno-satelitarna (sprzęt, technika, oprogramowanie, obróbka)" - Kolega Łukasz83
  • 16.30 Obiadokolacja
  • 17.30 Wykład tematyczny ,,Tajemnica struktur pyłu na 21 i 30 mikrometrach" - Kolega seyfert.
  • 18.30 Ogłoszenie zwycięzcy i wręczenie nagród najlepszemu prelegentowi. Uroczyste wręczenie nagród w Konkursie Heńka Kowalewskiego - Edycja 2015.
  • Oficjalne zdjęcie zlotowiczów
  • 20.00, Obserwacje/foto do rana


niedziela 10.04.2016

  • 9-10.00 Śniadanie
  • 10-12.00 Pakowanie, obserwacje Słonka, pożegnania
  • 12.00 opuszczamy ośrodki  - rozpoczynamy przygotowania do " XIII ZLOTU lato/jesień 2016 r.
  • Po powrocie do domków dzielimy się na FA wrażeniami i fotografiami z XII zlotu ? OBOWIĄZKOWO.

WAŻNE.

Wszelkiej pomocy w rozwiązaniu napotkanych problemów, szczególnie Koleżankom i Kolegom, którzy na Zlot do Zatomia zawitają po raz pierwszy, bardzo chętnie udzielą ,,starzy" bywalcy, a w szczególności o każdej porze dnia i nocy:


Kolega Robert ? ignisdei ? Pyrlandia ? pokój nr 7

Kolega Łukasz ? jolo ? Pyrlandia ? pokój nr 3

Kolega Jacek ? JacekE ? Pyrlandia ? pokój nr 3


 

 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie Adminie wprowadzić 1 acz ważne przedsięwzięcie w czwartek 07.04.2016 o godzinie 17:00 :5640dc6dbc8ce_01Smile:

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło mi donieść, że nasz tradycyjny Sponsor:

http://www.teleskopy.pl/images/logo.gif

 

Wchodzi do gry :5640dc6fa0398_07Cool:

 

Konkurs na najlepszą prelekcję jest zatem aktualny. Proszę: wypełnijcie czerwone luki wyżej: A do wygrania jak zwykle lornetki, teleskopy, gadżety  astro 

Sprzętos:   N.Capella 16", Achro 6" , APO 4" , Lorn.16x80, Monty: CGEM, Adveturer mini, oraz  inne graty z wioskowej chaty 😉 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej kontynuuję temat fal grawitacyjnych na XII Zlocie FA ... (wcześnie zaproponowałem koszulki w tym temacie) Zgłaszam temat mojej prezentacji

"O naturze grawitacji, teleskopach grawitacyjnych i pierwszej w historii ludzkości bezpośredniej detekcji fal grawitacyjnych."

Najbardziej odpowiada mi termin sobota - godz.17:30.

 

Krótki opis tematu:

W 1915 roku Albert Einstein stworzył Ogólną Teorię Względności, która przewidywała istnienie fal grawitacyjnych - subtelnych zmarszczek rozchodzących się z prędkością światła w strukturze czasoprzestrzeni. Nawet Einstein nie sądził, że te fale zostaną kiedykolwiek zaobserwowane. Ale "cud" się zdarzył - w dniu 11 lutego 2016r. zespół naukowców oficjalnie ogłosił, że we wrześniu 2015 roku zaobserwowali fale grawitacyjne, które powstały w wyniku połączenia się w odległości około 1.3 miliarda lat świetlnych dwóch czarnych dziur o masach około 29 i 36 mas Słońca. To zjawisko zarejestrował teleskop grawitacyjny LIGO (Laser Interferometer Gravitational-Wave Observatory) składający się z dwóch podobnych zestawów znajdujących się w USA w stanach Louisiana i Washington (żółte kropki na poniższym rysunku Ziemi):

GW150914.thumb.jpg.a2172da0d27b600a86495
Kataklizm spowodował powstanie czarnej dziury o masie 62 mas Słońca, a energia 3 mas Słońca zamieniła się w fale grawitacyjne. W ostatnim ułamku sekundy przez połączeniem się obie czarne dziury poruszały się po orbitach z prędkościami podświetlnymi (około 150 tysięcy km na sekundę), okrążając wspólny środek masy od kilkudziesięciu do kilkuset razy na sekundę. Ta zmiana okresu orbitalnego o ostatnich ułamkach sekundy przez koalescencją brzmi jak unikalne ćwierknięcie po przetworzeniu na zakres dźwiękowy. 
http://www.ligo.org/science/Publication-S5StampLgrb/Audio/chirp1.mp3

  • Like 5

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, rybi napisał:

Dalej kontynuuję temat fal grawitacyjnych na XII Zlocie FA ... (wcześnie zaproponowałem koszulki w tym temacie) Zgłaszam temat mojej prezentacji

"O naturze grawitacji, teleskopach grawitacyjnych i pierwszej w historii ludzkości bezpośredniej detekcji fal grawitacyjnych."

Najbardziej odpowiada mi termin sobota - godz.17:30.

Rysiu - piszesz i masz - wprowadziłem do programu zlotu :5640dc6dbc8ce_01Smile:

P.S. Przypominam Szanownym Zlotowiczkom i Zlotowiczom, że za ciężką pracę w przygotowaniu wykładów sponsor zlotu TeleskopyPL ufundował nagrody. Serdecznie zapraszam - dwa miejsca wolne :5640dc6dbc8ce_01Smile:

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa tematy do wyboru.

Ale ponieważ nie chcę zajmować dwóch miejsc to w zależności od zainteresowania proponuję:

1) Astrofotografia planetarno-słoneczno-satelitarna (sprzęt, technika, oprogramowanie, obróbka)

LUB

2) Astroszkicowanie - jak zacząć, pierwsze kroki, techniki szkicu, "sprzęt"

Proszę o czas w piątek o 15:30

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Lukasz83 napisał:

Ja mam dwa tematy do wyboru.

Ale ponieważ nie chcę zajmować dwóch miejsc to w zależności od zainteresowania proponuję:

1) Astrofotografia planetarno-słoneczno-satelitarna (sprzęt, technika, oprogramowanie, obróbka)

Proszę o czas w piątek o 15:30

Łukasz - zrobione, jeśli nikt się nie zgłosi - Wejdziesz z drugim OK ??

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli znalazło by się miejsce to mógłbym co nieco opowiedzieć o pyle wokółgwiazdowym. Ewentualnie miałbym jeszcze temat o ewolucji gwiazd, ale to już w zależności od zainteresowania. W każdym razie byłby to dobrym wstęp do zrozumienia późnych etapów ewolucji gwiazd, utraty masy itp..

 

Marcin Gładkowski, Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN.pl | Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika, Polska Akademia Nauk
 
Tytuł: "Tajemnica struktur pyłu na 21 i 30 mikrometrach"
 

Streszczenie: Szeroka struktura emisyjna pyłu na 30 mikrometrach (pył wokółgwiazdowy) występuje w szerokim spektrum obiektów węglowych takich jak gwiazdy AGB, post-AGB i mgławice planetarne. W niektorych przypadkach zajmuje ona nawet 30% całkowitej emisji (widma Spitzera). Od momentu odkrycia w 1981 roku zostało zaproponowanych kilka możliwych nośników tej struktury. Pomimo tego jej identyfikacja pozostaje niepotwierdzona. Wraz ze strukturą na 30 mikrometrach, bardzo często pojawia się struktura pyłu w okolicach 21 mikrometów, jednak co ciekawe - jedynie w obiektach post-AGB. Jej identyfikacja pozostaje niejasna. Niektórzy badacze proponowali nawet nanodiamenty jako możliwe nośniki tej struktury.

W ramach wykładu omówię stan wiedzy dotyczący obu struktur oraz przedstawię wyniki własnych badań w tym zakresie na podstawie próbki obiektów znajdujących się w Drodze Mlecznej, Obłokach Magellana oraz w galaktyce karłowatej w Strzelcu. Projekt jest realizowany w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki.

  • Like 4

Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN: http://www.AstroVisioN.pl
Pokazy Nieba w Toruniu: http://www.pokazy-nieba.pl
Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2010-2015: http://www.tzma.astrovision.pl | http://www.tzma2015.pl
Zlot Miłośników Astronomii Kopernica 2016: http://www.kopernica.astrovision.pl


Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika
Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, seyfert napisał:

Streszczenie: Szeroka struktura emisyjna pyłu na 30 mikrometrach (pył wokółgwiazdowy) występuje w szerokim spektrum obiektów węglowych takich jak gwiazdy AGB, post-AGB i mgławice planetarne. W niektorych przypadkach zajmuje ona nawet 30% całkowitej emisji (widma Spitzera). Od momentu odkrycia w 1981 roku zostało zaproponowanych kilka możliwych nośników tej struktury. Pomimo tego jej identyfikacja pozostaje niepotwierdzona. Wraz ze strukturą na 30 mikrometrach, bardzo często pojawia się struktura pyłu w okolicach 21 mikrometów, jednak co ciekawe - jedynie w obiektach post-AGB.

Marcin, kurcze, chyba z nieba mi spadłeś  ... :)
Super-ciekawy temat!

Czy przy okazji wykładu o strukturach pyłowych o długościach fal 21 i 30 mikrometra wyjaśniłbyś ewolucję gwiazd na gałęzi AGB i dalej aż do białego karła (VLTP-bardzo późny puls termiczny, LTP-późny puls termiczny, AFTP-końcowy/finalny puls termiczny, powstanie mgławicy planetarnej, ...) ?

Próbowałem ostatnio zgłębiać hipotezy VLTP i DIN (Diffusion-Induced Nova) w odniesieniu do nowej Hewelisza z 1670 roku (=CK Vul), ale nie powiem, abym ewolucję gwiazd w fazie AGB i post-AGB to do końca rozumiał :(
Wiem również, że tym tematem będzie zainteresowanych przynajmniej kilka osób obecnych na XII ZLocie (miłośnicy gwiazd zmiennych).

EQ3_2 z napędem w RA + Cannon 400D + obiektywy 300/200/85mm 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Ryszard,
to jest w sumie temat na osobny wykład o EWOLUCJI GWIAZD. Nie wiem czy uda mi się z tym wszystkim wyrobić w ramach godzinnego wykładu - ale mogę spróbować. Absolutnym autorytem jeśli chodzi o późne etapy ewolucji, a szczególnie post-AGB jest mój promotor prof. Szczerba albo dr hab. Gęsicki - oboje z Torunia. Można by ich zaprosić .. tylko, że trochę głupio zaprosić profesora do zlotowej salki wykładowej, bo warunki są dość "polowe".

Jeśli chodzi o obiekty ze strukturą na 30 mikrometrach to wiele z nich wykazuje zmienność - typowe mirydy w przypadku AGB, ale także obiekty post-AGB wykazują wyraźną zmienność rzędu kilkudziesięciu dni. W naszym instytucie stworzyliśmy cały katalog galaktycznych obiektów post-AGB. Z tego co pamiętam są dość jasne, więc regularny monitoring ich zmienności może byłby ciekawy dla obserwatorów gwiazd zmiennych. Niedawno ukazała się też bardzo fajna praca Bruca Hrivnaka nt. zmienności obiektów post-AGB w obłokach Magellana:

http://iopscience.iop.org/article/10.1088/0004-637X/805/1/78/pdf;jsessionid=53AC1512630F43B94B6FFF9E61EA3480.c4.iopscience.cld.iop.org

  • Like 1

Internetowy Portal Astronomiczny AstroVisioN: http://www.AstroVisioN.pl
Pokazy Nieba w Toruniu: http://www.pokazy-nieba.pl
Toruński Zlot Miłośników Astronomii 2010-2015: http://www.tzma.astrovision.pl | http://www.tzma2015.pl
Zlot Miłośników Astronomii Kopernica 2016: http://www.kopernica.astrovision.pl


Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika
Polska Akademia Nauk
ul. Rabiańska 8
87-100 Toruń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Wydrukujcie - skopiujcie sobie aby być zorientowanym  Ostateczny program XII Zlotu :)

PROGRAM XII ZLOTU


czwartek 07.04.2016

  • Od 14.00 Powitanie, zakwaterowanie, rejestracja i wydanie identyfikatorów, czas wolny integracja.
  • 15.30 Obiadokolacja.
  • 17:00 -17.15 Otwarcie elektryfikacji pola obserwacyjnego.
  • 17.30-21.00 Czas wolny
  • Po 21.00 obserwacje/foto do rana względnie integracja.


piątek 08.04.2016

  • 8.30 Śniadanie
  • 13.00 Czas Wolny/ wycieczka szklakiem po Parku Narodowym dla chętnych traperów, fotografów i miłośników przyrody.
  • 15.00 Wykład tematyczny ,,O naturze grawitacji, teleskopach grawitacyjnych i pierwszej w historii ludzkości bezpośredniej detekcji fal grawitacyjnych" - Kolega rybi
  • 15.30. Obiadokolacja.
  • 17.30-19.30 Czas wolny
  • 20.00 Przyjazd dzieci ze szkół oraz gości
  • W świetlicy Zatom-Pyrlandia : Wykład tematyczny dla dzieci i gości: ?Jak rozpocząć przygodę z astronomią? - Kolega Ignisdei, Konkurs dla Dzieci - Kolega SZKLARZ (Oraz pokaz nieba dla gości na placu-Pyrlandia)
  • 22.00-Ognisko dla zlotowiczów /obserwacje/foto do rana


sobota 09.04.2016

 

  • 09.10 - Śniadanie.
  • 11.00 Udajemy się autokarem na spływ kajakowy po Korytnicy lub opcjonalnie inna grupa udaje się zorganizowaną wyprawą samochodową:  tu propozycja dot. zwiedzania  
  • 15.00  Wykład tematyczny ,,Astrofotografia planetarno-słoneczno-satelitarna (sprzęt, technika, oprogramowanie, obróbka)" - Kolega Łukasz83
  • 15.30 Obiadokolacja
  • 17.30 Wykład tematyczny ,,Tajemnica struktur pyłu na 21 i 30 mikrometrach" - Kolega seyfert.
  • 18.30 Ogłoszenie zwycięzcy i wręczenie nagród najlepszemu prelegentowi. Uroczyste wręczenie nagród w Konkursie Heńka Kowalewskiego - Edycja 2015.
  • Oficjalne zdjęcie zlotowiczów
  • 20.00, Obserwacje/foto do rana


niedziela 10.04.2016

  • 9-10.00 Śniadanie
  • 10-12.00 Pakowanie, obserwacje Słonka, pożegnania
  • 12.00 opuszczamy ośrodki  - rozpoczynamy przygotowania do " XIII ZLOTU lato/jesień 2016 r.
  • Po powrocie do domków dzielimy się na FA wrażeniami i fotografiami z XII zlotu ? OBOWIĄZKOWO.

WAŻNE.

Wszelkiej pomocy w rozwiązaniu napotkanych problemów, szczególnie Koleżankom i Kolegom, którzy na Zlot do Zatomia zawitają po raz pierwszy, bardzo chętnie udzielą ,,starzy" bywalcy, a w szczególności o każdej porze dnia i nocy:


Kolega Robert ? ignisdei ? Pyrlandia ? pokój nr 7

Kolega Łukasz ? jolo ? Pyrlandia ? pokój nr 3

Kolega Jacek ? JacekE ? Pyrlandia ? pokój nr 3

  • Like 1

Serdecznie pozdrawiam i kryształowego nieba życzę - Jacek  ?
TS T APO 90/600 z TSFLAT2 + Samyang 135 f2 ED z QHY183C + AS 60/240 z RC IMX290M + Canon 550D - sadzane na ZEQ25GT + Nikon 12x50 EX do podglądania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.

© Robert Twarogal * forumastronomiczne.pl * (2010-2023)